| anonim_4396 a întrebat:

Ce melodii din hip-hop-ul romanesc va plac? Ma refer la astea mai realiste care vorbesc despre societate, oameni, greutati, gen https://www.youtube.com/watch?v=vuME_aoCfWw sau https://www.youtube.com/watch?v=r-o9JF5c0Tc, nu despre alea in care se canta despre muguri, foite, mahoarca, vene sparte, liniute, etc.

26 răspunsuri:
| GabrielStn a răspuns (pentru UnBroken2016):

Link-ul de la aceasta melodie l-am pus in intrebare big grin oricum, imi place foarte tare melodia. Veche si buna, la fel ca multe altele.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru GabrielStn):

Am vazut intrebarea dar nu am dat click pe link-uri :)). Ma uitam prin folderul de muzica si am mai gasit si astea, vezi daca iti plac. Am si uitat ca le am sa fiu sincer. Nu mai ascult muzica romaneasca de ani buni, ce sa mai zic de genul asta.

https://www.youtube.com/watch?v=LjVW20lNS0c
https://www.youtube.com/watch?v=eBwqpVbh9tM

| GabrielStn a răspuns (pentru UnBroken2016):

Le stiu si imi plac foarte tare laughing. Ce gen/artisti asculti acum?

| UnBroken2016 a răspuns (pentru GabrielStn):

Multa muzica clasica. Mozart, Beethoven, Bach, Vivaldi, Listz si altii. Si muzica anilor 80.

| GabrielStn a răspuns (pentru UnBroken2016):

In ceea ce priveste muzica clasica, nu fac parte din grupul celor cu cunostinte avansate despre acest "fenomen", dar o mai ascult seara inainte de somn. In schimb, muzica anilor '80 si '90 o mai ascult pe Europa FM, in general cand conduc.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru GabrielStn):

Tu ce gen preferi?

| GabrielStn a răspuns (pentru UnBroken2016):

Nu am un gen preferat. Inclin catre hip-hop-ul romanesc in care se vorbeste despre realitate, dar ascult si muzica comerciala si muzica anilor '80 - '90 cand conduc, fiindca ascult mai mult radio. La petreceri mai inghit manelele si muzica populara, dar in rest nu prea am tangente cu asemenea genuri, in aceeasi situatie sunt atat muzica de petrecere, cat si cea lautareasca. Sunt polivalent, daca ma pot numi asa big grin

| UnBroken2016 a răspuns (pentru GabrielStn):

Eu ascult doar muzica celtica atunci cand conduc laughing, ma invioreaza. Mai ales ca ma plimb cu masina mai mult noaptea. Clasica a inceput sa imi placa de pe la 18 ani. Ascultam mult cand invatam sau dormeam. Haios ca cine a zis ca ce muzica asculti la 18 ani cu aia ramai, cam avea dreptate.

| GabrielStn a răspuns (pentru UnBroken2016):

Eu am aproape 19, deci inseamna ca pe la vreo 50-60 de ani o sa ascult hip-hop? laughing) Can eram mic, petreceam verile la tara, eram terorizat de vecini betivi cu manele si populara, avand volumul la maxim ( nu ca acum nu as fi terorizat ). Muzica comerciala ascult de cand ma stiu, dar nu ma atrage cine stie ce, de pe la vreo 14 ani am inceptu sa asccult hip-hop, tot de atunci, datorita oreleor de muzica am inceput sa ascult si clasica: proful de muzica ne punea sa ascultam melodii si sa le recunoastem la scoala dupa ce ascultam pret de cateva secunde secvente dintr-o astfel de melodie. Poate ca atunci, aceasta chestie nu m-a atras foarte tare din cauza faptului ca era pe note, dar acum ascult de placere. In rest, pot spune ca sunt selectiv, ascult orice si pastrez doar ce imi place.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru GabrielStn):

Cand eram copil mama mea asculta multa muzica din ani 80 si de acolo cred ca imi place asa mult. Clasica a venit incet incet in clasa a 8. Ascultam mult la orele de muzica. Eram singurul din clasa care imprumuta dvd-urile cu muzica de la profesoara (pe atunci nu stiam eu cum sa trag muzica de pe net ori nu dadeam bani sa cumpar ). Dar de la 18 ani a "acaparat" celelalte genuri. Pana la 14 ani cand am stat in Romanica ascultam si eu ca restul, pop. hip hop si manele dar dupa mi-am schimbat gusturile incet incet. Cativa ani ascultam multa muzica rock si dupa 18 am ramas in mare cu ce am zis mai sus.

| GabrielStn a răspuns (pentru UnBroken2016):

Omul isi creeaza personalitatea, pana se defineste e normal sa se schimbe. Reusesc sa se schimbe doar cei care au ceva cultura, restul raman la una dintre cele mai idioate replici "bautura, bani si femei". Am vazut un tip pe facebook..cu un stiu ce citate, iar in mana avea un bidon de 5 litri de vin. Omul se credea in paradis, insa poza era facuta intr-un grajd straight face daca mai gasesc poza, o atasez aici. E clar ca tipul ala oricat ar fi strigat BUG Mafia, urechile ii erau afundate in manele. Nu am nimic cu cei care asculta manele, dar ma deranjeaza faptul ca au un impact rasunator asupra tinerilor si instiga la multe chestii care tin de nerespectarea regulilor scrise si nescrise. Singura chestie de laudat e ca nu se injura in manele. Asa cum spuneam mai sus, am fost si inca sunt terorizat de vecini cu manele si populara, mai ales ca asculta la volum maxim, dar asta nu m-a impins sa fiu ascultator inrait al acestor genuri.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru GabrielStn):

