| z0r3Ns3n a întrebat:

Poate sa imi explice cineva ce vrea sa zica Hozier prin melodia take me to church?

3 răspunsuri:
| 1DeadMemories a răspuns:

Este o poveste a unui cuplu de gay si reactia pe care o au cei din comunitatea in care traiesc. Reactii homofobe si pierderea umanitatii in fata unei relatii homosexuale.Este vorba de extremismul religios si docrinele prin care incearca biserica sa ne spuna ca este rusine si pacat sa ai o anumita orientare sexuala.

Noh, fiecare poate avea interpretarea lui happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1DeadMemories):

Mai bine de atat nu se poate spune. arata cum sunt de fapt religiosii in spatele fetelor de cu-rve care se prefac niste oameni blanzi si de treaba, niste homofobi plin de ura (nu toti intreadevar ).

| HoziersHair a răspuns:

"Take me to church" e o metafora in care protagonistul compara iubirea cu religia. Hozier s-a inspirat din conceptia Bisericii Catolice despre comunitatea gay. Hozier spunea intr-un interviu "Crescand, mereu am vazut ipocrizia Bisericii Catolice. Istoria vorbeste de la sine si am crescut incredibil de frustrat si furios. Eu doar am pus esenta in cuvintele mele."
In alt interviu spune "Eu gasesc experienta de a te indragosti sau a fi indragostit ca o moarte, moartea tuturor lucrurilor. Oarecum, te privesti cum mori intr-un fel minunat si poti simti in cel mai scurt moment-asta daca te vezi pentru un moment prin ochii lor- ca tot ce ai crezut despre tine insuti nu e adevarat. Intr-un sens de moarte si renastere."
In alt interviu a mai spus: "Sexualitatea si orientarea sexuala -indiferent de orientare- e naturala, fireasca, normala. Sexul e unul dintre cele mai umane lucruri. Dar o organizatie ca biserica, spune prin doctrina sa, invatand oamenii ca orientarea sexuala e rusinoasa- ca este pacatos, de faptul ca il ofenseaza pe Dumnezeu. Piesa este despre a te afirma si a-ti recupera umanitatea printr-un act de iubire."
Asta este interpretarea versurilor, dar in videoclip Andy (Hozier) a fost inspirat de niste filmulete din Rusia pe care le-a vazut, in care un grup de baieti rapesc cuplurile gay, le vandalizeaza casele, ranindu-i pe cei dragi lor, iar apoi ii omoara pe amandoi. Aceste grupuri de obicei filmeaza aceste scene, cum poti vedea in videoclip ca unul dintre ei are o camera, iar apoi le posteaza pe internet.
Aceasta este interpretarea lui Andy despre versuri, dar si a mea despre videoclip. Nu am putut gasi interviul in care Andy povesteste exact despre videoclip si povestea lui, dar am spus povestea pe scurt.
Cele puse in ghilimele sunt exact cuvintele lui Andy.
P.S: Ii spun Andy pentru ca pe Hozier il cheama Andrew Hozier Byrne si asta e un nickname pe care cei din Hozier fandom il folosesc. (Fac parte din fandom❤️)
Sper ca acum intelegi mesajul din spatele acestei melodii si ca iti va fi de folos. Funda?