| raMLesS a întrebat:

1. E adevarat ca poti sa fii cel mai bun om pe pamant, sa-ti sacrifici viata pentru saraci, bolnavi si orice, DACA nu crezi in Dumnezeu degeaba te-ai sacrificat si vei arde in iad o vesnicie?

2. Daca e nevoie de un creator ca ceva sa existe, atunci e nevoie si de un creator pentru Dumnezeu, pe care-l considerati creator al universului.
Iar daca veniti cu logica ca Dumnezeu ar putea sa existe fara vreun creator al lui, atunci de nu ar putea exista tot ce există fara vreun creator?

33 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Daca creatorul universului nostru a avut si el un creator si acesta la randul lui un Creator si asa mai departe si daca inaintea oricarui proces de creatie nu a existat nimic si nici o entitate care sa nu aiba la ra dul ei nevoie de in creator nici nu ar fi inceout vreodata sa existe ceva.Nimicul nu cauzeaza ceva.Tocmai faptul ca exista un univers ca ak nostru cu un inceput e dovsda ca trebuie sa existe o cauza necauzata care sa sustina lantul cauzal al existentei.

| ania a răspuns:

Raiul e locul prezentei manifeste a Creatorului unde toata lumea recunoaste autoritate Celui, Necreat si o afirma.
Daca ii spui lui Dumnezeu toata viata- Nu stiu daca existi sau nu sper ca nu existi dar daca totusi existi nu ma intetesraza principiile tale, mai ascult si eu de constiinta din cand in cand si incerc sa fiu bun si mai ajut pe altii dar mai ales pe plan sexual sa nu te bagi in viata mea si placerile mele si daca chiar am um suflet care supravietuieste trupului fizic esti dator sa imi rezervi un destin bun- se amageste singur. Daca il eviti o viata intreaga el ia act de refezul tau, de neacceptarea autoritatii lui si nu te mai deranjraza cu percepere prezentei Lui, ramai in compania celorlalte fiinte rebele fata de el alti oameni si demoni si acesta e iadul.

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

In Biblie scrie ca omul va culege rodul faptelor sale.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru mentholinks):

Cine a scris biblia? Nu tot niste oameni? Unii din ei mai pacatosi decat multi altii.

| halogen001 a răspuns:

1. E adevarat ca poti sa fii cel mai bun om pe pamant, sa-ti sacrifici viata pentru saraci, bolnavi si orice, DACA nu crezi in Dumnezeu degeaba te-ai sacrificat si vei arde in iad o vesnicie?

Este FALS. Dumnezeu nu exista, Iadul nu exista. Sunt minciuni inventate pentru iselarea naivilor.

2. Daca e nevoie de un creator ca ceva sa existe, atunci e nevoie si de un creator pentru Dumnezeu, pe care-l considerati creator al universului.

Adevarat. Creatorul lui Dumnezeu sunt oamenii necinstiti care ii inseala pe ceilalti cu povesti.

| raMLesS explică (pentru halogen001):

Ce am intrebat eu la punctul 1 e de fapt raspunsul lui ipavel sau cum il cheama.
Am vrut sa cer parerea crestinilor, dupa cum era de asteptat, se contrazic unii pe altii, ba ca te trimite, ba ca nu te trimite.

| halogen001 a răspuns (pentru raMLesS):

Am inteles din prima happy

| Digikey a răspuns:

Doar faptele conteaza.
Zeul crestinilor este o inventie si este egal cu zero.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am un străbunic care nu prea și-a sacrificat viața pentru religie, dar a fost bun și a ajutat lumea. Înainte să moară a trecut prin botezul cu foc, iar acest lucru ar trebui să-i asigure mântuirea.

| LupusDei1993 a răspuns:

1. Da.

2. Dumnezeu a creat totul din nimic (magie), ceea ce este ilogic si o imposibilitate fizica. Nu poti creea ceva din nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Si big bang nu tot din nimic este?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu avem de unde sa stim. Sunt oameni de stiinta care teoretizeaza ca ne aflam intr-o gaura neagra, ca acea singularitate a gaurii negre dintr.un alt univers este singularitatea de la care a plecat spatiu-timpul dupa Big-Bang iar din cauza forțelor gaurii negre aceasta a explodat intr.un final dand nastere universului nostru. Nu stim absolut nimic asa ca orice teorie poate fi posibila.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu. Eu cred ca acest Univers vast nu are inceput si a existat dintotdeauna.

| h379m3973423 a răspuns:

1. Atât timp cât se respectă porunca universală dată de Domnul Isus răspunsul este nu, nu este adevărat. DAR din Biblie reiese că este imposibil ca cineva să cunoască măcar o astfel de morală dacă nu-L cunoaște pe Domnul Isus, pe Dumnezeu.

2. Când vom avea ecuații și teorii pentru(și în) a 7-a dimensiune vom avea și ipoteze aici, până atunci căutăm extratereștri și rezolvări pe google laughing

| AndrElle a răspuns:

1. E adevărat ești iubit de Dumnezeu. Nu vei ajunge in iad.
2. Pai cine creează.

| User252426 a răspuns:

Nu există Dumnezeu. Pe noi ne-a creat Zeul Suprem Creator.
El era om de știință de pe Nibiru, un Anunaki

| CORONAVIRUS a răspuns:

Nu e adevărat, Dumnezeu te judeca după fapte ai gânduri.

| Cybele a răspuns:

