Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti? E mult mai greu sa cresti doi copii, in loc de unul singur, in zilele noastre?

27 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E bine sa faci copii cand sti ca esti pregatit si ai pe cineva langa tine trup si sufletpt ca de fapt probema e oare el va vi un bun tata oare ea va vi o mama buna? pentru acel copil?

| mgtow a răspuns:

E greu sa cresti si unul singur, de aceea e mai bine sa traiesti singura sau in 2 dar fara copii altfel cu ei nu iti permiti sa iti cumperi capriciile dorite si dai totul pentru ei decat pentru binestarea ta

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Nu este greu sa cresti sa educi si sa fii mandru de ceea ce ai crescut!
Am crescut 2 ingerasi '88-'90 si munceam si eu si sotul, munceam in ture diferite pentru a fi mai mult timp cu copilasii mei.
Nu am avut bone si nici parintii nu ne-au crescut copilasii.
Te gandesti ca un copil/doi necesita o cheltuiala enorma?
Dar sa fumezi/sa bei c afea/si alcool nu este o cheltuiala in plus?
In ziua de azi, o parte din tineri sunt prea comozi pentru a da nastere unui copil, daramite 2-3.
O zi bunahappy

| OldSoul a răspuns:

In general e mai greu sa cresti 2 copii fata de unul.
Cel putin daca mai sunt si gemeni...

regis
| regis a răspuns:

E ceva mai greu din unele puncte de vedere, dar nu cu mult. Si e bine pentru oricine sa aiba macar un frate sau o sora.

| AFR81 a răspuns:

Depinde de situatia financiara. Decat sa faci mai multi copii si, oarecum, sa-i chinui, mai bine te multumesti cu unul, dar ii satisfaci absolut orice nevoie.

| Aasdfghj a răspuns:

Depinde de situatia financiara si de timpul vostru. E greu si cu unul singur.

| ania a răspuns:

Cu unul singur e cel greu, vrea toată ziua atenția părinților și tot nu e mulțumit. Părinții nu au niciodată timp cât are un frate pentru fratele sau sora lui.Un psiholog spunea că în general copilul mare e cel competent cel mic cel alintat și cel mijlociu e un mediator, caută să facă pace între ei.Și pentru că tot mai puține familii fac și și al treilea copil lumea e tot mai competitivă, cu puțini oameni liant.( Noi am fost trei surori, așa era și sora mea mijlocie)
După mine cel puțin trei e mai bine.

| KamaSutra a răspuns:

Depinde de situatia financiara pe care o detii

| Mayar a răspuns:

Da. Daca ai unul si il lasi isngur in patut, ce isi poateface? scoate ochii cu perna? Dar daca sunt doi...sunt sanse mult mai mari...

| Lawliet14 a răspuns:

DA, dar in viitor fiind frati poate se ajuta, plus ca exista atatea familii cu multi copii si s-au descurcat foarte bine. In general, in acele familii exista dragoste si credinta. Daca salariile sunt bune, nu vad de ce romanii n-ar face si 3-4 copii. Dar daca vorbim de romanii cu salariu minim pe economie, e greu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asculta sora mea are un bebelus de 6 luni si este cel mai adorabil si cel mai cuminte. Tu depinde de ce copii ai. Este destul de greu. Eu as merge pe varianta cu un singur copil. happy

| Jorah a răspuns:

Unii părinți nici unul nu sunt în stare să crească, dar doi?

| DjNick112 a răspuns:

Bunicii, parintii nostri au crescut cate 5, 6 copii unul dupa altul, atunci ce vremuri au fost? Usoare, nu? Aveau bani multi, era foarte usor, nu?

Depinde de fiecare, daca stii cum sa-i cresti, da, poti creste si mai multi, dar daca nu stii cu ce se mananca asta, nu esti in stare nici un copil sa cresti.

| anonim_4396 explică (pentru DjNick112):

Nu stiu ce varsta ai, dar probabil nu esti la varsta casatoriei si nu ai un copil de-al tau. Multi evoca vremurile bunicilor fara sa cunoasca (pe propria piele) toate aspectele cresterii copiilor in vremea de azi.

