| CristiB93 a întrebat:

3. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Şi a fost lumină.
4. Şi a văzut Dumnezeu că este bună lumina, şi a despărţit Dumnezeu lumina de întuneric.
5. Lumina a numit-o Dumnezeu ziuă, iar întunericul l-a numit noapte. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: Ziua întâi.

Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: Ziua a doua.

Şi a zis Dumnezeu: "Să fie luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pe pământ, să despartă ziua de noapte şi să fie semne ca să deosebească anotimpurile, zilele şi anii,
15. Şi să slujească drept luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pământul. Şi a fost aşa.
16. A făcut Dumnezeu cei doi luminători mari: luminătorul cel mai mare pentru cârmuirea zilei şi luminătorul cel mai mic pentru cârmuirea nopţii, şi stelele.
17. Şi le-a pus Dumnezeu pe tăria cerului, ca să lumineze pământul,
18. Să cârmuiască ziua şi noaptea şi să despartă lumina de întuneric. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
19. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: Ziua a patra.

Intrebari :

1 Cum a fost posibil sa fie seara si dimineata in ziua 1, 2 si 3 cand toti stim ca seara apare cand soarele apune iar dimineata cand soarele rasare, dar soarele a fost facut abia in ziua 4?

2 Cum a fost posibil sa fie lumina in primele 3 zile daca lumina vine de la soare, luna si stele, dar ele au fost facute abia in ziua 4?

Răspuns Câştigător
| dragos38 a răspuns:

Buna,permite-mi sa-ti scot in evidenta un pasaj din geneza care vine in contradictie cu stiintele actuale
Deci elohim a facut cei doi luminatori unul mare(soarele) si unul mic(luna) cei care au scris acest pasaj se vede ca nu cunosteau astronomia Luminatorul cel mic adica luna nu are lumina proprie, ci reflecta lumina primita de la soare/deci aici avem de aface cu necunoastere dar si cu o contradictie biblia spune ca lumina vine de la luna(Luminatorul mic)pe cand stiintele actuale au aratat ca lumina nu vine de la luna ci de la soare.Cu celelalte nu-mi mai bat capul ca nu are rost, este totul un talmes -balmes adica un haos.

| CristiB93 explică (pentru dragos38):

Da stiu, eu voiam sa vad daca un crestin inteligent, imi va demonstra ca nu e contradictie, o explicatie.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru dragos38):

Departe de mine sa justific ceva in care nu cred, dar daca vrem sa fim tehnici, sursa luminii e obiectul de la care provine lumina, iar un luminator asa ca termen poate fi si ceva care reflecta acea lumina. Tehnic vorbind, desi logic luna reflecta lumina soarelui noaptea, luna este cea care da lumina fie ea si reflectata fiindca tehnic vorbind, soarele nu e vizibil noaptea. Ideea e ca multe lucruri pot fi vazute ca metafore

| dragos38 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Ha,ha,ha ce s-a zic

| dragos38 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

A facut doi luminatori si i-a pus d-zeu pe bolta cerului ca sa lumineze pe pamant.Si sa stapaneasca peste zi si peste noapte si sa desparta lumina de intuneric.Si a fost seara si a fost dimineata, ziua a 4.Deci e clar ca era vb despre soare si luna. Potrivit bibliei separarea zilei de noapte si alternarea lor existau inca inainte de ivirea soarelui, care a fost creat de elohim in a 4 zi dupa aparitia luminii.Pana sfarsitul sec. XVII-lea chiar si invatatii credeau ca nu soarele da lumina, ci ca lumina exista de la sine, iar soarele numai o lasa sa treaca.
Sa nu mai spunem ca soarele este o modesta stea din galaxia noastra, exista miliarde de stele mult mai stralucitoare ca soarele (steaua)care este principalul astru al pamantului.Asa ca ei nu vedeau mare lucru decat pamantul nostru, care dupa biblie el sta pe loc, in ignoranta lor nu stiau ca de fapt pamantul este o planeta din multe altele care se invartesc in jurul soarelui.E si normal pentru ca nu aveau tehnologia necesara

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru dragos38):

