NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

La ce instrument muzical v-ar plăcea cel mai mult să ştiţi să cântaţi? Ce instrument muzical credeţi că vi s-ar potrivi cel mai mult?
Deşi tentaţii sunt multe, a mea de pe primul loc cred că e saxofonul. Sunetul, atitudinea, atmosfera, flexibilitatea libertăţii de a improviza, transportarea uşoară şi posibilitatea de a cânta oriunde, orice, fără constrângeri, senzualitatea formelor, vibraţiilor, emoţiilor transmise...mă încântă totul.
Ca exemplu: http://youtu.be/p5EM9SjLiv4
Pentru voi ce instrument este ca şi făcut pentru voi, dacă există?

70 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Pianul si chitara! Mereu ascult pe youtube muzica produsa de pian si chitara! Ma relaxeaza si imi provoaca o armonie de nedescris, mai ales pianul.

| Polaris a răspuns:

Când la chitară de ceva vreme, am o electrică și o acustică, dar nu pot să zice că-s cine știe ce special, îs mediocru. Îmi place doar muzica, funcționez pe principiul „dă-mi un instrument, I'll figure it out".
De ceva vreme mă bate ideea cu violoncelul. Costă catralioane, dar Sfinte Sisoe, https://www.youtube.com/watch?v=mGQLXRTl3Z0
Desigur, pianul, pentru Chopin, Debussy, Ravel, Lieszt, dar mă îndoiesc că aș ajunge la asemenea performanțe, dar da, pianul e superb.
Și nu înțeleg de ce lumea desconsideră muzica electronică, sunt atâtea nuanțe și metode de experimentare cu sunetul, atâtea metode, atâtea tehnici, atâtea inovații, atâta complexitate. Mi-aș dori să aprofundez producerea de muzică electronică, dar abia dacă trec de joaca pe Ableton pe un laptop care schelălăie.
https://www.youtube.com/watch?v=jgmXnrL19Pw
https://www.youtube.com/watch?v=F7bKe_Zgk4o

| NOname explică (pentru Polaris):

Frumos. Ai gusturi bune.

| AndreiGabi a răspuns:

Pian sau vioara. Dar sunt departe de astfel de vise, cuvantul "talent" a cam fugit de mine. Parintii mei cred ca au optat pentru un copil "banal". laughing

| NOname explică (pentru AndreiGabi):

Ei, visatul nu-i pe bani.hee hee

| AndreiGabi a răspuns (pentru NOname):

De la o varsta, este... Asta daca nu pastrezi totul la stadiul de "vis". laughing

| Mădă0611 a răspuns:

Pian sau nai (imi place The lonely shepherd, merge si asa https://www.youtube.com/watch?v=YAA0pYzrHLQ). Pe muzica linistitoare pot medita asupra lumii mai mult obiectiv decat subiectiv, astfel gasindu-mi pacea/linistea interioara. ^.^

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Chitara electrică știu că mi se potrivește destul de mult, având în vedere că progresez destul de repede(zic eu).Al doilea instrument care mă atrage ar fi pianul, pe viitor mă gândesc să învăț și la acesta să cânt, pe locul trei ar fi vioara, și mai departe...rămâne de văzut.

| NOname explică (pentru BeyondTheDarkSun):

La mine după saxofon ar fi chitara şi vioara. Şi ele (în mâini pricepute) scot nişte sunete extrem de frumoase.

| NOname explică (pentru BeyondTheDarkSun):

love struck

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru NOname):

Și asta ar trebui să fie pe gusturile tale (dacă ai răbdare) -
http://www.youtube.com/watch?v=Gn0xNupHyt8
(după minutul 7 începe ca lumea; bine, toată melodia e tare).

| NOname explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Mulţumesc. Ai dreptate, devine interesantă după un timp.

| SaveTheNature a răspuns:

Orga

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

De când mă știu, am adorat muzica la saxofon, mă îmbătam cu frumusețea ei... Îmi amintește și de acele filme clasice, dar și de filmele cu gangsteri, mafioți și cluburile de noapte unde afacerile mergeau "brici" pe muzica aceasta. Parcă inspira și personajele... : ))
La fel de frumos, mi se pare și sunetul cimpoiului, prezent în muzica irlandeză. Și vioara...
Nu știu ce instrument mi s-ar fi potrivit. Dacă eram talentată în muzică, cu siguranță, o alegere tot aș fi făcut. Cred că mi-aș fi dorit să cânt la mandolină. Da, iubesc mandolina...

