| anonim_4396 a întrebat:

1 - Deci... zeul crestin este un zeu atotputernic, atotstiutor,... mai pe scurt, este atotorice. El face tot, el controleaza tot si fara voia lui nu se intampla nimic corect? El decide ce/cum/cat/unde/cand/etc nu?

Din moment ce aveti un singur zeu care e miezul din fanta, cum a ajuns satana sa fie personajul negativ si de ce il urati atat de mult? Din moment ce totul face parte din "planul zeului vostru", inseamna ca tot ce face satana face parte din acel plan. Tot raul care exista este cauzat fix de zeul vostru deoarece doar el poate crea ceva. Daca i-a oferit capacitatea asta satanei, practic, tot pe zeul vostru cade raul. Deci de ce urati personajul negativ?

2 - Din moment ce in crestinism sunt atatea ramuri si fiecare cu propria versiune (mai ales cand vine vorba de trinitate), cum puteti pretinde ca religia voastra este corecta? Daca nu puteti fi de acord nici macar asupra zeului vostru, cum puteti avea pretentia ca voi detineti adevarul absolut?

3 - Un user a zis ca totul a fost planuit de zeul crestin inainte de a crea totul. Deci... de ce sunt oamenii vinovati din moment ce ei au fost programati sa cada in "pacat"? Zeul crestin iti da ploaie dupa care iti ofera o umbrela si asteapta sa i te inchini pentru acea fapta "buna" iar daca nu o faci o sa te tortureze pe veci?

4 - Sa revenim la liberul arbitru... zeul vostru este prezent peste tot nu? Deci el este prezent si la un viol nu? De ce nu opreste violul? Ii respecta liberul arbitru violatorului? Cum ramane cu victima (sau victimele). E mai important violatorul decat victimele? Poate o sa ziceti "o sa plateasca dupa ce moare". Ei bine, da si nu. Daca isi cere scuze, e iertat si sa vezi ce misto e sa-ti vezi victima in rai. Daca ajunge totusi in rai, va face asta ca victimele sa nu mai fie violate iar libertatea lor sa nu mai fie incalcata? Sigur ca nu.

5 - Observ ca multi spun despre satana ca este asa si asa si asa. Pe ce va bazati? Pe biblie? Doar atat? Din moment ce ea este "cuvantul zeului vostru", de ce ar conta cand vine vorba de altcineva? De ce zeul vostru nu i-a dat posibilitatea satanei sa isi explice faptele? In acea carte?

6 - De ce zeul vostru a ucis mai muti oameni (plus animale) decat personajul negativ din religia voastra?

7 - Modelul "eu te-am facut eu te omor" vi se pare unul demn de urmat? Ce ati spune daca o mama ar adopta acest model?

6 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Salut! (mai intai iti spun ca eu din principiu sunt crestin-, din nastere -catolic).
1, 2. Daca mergi la un psiholog -ateu, si il vei intreba ce se intampla cu tine ca om, incalcand sistematic oricare din cele 10 porunci (bineinteles facand abstractie de Dumnezeu) si sa consideram ca cele 10 porunci au fost create de niste banali oameni --respectivul psiholog iti va confirma ca incalcandu-le, vezi suferi atat fizic cat si emotional. Si clar incalcand aceste 10 reguli iti vei face rau tie ca om. (exact la fel cum e cu fumatul, mancatul foarte sarat, mult dulce mult gras etc).
Deci cine incalca vreuna din 10 porunci CLAR a pacatuit.( indiferent ca e preot, episcop, papa sau calugar).
Unde vreau sa ajung. Nu Dumnezeu ii pedepseste pe oameni, ci lipsa lui din viata lor. E clar ca atunci cand incalci acele banale 10 porunci iti faci rau singur si se apropie de tine opusul binelui -adica raul.
Daca o sa vrei- cere-mi expliccatii si t-i le dau.
Toti oamenii au acelasi Dumnezeu (ca il vad diferit asta e altceva) Biblia este prezenta pentru toti si cine vrea o si intelege.
Legea iubirii op gasesti in toate religiile. Practic -daca nu esti sigur in legatura cu religiile -nu inseamna ca Dumnezeu nu exista.
3 Fiecare om poate sa discearna pe parcursul vietii intre bine si rau. Atat timp cat incalca niste legi facute in favorea lui, practic isi incalca pana si propriile principii. Si pana la urma incalca si niste principii morale despre viata, principii de sanatate, principii psihologice etc.
Toate au un rost, si fiecare om experimenteaza pe pielea lui pe parcursul vietii de ce e bine sa faci aia, si de ce e rau sa faci cealalta-fie ca e el ateu sau nu.
Si bineinteles, e prematur sa vorbim cu cineva despre religie, atata timp cat respectivul inca isi pune intrebari legate de existenta lui Dumnezeu.
Si ti-am mai explicat-nu Dumnezeu ne tortureaza- noi ne torturam singuri -sau ne torturam unii pe altii.
Mai ales cand incalcam cele 10 porunci si legea iubirii.
Si sa mai adaug ceva Biblia spune clar: Celui ce stie mult i se va cere mult. Celui ce stie putin i se va cere putin. Practic -cu cat esti mai constient de pacatele tale si cu toate acestea incalci -cu atat suferi mai mult-chiar si aici pe pamant.

