| anonim_4396 a întrebat:

Am inceput sa ascult rock clasic ca Iron Maiden si, cum sunt abia la inceput, as vrea sa imi spuneti ce melodii ascultati voi.Ce mi-ati recomanda?

7 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Intră la întrebările mele. Ai de unde alege!

| Cameliapantiru a răspuns:

Salut! Eu sunt o mare consumatoare de muziuca rock, e al doilea meu gen musical preferat, dupa muzica clasica. Iti recomand sa asculti, pentru inceput, rock-ul foarte vechi si clasic, e incantator, al lui Elvis Presley, al trupelor The Beatles si Queen. Apoi, poti trece la Scorpions, Pink Floyd, Deep Purple, Guns'n'Roses, Eagles, Led Zeppelin, Eric Clapton, Tarja Turnen, Alice Cooper... Melodia mea rock preferata este "Wind of Change" -Scorpions.

| anonim_4396 explică (pentru Cameliapantiru):

Multumesc! happy

| dan1998 a răspuns:

Cand ai spus ce melodii ascultam, cred ca te refereai doar de la Iron Maiden...pai daca ar fi asa as zice TOT, poti sa asculti fiecare album si fiecare melodie, iti garantez ca nu o sa regreti.

Poate te ajuta:http://www.thetoptens.com/iron-maiden-songs/

| anonim_4396 explică (pentru dan1998):

Multumesc! Nu, nu ma refeream doar de la Iron Maiden, orice melodie asemanatoare e bine venita. happy
Din curiozitate, care e melodia ta preferata (de la ei)?
Eu, momentan, sunt innebunita dupa ''Fear of the dark''...

| dan1998 a răspuns (pentru anonim_4396):

happy Te inteleg,este o melodie care in majoritatea cazurilor de cand o asculti prima data te face sa iubesti trupa dar cred ca melodiile care imi plac cel mai mult ar fibig grinance of Death(cred ca a fostr prima melodie care am auzit-o de la ei),Aces High,Blood Brothers,When the Wild Wind Blows,Afraid to Shoot Strangers(are un solo perfect),Hallowed Be Thy Name...e ciudat sa aleg melodii,e mai usor cu albume cum ar fi:Seventh Son of a Seventh Son(toate melodiile sunt perfecte),The Number of the Beast,Brave New World,Somewhere in Time,The Final Frontier,A Matter of Life and Death,Powerslave,Piece of Mind,Fear of the Dark(nu mi se pare ca albumul este la fel de bun ca si melodia),Iron Maiden,ti-am zis mai multe albume,sau cred ca toate albumele in care canta Bruce Dickinson,in afara de ultimul in care canta Paul Di'Anno, si da cel mai mult imi plac albumele in care canta Bruce Dickinson, m-a impresionat mai mult decat ceilalti solisti de la Iron Maiden, poti sa cauti informatii despre ei si in ce albume au cantat daca nu stii, si nu spun ca ei nu erau buni dar tot Dickinson a reusit sa ma impresioneze mai mult.

| ThePayback a răspuns:

Iron Maiden e Heavy Metal. Daca vrei rock clasic asculta AC-DC, Aerosmith, Alice Cooper, Guns N` Roses, The Misfits etc. Daca vrei Metal clasic asculta Ozzy Osbourne, Black Sabbath, Dio, Motorhead, Judas Priest, Megadeth, Metallica, Slayer etc. (Ultimele 3 trupe sunt Thrash Metal). Sper ca te-am ajutat.