NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Ritmurile tradiţionale (specifice zonei) căror ţări vi se par unele dintre cele mai frumoase, reuşite, interesante, atractive...şi ritmurile căror ţări vă plac cel mai puţin, vă lasă rece sau vă displac?
Mereu m-a fascinat cum de în unele zone ale lumii muzica poate fi atât de uimitor de frumoasă şi e plin de oameni talentaţi (în mod evident), iar în altele - parcă mai toţi sunt afoni şi în loc de muzică produc doar zgomot. Să aşezăm aceste zone ale lumii în ordinea descrescătoare şi crescătoare, să-i fixăm capetele, ce ziceţi?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Stai ca n-am terminat.
In parte asta de raspuns trebuie sa povestesc despre ritmurile traditionale specifice sarbatorilor de iarna, din partea de Moldova in care m-am nascut.
O sa fie lung. Scuze pentru timp furat.

Iarna, in Moldova in care am copilarit, cam cu o saptamana inainte de Craciun, fratii mamei plecau de acasa la "repetitii". Se intorceau dupa Revelion. Mereu m-am intrebat unde dormeau atatia?! Unde se spalau?! Hai, de mancat e mancare, vine Craciunul, taiem porcu, facem cozonaci, placinte, stingem cu vin, cu tuica, dar unde dorm, frate, pe gerul ala, unde se spala?
Repetitiile inseamnau sa-si faca haine, costum, sa-l croiasca, sa-l coase, sa-l coloreze, sa distribuie pe fiecarein rolul potrivit, sa caute instrumente muzicale si cele specifice colindului, clopote, bici, buhai, tobe.
Se adunau circa 40 de barbati si formau o ceata care avea un povestitor, un doctor, un primar, o sotie a primarului, un popa, o draguta a popii, un invatator, un prostu` satului, un mort intr-un sicriu, o vaduva cam curvistina, vreo 5 ursi enormi, vreo 5 capre... Se costumau fiecare in asa fel incat sa serveasca cat mai bine personajul si formau un fel de joc-piesa de teatru-improvizatie extrem de dura, caustica, amuzanta, toata cantata si dansata, pe ritmuri traditionale facute din tobe care sunau foarte jos, prevestitor, aproape infricosator, clopote isterice, bice, buhaie care se jeleau si vocile barbatesti.
Rezultatul era absolut impresionant. Sa vezi 5 ursi adica oameni imbracati in blanuri imense de urs, niste capre de aproape 2 metri construite cu mestesug, cu ciucuri de matase, cu oglinzi, cu hartie colorata, sa vezi un mort in sicriu, o vaduva vesela rujata exagerat si plina de margele, un popa cam dracos, un doctor nepriceput, un bandit de primar, toti dansand si cantand repede, tare si prost, inconjurandu-te ziua in amiaza mare pe drum, e cumplit de puternic, infiorator, razi de ironiile pe care le fac dar musai trebuie sa-i rasplatesti cu bani de bautura, altfel nu scapi. Si tobele alea care duduie de departe si simti cum se apropie furtuna, lumea ametita de bautura care se distreaza o data pe an si care are voie sa rada de popa, de primar, de doctor, cantecele improvizate de cei 40 de barbati, vai de capu` meu, alea sunt niste ritmuri pe care le regasesti oarecum si in folcorul african si in cel al Americii de Sud, poate putin din tobele alea nebune le poti auzi si in India. E acel Delirium Tremens in care intra oamenii aflati in mijlocul oficierii unui ritual, care pe masura ce canta si danseaza isi pierd uzul ratiunii, ajutati si de bautura, cum altfel, ajutati si de tobe, de bice, de clopote.
Imi place atat de mult vortexul care se formeaza in jurul acestor ritmuri traditionale pagane dintr-o Moldova veche dar vie.
( ghici ce? n-am link!)

| NOname explică (pentru Leocerba):

laughing Vai, Leo, te iubesc!
La cum ştii să povesteşti, parcă tocmai mi-ai dus într-o călătorie (în care l-am simpatizat până şi pe popa laughing ).
Preţioase amintiri şi tradiţii. Mersi!

