| Energyz a întrebat:

Ce software folositi sau cunoasteti pentru a creea muzica doar cu ajutorul computerului? Ableton mi s-a parut destul de greu de utilizat, mai ales la capitolul de modificare a fiecarui sunet.
Am mai auzit si de Cubase si FruityLoops(care pare nasol).

Astept sfaturi pentru un incepator pe domeniul asta.

4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

FL este cel mai usor din punctul meu de vedere, il folosesc de 2 ani. La inceput o sa iti fie greu sa te acomodezi, dar o sa inveti pe parcurs.

| Wøodenpints a răspuns:

Și tu cam ce-ai vrea, un program minune care să-ți genereze o melodie de fiecare dată când apeși un buton? Crezi că e destul de simplu? Sau și apăsatul unui buton te depășește?

Să faci muzică e greu. Să faci muzică pe calculator folosind un program, e mai puțin greu și poate orice prost cu destul timp liber.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu folosesc de niciunul în prezent, dar vreau să mă apuc și eu de făcut muzică peste ceva timp.
Cubase e pentru începători.
DJ-ii/Producători profesioniști folosesc fie FL Studio(Fruity Loops), fie Ableton, fie Logic Pro.
Cei mai buni DJ-ii folosesc de obicei Logic Pro, dar Logic Pro este doar pentru Mac OS, iar Mac-ul merge doar pe PC-urile și laptop-urile de la Apple, iar alea sunt scumpe. Deși văd că a apărut pe net o versiune pentru Windows 7 la Logic Pro, dar nu știu cum va merge pe Windows, nu știu nici dacă găsești toate player-urile de care ai nevoie la el cât să poți să produci orice. Dar cred că Logic Pro este și mai greu de folosit decât Ableton sau FL Studio.
FL Studio am înțeles de la un prieten că e mai ușor de folosit ca Ableton. Și nu cred că FL Studio e nașpa. Avicii folosește FL Studio și reușește totuși să facă niște melodii absolut extraordinare, Afrojack folosește FL Studio de asemenea, Martin Garrix folosește și el FL Studio.

Dacă ai răbdare vei învața cum se folosesc toate! happy

| kevincube a răspuns:

MAGIX Music Maker