| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta dintre rap si hiphop?

Răspuns Câştigător
| AlexFlorin7 a răspuns:

1.Rap-ul constă în rostirea de rime, jocuri de cuvinte sau poezie într-un mod ritmic. Stilistic, rapul se află la întrepătrunderea dintre discurs, proză, poezie și cântec

2.Muzica hip hop este un gen evoluat din muzica pop. Este alcătuit din 2 componente: rapping și DJing; împreună cu breakdance și graffiti și Beatbox/Beatboxing alcătuiesc cele 4 elemente ale culturii hip hop. Termenii rap și muzică rap sunt folosiți frecvent pentru a descrie muzica hip hop. KRS One, unul dintre promotorii genului are o piesa prin care aduce in atentia ascultatorilor faptul ca hip hop-ul este compus, de fapt, din 9 elemente, iar numele piesei este „9 Elements".