| FucktheSystem a întrebat:

1. Este Dumnezeu atotștiutor?
2. Iubește Dumnezeu necondiționat?
3.Este Dumnezeu iertător?
4.Este Dumnezeu asemănat cu un tată?

Atunci cum poate să trimită pe cineva în iad? De ce l-a mai creat dacă știea deja cursul vieții acesuia, de ce nu i-a trimis direct sufletul în iad? Și dacă el chiar iubește necondiționat de ce nu dă o a doua șansă?

Asta sunt lucruri fără sesn pentru mine, poate-mi explică cineva.

Răspuns Câştigător
| ndc a răspuns:

1. Daca Dumnezeu este atotstiutor, inseamna ca stie ce se va intampla in viitor, ceea ce inseamna ca exista un singur viitor, ceea ce intra in conflict cu principiul vointei libere, pe care crestinii sustin ca o avem cu totii.
2. Pai, daca crestinii spun adevarul si ateii ajung in iad, atunci nu prea ne mai iubeste neconditionat.
3. Dap. Atata timp cat esti crestin si il venerezi.
4. Evident. Crestinii ii spun "tatal nostru", after all.
Bun venit in lumea crestinismului, presarata de paradoxuri. Dar e OK, crestinii combat asta sustinand ca Dumnezeu nu e ceva din lumea reala, asa ca nu e afectat de legile fizicii, logicii, matematicii, si asa mai departe. Suna contraintuitiv? Da, de asta sunt ateu.

68 răspunsuri:
| xymail a răspuns:

FucktheSystem eu nu cred în Dumnezeu ce sa fac?

| xymail a răspuns:

Ajutor, in cazul in care Dumnezeu totusi a intrat in viata persoanei, nu va fi asta o lezare a dreptului de a alege liber, voinţa de al primi sau respinge? Cred ca Dumnezeu ar fi dorit ca decizia asta sa-i aparţina individului, dar şi nu intotdeauna fiind uşoara.