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

De-atunci si de-acolo am stiut ca muzica induce transa.
Definitia transei consider ca-i imperfecta in dex, acolo scrie de "pierderea temporară a contactului cu mediul ambiant, indusă prin hipnoză, substanțe psihotrope sau practici religioase". Muzica insa poate face si ea asta, si chiar foarte bine!

| NOname explică (pentru Leocerba):

Amin! love struck

| ALGator a răspuns (pentru Leocerba):

Referitor la relatarile traditiilor din Moldova.
Ciudat, nu știam că așa ceva există.
Nu cumva știi ceva texte de descintece vechi din Moldova? Bunicul ( din Vrancea) îmi recita un descintec care suna sălbatic, ceva cu "Potcoi" și "Moronoi". Pe vremea aceea nu mi- a dat prin cap că ar putea fi ceva extrem de vechi. Am pierdut șansa să întreb. Măcar etimologia acestor personaje misterioase ar fi interesantă.
Alt lucru folcloric ciudat l-am pe Bran. Un văcar își strunea vitele într o limbă onomatopeică ciudată care nu semăna cu nimic. Am fost convins totuși că sînt frinturi dintr- o limbă arhaică dispărută.

| Leocerba a răspuns (pentru ALGator):

Daca-ti vine sa crezi, am avut ani de zile, in copilarie, cateva caiete studentesti cu fel de fel de cantece culese personal de prin satele Moldovei, de un frate al mamei. Vara ma jucam de-a magazinul si inveleam in foile acelor caiete corcodusele. Probabil o sa cer de buna voie sa ma duca in Purgatoriu pentru asta, daca n-o sa apuc sa culeg personal macar tot atatea caiete studentesti cu folclor. In Purgatoriu sau, la schimb, sa citesc Tony Poptamas laughing
Dar nu asta am vrut sa-ti raspund. Am observat si eu cuvinte tare incalcite prin Moldova, combinatii de arhaisme cu regionalisme care apartineau altor zone. Uite, la rosii se spunea paradaise, dar exista un cuvant german foarte asemanator, paradeis, dar si ungurii il au, se srie paradicsom si se spune paradiciom. Nemti si unguri nu prea au trecut pe acolo, nu inteleg cum de l-au imprumutat cu atata usurinta. Apoi tot ai mei, oameni simpli, l-au deformat, l-au adaptat. Unii spuneau cu o jumatate de gura "radaisa" si uite-asa, incet-incet ramanem doar cu cateva onomatopee dintr-un cuvant si totul pare o limba misterioasa. Azi nu stiu cati mai spun radaise, multi spun rosii, tomate, sau...si mai codificat "checiap".

28 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Rusia: https://www.youtube.com/watch?v=OANzLIuxhNo Irlanda: https://www.youtube.com/watch?v=w8EXDtoGfrs NZ: https://www.youtube.com/watch?v=BI851yJUQQw Brazilia; ăsta e un stil de dans ametecat cu tehnici de luptă: https://www.youtube.com/watch?v=oSROm5aKnZY

Ce nu-mi place? Muzicile şi dansul popular românesc. Comunismul ne-a inoculat că suntem cei mai cei, dacii dacilor şi că totul legat de tradiţia noastră e minunat. Ei bine, avem o muzică populară de tot rahatul faţă de alţii(văitături, chiuituri, prea multe interjecţii etc) şi-un dans la fel de penibil.

| Polaris a răspuns:

Muzica clasică indiană carnatică e un must.
https://www.youtube.com/watch?v=9iletVvZm8U
Jazzul orientului. Multe intervale muzicale microtonale. Improvizație la ea acasă.

Și zgomotul se numește muzică dacă este dirijat și are rolul lui estetic.

| Leocerba a răspuns:

Mie, ca si voua, imi plac mult ritmurile traditionale specifice anumitor zone geografice indepartate. Poate ca-mi plac pentru ca ma surprind, sunt exotice sau evoca alte lumi, mai proaspete? Nu stiu.
Ceea ce stiu este ca-mi place foarte tare folclorul nostru, sunt impuscata-ntr-o aripa cand ascult piesele alea autentice, cu 2-3 instrumente aparent simple, crude, cantate de guri "nepricepute" in dictie, in emisie vocala etc. dar care scot atata emotie ca-ti vine sa dai cu cuţâtu-n chiatră!
Imi plac ritmurile noastre traditionale pentru ca le simt cel mai bine, mi-s familiare, poate le inteleg, poate ma fac una cu versurile lor extraordinare, poate cand le ascult pot sa vad cu ochii mintii peisajul, arhitectura noastra rurala, portul, obiceiurile, felul nostru contradictoriu de a fi, cand tărăgănat, cand fulminant.
Link n-am, na! Tot ce-am gasit pe net sunt chestii bruiate de "modernism". Pe cele adevarate le-am auzit cu rare ocazii in rare emisiuni uitate de lume la radio, duminica pe ploaie. Mi-au ramas in memorie versurile, pe care le-am gasit intacte:

