| bogdiani20 a întrebat:

am si eu o intrebare de curand am inceput sa fiu dj la botezuri.acum am si o nunta treaba e ca nu prea le am cu wati de explu la cine ma duc eu acu are 100 de invitatii. iar eu am 2 boxe de 1000 de w cate una si un amplificator de 2000w acum am citit si pe cateva forumuri si zicea ca depinde de cat e mare e sala de amperi etc care eu inca nu le am.as vrea si eu niste sfaturi daca stie cineva stima

10 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Ai 2 boxe a cate 1000 de wati? Atunci stai linistit ca-ti ajuge sigur! happy

| bogdiani20 explică (pentru lpavel):

Crezi ca asta imi ajunge e o sala cam mare adica are si sus un fel de hol dar invitati vor sta jos Uite de care zic http://www.electronic-star.ro/......i10562.htm

| MateiSebastian a răspuns:

Dacă puterea este RMS, sigur e destul, dacă e muzicală nu știu ce să zic. Totuși, care-i treaba cu Amperii?

P.S: Mi-ai putea spune te rog, ce boxe sunt și cât ai dat pe boxe și amplificator?

| bogdiani20 explică (pentru MateiSebastian):

Uite ce am eu ...chiar iti multumesc de sfat daca ma poti ajuta http://www.electronic-star.ro/......i10562.htm

| MateiSebastian a răspuns (pentru bogdiani20):

Amplificatorul iți debitează 2x 350 W în sarcină de 4 ohmi, deci undeva la 2x 150 W la 8 ohmi. Boxele ajung la maxim 500 W RMS și au o impedanță de 8 ohmi; s-ar putea ca nici 500 W să nu aibă, la prețul ăsta poate că au 200 W pe bucată.
Eu nu prea cred că îți ajunge echipamentul ăsta pentru o sonorizare impecabilă.

Uite cum ar trebui să arate o boxă de vreo 500 W RMS:

( http://www.soundcreation.ro/......d6096.html )

| bogdiani20 explică (pentru MateiSebastian):

Asta ar inseamna sa bag vreo 4000 roni din buzunar la ce mi-ai dat u aici. ceea ce nu am atatea bani... dar ma intreb daca mai bag o boxa? sau asta e bun? http://www.electronic-star.ro/......_i2555.htm

| MateiSebastian a răspuns (pentru bogdiani20):

Sunetul trebuie să se impună la o nuntă, el trebuie să umple toată sala; cu două boxe nu poți să ții o nuntă. Dacă zici că este mare sala de audiție și vor fi în jur de 100 persoane atunci ți-ar trebui cam așa ceva:
Două bucăți din astea:

http://www.soundcreation.ro/......d6094.html

Și patru bucăți din astea:

http://www.soundcreation.ro/......d6096.html

Dacă nu bagi bani în sunet, n-o să scoți bani din sunet niciodată.
Îți dau un simplu sfat : Nu mai cumpăra articole de sonorizare de pe site-uri de acel gen. Am căutat puțin să văd ce mai au pe stoc dar nici măcar nu are rost să mă uit. Pe site-ul ăla se aruncă cu miile de Watti în stânga și în dreapta ca și cum ar fi o nimica toată.
Caută site-uri care oferă calitate și mai apoi cantitate.
Eu îți urez mult noroc la evenimentele viitoare și sper că vei face o alegere bună în materie de sonorizare la nunta ce vine.

| bogdiani20 explică (pentru MateiSebastian):

Cred ca pana la urma ma duc undeva in direct si iau dar sa fie la mana a2 nu prea am atatea bani mai ales ca sunt la inceput

| DjCiprianAlexandru a răspuns:

Nu watii sunt importanti ci Spl-ul!