NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

"12 Years a Slave" (2013) http://youtu.be/vUQNjfhlREk este un film emoţionant, inspirat dintr-un caz real, care dezvăluie o poveste şocantă despre cum, cu Biblia în mână, oamenii erau transformaţi de către alţi oameni în sclavi şi erau ameninţaţi, conform "cuvântului lui Dumnezeu", că vor fi bătuţi cu bestialitate (ceea ce se şi întâmpla), dacă vor refuza să se supună (stăpânului). Erau nevoiţi să trăiască într-o frică permanentă şi într-un chin inuman. Mă întreb, cu cât mai rapid s-ar fi interzis sclavia prin legea umană, dacă aceasta nu ar fi încurajată de, aşa zisa, legea divină?
Iar femeile cu cât mai rapid şi-ar fi câştigat dreptul la vot şi o oarecare egalitate (cel puţin în unele zone ale lumii), dacă nu ar fi discriminate în Biblie (şi alte cărţi religioase) şi dacă aceasta nu le-ar fi interzis să vorbească în Biserică, un loc unde pe vremuri se luau deciziile importante? Practic, femeile erau excluse din rândul oamenilor, din comunitate şi forţate să facă ce li se spune, fără a avea vreun drept la replică (este tot un fel de sclavie).
Persoanele cu orientări sexuale diferite până şi în ziua de azi întâmpină greutăţi în a face ca drepturile lor de om să fie respectate, în mare parte tot din cauza discriminării din cărţile religioase.
Biblia (şi nu numai) parcă în loc să ajute la rezolvarea problemelor societăţii, mai mult le crează, punând piedici în evoluţia umană.
De ce până şi în secolul XXI ne lăsăm conduşi (într-un număr atât de mare) de legile Evului Mediu (care rând pe rând au mai picat (cu greu), dar tot ne mai trag în jos)?
(Nu am nimic împotriva părţilor pozitive din cărţile religioase, dar, fie că suntem religioşi sau nu, propun să judecăm drept, să discernem binele de rău (oricât de divin ar părea sau ar pretinde a fi) şi să urmăm doar ceea ce este corect şi bun, conform unei judecaţi raţionale şi civilizate.)

107 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

"De ce până şi în secolul XXI ne lăsăm conduşi (într-un număr atât de mare) de legile Evului Mediu (care rând pe rând au mai picat (cu greu), dar tot ne mai trag în jos)?"
Pentru ca sunt destui proti pe metru patrat care le place sa fie dirijati la stanga sau la dreapta pentru ca nu sunt capacitati a se orienta singuri.

| Inferno a răspuns:

Ce sa-i faci? Cineva suficient de inteligent poate transofrma si "Scufita rosie" intr-un "manual de sclavie", cum spune Kalla.

| NOname explică (pentru Inferno):

Problema este că unele "scufiţe roşii" chiar sunt nişte manuale de sclavie.

"Sclavia în Biblie.

Cu excepţia crimei, sclavie, a ajuns să fie unul dintre cele mai imorale lucruri pe care o persoană o poate face. Cu toate acestea, sclavia este prezenta în întreaga Biblie atât în ​​Vechiul şi Noul Testament.Biblia aprobă sclavia, în multe pasaje, şi merge până la a spune cum sa obţii sclavi, cat de tare ii poti bate, şi când poti face sex cu sclavi de sex feminin.

Mulţi evrei şi creştini incerca să ignore problemele morale ale sclaviei prin a spune că acesti sclavi au fost de fapt, funcţionarii sau slujitori. Multe traduceri ale Bibliei folosesc cuvântul "slujitor", "rob", sau "robul" în loc de "sclav" pentru a face Biblia sa para mai puţin imorala decât este în realitate.

Următorul pasaj arată că sclavii sunt în mod evident proprietatece poate fi cumparata sau vanduta.

Dacă vrei să ai robi şi roabe, să-i iei de la neamurile care vă înconjoară; de la ele să cumpăraţi robi şi roabe. Veţi putea să-i cumpăraţi şi dintre copiii străinilor care vor locui la tine şi din familiile lor, pe care le vor naşte în ţara voastră; ei vor fi averea voastră. Îi puteţi lăsa moştenire copiilor voştri după voi, ca pe o moşie; şi puteţi să-i ţineţi astfel robi pe veci. Dar cât despre fraţii voştri, copiii lui Israel, niciunul din voi să nu stăpânească pe fratele său cu asprime. (Leviticul 25:44-46 NLT)

Următorul pasaj descrie modul în care sunt sclavii evrei trebuiesc tratati.