Ană zorile se varsă
Lasă-mă să mărg acasă
La cochii şi la nevastă
Ană zorile să varsă
Ana mândra me frumoasă
Stânje lampa dă pe masă
Lasă-mă şi nu mă lasă
Ană zorile să varsă
Că nevasta-i numa' una
Şi cochii tătdeuna
Doru face calen-toarsă
Ană zorïle să varsă

( aici am gasit ceva pe You Tube dar montajul, la versul preaminunat "zorile se varsa" avea ca suport video cascada Niagara varsandu-se, cica ajuta vizual, sa n-am parte! Deci n-am putut selecta blasfemia cu Niagara pentru doina asta, n-am putut)

Alte versuri, alte ritmuri, foarte simple, foarte cuminti, repetitive, resemnate, triste si atat de delicate:

"Foaie verde de-un harbuz,
Trece-un nouraş pe sus"

E aiurea ca nu pot sa vin cu link si povestesc in cuvinte muzica dar sunt convinsa ca daca vei avea ocazia sa auzi versurile astea, o sa-ti amintesti si-o sa recunosti imediat folclorul despre care am pove aici.

| NOname explică (pentru Leocerba):

Da, şi eu am o slăbiciune pentru muzica românească veche şi bună. Atinge nişte corzi sensibile undeva în străfundul meu, răscoleşte nostalgii...
http://youtu.be/u5FymESz_gs
...lasă-mă, dar nu mă lăsa! :)

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

"„Tragănă, nană, tragănă,
Că și codru' să leagănă"
Ce frumos! (varianta aia cinstita s-o poti asculta, cea de pe vremea bunicilor)

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

"Da, şi eu am o slăbiciune pentru muzica românească veche şi bună. Atinge nişte corzi sensibile undeva în străfundul meu, răscoleşte nostalgii... "

Daca nu puneai la Religie link-ul, nu stiam de aceasta intrebare. Pentru ca apreciezi muzica romaneasca veche...

https://www.youtube.com/watch?v=YFMg8OFr_3E

| kar1GaNNN a răspuns:

Irlanda si Rusia.

| Duucu a răspuns:

Apropo de intrebarea ta... www.youtube.com/watch?v=ALEeWH1wgpo
Imi place Japonia, Spania, Italia, Egipt, Irlanda (Scotia si tarile scandinave) dar imi place si Romania mult.
Cel mai putin imi place Ucraina, Rusia, Polonia si alte ritmuri slave.

| NOname explică (pentru Duucu):

Mulţumesc pentru colecţia de mostre, Duucu. Cred că va reîmprospăta memoria şi celorlalţi şi îi va ajuta să se orienteze.

Până acum un lucru mi-e clar: sunt gusturi dintre cele mai diferite şi nu putem fi decât subiectivi, dar e bine şi aşa. : )

| bogdan324 a răspuns:

Singura mea intrebare este de ce am primit intrebarea asta in notificari ca fiind un raspuns de la cineva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Irlanda love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Muzica populara romaneasca

| Happyjump a răspuns:

Muzica Indiana, Japoneză și dansurile rusești și irlandeze chiar dacă nu le urmăresc.

| CaSiHai a răspuns:

India iar ce nu imi place strazile si cum se comporta lumea

| ThePayback a răspuns:

Deutschland über alles xD

| ZORRA a răspuns:

Romaneasca muzica de petrecere... exemplu nicu plaeru :X...

| dariana17 a răspuns:

Cred ca Turcia ...muzica lor iti ajunge la suflet, traditia putin cam stricta, mancarea extraordinara si oamenii saritori

| PeekABoo a răspuns:

Muzica celtica, japoneza si cea chinezeasca suna foarte bine! Iar cea turceasca e enervanta.

| Łéñà a răspuns:

Eu ador muzica japoneză, însă mă refer la cele tradiţionale, ca pe vremuri, nu toate porcăriile ce apar acum. Japonezii de secole încoace au fost foarte inventivi, stăpâni pe sine.Îmi place ritmul lent, e foarte liniştitor. Şi de asemenea melodiile arabe.Îmi place că pun suflet în melodiile lor love struck. Păi, mie nu îmi plac melodiile Angliei ( îmi place istoria lor, au o ţară frumoasă, sunt un popor bine cunoscut, respectat. însă eu simt că la categoria Muzică... sunt pur şi simplu praf şi pulbere).*-* baftă.

| adrian01rosca a răspuns:

Italia si Franta-tara iubirii

| EneFlavius a răspuns:

Eu cred ca muzica originar africana, este cea mai de apreciat, pentru ca ei, sunt aproape rupti de civilizatie, isi contruiesc singuri instrumentele, poate chiar din diverse obiecte obisnuite, si pe langa asta, au si o vece destul de buna!big grin