Eu cred ca un om bun se va duce in Rai indiferent de religia pe care o are sau chiar daca este ateu.
Ideea ca Dumnezeu este atat de rau incat de trimite in iad doar pentru ca nu ai crezut in el mi se pare o prostie pe care multi o cred. Dumnezeu =iubire. Asta nu inteleg majoritatea. Multe frici induse in religie sunt inventate de oameni. De ex. daca nu tii post miercurea si vinerea esti un pacatos si ajungi in iad. Chestia asta cu postul de 2 ori pe saptamana a fost inventat de oameni ca multe alte lucruri in orice religie.

| capitanul18 a răspuns:

Dumnezeu există în creierele oamenilor proști care nu au destulă minte pentru a înțelege fundamentele universului.

| h379m3973423 a răspuns (pentru capitanul18):

O, păi luminează-ne și pe noi.
Ce cărți ai scris?
Adică na... să știi fundamentele Universului, să fi descoperit în ecuații(că altfel n-ai cum) energia primordială... presupun că ai un Premiu Nobel.
Zi-ne și nouă cum facem mâncare din nimic.

| capitanul18 a răspuns (pentru h379m3973423):

Ți-aș spune dar ești prea prost ca să înțelegi.

| h379m3973423 a răspuns (pentru capitanul18):

Încearcă-mă.
Sâmbăta asta mă văd cu niște prieteni fizicieni(pocăiți) în fiecare sâmbătă o facem.
Dacă este adevăr în ce spui vin-o cu noi sau venim noi la tine să ne luminezi. Scrie-mi în privat.
Dar am o vagă impresie că ești acea ultimă speță de om care nici să mintă sau să se exprime nu știe, ce să mai zic de matematică de bază...

| raMLesS explică (pentru h379m3973423):

Ce aberezi ma acolo de fizicieni laughing Te intalnesti pe dracu.

| capitanul18 a răspuns (pentru h379m3973423):

Adică la teatru vă întâlniți, nu? Dacă ei au rolul de fizicieni, tu ce rol ai? că n-ai mentionat.

| raMLesS explică (pentru h379m3973423):

Numai intrebarile pe care le pui sunt gresite "Cum facem mancare din nimic"
Pai tu compari 0.3 kilograme de mancare cu 10^53 kg de materie?
Esti constient ca fortele actioneaza cu totul diferit cand vine vorba de marimi colosale si imperceptibile si de masa neinchipuit de mare.
La fel se intampla si la nivel subatomic.
Vreti logica si sens la niste intrebari fara sens.

| h379m3973423 a răspuns (pentru capitanul18):

Dă-mi în privat și ai să vezi.

| h379m3973423 a răspuns (pentru raMLesS):

Altu' care demonstrează cât e de incult.
În fizică crezi că s-a pornit cu observarea atomilor și măsurarea undelor? laughing Îți zic eu că s-au apucat de calcularea lucrurilor pe care le puteau observa și atinge. Apoi au evoluat lucrurile în direcția micro și macro respectând bazele.
Dacă respectivul a ajuns la așa un nivel intelectual sigur că știe și lucruri de bază, mai apropiate de el.
Așa că hai cu mâncarea aia, nu de alta dar mor unii de foame și dacă tot suntem așa deștepți să le punem la loc și membrele sau organele lipsă.

Dacă aș fi dumnezeu v-aș pedepsi punându-vă să învățați toată știința și literatura de pe Pământ ca să realizați cât de aroganți și perseverenți în prostie ați fost. Așa, să vă fie puțin rușine.

Vii sâmbătă? Te bagi la niște ecuații? O să facem pe Kahoot!, am eu foi și pixuri. Vorbim despre Lumina(din Biblie, evident) și încercăm să înțelegem pe cât putem lumina(radiația) și diferitele surse de lumină până sâmbăta asta. Ecuațiile o să fie simple: principiul lui Huygens, ceva de-a lui Maxwell, ceva de-a lui Kirchhoff și alții. A, vreo două întrebări din biologie că na... și animalele luminează, nu? Deci și bioluminiscența este în tema Luminii din săptămâna asta. Zi-mi în privat cum facem.

| raMLesS explică (pentru h379m3973423):

Https://www.youtube.com/watch?v=jziqgXvjjTM&t=0s

"Vorbim despre Lumina(din Biblie, evident) și încercăm să înțelegem pe cât putem lumina(radiația) și diferitele surse de lumină până sâmbăta asta."

A, e clar, deci va intalniti sa vorbiti niste baliverne cum faceti voi crestinii.

| h379m3973423 a răspuns (pentru raMLesS):

Deci nu te interesează.
Normal, că nu știi nici ce rezolvă integrala.

Baftă, poate ai să te oprești puțin din perseverența asta a ta în prostie și ai să te uiți puțin la creștinii ăia ingineri... doctori... și poate ai să vrei și tu să ajungi așa.winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru h379m3973423):

Inginerii si dictorii aia fac parte din stiinta, credința lor in Dumnezeu e minima, cred in el dar nu.l amesteca in treburile lor. In treburile lor amesteca stiinta. N.are nicio traba religia cu asta. Ce va mai place sa bagati doctorii si alte ramure stiintifice doar pentru ca au o credinta in Dzeu. Daca era sa respecte cu strictete Biblia fi sigur ca nu mai ajungeau doctori. Erau omorati pentru profanare.

| raMLesS explică (pentru anonim_4396):

Dupa ce a slobozit acele aberatii, mi-a dat block laughing
Ce pretentii sa ai daca mai mult nu poate rolling on the floor

| raMLesS explică (pentru anonim_4396):

Stie si el ca integrala din x e x^2/2 si ca viteza = distanta/timp si acum se crede fizician si matematician laughing)
Cred ca nici in 3 vieti nu termina facultatea pe care am facut-o eu laughing