4. iata ca viloatorul, si cine altcineva mai pacatuieste, agresand fizic o alta persoana.mai devreme sau mai tarziu oricum plateste pentru pacatul sau.
Ori psihic, prin remuscari, ori fizic-ajunge la puscarie si tot asa.
Si nu pentru ca il pedepseste Dumnezeu- ci pur si simplu pentru ca a incalcat niste porunci facute in favoarea lui, spre binele lui.
Practic Dumnezeu il ajuta in fiecare zi pe om, dar daca omul refuza.
Cat despre victime. In pacat aproape intotdeauna exista si victime.
Din pacate oamenii isi amintesc de Dumnezeu in suferinta. La bine toti uita de Dumnezeu.
E si normal ca atunci cand uiti de Dumnezeu, incepi sa iti incalci poruncile si sa iti faci rau singur.
Vizionasem un film- care se numenste The Secret. in care se spunea asa. Fie ca credem sau nu, fie ca vrem sau nu, cam orice suferinta vine direct sau indirect din propriile noastre actiuni.
Si aici ca ai dat exemplu acea femeie violata. Uitat-te cat de ispititor umbla femeile imbracate acum. E un pacat sa umbli imbracat astfel incat sa il faci si pe altul sa pacatuiasca.
Si stiu ca ai sa spui ca exista si batrane violate. Dar si in acel caz, femeia ramasa singura acasa, are o explicatie psihologica si religioasa.
Eu am copii, ii educ in credinta.La batranete cu siguranta nu ma vor abandona singura acasa, din credinta, din iubire! Legea iubirii.
Si aici daca vrei sa vin cu amanunte sa imi spui.

5 Punctul asta aproape ca nu mai trebuie explicat. Probabil ai ochi sa vezi cat se tradeaza oamenii, cata dezbinare exista, si cata ura intre oameni in lipsa credintei.
E simplu cand lipseste Dumnezeu -e rau, exact ca atunci cand din lipsa luminii e intuneric si dai cu capul.
Pentru mine e clar. Oamenii sunt buni si rai. Cei rai incalca legile lui Dumnezeu, cei buni le respecta.
Fie ca vrei fie ca nu si indiferent din ce religie faci parte respectandu-le esti pentru Dumnezeu si catre Dumnezeu, si aproape de Dumnezeu, si atunci cand le incalci te indepartezi de EL.
am vazut adesea atei cu suflet si fara suflet, si credinciosi cu suflet si fara suflet.
Oricum cand oamenii pacatuiesc, pacatuiesc constient. Diferenta este ca unii se caiesc, iar altii sunt prea impietriti la inima si oricum se autopedepsesc prin faptele lor.
Dupa cum am mai spus si mai sus.