Dacă vei cumpăra un rob evreu, să slujească şase ani ca rob; dar în al şaptelea să iasă slobod, fără să plătească nimic ca despăgubire.

Dacă a intrat singur, să iasă singur; dacă era însurat, să iasă şi nevasta sa împreună cu el.

Dacă stăpânul lui i-a dat o nevastă, şi a avut fii şi fiice cu ea, nevasta şi copiii să fie ai stăpânului lui, iar el să iasă singur.

Dacă robul va zice: „Eu iubesc pe stăpânul meu, pe nevasta mea şi copiii mei, şi nu vreau să ies slobod", atunci stăpânul lui să-l ducă înaintea lui Dumnezeu, să-l apropie de uşă sau de stâlpul uşii, şi stăpânul lui să-i găurească urechea cu o sulă, şi robul să rămână pentru totdeauna în slujba lui. (Exodul 21:2-6 NLT)

Observaţi ca acestia puteau beneficia de sclavi evrei tinandu-le soţiile şi copiii ostatici până când barbatii supuneau ca vor să devină sclavi permanenti. Ce fel de valori familiale sunt acestea?

Următorul pasaj descrie practica greţoasa de sclavie sexuala. Cum poate cineva să creda că este moral să-şi vândă fiica ca un sclav de sex?

Dacă un om îşi va vinde fata ca roabă, ea să nu iasă cum ies robii. Dacă nu va plăcea stăpânului ei, care o luase de nevastă, el să-i înlesnească răscumpărarea; dar nu va avea dreptul s-o vândă unor străini, dacă nu-şi va ţine cuvântul. Dacă o dă de nevastă fiului său, să se poarte cu ea după dreptul fiicelor. Dacă-i va lua o altă nevastă, nu va scădea nimic pentru cea dintâi din hrană, din îmbrăcăminte şi din dreptul ei de soţie. Dacă nu-i face aceste trei lucruri, ea va putea ieşi, fără nicio despăgubire, fără să dea bani. (Exodul 21:7-11 NLT)

Deci, acestea sunt valorile biblice de familie! Un om poate cumpăra cate sclave sexuale vrea, atâta timp cât le hrăneşte, le da haine, si are relatii sexuale cu ele!

Ce zice Biblia despre bataia sclavilor? Poti sa ii bati atata timp cat nu ii omori!

Dacă un om va lovi cu băţul pe robul său, fie bărbat, fie femeie, şi robul moare sub mâna lui, stăpânul să fie pedepsit. Dar dacă mai trăieşte o zi sau două, stăpânul să nu fie pedepsit; căci este argintul lui. (Exodul 21:20-21 NAB)

Ai crede că Isus şi Noul Testament ar avea o viziune diferită fata de sclavie, dar dimpotriva aceasta este aprobata si în Noul Testament, aşa cum arată următoarele pasaje.
Robilor, ascultaţi de stăpânii voştri pământeşti, cu frică şi cutremur, în curăţie de inimă, ca de Hristos. (Efeseni 6:5 NLT)
Toţi cei ce sunt sub jugul robiei să socotească pe stăpânii lor vrednici de toată cinstea, ca Numele lui Dumnezeu şi învăţătura să nu fie vorbite de rău.Iar cei ce au stăpâni credincioşi să nu-i dispreţuiască, sub cuvânt că sunt „fraţi", ci să le slujească şi mai bine, tocmai fiindcă cei ce se bucură de binefacerile slujbei lor sunt credincioşi şi preaiubiţi. Învaţă pe oameni aceste lucruri şi spune-le apăsat. (1 Timotei 6:1-2 NLT)
În următoarea parabolă, Isus în mod clar aprobă bătaia sclaviilor, chiar dacă acestia nu stiau ca fac ceva greşit.
Iar sluga aceea care a ştiut voia stăpânului şi nu s-a pregătit, nici n-a făcut după voia lui, va fi bătută mult. Şi cea care n-a ştiut, dar a făcut lucruri vrednice de bătaie, va fi bătută puţin. Şi oricui i s-a dat mult, mult i se va cere, şi cui i s-a încredinţat mult, mai mult i se va cere. (Luca 12:47-48 NLT)."
http://www.bibliaimorala.ro/sclavia-in-biblie/