Nu mai tin minte ce director de filme spunea " fiecare generatie are filmele care le vrea si care le merita" batand app la rahaturile de filme din ziua de azi. Cred ca asa e si cu muzica. Nu am mai deschis tv-ul de multi ani dar vad pe Youtube unele melodii aparute si in afara de muzica proasta si fete care dau din fund nu vezi altceva.E pacat sa vezi si cantareti buni care se iau dupa moda asta de rahat. Dar asta e ce vrea lumea acum, nu ai ce sa ii faci.

| GabrielStn a răspuns (pentru UnBroken2016):

Mi se pare ca are dreptate. La TV, de exemplu nu se difuzeaza rap-ul in care se injura, dar se difuzeaza rahaturi de emisiuni in care se bat, se cearta, se injura si se dezbraca diverse personaje. Asta e... din pacate, ne meritam soara...

| GabrielStn a răspuns (pentru syd):

Asta chiar e ceva nou pentru mine. Interesante melodii.

| syd a răspuns (pentru GabrielStn):

E mai experimental. dupa mine sunt peste nivelul celorlali mai cunoscuti in Romania (mai ales in materie de versuri)

| GabrielStn a răspuns (pentru syd):

Nu pot spune ca e peste sau sub nivelul celorlalti. Problema e ca nici unii si nici altii nu sunt suficient de promovati. Cei din melodiile trimise de tine mnu au succes foarte mult nici pe internet.dar sa speram ca se vor remarca la un moment dat. Mi-a placut prima melodie..in prima faza am crezu ca faci misto de mine si imi trimiti nu stiu ce melodie.

| syd a răspuns (pentru GabrielStn):

Asculta cine vrea sa asculte, cine digera. nu m-as astepta de la piesele astea sa aiba sute de mii sau milioane de vizualizari. e pacat ca nu castiga niciun ban artistii astia (sau aproape niciun ban), dar presupun ca daca asta ar urmari s-ar fi oprit deja

| GabrielStn a răspuns (pentru syd):

E adevarat..consider ca hip-hop-ul e m ai mult decat un curent muzical si ar trebui promovat pe la TV in schimbul emisiunilor de rahat. Pacat de munca acestor oameni, care nu-s putini la numar si fac destui dintre ei treaba destul de buna. Imi pare rau ca Romania e o tara inchisa ca si mentalitate..multi au ramas cu influente comuniste, sunt ingusti la minte ( nu ma refer doar la muzica ).

| Roxin a răspuns:

Salut!

Veritasaga - Multe
Veritasaga - Cer senin
Veritasaga - Nu se asculta, se simte
C.I.A. - De unde
C.I.A.- Lupta cu tine
JerryCo - Unele lacrimi nu se usuca

Auditie placuta!

| GabrielStn a răspuns (pentru Roxin):

Nu imi place niciuna in mod deosebit din cauza beat-urilor "moi" - mie imi place sa fie foarte dinamice si cu versuri foarte triste, insa versurile sunt faine si reflecta adevarul. Multumesc pentru sugestie big grin

| Roxin a răspuns (pentru GabrielStn):

Eu credeam ca versurile te intereseaza, nu beat-ul. happy Intrebarea ta era despre versuri. happy

| GabrielStn a răspuns (pentru Roxin):

Versurile imi plac, dar mi-am spus o parere generala despre melodii, dar ma intereseaza si beat-ul pentru ca totusi, ascult o melodie, nu citesc o poezie. big grin Multumesc din nou de sugestie, iar daca mai ai si altele sunt binevenite.

| danny1996 a răspuns:

De la Ombladon am cateva :
Daca pozele ar vorbi, Egali din Nastere, cautand, Panarame, Confidential,
Bug Mafia : Fara cuvinte, Romaneste, La fel de prost ca tine, si inca cateva care nu imi vin acum, Cu talpile arse,

Nimeni altul : Made in Romania, Inger si demon, Obsnuiam sa cred, Lautarul din Beci, Noptii prea lungi, Fii ai bravilor soldati
Spike : realitate, visam, tu
Bitza : 10 Degete, Aripi frante, Cantecul si povestea lui, Sinuciderea unui inger,
Cedryk : cand,
chello : apel la sinceritate, vicii, fericit, fara tine
Nane : baietii de acasa, poveste de seara, vorbesc singur, mi-e dor, cand ingerii pleaca ( nu se incadreaza neaparat)

SDST : Scrisoare de pe front, Ingeri deasupra romaniei

Si inca multe altele... daca doresti pot continua

| GabrielStn a răspuns (pentru danny1996):

Mersi frumos! Excluzandu-le pe cele de la SDST, le cam stiu pe toate laughing