| anonim_4396 a întrebat:

Ati incercat sa faceti lectii de canto.Ce faci prima ora? Apropo, s-a schimbat ceva, dupa un timp ati observat sa vi s-a schimbat vocea.Eu cred in mine ca voi reusi, de abia mi-am convins parintii sa ma lase si acum nu as vrea sa stiu ca ar facut-o degeaba.

1 răspuns:
| Ineys a răspuns:

Normal ca nu e degeaba, si ca se vor vedea schimbarii daca te tii de treaba, si perseverezi. Vocea e la fel ca un instrument musical, de exemplu chitara. Daca nu stii sa canti la chitara, orice ai face, o sa sune aiurea, asa e si cu vocea. Oricat te-ai chinui, va suna aiurea, daca nu stii cum s-o folosesti. Un professor de canto, te invata cum sa-ti folosesti vocea, si cel mai probabil veti incepe cu niste vocalize, si chestii de baza, respiratie etc etc. O sa evoluezi daca te tii de treaba, si mai ales daca ai ureche muzicala. Dar chiar daca nu ai, ti se va forma.