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru floresdemayo):

Pe tine te vad cantand la trompeta.
-->www.youtube.com/watch?v=i87mk0Uzivo

| floresdemayo a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

De vină-s dioptriile... : ))

| NOname explică (pentru floresdemayo):

Da, exoticul cimpoi şi romantica mandolină...
Îmi plac şi mie, mai ales muzica de cimpoi scoţian.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru floresdemayo):

Deabia am fost la control si mi-au zis ca cica n-am nevoie de ochelari. Mi se zice vulturul.

| Fatamuntilor a răspuns:

M-as apuca de pian, dar poate in alta viata... talent nu stiu sa am si nici curaj sa incerc!

| Fatamuntilor a răspuns:

Ca sa vezi...cand am raspuns la postarea ta am ales pianul.
Am cautat si am competat acel Quiz si mi s-a potrivit (fara sa ma uit inainte)http://www.divahair.ro/quiz/ce-instrument-muzical-esti--q--

| NOname explică (pentru Fatamuntilor):

...şi mie mi-a ieşit pianul.hee hee

| Fatamuntilor a răspuns (pentru NOname):

CA sa vezi.laughing uite ce zic eu: hai sa facem o formatie vocal -intrumentala cu membri TPU.care cu intrumentele aratate, care cu voc, ce mai ajungem in topuri. Scoatem tara din criza si candidam la presentie laughing

| NOname explică (pentru Fatamuntilor):

Partidul - TPU.
Mascota - cocarda portocalie.
Obiectivul - muzical-prezidenţial.
La tobă, la nervi, la cratiţă şi tastatură... bunica!
Bunica preşedinte!
Eeeeee...
Hip, hip, uraaaa!
Hip, hip, uraaaaaaaaaaa!

| Doub a răspuns:

Chitarahappy.E instrumentul meu preferatbig grin

| MihaelaDart a răspuns:

Mai romantica, sensibila, visatoare, as alege pianul.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

La nimic, simt ca as strica instrumentul.
Dar sa zic...vioara, intodeauna mi-a placut cum suna.Si cred ca mi s-ar potrivi(cred).

| Dactor a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

Dacă eşti începător aşa simţi, dar când înveţi să-l foloseşti parcă îi dai viaţă.

| Duucu a răspuns:

Imi doresc sa cant la clape, indiferent de care. M-a atras totul la ele, e si cel mai comun instrument.
www.youtube.com/watch?v=2PHtDx6ryRo

| Sociopat a răspuns:

Cimpoi.Sa ma urc pe munte, vantul sa-mi sufle-n barba si sa ii dau tare. Eventual sa fie fulgere pe fundal si sa am un soim pe umar.

| NOname explică (pentru Sociopat):

Romantic şi excentric / tradiţional şi nonconformist simultan. love struck

| Ibrahimovic a răspuns:

Hmm, mi-ar placea sa stiu sa cant la acordeon. Si la pian mi-ar placea, dar nu cred ca mi s-ar potrivi. laughing

| Deaad a răspuns:

Mi-as dori sa cant la chitara electrica dar momentan nu se poate.Am totusi o mandolina de 30 de anilaughing
Tobele ar fi pe locul 2.

| ALGator a răspuns:

Depinde si de scop.
Daca doresti sa cinti ca instrumentist, orice instrument e bun (!). Nu exista un criteriu care sa le ierarhizeze.
Daca doresti sa compui, mai ales muzica mai complexa, sa iti faci singur cintecele (si sa intelegi muzica) = pianul (sau ceva cu claviatura) si nimic altceva.

| NOname explică (pentru ALGator):

Mulţumesc, ALGator.
Dar m-ar interesa mai degrabă părerea personală şi subiectivă a fiecăruia, nu generalităţi.
Cu ce instrument tu te identifici (nu neapărat ai şi cânta)?

| ALGator a răspuns (pentru NOname):

Eu am o problema pe care insa nu am avut-o dintodeauna: ma identific cu toate, sincer vorbind. Am devenit un fel de poligam.
Istoric vorbind (de la frageda copilarie), preferintele mele au fost: acordeon, orga de biserica, chitara. Apoi am trecut la poligamie.
Leacul pentru asta este un sintetizator muzical care sa redea fidel instrumntele (atit cit se poate) si un program (soft) de compozitie. Dar pentru asta trebuie sa stii totusi sa cinti la un instrument, de preferat pianul.
Din pacate raspunsul meu nu ajuta.

| NOname explică (pentru ALGator):

