| Park1Suin a întrebat:

De ce tot mai multi parinti accepta metoda occidentala de educare a copilului : daca el e medic, fiul sau fiica lui neaparat trebuie sa-i calce pe urme?
Voi nu credeti ca e nedrept? La urma urmei, e viata tanarului in joc si cariera sa? Oare chiar parerea fiului sau fiicei nu conteaza?

Răspuns Câştigător
| SergiuBoss11 a răspuns:

E vorba si de vocatie aici.Da,poate parintii tai iti vor binele,dar degeaba ai tu o meserie buna daca iti omori pacientii pe masa de operatie din cauza ca esti incapabila,tu avand afinitate spre altceva(de exemplu:arta,crima organizata,etc).Nu ar treui sa i se rapeasca unui copil dreptul de a alege,ba mai mult, ar trebui incurajat si sustinut pentru ca asta e rolul unui parinte. Daca tu il indoctrinezi de mic "ba, tu fa-te doctor ca se castiga bine", poate chiar ajunge doctor si castiga bine, dar ajunge la 40 de ani si va regreta amarnic drumul de l-a ales.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si cum ai tras tu concluzia asta? Pe baza caror date? Statistici?

| Park1Suin explică (pentru suntserios):

Sunt inconjurata de persoane din astea si pot da zeci de exemple.

| suntserios a răspuns (pentru Park1Suin):

Si nu ti se pare ca e extrem de ciudat ca esti inconjurata doar de persoane din astea? Este irelevant esantionul de cateva zeci de cunoscuti ai tai. Eu din 100 oameni sa zicem, pe care ii cunosc poate 4 sau 5 au fost influentati de parinti, a sa ca generalizarea ta e invalida din punctul meu de vedere

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Posibil din cauză ca deja părintele stie ca asta este o meserie bănoasă si ca si el la rindul lui a fost sfatuit de părintii lui, dar nu este neaparat sa se intimple asa, chiar daca unul din părinti sa zice m este medic sau profesor, posibil copilul lui sa nu il mosteneasca din punct de vedere al talentului, si sa i si doreasca sa faca altceva, acum multe lucruri s au schimbat, la fel si mentalitatea oamenilor, nu m ai este ca in anii 70-80, acum fetele lucrează la bănci.

| KamaSutra a răspuns:

Este foarte nedrept.copilul ar trebui lasat sa aleaga ce vrea el sa faca, parintii doar sa-i ofere niste posibilitati, sa-i spuna de ce e buna respectiva meserie, nu sa-l oblige

| Mayar a răspuns:

Copilul X este foarte talentat la fizica, insa parintii lui vor sa il faca medic. Alegand cariera de medic, nu da atat de mult randament cum ar da in cariera visurilor sale. Eu cred ca parintii trebuie sa isi educe copii sa fie buni si sa fie experti macar intr-un domeniu, in care domeniu pot ei.
Poate ca la medicina e nevoie de multa toceala, insa copilul se bazeaza mereu pe logica si uraste sa invete pe de rost, astfel, va fi un medic ratat, in schimb, ar fi putut fi un om de stiinta de succes. Deci, cred ca acei parinti cu asemenea idei sunt niste idioti.

| MskDesign a răspuns:

"De ce tot mai multi parinti accepta metoda occidentala de educare a copilului " este o concluzie gresita.Eu,ca si parinte, nu o sa-i iau dreptul baiatului meu de as urma visurile.Singurul lucru pe care o sa il impun va fi acela de ai alege scoala, liceu si universitatea. Daca el isi doreste sa ajunga mare in informatica, eu voi fi de acord.Acesta este un exemplu.

| kyliejenner a răspuns:

Ce prostie laughing

| Sportfreak a răspuns:

Crede ma ..sunt in situatia asta si eu am ales sa fac asta. daca copilul este destul de matur sa inteleaga ca e mai bine sa inveti in strainatate atunci e super ok big grin

| helpop a răspuns:

Nu văd nimic occidental în chestia asta. Părinții își îndrumă copiii spre domeniul pe care îl cunosc mai bine. Dacă nu le place, copiii n-au decât să nu-i asculte.