| Ana00005 a întrebat:

Hei TPU,am o problema:
Sunt o adolescenta,care nu are deloc ureche muzicala, dar cu toate astea imi doresc nespus sa devin dj.Mi s-a spus ca urechea muzicala nu se dezvolta ca trebuie sa te nasti cu ea, ca altfel nu poti fi dj...am incercat chitara,pian,tobe, vioara, voce si nu puteam sa recunosc si sa memorez notele sub nicioforma.Cand am avut 7 ani mi s-a spus ca am o ureche muzicala normala si sa incerc, dar din anumite cauze nu am mai mers niciodata la un curs de muzica.Cu timpul a mers mai rau.Acum am urechea muzicala sub mediu.Cand eram mica am vrut sa fiu cantareata, dar nu am avut voce buna.Acum,dupa multi ani am gasit altceva si anume dj-ul.Nu stiu ce sa fac, dj-ul e forte important pentru mine si alta cariera nu vreau si nici nu sunt buna.Nu vreau sa nu fiu buna nici la asta. Vreau sa fiu ca Juicy M,dar nu am cum. Sport nu pot din cauza unor probleme,actrita sunt groaznica,am vrut sa fac desen,dar la fel nu sunt buna,pictura la fel,make-up si o cariera 'simpla' medic,jurnalist, prezentator tv, etc... nu vreau pentru ca eu iubesc arta si cel mai tare ma doare ca nu o pot practica.Stiu ca sansele ca urechea mea muzicala sa se dezvolte sunt 0, pentru ca am incercat.

Stie cineva cum as putea deveni un dj bun daca nu am deloc ureche muzicala?

2 răspunsuri:
| NoName0x0 a răspuns:

Eu nu inteleg de ce trebuie sa ai ureche muzicala ca sa devii dj? Trebuie sa stii sa lucrezi cu aparatura si sa pui melodii pe tema clubului. Ce intelegi tu prin "a avea ureche muzicala?" Crede.ma ca stiu ce zic, nu.ti trebuie decat 2 urechi normale. Prietenul meu a facut din asta un hobby, tot asa, e pasionat de a fi dj si nu are nici o ureche muzicala si canta si naspa... big grin

| Bartok_Gabi_1997 a răspuns:

Nu trebiue sa ai ureche muzicala dar trebuie sa stii sa lucrezi in programe de mixat gen Ableton si eu sunt pasionat de aceasta meserie, incearca sa faci mixuri si sa le postezi pe soundcloud