| TeoPT a întrebat:

La această întrebare să răspundă cei cărora NU le place rock-ul.
Vreau să vă văd argumentele "De ce nu vă place rock-ul?"
Da, gusturile nu se discută. Nu urmăresc să influențez pe nimeni, fiecare ascultă ce vrea. Vreau doar să vă văd argumentele, pentru că e ușor să spui doar "Urăsc rock-ul"
Mulțumesc

34 răspunsuri:
| TeoPT explică:

@VaniLLaDeeJay
Adrenalina aia pe care o simți tu când asculți Inna și Narcotic Sound, eu o simt când ascult rock. Și e mult mai mult decât adrenalină. Te rog să nu îți dai cu părerea dacă ești vreo din-aia/din-ăla care a văzut ceva poze și niște melodii mai zgomotoase și se crede mare critic muzical. Nu e vorba că nu apreciez răspunsurile contra-rock. Apreciez răspunsurile contra-rock cu argumente solide, nu ce ai făcut tu aici. Am zis eu ceva de fundiță? Uite, de al dracului nu ți-o dau, pentru că ai menționat-o. Baftă.

| TeoPT explică:

@woodenpints
Răspunsul tău mi-a plăcut foarte mult. Într-adevăr, poți să le dai peste bot tuturor celor care susțin că rock-ul e satanist sau zgomotos, dar până la urmă, la ce ajută să ne răcim gura de pomană? "Prostia din născare vindecare nu mai are."
Baftă

| TeoPT explică:

@thealchemist
Nu aștept doar răspunsuri care să îmi fie pe plac. La fel cum am zis, nu urmăresc să influențez pe nimeni. Sunt foarte de acord cu răspunsurile contra-rock atâta timp cât au lângă ele argumente solide, să îmi demonstreze faptul că rock-ul este idiot, tâmpit și nu știu cum. Dar nu am găsit niciodată o persoană atât de inteligentă încât să fie capabilă să aducă argumente solide contra rock-ului. Faptul că îmi arunci niște replici numai de tine știute pe aici, cum că rock-ul e fără valoare, mai sunt alții cu satanismul etc.nu mă lămurește cu nimic. Demonstrează-mi că rock-ul e fără valoare. Demonstrează-mi că rock-ul e satanist și că toți rockerii sunt nebuni, așa cum susțin unii. Eu asta am vrut, argumente solide contra rock-ului. Nu porcării scrise doar pentru fundă. I-am dat funda lui woodenpints pentru că are argumente solide contra anti-rockerilor. Nu am menționat cărei tabere îi dau funda. De fapt, nici nu am menționat nimic de vreo fundă, însă răspunsul lui mi-a plăcut. Data viitoare dacă vrei să răspunzi pentru fundă, nu îmi mai răspunde mie la întrebări. Eu nu dau fundă decât dacă vreau și cui am chef, pentru că este fără valoare. Acum îmi permit o întrebare. Văd că spui că manelele se pot compara cu The Rolling Stones. Tu ce muzică asculți? Dacă asculți hip-hop sau house, dance comercial din-ăsta de care găsești peste tot, să știi de la mine că acele genuri de muzică au mai multe asemănări cu manelele decât orice alt gen. Doar răspunde-mi la întrebare: ce muzică asculți? Dă-mi exemple de artiști. Și dacă ți-a venit mintea la cap, poate îmi aduci și un argument pentru ceea ce spui aici. Baftă.

| TeoPT explică:

@ღjυѕтღℓσωєღ
De tăceai, filosof rămâneai.
De unde știi tu că toți rockerii sunt la fel, adică consideră că rozul e ciudat sau că devin sataniști în viitor sau că e neapărat să poarte tricouri largi, sau ce ai mai scris tu pe acolo. De unde scoți statisticile astea? Ai putea să îmi spui? Cine te crezi să spui că rock-ul este un gen de muzică foarte prost? Ai ascultat tu vreodată să îți dai cu părerea? Alt deștept cu argumente de rahat. Dacă nu sunteți în stare să vă exprimați cum trebuie opinia, punctul de vedere, mai bine tăceți. De unde ați aterizat măi specialiștilor?
Baftă

| AG a răspuns:

@thealchemist: te rog frumos...nu mai deranja lumea, du-te inapoi in barlog, si asculta guta si orice alta tampenie in continuare

@VaniLLaDeeJay: tu chiar ai o problema. e un stil, un mod de viata, ceva ce oricum tu nu poti intelege. Asa ca mai bine discuta ceea ce intelegi.

| TheDarkEmpire a răspuns:

@thealchemist : Suicide is a solution!
@Iceman Nu cred ca ai ascultat tu atata rock incat sa faci o comparatie, asa ca, nu ai un cuvant in problema asta... restul e cancan
@VaniLLaDeeJay Cred ca ai gresit planeta scumpete, nici tu nu le prea ai cu lumea astalaughing (scuze. daca te-am jignit, sper ca nu te supara adevarullaughing )

| Gizăz a răspuns:

Din moment ce nimeni nu aduce un argument valid(dimpotrivă, gen stupizenii „e prea zgomotos") și eu aș da funda răspunsului care mi se pare mai bine construit.
The Alchemist, eu mai ți-am văzut răspunsuri pe aici și am constatat că nu ești un om prost de aceea m-a surprins negativ îngustimea cu care privești fenomenul. Dacă tu poți cuantifica 140 de subgenuri, mii de trupe cu milioane de melodii în „atitudine rebelă și anti" e grav. Că tu consideri că nu are substanță NU e un argument valid ci o opinie personală deci e incorect să-i ceri argumente din moment ce tu nu ai. Ai venit cu o perorație îngustă și cu opinia TA. E demn de respectat dar nu e și un adevăr obiectiv. Generalizarea e o eroară de logică gravă. Trebuie să privim aspectele sociale pe care unele melodii le-au generat de-a lungul timpului. Să luăm spre exemplu piesa celor de la Scorpions: Wind of Change, piesă cu conotatie politică clară în care s-au regăsit milioane de oameni la căderea comunismului. Putem lua balade gen Alexander the Great sau Paschendale de la Iron Maiden pentru a ne delecta cu veritabile bucăti de istorie. Putem lua solouri gen cel al lui Slash din piesa Sweet Child O’Mine a trupei Guns’n Roses pentru a vedea arta mânuirii unui instrument. Putem lua piese ale formatiei Agathodaimon care-s de fapt niște poeme sau albumul unic în România al lui RA care e o epitomă a luptei continue dintre viață și moarte, a iubirii cu... vidul și exemple sunt mii. Muzica e o artă și nu ține de gusturi în totalitate. Dacă rockul e superficial atunci ce e profund? Clasica, jazzul și... mai ce? Nu riști să cazi în același elitism de care îi acuzi pe rockeri?
Muzica ascultată nu te definește ca om dar îți arată o parte importantă. Facem alegeri în fiecare moment și tu abordezi spre final niste chestii de ordin social care nu au nicio legătură cu muzica.
Se vede clar că nu ai absolut nicio tangență sau educație în ceea ce privește acest fenomen. Ca să poți vorbi cât de cât obiectiv despre un gen trebuie să-l fi ascultat sau măcar auzit des(vrut/nevrut) și nu cred că e cazul aici. Tu încerci să „machezi" propriile prejudecăți, propria opinie și propria-ți îngustare pe subiectul ăsta și să le faci să pară argumente. Cum să pui în aceiași oală pe unul care cântă că are bani, femei și mașini cu un gen care a produs "Stairway to Heaven" de Led Zeppelin nu știu. Comiți un sacrilegiu pentru că subiectul ăsta ți-e străin.

| Sconcsiş a răspuns:

@ღjυѕтღℓσωєღ

1. E prea mult zgomot.
Ce muzică fără zgomot ştii?

2. Devii satanist in viitor. [ ]
Ce legătură are rock-ul cu satanismul

3. Toata lumea te ia drept " EmoooooKiddd" ( Stiu ca am in scoala. chiar in clasa )
Eşti cam cretină. Rock-erii sunt versus emo

