| PorumbRodica1965 a întrebat:

! 1Petru >2:2Cei care studiaza Biblia si aplica invataturile ei au o constiinta curata si un scop in viata. Ei cultiva prietenii durabile cu altii, care la randul lor, il iubesc pe singurul Dumnezeu adevarat si ii slujesc. Toate acestea sunt motive intemeiate sa `ne placa legea lui Dumnezeu.Mai exista insa si alte foloase. Care sunt cateva dintre ele?

3 răspunsuri:
| Dorugar a răspuns:

Oare cum poti pretinde ca "studiezi Biblia" cand nici macar atata nu stii ca Biblia este scriptura religiei mozaice furata de crestini si modificata in mod marsav-mincinos de catre parintii bisericii crestine. In plus de asta religia crestina NU are niciun Dumnezeu pentru ca ea nu a purces de la Dumnezeu asa cum a purces religia mozaica, ci de la niste sarlatani condusi de niste ucigasi ca Pavel si mai apoi Constantantin. Daca mai adaugam la asta faptul ca ea este NU este bazata pe Legea lui Dumnezeu (pentru ca aia e veche), si astfel crestinii au o Lege Noua a "dumnezeului" veacului acesta, adica o Lege care cere sa-l slavesti pe Lucifer ca Dumnezeu! Si ca sa nu zici ca bat campii iata cine este Christosul cel slavit la Vatican ca fiind Dumnezeu:
https://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw
Asa ca tu ca si crestin NU pe Dumnezeul adevarat il iubesti si il slujesti, ci pe Dumnezeul veacului acesta numit Lucifer sau Satan!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O întrebare în primul rând no offense, ai pomenit de un Dumnezeu adevărat, El există, no doubt.

Dar care este acela? unde îl găsesc?

La care din sutele de religii creștine?

Dacă îmi vei zice că e cel din Biblie, atunci să fie oare un Dumnezeu personal?
Cu siguranță nu înțelegem la fel Biblia! Deci dumnezeul meu va fi diferit de al tău?
Dacă zici că Dumnezeu e prezentat ad literam în Biblie atunci dă-mi voie să îți zic că nici chiar tu nu crezi în acel dumenzeu

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Cu siguranta daca doresti sa faci cunostinta cu Dumnezeul Bibliei, poti. Insa acest lucru pretinde seriozitate, sinceritate, fara prejudecati sa cauti cunostinta lui Dumnezeu, si-a lui Isus, teza necesara pentru viata vesnica si prietenia cu Dumnezeu. Daca doresti te rog sa citesti: Psalmul 83:18: Psalmul 100:3: Isaia 42:8. Daca nu te incomodeaza, mai vorbim.