"Acest site este conceput pentru a răspândi adevarul vicios despre Biblie. Pentru prea mult timp preoţii şi predicatorii au ignorat complet actele criminale pe care Biblia le promovează. Aşa-numitul "Dumnezeu" din Biblie îl face pe Osama Bin Laden să arate ca un cercetaș. Acest Dumnezeu, conform Bibliei, este direct responsabil pentru multe crime în masă, violuri, jafuri, abuzuri, ca să nu mai vorbim de uciderea copiilor nenăscuţi. Sunt incluse referiri la pasaje biblice, așa că luați Biblia şi urmati-mă.

Ce mă uimeşte mereu este cum Dumnezeu dă ordine pentru uciderea de oameni nevinovaţi, chiar dacă în cele Zece Porunci a spus: "Să nu ucizi". De exemplu, Dumnezeu ucide 70.000 de oameni nevinovaţi, pentru că David a ordonat un recensământ al poporului (1 Cronici 21). De asemenea, Dumnezeu dispune distrugerea a 60 de oraşe, pentru ca israeliţii să poata trăi acolo. Ordonă atacul și uciderea "tuturor creaturilor vii din oraș: bărbați și femei, tineri și bătrâni" (Iosua 6). În Judecători 21, El ordonă asasinarea tuturor oamenilor din Iabes-Galaad, cu excepţia fetelor virgine, acestea fiind violate și căsătorite cu forța. Când au vrut mai multe fecioare, Dumnezeu le-a spus să se ascundă dealungul drumului şi atunci când vor vedea o fată care să le placă, să o răpească, să o violeze și să o ia de nevastă cu forța! Aproape fiecare pagină din Vechiul testament prezintă o crimă facută de Dumnezeu! În 2 Regi 10:18-27, Dumnezeu ordonă asasinarea tuturor credincioşilor de un Dumnezeu diferit în propria lor biserică. În total 371, 186 de oameni sunt uciși în mod direct de Dumnezeu și alți 1, 862, 265 oameni sunt uciși din ordine date de Dumnezeu.

Dumnezeul Bibliei permite, de asemenea, sclavia, inclusiv vânzarea fiicei tale ca un sclav pentru sex (Exod 21:1-11) și abuzul copiilor (Judecătorii 11:29-40 şi Isaia 13:16).

Acest tip de comportament criminal ar trebui să şocheze orice persoană morală. Crima, violul, jaful, sclavia şi abuzul, nu pot fi justificate prin simplul fapt că Dumnezeu spune că e OK. Dacă lumea ar sta sa citescă Biblia atunci probabil ar fi mai mulți atei.

Isus a promovat, de asemenea, ideea că toţi oamenii ar trebui să se castreze pentru a merge in Ceruri: "Pentru că sunt fameni, care s-au născut aşa din pântecele mamei lor, şi sunt fameni, care au fost făcuţi fameni de alti oameni, şi sunt fameni, care s-au făcut ei înşişi fameni pentru Împărăţia cerurilor. Cine poate să primească lucrul acesta, să-l primească". (Matei 19:12 ASV) Eu nu ştiu de ce cineva ar urma învăţăturile date de cineva care spune literalmente ca toţi oamenii să își taie bijuteriile.

Dumnezeul din Biblie este, de asemenea, un mare fan al sacrificiului uman şi al sacrificiilor animale.

În cazul în care te gândeşti că legile rele şi imorale ale Vechiului Testament nu mai sunt în vigoare, poate ar trebui să citesti următorul pasaj: " Este mai lesne să treacă cerul şi pământul decât să cadă o singură frântură de slovă din Lege. " (Luca 16:17 NAB).

Ştiu că majoritatea creştinilor cred că Dumnezeu este un Dumnezeu bun şi iubitor, şi vrea ca oamenii să facă lucruri bune. Eu cred că majoritatea oamenilor doresc sa faca lucruri bune și să se comporte bine din punct de vedere moral. De asemenea, cred că mulţi creştini nu au citit cu adevărat Biblia sau au citit doar anumite pasaje. Acest lucru este de înţeles, deoarece Biblia este greu de citit din cauza limbii arhaice şi a referinţelor obscure. De asemenea, mulţi preoţi şi predicatori nu citesc anumite pasaje din Biblie, deoarece acestea prezintă un mesaj de ură, nu unul de iubire."
http://www.bibliaimorala.ro/

| Alphawolf a răspuns (pentru Inferno):

Ce "domnul-zeu" indrugi acolo? Ne faci onoarea si cu o argumentatie... la intrebarea atacata, bineinteles.

