| Mariuka23 a întrebat:

Hei! Aceasta intrebare se adreseaza chitaristilor de pe aici. Am gasit o melodie si as vrea sa o invat, dar coarda mi groasa trebuie acordata cu o nota mai sus, adica din E in F. Mi-e cam frica sa fac asta, s-ar putea rupe coarda? Am vazut multi oameni cantand melodia asta asa, dar asa sunt eu, mai fricoasa. Ce ma sfatuiti? happy

Răspuns Câştigător
| Duucu a răspuns:

Nu-i problema, acordeaz-o in F. Important e sa fie coarda ingrijita si nu ruginita, altfel sunt sanse sa se rupa. Oricum, corzile metalice sunt rezistente, acordeaz-o fara probleme.

| Mariuka23 explică (pentru Duucu):

Multumesc pentru raspuns. Chitara o am de un 1 an si jumatate deci coarda ar trebui sa mearga fara nici-o problema happy

3 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Corzile sunt mai rezistente decat par la prima vedere. mai ales cele metalice.

| Fraydon a răspuns:

Poate poti sa-ti iai un capodastru