Baiete, ma confunzi cu vreun pustiulache prost, la 31 de ani ai mei stiu bine ce spui si mai mult, eu am spus doar ca, daca vrem sa fim putin firoscosi si tehnici, noaptea, chit ca doar o reflecta, luna ne da lumina fiindca tot tehnic vorbind soarele nu se vede, e fix ca si cum ai lumina o incapere cu ajutorul unei oglinzi care ar reflecta o raza de soare, daca n-ar fi oglinda, adio iluminare. Iti zic babeste atunci - am facut o exagerare analitica na.

| dragos38 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Nu trebuie sa-mi explici caci stiu ce ai vrut sa zici, in biblie insa nu este vb despre reflexia razelor soarelui, ci despre o eroare a celor care a scris crearea lumii, ei aveau impresia ca luna ca si soarele si stelele emana lumina proprie luminatorul mic si luminator mare.asta este ideea si este gresita

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru dragos38):

Da asta e adevarat eu doar faceam o exagerare tehnica a cuvantului. Si apropo stii, normal, ca limba romana precum si multiplele alte limbi au facut sa piarda mult poate infiorator de mult din intelesul limbii originale in care s-a scris biblia. Mi-ar fi placut in multe cazuri din biblie sa stiu textul in limba originala si traducerea lui cat mai exacta din pacate din ce inteleg acest lucru e imposibil.

| CristiB93 explică (pentru AlexanderAdrian):

Pai si atunci cum sa nu fie contradictii, cum sa crezi ce e tradus acum in biblie este corect. Daca originalul este altfel cum sa mai creada oamenii?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru CristiB93):

Din pacate problema e arhicunoscuta, s-a dezbatut pe marginea subiectului eu am prins mai demult un documentar pe un post stiintific insa n-am retinut detaliile. E totusi clar ca o traducere exacta nu s-a putut face si din motiv ca initial biblia nu s-a transmis prin metode carturaresti specifice, probabil multi traducatori au pus si de la ei, nu e foarte clar.

| dragos38 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Textele biblice sunt luate din sfanta scriptura scrisa in limba ebraica veche, eu cred ca in sfanta scriptura sunt erori mai grave, dar, au mai sters din ele cat de cat.Iar cei care intrau in contradictie cu scriptura, stii ce-i astepta nu?(INCHIZITIA)

| dragos38 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Scuze sf.scriptura sau biblia este una si aceeasi carte doar ca originalul a fost scris in limba ebraica veche

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru dragos38):

Mda ei uite ca nu-i tocmai asa. dar ma rog, fiecare crede ce doreste.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru dragos38):

Lol textul original si-a pierdut din intelesuri cu mult mult inaintea inchizitiei. Iar tu, apropo de perioada aia, vrei sa am incredere in credinciosii care omorau zeci de mii de oameni doar pentru ca nu credeau in dumnezeu? hai zau asa. de unde nu stim c-au manipulat si ei intentionat textul biblic pe ici pe colo?

Se manipuleaza incredibil si in zilele noastre. Si-ti dau un exemplu despre care poti sa spui ce vrei dar asa ca fapt divers. Stii povestea Printul fericit? O statuie de aur pe care poposeste o pasare care vorbeste cu printul (statuia) si ii spune ce nenorociri vede prin casele oamenilor, oameni neajutorati si ii cere pasarii sa duca bucati din aur si ochii care erau nestemate unuia si altuia. In editia romaneasca pasarea e o randunica, in editia moldoveneasca pasarea e un randunel. Sexul pasarii e diferit intre doua tari ca sa ce?