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/....../photo.php

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/....../photo.php

"Discriminarea, rasismul, homofobia si xenofobia

Oamenii sunt adesea irationali si prezinta aversiuni fata de homosexuali, fac discriminari pe baza unor prejudecati, sau simt o ura fata de alte persoane care nu sunt asemenea lor. Adeseori, credintele religioase au un rol major cand vine vorba de aceste ilegalitati.

Xenofobia

Xenofobia este frica sau ura fata de straini si de necunoscut. Nu se refera numai la nesuferirea unei etnii, a unei culturi sau unei religii diferite, dar si la frica de oameni necunoscuti si de concepte necunoscute.

Unele forme ale xenofobiei pot include rasismul sau homofobia. Daca xenofobia este ura fata de straini, rasismul este convingerea ca oamenii sunt inegali in functie de etnia careia ii apartin sau de culoarea pielii.

Xenofobia este adesea provocata si intetita de inegalitatile sociale si mai ales atunci cand se cupleaza cu diferente de etnie sau de religie. In Europa, apare intre etnii (populatiile de romi si populatiile sedentare), sau intre populatiile de religii diferite (de exemplu, intre crestini si evrei). In Statele Unite, apare intre americanii albi, afroamericani si hispanici.

Cel mai adesea, in trecut, xenofobia avea o baza religioasa: credinciosii unei religii se temeau de oricine nu le impartasea credinta. In Antichitate, avea o baza culturala: Grecii si Romanii ii socoteau barbari pe toti cei care nu le impartaseau limba, religia si forma de civilizatie.

Diferentele culturale si lingvistice

Desi exista aproape 200 de tari pe Pamant, numarul limbilor vorbite si a culturilor diferite este mult mai mare. Si asta, pentru ca anumite regiuni ale unor tari au evoluat separat.

In prezent, pe Terra, sunt vorbite aproape 7000 de limbi distincte, iar acestea sunt doar o mica parte din limbile vorbite de-a lungul timpului. Din cele 7000 de limbi, 15 sunt vorbite de aproximativ 40% din populatia globului. Oamenii s-au raspandit si au ocupat noi teritorii, iar grupurile izolate au inceput sa se diferentieze si sa prezinte o atitudine ostila fata de alte grupuri. Dar de unde aceasta ostilitate?

Un raspuns la aceasta intrebare ar putea proveni din intelegerea faptului ca istoria umana a fost caracterizata de lupte continue. Inca de cand stramosii nostri au parasit Africa, incepand cu 60.000 de ani in urma, oamenii s-au aflat intr-un conflict in ceea ce priveste teritoriul si resursele.

In cartea "Wired for Culture", Mark Pagel descrie modul in care noi, ca o consecinta, am dobandit o serie de aptitudini care ajuta propriul nostru grup in a le depasi pe celelalte. Doua aptitudini care ies in evidenta sunt "gruparea" – afilierea cu oameni cu care avem in comun o identitate distincta – si xenofobia, demonizarea celor din exteriorul grupului tau si pastrarea unor viziuni inguste despre ei.

Rasismul nu este o problema a trecutului. Ascunsi in spatele unui ecran de calculator, xenofobia se gaseste din abundenta pe Internet, indiferent ca se indreapta asupra persoanelor de culoare, a evreilor, a persoanelor dintr-o anumita regiune sau unor minoritati ale unor tari.

Chiar si oamenii inteligenti fac decizii inconstiente bazate pe rasa unei persoane. Sau mai mult, in functie de regiunea in care s-au nascut. Probabil vi se pare ridicol ca o persoana afirma lucruri negative despre o alta pe care n-o cunoaste, doar pentru ca s-a nascut in alt oras. De exemplu, unii bucuresteni n-au o parere buna despre cei din provincie, sau ardelenii fata de moldoveni sau olteni etc. Este o eroare de logica si nu este rational sa caracterizezi o persoana dupa locul, sau orasul / regiunea in care s-a nascut.

