| TheWhiteEmderman a întrebat:

Salutari TPU imi puteti spune care este diferenta dintre adverbul relativ si pronumele relativ?
Multumesc!

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Încearcă să gîndești altfel.
Pronumele este flexibil (își poate schimba forma în timpul vorbirii)iar adverbul este neflexibil

| Buii a răspuns:

Nu imi amintesc clar din clasele 6-7 mai nimic insa e putin cam limpede. Poate tu stii ce insemna acest relativ, dar gandeste ca adverbul este legat de un verb iar pronumele in acea propozitie poate fi subiect sau complement. Nu este chiar la subiectul care l-ai zis tu, insa e un lucru care te ajuta sa le deosebesti in propozitie