Ba, m-ai lămurit. Eşti o fire muzical-eclectică.hee hee
Pe undeva şi eu sunt.

| ALGator a răspuns:

Saxofonul e un instrument splendid (si daca il stapinesti atunci poti cinta si la flaut - sper sa nu ma insel :-) ).
Daca insa vrei sa inveti un instrument si sa cinti la el mai cu pretentii dar din diverse motive nu ai timp sufficient (sau energie), atunci chitara e o alegere. Chitara iti da ceva de la inceput (dupa ce stii sa cinti acordurile) si te lasa sa si "cresti" cu ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranta pianul! dar si saxofonul este o alegere buna, insa nu cred ca mi s-ar potrivi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai mult ca sigur as alege saxofonul! Nu stiu de ce ma simt asa atras de el, dar mereu cand aud un saxofon ma pur si simplu ma opresc si ma bucur de ce aud.

It's like I've been born to love it! big grin

| Happyjump a răspuns:

Eu știu să cânt la pian, dar mi-aș dori să cânt la tobe pentru că îmi place să lovesc chestii

| NOname explică (pentru Happyjump):

Îmi place cum te-ai exprimat: "să lovesc chestii".hee hee

| Happyjump a răspuns (pentru NOname):

Mi-a venit pe moment

| Dragosdoar a răspuns:

Muzicuta,am o chitara acustica dar muzicuta a fost primul meu instrument, am primit-o pe la 5 ani deci era ca o jucarie pentru mine si am stricato. Uite ceva foarte interesant aici
https://www.youtube.com/watch?v=WGQkgrpGAUM

| NOname explică (pentru Dragosdoar):

Da, foarte tare. Muzicuţa are un iz country şi este o sursă muzicală de buzunar.

| contαbαndonαt a răspuns:

La pian.Si am sa si invat intr-o zi - sau mai multe big grin, cand imi vor permite si timpul si resursele, ma refer la lectii de pian.Este clar bifat pe,, To Do List" inainte sa mor (deci sper sa nu se-ntample vreun accident pana atunci), dar o sa trebuiasca oricum sa imi mai cizelez eu urechea mea muzicala jerpelita pana atunci tongue.

P.S.: Am un var in fam. care canta intr-o trupa asa la ocazii si alte astfel de evenimente, si da, ai ghicit, este cu saxofonul tongue.

| NOname explică (pentru contαbαndonαt):

Îţi fur vărul cu saxofonul şi besame mucho. tongue

| contαbαndonαt a răspuns:

Mai ascult si de la Kenny ocazional :P.
http://www.youtube.com/watch?v=PHXrwHIzBwM
(min 4:40 - 5:00 genial).

Iar aceasta imi face fiecare dimineata mai frumoasa:
http://www.youtube.com/watch?v=Q0yuiozbbgU

| Moryami a răspuns:

Stiu sa cand la pian. Parintii si bunicii mei au investit pentru a cumpara unul.
Stiu sa cant la pian o melodie foarte grea care nu stiu cum se cheama si Pink Panther Theme Song big grin

| Mechanix a răspuns:

Mi-am luat o chitară acustică, dar mi-ar plăcea să cânt și la tobe și pian, și poate vioară.

| Furti a răspuns:

Mi-ar placea foarte mult sa cant la violoncel... pare genul de instrument solo, care necesita foarte multa iscusinta. Eu unul raman putin masca cand ii vad pe unii violoncisti cat de repede isi misca mainile, cum stau cu ochii inchisi si parca simt toata muzica.

Nu stiu am fost foarte captivat de violoncel dupa ce-am vazut filmul "If i stay", unde este prezentat intr-un mod foarte frumos.

https://www.youtube.com/watch?v=sru18UyAweA

| NOname explică (pentru Furti):

Aici găseşti de toate, fiecare impresionant în felul său:
http://youtu.be/P3lTGYaco3E

| AndreasfromMetallicA a răspuns:

Mi-ar placea foarte mult sa invat sa cant la chitara electrica, desi nu cred ca ma prinde postura de chitarist prea tare.Mi-as lua o chitara electrica, dar nu am timp prea mult sa invat sa cant, de asta mi-e frica sa nu dau banii aiurea.Imi place si saxofonul cum suna,dar nu ma vad sufland in asa ceva,bafta, apuca-te de saxofon daca vrei, inveti niste linii melodice faine, mai auzeam unul int-ro padure cum canta singuratic la saxofon, asa frumos se auzea zicei ca esti in basme.