| MiLaS a întrebat:

Salutare, anul acesta am examenul de BAC si as vrea sa va dati cu parerea cam ce subiect ar pica la romana la subiectul 3? Oare se da iarasi poezie? Eu nu le-as invata pe toate 15 eseuri, oare daca invat Luceafarul, Morometii si Moara cu noroc as avea noroc sa imi pice una din astea 3?laughing

4 răspunsuri:
| Eduard619 a răspuns:

Cum naiba sa inveti doar 3 din atatea opere laughing)) probabil daca pica Nuvela sau Eminescu sau o opera de-a lui Marin Preda da o sa ai noroc laughing

| MiLaS explică (pentru Eduard619):

Poate am noroc si pica iar Eminesculaughing) acuma ar fi prea penal sa pice 5 ani consecutivlaughing

| Zaygon a răspuns:

De pica Blaga sunt in lumea mea si am ce sa ii scriu. Sincer eu fiind la mate info nu mi se pare normal si ok sa dai subiectu 3 la real pentru ca eu am admitere din mate nu din romana. Ar trebui sa se puna accent pe vorbitul liber, pe exprimarea unei idei coreft si coerent si nu sa stam sa invatam esee, unde e dreptul la opinie? Daca eminescu era un psihopat, daca Ion era un obsedat al pamantului, daca Moromete era un taran cu o mentalitate de rahat(sunt ardelean iar mentalitatea lui e sub ori ce critica), daca in moara cu noroc invatam cum sa furam mult si bine si femeia la unu si la altu, daca harap alb era un plod si nu stia sa aiba grije de ele. Singurele opere care mi-au placut: Enigma Otiliei, Ultima noapte(partea cu razboiu ca partea cu dragostea e...) si Eu nu strivesc. in rest nimic pozitiv sau sa ma atraga. Aa si de invatat pentru bacu la romana, o sa o fac cu o saptamana inainte de bav.

| Prezidentul a răspuns:

Cred ca va pica basm cult (Harap Alb) sau roman psihologic. (Maitrey, Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război)

Din poeti: Tudor Arghezi (flori de mucegai/testament), Lucian Blaga (eu nu strivesc corola de minuni a lumii) sau Ion Barbu (dupa melci/riga crypto si lapona enigel).