4. Nu e deloc feminin.
Sunt femei care cântă rock

5. Cand asculti rock NEAPARAT trebuie sa porti tricouri largi cu trupe si rar cate un maieu sau hai tricou.
Eu port şi tricou cu Messi

6. Cand vad o chestie roz fac ceva genu: " e dubioss. urat"
Doar dacă văd o chestie
"piţiponcească"

7. GEN DE MUZICA FOARTE PROST!
Aici nu am ce zice, gusturile nu se discută.

| mgtow a răspuns:

Cateva piese de rock imi plac cele din anii 80' sunt faine dar nu toate, doar scorpions si ce mai e nu stiu...astea noi suna cam naspa si parca nu au nici un sens sa le asculti.

| mdany a răspuns:

Buna. Mie nu imi place rockul.Pentru ca nu sunt melodii care sa zic ca poti dansa pe ele.La o nunta nu cred ca vei auzi sa canta rock.In plus nu este o muzica linistitoare, eu personal ascult orice in afara de manele, rock, si populara.Deci fiecare pe gustul lui.

| TheLittleReaper a răspuns:

Prostia omeneasca nu are limite! voi criticati un gen de muzica pe care nici macar nu l-ati ascultat vreodata,si chiar daca l-ati ascultat cred ca ati auzit de metallica(cea mai cunoscuta trupa),voi nu stiti alcv decat manele,house si dance (prostii pentru mine)m-am saturat ca lumea sa crada ca daca esti rock-er esti satanist sau mai stiu eu ce, nu inteleg de ce criticati un gen de muzica pe care nu-l intelegeti, voi ascultati un dance :care se repeta aceleasi cuvinte de 20x pana te saturi de melodii doar daca o asculti o data,nu am nimic cu nimeni dar m-am saturat ca si rap-erii sa compare rock-ul cu manelele(la mine in clasa e ceva normal)sau cocalrii lui puya sa critice"rock-areala'ca si cum ar fi manele,si rock-ul sa stiti ca e si linistiti,si sunt mai multe tipuri de rock, nu numai metalul, si nu cred ca stiti voi destule melodii sau trupe incat sa criticati asa ca tineti-va gura si nu mai comentati aiureaangry

| TheLittleReaper a răspuns:

Care se leaga de rock e cocalarlaughing)

| pauladrian a răspuns:

Nu-mi place pur si simplu... n-am argumente.

| Anddrea a răspuns:

Mie nu-mi place rock-ul pentru ca e un gen de muzica f zgomotos si din cate am vazut transmite si un mesaj cam violent. Unele melodii imi plac, dar nu sunt adepta unui singur gen de muzica.
Tie presupun ca iti place rock-ul. De ce nu incerci sa ne dai si tu cateva argumente pentru care iti place happy

| adutzadragutza a răspuns:

Pai nu pot spune ca urasc rock-ul, dar nici nu il ador, mie imi plk muzica pop rock mai mult, nu din alea rock tacanite care sunt naspa si cand taoate chiaterele si e un zgmot infernal.Asta e singura parte dar asa nu e nici naspa dar nici super frumos nu e. Sper ca am argumentat bine.Pa-pa

| Alina_2047 a răspuns:

Eu personal nu pot spune ca ador rock-ul dar nici nu il urasc.Eu de felul meu sunt mai linistita si timida dar cateodata ma pot 'elibera' cand ascult rock.Nu ascult tot timpul si nici nu e genul meu preferat dar nu e rau.

| SVD a răspuns:

Mie nu imi place rock-ul pentru ca mi se pare doar un zgomot fara sens.Eu ascult pop si clasica, pentru ca mie mi se par mai de calitate.Si cum ai zis tu:gusturile nu se discuta.

