| anonim_4396 a întrebat:

Stiti trupe care seamana cu Breaking Benjamin, Nightwish, Evans Blue, Three Days Grace, Falling in Reverse sau Soilwork? Dar sa fie ca lumea, mersi.

Răspuns Câştigător
| LOL365 a răspuns:

Ei bine,fiecare trupa de rock/metal este diferita,deci ar fi un raspuns destul de greu,dar daca iti place Nightwish cred ca o sa iti placa si Xandria.

Daca vrei sa incefci si niste stiluri noi,iti recomand urmatoarele trupe: Powerwolf, Alestorm, Tyr, si noile cantece de la Disturbed.

Poti sa iti dau si trupe Extreme Metal (ex: Death Metal, Black Metal etc.nu cred ca o sa iti placa),dar tot le scriu in caz de vrei sa incerci ceva nou - Dimmu Borgir,anumite cantece de la The Black Dahlia Murder si Behemoth, Amon Amarth, anumite cantece de la Children of Bodom.

Genul de muzica al trupei Xandria este Symphonic Metal, acelasi gen ca la Nightwish, dar sunt diferente destul de mari intre cele 2 trupe.Alta trupa Symphonic Metal pe care o stiu e Epica.

| anonim_4396 explică (pentru LOL365):

Mersi pentru raspuns, o sa incerc sa ascult trupele pe care mi le-ai dat, imi plac cateva piese metal, nu toate imi plac, depinde si ce versuri au si cum canta. Melodii de la Disturbed am in folder o groaza laughing)

| LOL365 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asculti Disturbed? Ma bucur.Mai ales ca acum au reinceput sa faca muzica dupa un hiatus de 5 ani.Ai auzit cover-ul pe care l-au facut pe cantecul "the sound of silence"? Daca l-ai ascultat, preferi versiunea originala, sau cea facuta de Disturbed?

Nu trebuie sa raspunzi, dar sunt curios sa aflu, de rareori gasesc un "metalhead" in Romania.

| anonim_4396 explică (pentru LOL365):

Am ascultat cele 2 piese, amandoua sunt faine dar cel mai mult imi place cea originala, la vocalistul de la Disturbed ii sta mult mai bine sa cante mai "agresiv", daca intelegi ce zic laughing vad ca la videoul lor multi zic ca ii relaxeaza, sunt si eu de aceeasi parere. A da, ai ascultat Trivium? Daca nu, cauta pe youtube : Trivium - Strife (2013), Trivium-Until The World Goes Cold (asta e pe locul 2 ca piesa de la ei), Trivium-Down From The Sky (asta imi place cel mai mult, mai ales cum incepe

| LOL365 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu prefer cea originala, si daca vrei sa asculti Tyr, iti recomand sa incepi cu urmatoarele melodii:

- Hold the heathen hammer high
- blood of heroes
- where eagles dare (cantecul meu favorit, DUPA blood of heroes)
- ragnarok (e un cantec mai domol la inceput)

Si o sa ascult Trivium mai tarziu.Am mai auzit de ei dar n-am fost niciodata interesat sa caut.