Si tu-mi spui ca in perioada aia de dinaintea si dupa moartea lui Iisus se consemna totul de numa numa.

| dragos38 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Bine inteles ca multe texte din biblia originala scrisa in ebraica veche sau shimbat pe parcurs de catre crestini cum ar fi C-tin cel mare, au creat o sumedenie de sfinti crestini, dupa modelul panteoanelor pagane, Multimea de evanghelii au fost scrise catre finele primului sec.al erei noastre, creand confuzii si secte crestine, Cand am scris ca cei care au intrat in contradictie cu sf.sciptura am uitat sa-i si enumar(Galileo Galilei, Giordano Bruno)se manipuleaza si in zilele noastre si cu siguranta se vor mai schimba texte din biblie peste 1000 de ani cine stie ce texte noi inventate o sa mai apara brin biblie

| dragos38 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Dupa moartea lui I.H. s-a nascut Flavius Josephus un istoric evreu care a descris razboiul evreo-roman, cat si despre sectele iudaice cele care l-au rastignit pe I.H. sunt sigur ca si sectele alea si-au bagat nasul prin Biblie

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru dragos38):

Eu am totusi speranta ca imbecilismul asta numit religie pentru care mii de oameni au omorat sute de alte mii de oameni n-o sa mai reziste in felul asta nici macar cateva sute nu 1000 de ani.

| dragos38 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Hm,eu sunt pesimist in aceasta privinta,religia nu o sa dispara pentru ca este mult infipta in creierul uman,primele manifestari care au avut caracter religios au aparut inca de pe timpul omului de neanderthal, deci stai linistit caci nu o sa dispara asa usor, si pana una alta califatul islamic si-a extis teritoriul pana aproape de granita cu Turcia, am vazut la tv.o filmare in care acei (salbatici)spuneau ca cei care nu sunt cu islamul sunt dusmanii lui Dumnezeu si ai lor tot odata. stii expresia acea ''Cine nu este cu mine, este impotriva mea'' o fi zis-o I.H. sau posibil sa-si fi bagat coada sectele iudaice punandu-i in gura asemenea expresie.Dar daca a spus-o I.H. atunci i-mi cam da de gandit ce fel de om era.

| CristiB93 explică (pentru dragos38):

Problema cu islamici mai este si ca se inmultesc mult mai repede decat noi ceilalti. Un barbat isi ia cate 3, 4 nevste cu care mai face 2, 3 copii cu fiecare. Iti dai seama ca peste ani, vor ajunge foarte multi si foarte salbatici cu religia lor, incercand sa o impuna, cei care refuza, vor fi dusmani, atunci sa vezi omoruri.

| dragos38 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

S-au in alta ordine de idei ''doamne fereste cum sa dispara ar fi o crima '' i-mi spunea odata un profesor de religie, si are dreptate cum s-a dispara religia, atunmci ce mai mananca popii laughing)

| dragos38 a răspuns (pentru CristiB93):

Da,filme horror,

46 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Lumina nu reprezinta decat radiatia electromagnetica din spectrul vizibil, radiatie electromagnetica ce este emisa la orice anihilare electron-pozitron.

Nu e nevoie de o sursa anume pentru a avea fotoni, dovada e radiatia cosmica de fond.

"lumina vine de la soare, luna si stele"
Lumina vine de la stele. Soarele e tot o stea, iar luna nu face decat sa reflecte lumina lui.

| CristiB93 explică (pentru Inferno):

Da asta este explicatia stintifica. Eu vreau sa vad daca se poate rezolva contradictia asta de la inceputul bibliei, cele doua intrebari.

| costis a răspuns:

Coco, daca tu ai lumina stinsa, degeaba te varcolesti.

| CristiB93 explică (pentru costis):

Wow, m-ai impresionat cu explicatia ta, de unde atata intelepciune pe capul tau laughing Ce ar fi sa raspunzi la cele 2 intrebari, dar nu in ghicitori.

| costis a răspuns:

Coco, te-ai gandit vreodata ca timpul se poate masura si alte scari? Ca o zi poate sa insemne si altceva decat intelegi tu, o rotatie a planetei in jurul axei?

Coco, te-ai gandit vreodata ca lumina poate sa insemne si altceva dacat radiatia luminoasa pe care o percepi tu?

| CristiB93 explică (pentru costis):

Bine,si de ce ar trebui sa ma gandesc eu la chestiile astea. De ce nu scrie corect in biblie? De ce sa te cred pe tine?
De ce sa cred pe altcineva, doar pentru-ca asa spune el?
De unde stiu cine are dreptate?

| Zenicide a răspuns (pentru costis):

Un alt episod din seria, hai sa inventam scuze pentru Dumnezeu.

| CristiB93 explică (pentru costis):

Nu-i mai raspunzi la Coco? laughing

| CristiB93 explică (pentru Zenicide):

Bine zis, eu nu vreau sa aud talmaciri sau pareri, vreau sa vad o dovada, ei pot sa vina cu tot felul de pareri, dar eu pun intrebarea, de ce nu scrie asa in biblie sa inteleaga toti?

| costis a răspuns (pentru CristiB93):

Pai nu trebuie sa ma crezi, ai intrebat, am raspuns.