Homofobia

Homofobia este o fobie care se manifesta printr-o discriminare sau ura fata de persoanele cu o orientare sexuala alta decat cea heterosexuala, in principal fata de homosexuali.
Homofobia este o atitudine discriminatorie care nu se limiteaza la o aversiune afisata fata de homosexuali. Persoanele homofobe, sunt in general, si mai agresive decat celelalte fata de homosexuali. Psihanalistii au considerat multa vreme ca homofobia, adica aversiunea si ostilitatea fata de homosexuali, este rezultatul unei homosexualitati reprimate, adica homofobii sunt homosexuali care isi ignora aceasta natura.

La 18 ianuarie 2006, Parlamentul European a adoptat cu majoritate de voturi o rezolutie referitoare la homofobie. Aceasta defineste homofobia ca fiind "teama irationala si aversiunea fata de homosexualitate si fata de homosexuali, lesbiene, bisexuali si transsexuali, pe baza unor prejudecati, fiind similara cu rasismul, xenofobia, antisemitismul si sexismul".

Nationalismul extrem, crestinismul si xenofobia

Valorile curentelor extremismului de dreapta pot corespunde unui nationalism afirmat si uneori unui traditionalism religios hotarat. Organizatia Noua Dreapta este un astfel de exemplu, iar in ideologia lor gasim din abundenta xenofobie, belicism (o atitudine sau doctrina a celor care preconizeaza folosirea fortei) si rasism.

Noua Dreapta este o organizatie crestina, nationalista, rasista, xenofoba si homofoba. Membrii acestei organizatii prezinta o ura fata de anumite etnii (ex. maghiari, tigani, evrei etc) si fata de homosexuali.

"Camarazii" acestei organizatii ii venereaza pe Corneliu Zelea Codreanu si Horia Sima, conducatorii "Garzii de Fier" din perioada 1930-1940, promotorii atitudinii antisemite.
Acestia ar trebui sa-si aduca aminte ca libertatile sunt universale si apartin tuturor fiintelor umane, iar persoanele gay ar trebui sa aiba aceleasi drepturi precum avem si noi."

http://www.descopera.org/discriminarea-rasismul-homofobia-si-xenofobia/

NOname
| NOname explică:

Cu icoana la protest...care îndeamnă la încălcarea drepturilor de om.

https://www.facebook.com/....../photo.php

- http://i.imgur.com/NxgGfaF.png
- http://i.imgur.com/6ZleOMW.jpg
- http://i.imgur.com/wFYNHIN.png
- http://i.imgur.com/zJoWoLZ.png
- http://i.imgur.com/tNtsyLv.png
Homosexuality exists in over 450 species. Homophobia exists in only one.

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/....../photo.php

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/....../photo.php

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/....../photo.php

"Moralitate absolută."
http://youtu.be/sjV6x1cKipU

NOname
| NOname explică:

Http://i.imgur.com/hFFRXIu.jpg

NOname
| NOname explică:

Http://youtu.be/BibJ_r7BtKg

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......ina-2.html

NOname
| NOname explică:

O dezbatere interesantă (Christopher Hitchens and Rabbi David Wolpe):
http://youtu.be/2kZRAOXEFPI

NOname
| NOname explică:

Http://youtu.be/ZyFM0_AhIYA :))

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......e-lgbt-sa/

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......oabe-veti/

NOname
| NOname explică:

Http://i.imgur.com/Xp9j5OX.png

Oops!

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......302205663/

NOname
| NOname explică:

"Ce înseamnă să ştii cum să-ţi alegi priorităţile
Şi cum ne privesc alţii din perspectiva priorităţilor."

http://www.hotnews.ro/......edrale.htm

https://www.facebook.com/......0493235277

NOname
| NOname explică:

"După dealuri..."
http://youtu.be/oibxAK2lGfU

NOname
| NOname explică:

Cum recunoşti o idiocraţie?

https://www.facebook.com/......932967223/

NOname
| NOname explică:

Un album foarte sugestiv:

https://www.facebook.com/....../media_set

"BISERICA versus POPULAŢIA ROMÂNIEI."

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......166751015/

NOname
| NOname explică:

Http://i.imgur.com/6ReLXpy.jpg :))

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......361977752/

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/....../photo.php