Incearca sa cresti 5-6 copii in ziua de azi, la oras (acolo unde sunt locurile de munca pentru majoritatea oamenilor); de asemenea, imparte toate responsabilitatile cresterii lor cu sotia si probabil iti vei schimba parerea. In asemenea aspecte ale vietii, trebuie sa stii foarte bine in ce te bagi pentru ca nu exista buton de "Anulare" in caz ca dai de greu sau te razgandesti.

Daca ai 5-6 copii de-ai tai si te descurci bine cu ei, felicitari.

| DjNick112 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu sunt la varsta casatoriei si nu am copii.

Pai, atata timp cat faci copii, iti asumi aceasta responsabilitate, nu? Cel putin asa ar trebui, asta inseamna ca trebuie sa lasi din placerile vietii si sa te dedici copiilor, asa-i sau nu?

Acum, ai si tu dreptate, e greu pentru ca in multe cazuri, ambii parinti lucreaza, copilul de la 5 ani merge singur la gradinita, vine acasa, apoi la scoala, mama vine tarziu acasa si se culca, tata obosit de la serviciu la fel, nu mai au timp sa-si creasca copii, sau merg in strainatate si lasa pe mana bunicilor, in cazul asta cum sa faca 5-6 copii?

| Paulvasile10 a răspuns:

Mi se pare la fel de greu sau la fel de usor, adica daca poti sa ai grija de unul, poti avea si de 2 sau mai multi...depinde de rabdare si de nevoie
!

| B3B3NI a răspuns:

Acum depinde si de situatia financiara.

| SarmalutaPuternica a răspuns:

Consider ca indiferent de timpul prezent trecut doi copii sunt mult mai greu de crescut e o dubla responsabilitate dar daca t-ii doresti asa cum eu imi doresc gemeni nimic nu e greu happy

| Ayakawelwel a răspuns:

Nu prea cred, si desigur conteaza si cum ii educi...

| ingerashhhh a răspuns:

Cred ca astazi oamenii sunt foate materealisti. Unde nu te intorci toti vorbesc de bani, pe toti ii intereseaza situatia financiara. Cred ca oricat de greu nu ne-ar fi, oricum traim mult mai bine ca parintii nostri, nu mai vorbesc de sarmanii bunici. Care printre altele nu faceau 1 sau 2 copii, ba din contra... Consider ca o educatie frumoasa se face atunci cand copii sunt macar 2, altfel cresc doi frati si altfel un singur copil, obisnuit ca tot ii apartine doar lui, ca nu are de impartit nimic cu nimeni, oarecum egoist. Este doar o parere, nu vreau sa afecteze pe nimeni. O zi excelenta.

| Agenta000 a răspuns:

Normal!

| nCansu a răspuns:

Asta depinde de situatia financiara a fiecaruia, dar si de dragostea si atentia pe care i-o poti oferi si celui de-al doilea. E intr-adevar greu, dar cred ca atata timp cat ai un buget modest nu super grozav si multa dragoste ce i-o poti oferi, nu va duce lipsa de nimic si atunci nici tie nu iti va fi atat de greu cu amandoi happy

| AndRobert a răspuns:

Cel mai frumos lucru e sa cresti 2 copii, cand se fac mari cam pe la 6-7 poate se inteleg intre ei happy

| αλεχανδρα a răspuns:

Daca te gandesti la bani,da o sa fie mai greu (spun asta pentru ca si eu am o sora si stiu cat de greu este de la parintii mei ) Dar atunci cand copii o sa fie mari o sa se aiba unul pe celalalt, o sa poata vorbi, sa se joace, sa se ajute sa aiba un sprijin. Eu o am pe sora mea si recunosc ca atunci cand eram mica nu eram incantata de ea dar acum am o persoana cu care sa imi impartasesc gandurile, sa plang pe umarul ei. Deci parerea mea e ca usor sa ai doi copii ..parintii mei se descurca minunat.

| AdyIndia a răspuns:

Eu zic ca in Romania este foarte greu sa cresti un copil, dar apoi doi copii...

| Яiko a răspuns:

Eu acum as fi vrut sa am cati ai multi frati, dar e prea tarziu. Cel mai bine este sa ai pe cineva alaturi, nu sti ce-ti rezerva viata. Gandeste-te cum va fi mai fericit primul nascut. Mai bine sarac decat sa nu fi existat.