| antonG a întrebat:

Oameni buni, ce muzica buna mai ascultati? Scopul intrebarii nu e sa aflu playlist-ul vostru sau sa fac vreun sondaj. Aspectul asta nu ma intereseaza.

Ce imi doresc eu de la intrebarea postata, este ca unii dintre noi, preocupati de chestia asta cu muzica, sa mai schimbam unele informatii, sa mai aflam unele chestii pe care nu le stiam, sa mai aflam despre albume care merita ascultate, achizitionate, puse la colectie, sau de ce nu, la ce concerte ar fi de mers. De asemenea, m-as bucura ca intrebarea sa fie de folos mai ales celor mai putin initiati in momentul de fata, dar dotati cu bun simt si dornici sa invete lucruri noi.

Astept sugestiile voastre cu albume de referinta. Ce inseamna asta? Genul ala de albume care pot fi din orice an, din orice gen si din orice tara si nu vor fi niciodata demodate/expirate, albume pe care le veti asculta cu placere oricand, si peste zeci de ani, albume pe care merita sa le asculti cu atentie, cap-coada, stand lipit de fotoliu, albume care merita cumparate chiar daca preturile sunt mari pentru romanul de rand, albume pentru care merita sa iti iei un sistem audio mai bun. In fine, sper ca ati inteles ideea.

Preferintele mele sunt preponderent in zona jazz (in special quartetele din vremurile de glorie ale cluburilor de jazz), clasica si intr-o oarecare masura rock, dar sunt deschis la sugestiile voastre din orice gen, cata vreme respecta ideea intrebarii.

Ma gandesc ca, totusi, poate nu e cazul sa se mentioneze (din nou) albumele mult prea faimoase (cateva exemple: Pink Floyd - The Wall, Miles Davis - Kind of Blue etc.), si sugestiile sa se restranga la albume foarte bune dar cunoscute intr-o masura mai mica publicului larg. Ar fi ideal ca sugestiile (autor si numele albumului, eventual an, casa de discuri) sa vina insotite si de un link de YouTube sau similar, sa poata fi conspectate mai usor.

Daca subiectul prezinta interes, voi contribui cu placere cu sugestiile mele. Va rog sa postati doar la subiect. Multumesc anticipat tuturor celor care vor posta constructiv, iar raspunsul din care voi afla cele mai multe informatii noi, primeste funda.

5 răspunsuri:
| ramonia a răspuns:

Eu ascult rock...in special Heavy metal si rock simfonic. Hmm ca sa iti faci o idee, uite cateva din trupele mele preferate: Nightwish, Evanescence, Avantasia, Sonata Arctica, Breaking Benjamin, Saint Asonia, Shinedown, Aerosmith (Steven Tyler

| antonG explică:

Multumesc pentru contributiile de pana acum.