| MUJAJAJAJ a întrebat:

Heei >: eu si o prietena ne-am gandit sa ne facem o trupa.ea stie sa cante la chitara, eu as vrea sa invat la orga si am si o voce frumoasa. dar nu stiu cum am putea incepe.ne-am gandit sa compunem o piesa dar nu stiu despre ce ar putea fi si nu stiu ce sa facem mai intai, versurile sau instrumentalul?
multumesc anticipat big grin

6 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

Inainte de compozitie,ar fi o idee buna sa invatati sa cantati impreuna,nu stiu tu dar mie mi se pare extrem de nasol sa aud doi instrumentisti care canta dupa tempo diferit.
Cover-uri, cunoasteti instrumentu foarte bine, apoi compozitia.
Pana nu stii cum sa canti intr o trupa, nu ti cunosti instrumentu cat de cat, n ar fi o idee prea inspirata sa incerci sa compui

| MUJAJAJAJ explică (pentru RockNbeer):

Multumesc de sfat happy

| Wøodenpints a răspuns:

O să presupun că n-aveți încă buletin sau abia s-a uscat cerneala în ele.
Nu vă aruncați la compus că o să vă faceți de râs și vă moare pasiunea.
Începeți cu coveruri. În dormitor, fără public. Când sunteți în stare să faceți un cover decent după o melodie, atunci să iei în calcul varianta cu compusul. Dar până atunci, muncă.
Și când o să fiți pregătite să compuneți ceva, astea cu "ce ar trebui să fie mai întâi, versurile sau instrumentul" o să vină de la sine.

| NoFeelings a răspuns:

Buna!

Va urez bafta,si eu imi fac o trupa!

Va voi sugera cateva idei din fiecare!

Nume de trupe ai putea pune o initiala din numele fiecaruia,de exemplu pe tine te cheama Alina si pe ea Maria "A&M",ai putea sa iti pui numele de la un serial sau o trupa celebra de pe disney sau chiar reala,una dintre idei ar fi Big time rush,faimoasa trupa.

Prima,la un cantec faci versurile, dupa care instrumentalul si titlul cantecului, care ar trebui sa fie un cuvant din refren sua un cuvant care e folosit des in cantec.

Idei pentru trupa:
Sa fie originala, sa aveti un lucru care sa fie al vostru, de exemplu la fiecare videoclip si spectacol sa fiti imbracate in mov dai ce culoare va place.

Puteti sa faceti bilete la spectacole cu familia pe fiecare bilet cereti 2-3 lei, pana va perfectionati si mariti pretul happy

Funda te rog

| MUJAJAJAJ explică (pentru NoFeelings):

Multumesc de sfat! happy bafta si tie big grin

| NoFeelings a răspuns:

Poti de asemenea ca melodiile sa fie parodii, ar fi mai amuzante decat unele triste happy luati exemplu de la noaptea tarziu, faceti de exemplu o parodie dupa melodia" carla's dreams te rog"