| Adi_Adi_1995 a întrebat:

Am o statie de 250watt 8-16 ‎Ω ce putere sa aiba boxele care le conectez la ea?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Puterea insumata 250 W. Rezistenta interna a fiecarei boxe nu trebuie sa fie mai mica de cat 8 ‎Ω sau daca pe iesire scrie 16 ‎Ω sa fie macar de 16 ‎Ω. Daca pui mai mici se arde statia.

| Utilizator1234 a răspuns:

E bine ca stii ca are 250W. Daca ai sti si ce norma de specificatie e aia poate ar fi relevanta informatia (asa Wattii aia pot fi si consumati, nu?). In fine, puterea conteaza mai putin din moment ce repet si pentru tine ca boxele pasive nu au nici un fel de putere (da, stiu mari prostii zic - recomand un manual de electricitate de gimnaziu cred, daca vrei confirmare).

Concluzia: atat timp cat impedanta nominala a boxelor este intre 8 si 16 ohmi poti pune ce boxe vrei. Exista exceptii cand se doreste o sinergie corecta intre amp si niste boxe pretentioase dar nu cred ca e cazul aici.