| Castanul a întrebat:

Buna seara si Craciun fericit! Am o intrebare mai ales pentru rockeri. Deci eu ascult in general rock si as vrea sa imi spuneti cateva formatii din genul acestora(formatii pe care le ascult eu in general): Three days grace,Korn,Slipknot,Disturbed,Pantera, 30 Seconds to Mars,Linkin Park, 3 Doors Down,Tool,Alter Bridge,Shinedown,Arctic Monkeys, Breaking Benjamin, Bullet for my valentine,Coldplay,Foo fighters,SOAD,Nirvana,Papa roach,RHCP, etc...(stiu ca sunt din genuri diferite de rock). Imi plac mult trupele cu emotie in melodii(gen 3 doors down,arctic monkyes,etc) sau de "rage"(disturbed,pantera,bullet for my valentine, etc). DACA IMI PUTETI SPUNE ALTE TRUPE IN AFARA ACESTORA CARE CREDETI CA MI-AR PLACEA V-AS FII RECUNOSCATOR!

Răspuns Câştigător
| AnarchyUK a răspuns:

Crăciun fericit!
Asculți trupe foarte bune, deși sunt diverse și numeroase. Este un lucru bun, însă pentru a descoperi noi formații sau artiști care sunt (sau au fost) implicați în aceste genuri, va trebui să încerci câteva trupe care s-ar putea sau nu să-ți fie pe plac. Nu sunt absolut sigură că asta e ceea ce cauți, însă merită să încerci câteva dintre exemplele ce vor urma, căci doar așa descoperi ce îți place și ce nu.
Deși cred că știi de existența lor deja, deoarece nu le-ai enumerat și pe ele ți le voi spune eu: Ac/Dc, Led Zeppelin, Sex Pistols, The Clash, My Chemical Romance, Metallica, Iron Man, Blink-182, Rolling stones, Evanescence, Oasis, Liquido, We The Kings, Guns N Roses, System of a Down, Bon Jovi, The 1975, Goo Goo Dolls, The Police, Wreckless Eric, Five Finger Death Punch, You Me At Six, Gorillaz (deși cântă mai mult hip-hop, electronică, au și melodiile alternative rock), La dispute, Panic! At The Disco, The Kooks, Rammstein, Muse, Iron Maiden, Ozzy, Green Day, Taking Back Sunday, Breaking Benjamin, Escape the Fate, Motionless In White, Kings of Leon, Sky Eats Airplane, In Flames, Phantom Planet... și lista poate continua, dar nu îmi mai vin în cap acum.
Poți încerca și ceva românesc, ca Alternosfera, Iris, Vama și Robin and the Backstabbers. Sunt mai mult alternative, soft, însă nu cred că sunt de ignorat. Depinde acum însă de personalitate și stil.
Sunt foarte multe exemple și pe internet. Cu un search pe Google (bineînțeles), cauți „rock bands" și vei rămâne surprins/ă!

| Castanul explică (pentru AnarchyUK):

Ok. Multumesc foarte mult pentru aceste trupe, cele ca Ac/Dc,Scorpions, Metallica nu le-am mai spus pentru ca sunt clasicii rock-ului big grin. Din trupele de care mi-ai spus cam jumatate le ascult, de un sfert din ele am auzit dar dupa cum ai spus, nu am ascultat(da... nu am un motiv intemeiat), si de restul nu am auzit. O sa le incerc cu mare placere. Multumesc!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iti plac trupele cu emotie in melodii atunci ar trebui sa asculti christian rock.Trupe: Red (eu am ascultat toate melodiile/albumele si nu am fost dezamagita de niciuna)
altele: Nine Lashes (Break the world), Righteous Vendetta (Take over), Decyfer Down (Memory), Muse (Bliss), My Chemical Romance (Na na na), Iron Maiden (Fear of the dark), Depeche mode (Wrong)
Ultimele sunt genuri diferite si ti-am lasat in paranteze melodiile mele preferate. Sper sa-ti placa!

| Castanul explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult pentru sugestii! O sa le incerc happy

| bvsd a răspuns:

Ronnie james dio (regele heavy metalului)