Răspuns utilizator avertizat
| thealchemist a răspuns:

De ce te intereseaza? oricum timpul rock-ului a trecut, era treaba aia cu revolta impotriva sistemului care i-a tinut pe ei in viata, acum cind cei mai conservatori au devenit cei din generatia Woodstock la ce mai poate servi rock-ul?

| thealchemist a răspuns:

Deci vad ca n-ati inteles punctul meu de vedere. in afara de spiritul de rebeliune impotriva sistemului a generatiei de aur a rock-ului ce altceva a avut genul asta de muzica? a fost o moda generata social, fara valoare in sine. ca un fel de manea occidentala, puteti spune ca e vreo diferenta intre sorinel pustiul sau cum ii mai cheama pe manelistii pe care ii vad pe toti stilpii, si the rolling stones de exemplu?
argumentati daca sunteti convinsi ca aveti dreptate, nu incercati sa intimidati. eu am raspuns la intrebare si v-am spus ce cred, ca rock-ul a fost numai o moda fara valoare, de ce nu spuneti voi unde e arta in rock?
iar ca woodenpints a luat funda arata exact asta, nu e o intrebare reala, 7h30 astepta doar raspunsuri care sa-i fie pe plac pentru ca nu poate suporta un argument contra, la fel ca toti ceilalti care adopta rock-ul doar ca sa impresioneze si sunt socati ca lumea nu-i apreciaza destul.

| ledzeppelin a răspuns:

Stiu ca ai spus sa raspunda cei care urasc rock-ul insa chiar sunt si eu curioasa. Apropo de discutie Vita de vie in februarie la mine in oraaas laughing.

| VaniLLaDeeJay a răspuns:

Este o muzica cam aiurita. adica acel "rock satanist" in care ratatii aia de par femei tipa acolo si dau din cap de isi rup gatul se macheaza strident si altele. scuzati`mi expresiile, este o muzica zgomoatoasa care nu are mesaj, iar rockul de genul demi lovato cu hyppyoti din nou pare cam ciudat adica [pace] hmm si am auzit ca hyppyoti astia fumeaza marijoana si hasis de rup deci nu este o chestie buna si daca vad un baiat pe strada macheat tot negru cred ca vine de la imormantare decat de la concert si sa vad pe scena 2 fete, ma scuzati, baieti care dau din cap, tipa, si da cu chitara aia de pamant fara macar sa stie 3 note muzicale, adica nu spun ca guess who stie sa cante la chitara dar muzica lui are mesaj, manelele, salam, la ori ce petrece bine-dispune pe toata lumea, inna, narcotic sound, cand asculti in masina si incepe bassul intra asa in tine o adrenalina maxima, dar la rock ce simti? ca au ajuns aia de la radio la spitalu 9? ff aiurea in fne. daca se da si fundita pentru. cel mai calumea raspuns o vreau :X:X:X

| deathproof a răspuns:

Depinde de la ce rock te referi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prea mult zgomot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie nu imi place rock-ul(mai ales metalica, iris)dar ai dreptate gusturile nu se discuta. vreau sa zic ceva:in primul rand eu ascult dance si house, dar manelistii zic cand vad un rocker:ia uite-l si pe asta offf ce nu suport eu rockerii astia, dar ei nu se gandesc daca acei rockeri suporta manelelor tampite.eu nu am nimic impotriva cu rockerii sunt si ei oameni ca si noi dar au un stil diferit, si asculta un stil diferit de muzica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Okay, o sa intru si eu in discutie.

@VaniLLaDeeJay Sincer, te compatimesc.
In primul rand rockul nu este satanist. Daca pornesti cu premiza asta mai bine iti deschizi mintea cat mai repede. Apoi tu vrei sa-mi zici mie ca numai "hyppyoti" fumeaza marijona si hasis? Gresit.

Acum ma refer la asta:"…care dau din cap, tipa, si da cu chitara aia de pamant fara macar sa stie 3 note musicale". Te-ai gandit vreodata de ce "tipa", dau din cap si se manifesta asa si ai incercat sa iti dai un raspuns mai complex decat "ca au ajuns aia de la spitalu 9"? Poate te gandesti un pic. Poate e o alta forma de exprimare a trairilor. Poate sunt trairi mult mai intense. Apoi tu ai idée cate note muzicale sunt intr-o piesa rock-metal? NU! Rockul este mult mai complex decat alte genuri de muzica cum ar fi hosue, dance sau altele. E mult mai simplu sa pui 2-3 efecte de sunet pe fundal si sa incepi sa tipi cum face Inna.