6 Cu ce am explicat mai sus, punctul asta nu mai are nevoie de explicatie. Oamenii care au ucis au incalcat porunca a 7-a. Indiferent in ce religie erau ei cu numele - e evident ca au pacatuit impotriva lui Dumnezeu.
De asta cand aud de inchizitie si de cruciade, pentru mine nu reprezinta nimic. Crestinul e crestin si Biblia e alb pe negru.

7 Acest model e impotriva credintei indiferent de care religie apartine.

As mai completa faptul, ca desi multi vad diferentele dintre religii. Eu le vad asemanarile.De aici din Romania se vede ca musulmanii sunt nu stiu ce rai. Uite ca eu traind in Londra 6 ani, am descoperit cu stupoare ca si ei ca si noi au aceleasi legi Dumnezeiesti, si hindusii la fel.
Ce a facut biserica mai departe a facut din 2 motive:
-ori pentru a apropia oamenii si mai mult de invataturile Dumnezeiesti, ori pentru interese materiale.
Depinde de la caz la caz. Oamenii sunt oameni si sunt predispusi la pacate indiferent de rang etnie, culoare religie statut social etc!

In legatura cu ce ti-a spus userul respectiv. Ca Dumnezeu a planuit totul si etc.
Nu e evident ca pana si pe atei ii macina subiectul religie? Pe mine nu ma macina subiectul Mos Craciu si Alba ca Zapada, dar pe amandoi ne intereseaza subiectul religie. Observi diferenta?
Si pana la urma nici sectiunea extraterestri nu ar avea atat succes. De ce oare? constiinta-! ratiunea! oricine are in el si partea aia nevazuta -sufletul-Isi pune intrebari!
De fapt acela este zbuciumul sufletesc -pe care oamenii il scalda fara vreun rezultat in bani, masina, casa sau realizari profesionale. Insa zbuciumul continua. Tot timpul esti in cautare.
Unii recunosc -altii nu. Dar intrebari isi pun.
Si as incheia astfel. Dumnezeu e -binele - Satana -e lipsa lui!

| doctorandus a răspuns (pentru SaveTheNature):

Cum ar putea fi un psiholog ateu de acord cu primele trei-patru porunci? Si sa-ti certifice pe urma ca daca le incalci iti faci rau tie insuti?

| Silyca a răspuns:

Si unde incerci sa ajungi cu aceasta discutie? Fie care are libertatea sa creada in ce vrea.Deja intrebarile in sectiunea asta devin antipatice si se ajunge tot la acelasi punct.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. Pai crestinii urasc personajul negativ deoarece nu reusesc sa tina piept ispitelor acestuia. Si desigur, e mult mai usor sa dai vina pe Satan, cand faci ceva rau, decat sa recunosti ca tu ai facut acest rau. Crestinii trebuie sa aiba pe cine sa dea vina, nu?
2. Nimeni nu detine adevarul absolut, nici stiinta, nici religia. Bineinteles, ca anumiti ''destepti'' cred ca adevarul absolut il detine biserica, ca este catolica sau ortodoxa conteaza mai putin.
3. Nu cred ca exista vreun om programat. Fiecare isi asuma un risc cand ia o decizie. Avem libertatea de a alege ce facem cu vietile noastre. Nu sunt influentati de nicio divinitate.
4. Daca avem liberul arbitru, nu vad de ce divinitatea ar interveni. Desigur, violatorul o sa plateasca, ia vreo 4-5 ani de inchisoare in ''iad'' si pe urma i se da drumul. Care va fi primul lucru pe care-l va face? Cred ca deja ai ghicit.
5. Se bazeaza pe povesti din negura timpului.
6. Face parte din plan, daca exista vreun plan.
7. Nu, nu este un model demn de urmat. Nu cred ca o mama poate adopta acest model.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cate mae isi omoara copii inca din pantece? tu cate ciuretaje ai? facute? dar prezervative cate ai tras pe cosorul celui cu catre teeeee culci? ca e cam aceeasi treaba? unde incepe crima? cand gandesti sa faci pacatul ori cand te sui pe masa de chiuretaj? avand in vedre ca pacatul e; cu gandul cu vorba si cu fapta?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mergi la scoala. Data viitoare scrie corect.