| ForeverAlone100 a întrebat:

Am 16 ani si in aceasta vara vreau sa ma apuc de un instrument, cel mai probabil chitara. Credeti ca este prea tarziu? Si cum ii conving pe ai mei sa ma lase sa incerc acest hobby? Prima data cand le-am spus, au fost ezitanti si parca au refuzat din start aceasta idee. Dau funda. Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Nu este târziu deloc. Dacă te ajută un exemplu, cunosc pe cineva care s-a apucat de chitară la 18 ani și acum, după doar câțiva ani, efectiv "rupe", este implicat în nu știu câte proiecte și e instructor de chitară.

Părinții tăi trebuie să înțeleagă că ești la vârsta la care îți definitivezi personalitatea și la care e bine să încerci diverse activități, ca să vezi cu care te identifici cel mai bine. Promite-le că hobby-ul ăsta nu va însemna că îți vei neglija activitățile școlare. Dar cel mai important este să fii tu suficient de motivat să faci asta. Te avertizez, vei întâmpina suficiente greutăți la început și poți fi ușor descurajat. Dar dacă vrei să faci chestia asta, vei depăși perioada asta inițială și te vei simți foarte bine că ai avut determinarea necesară să o depășești. Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ar fi târziu, nu înțeleg. Nu ai nevoie decât de 2 mâini funcționale.
Spune-le că vrei să-ți ocupi timpul cu asta, să vezi cum e și că e benefic să știi să cânți la un instrument.