| Odinn a întrebat:

Aveţi idee dacă cei care cântă rap au făcut sau fac canto? Există programe care-ţi modifică vocea (acele modificatoare de voce)? Sau vreo operaţie? La cei ce cântă rap contează atât de mult vocea sau mai mult textul ( bine acum nu spun că poţi cânta ca o morsă constipată, dar nici ca Eminem)?

4 răspunsuri:
| Duucu a răspuns:

Nu mai contează textul așa de mult acum, doar folosește cuvinte pompoase și tratează subiecte filozofice fără sens pe care nici tu să nu le știi.
Voce nu-ți trebuie, că doar nu ridici notele cănd cănți rap.E ca un fel de poezie, doar că te folosești de negativ să dai impresia de acea "scurgere", denumită de unii "flow".

| Odinn explică (pentru Duucu):

Mulţumesc mult de tot!

| Ruxandra15 a răspuns:

Nu neaparat fac canto insa le-a placut rappul de mici. Uite eu nu pot sa cant orice tip de piesa doar rock si rapp. Da exista programe dar rapperi nu prea le folosesc. Operatie nu stiu daca exista dar cred ca da. Conteaza ceea ce transmite textul crede-ma. Poti sa ai tu voce si textul sa fie groaznic.

| musiiic a răspuns:

Nu contează vocea. Câţi artişti hip-hop ai auzit încearcă să cânte? De fapt, poţi să spui că recită sau vorbesc.

Eu consider că, în genul de muzică hip-hop, cheia este textul. Textul face ca hip-hop-ul să fie unic printre celelalte genuri muzicale. Nu contează instrumentalul, nu contează vocea, nu contează efectele, ci textul.

PS. Asta e valabil atâta timp cât, bineînţeles, este vorba de de trăirile artistului, de lumea văzută prin ochii lui.