| cooldreams a întrebat:

Stiti cumva un roman SF, o distopie contemporana, foarte asemanatoare cu seriile Divergent sau Jocurile Foamei, dar personajul principal sa fie masculin, nu feminin?

4 răspunsuri:
| Disharmony a răspuns:

Neapărat contemporană? Neapărat masculin?
Caută seria Urâții de Scott Westerfeld și Eve de Anna Carey.
Dacă te interesează și cărțile mai puțin actuale, citește de la George Orwell Ferma animalelor și 1984, iar de la Ray Bradbury citește Fahrenheit 451.

| FashionKitty a răspuns:

Cronicile Ucigasului-de-regi de Patrick Rothfuss
The Maze Runner de James Dashner
Vocea pumnalului de Patrick Ness
Jumatatea rea de Sally Green
Darul lui Jonas de Lois Lowry
Si cartile Warcraft.
Nu le-am citit pe toate cele mentionate dar sunt carti cunoscute deci sper ca se incadreaza in genul pe care-l cautai happy

| SweetWitch a răspuns:

Labirintul-James Dashner

| Georgiana_Costin_1997 a răspuns:

Labirintul ✌