Manelele are linie melodica melodioasa:"manelele, salam, la ori ce petrece bine-dispune pe toata lumea, inna, narcotic sound, cand asculti in masina si incepe bassul intra asa in tine o adrenalina maxima", astea binedispun pe cei care sunt multumiti cu "lălăieli" despre bani si sex.

In final un raspun pentru toti.

Nu mai spuneti ca rockul nu are sens sau este zgomotos. Spuneti doar ca nu ati ajuns la stadiul in care sa puteti percepe la un alt nivel muzica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna intrebare.

Rock'ul? rolling on the floor) Nici daca ar fi ultimul gen de muzica dupa pamant nu as asculta asa kevarolling on the floor Prefer sa traiesc fara muzica decat cu rock.

1. E prea mult zgomot.
2. Devii satanist in viitor. [ rolling on the floor ]
3. Toata lumea te ia drept " EmoooooKiddd" ( Stiu ca am in scoalawinking. chiar in clasa )
4. Nu e deloc feminin.
5. Cand asculti rock NEAPARAT trebuie sa porti tricouri largi cu trupe si rar cate un maieu sau hai tricou straight face.
6. Cand vad o chestie roz fac ceva genu: " e dubioss. urat"winkinglaughing
7. GEN DE MUZICA FOARTE PROST!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A, si inca ceva. woodenpints
Poti sa te certi SINGUR!
Eu nu mai intru aici.
Asa ca. poti sa ramai cu fanteziile tale neimplinite! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ღjυѕтღℓσωєღ
Sunt fata,as vrea sa ne intalnim odata sa vedem daca mai ai aceeasi parere cand o sa vezi satanista din mine, care poarta numai tricouri largi cu trupe, sa vezi cat de feminina sunt si cat de " EmoooooKiddd" pot fi.xD
Mai ai tupeu?

| Alina_Negrea_1990 a răspuns:

''Pe bune''?
Sfinte Sisoie cati si-au dat cu parerea despre genul de muzica rock.Sunt foarte multe genuri de rock,unele poate pe placul tuturor,altele deloc. Daca stai s-o iei asa Rock-ul se incadreaza printre cele mai ascultate genuri de muzica.Why? Majoritatea au ceva cu rock-ul,ba e satanist,ba ocult,ba prea zgomotos. Exista de exemplu multe genuri de rock,in care poti sa te simti liber,trist, fericit.
In muzica rock, se vorbeste despre religie, despre mult adevar, realitate.Asa ca unii care spun ca rock-ul nu e muzica, nu are valoare, nu inteleg muzica rock. Uite un exemplu inteligent:Omul care poate sa-ntelega genurile de muzica cum sunt Rock-ul, Rap-ul sunt oameni inteligenti.Nu asculta doar muzica, versurile, linia ci o simte in totalitate.Muzica rock este facuta pentru persoanele care o inteleg, nu care doar cred ca suna bine si de-aia o asculta.Inca un motiv:Muzica rock are foarte multa psihologie, foarte mult mister.Cineva acum ceva timp mi-a spus:''Unele persoane au ajuns retarde, vor simplu scurt si la obiect.Mai ales ca:Majoritatea sunt prosti, si noi ne multumim mai ales cand facem muzica.Nu-i intereseaza pe ei ca e manea, house, si asa mai departe trebuie sa sune bine ca oricum unii nu inteleg muzica adevarat.Inca o chestie:La radio se dau numai piese de ****, se promoveaza cacatul din Romania.Versuri de ****, videoclipuri de ****, si asa mai departe.Deci rock-ul ramane si v-a ramane intotdeauna genul de muzica apreciat de mine, de unii nu stiuwinking