La fel nici eu nu trebuie sa te cred pe tine.

Eu sunt pentru libertatea spirituala. Voua nu prea va convine.

| costis a răspuns (pentru Zenicide):

Nu are nevoie de sustinerea mea. Am raspuns la intrebarea omului.

| milan9 a răspuns:

Afirmaţia "cerul şi pământul" lasă posibilitatea ca "începutul stelelor" să preceadă "începutul Pământului". Nu este exclusă succesiunea "cerul" şi apoi "pământul".

„In prima zi a creat lumina si intunericul".
Apariţia luminătorilor în ziua a patra când începuse deja formarea pământului ar putea fi un aparent motiv de contradicţie, dar, lucrurile se explică dacă facem apel la câteva noţiuni din astronomie, referitoare la formarea stelelor.

Astfel, procesul formării stelelor şi a soarelui a putut începe înaintea formării Pământului dar transformarea lor din "nebuloase", "nori moleculari", "roiuri de materie", "globule", "protostele"… în stele, care să nu fie doar "existenţe" rece şi întunecate, ci corpuri calde care să emită lumină, transformarea lor efectivă în "luminători" a putut să aibă loc astfel într-o perioadă ulterioară, "târzie", compatibilă fără contradicţii cu "ziua a patra".

Iată compatibilitatea care face inutile discuţiile contradictorii dintre ştiinţă şi spiritualitate... happy

În afara de acest lucru putem bănui că au existat şi stele a căror formare a început mai târziu decât începutul formării Pământului, astfel că în mod logic, lumina lor a ajuns mult mai târziu.

Nici în această a doua situaţie, nu se contrazice afirmaţia din Hexaimeron, Cartea Facerii, ziua a patra, cu toate că termenii prezentării Revelaţiei prin Moise aveau mai mult scopul de a descoperi posibilitatea relaţiei cu divinitatea şi în nici un caz, rigurozitatea ştiinţifică...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Lumina vine de la Dumnezeu, soarele e creat, Dumnezeu este lumina; citeste despre schimbarea la fata

| fllu07 a răspuns:

‚ în legătură cu „ziua" întîi a fost utilizată expresia „Să se facă lumină". Cuvîntul ebraic folosit aici pentru „lumină" este ’ohr‚ care înseamnă lumină în sens general. Dar în legătură cu „ziua" a patra cuvîntul ebraic se schimbă în ma·’ohr′‚ care înseamnă sursă de lumină. Într-o notă de subsol în legătură cu „Luminătorii"‚ Rotherham spune în a sa Emphasised Bible: „În vers. 3 ’ôr [’ohr]‚ lumină difuză". El arată apoi în continuare că cuvîntul ebraic ma·’ohr′ din versetul 14 înseamnă „sursă de lumină". În „ziua" întîi lumina difuză‚ străbătea‚ în mod evident‚ straturi succesive de „scutece"‚ care înfăşurau pămîntul‚ dar sursele acelei lumini nu puteau fi văzute de către un observator terestru‚ din cauza straturilor de nori care acopereau încă pămîntul. Acum‚ în această a patra „zi"‚ lucrurile‚ evident‚ s-au schimbat.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce prostii mai debiteaza aia pe acolo incercand sa justifice cumva tampeniile biblice...

| CristiB93 explică (pentru anonim_4396):

Mersi pentru explicatii. Ce am inteles este ca biblia trebuie talcuita. Ce mi-ai dat tu, a fost talcuit de sfintii parintii, dar asta naste alte intrebari.
Cum poate un om sa inteleaga ceva daca ia totul asa cum este scris. De ce ar trebui sa cred eu ca talcuirile acelea sunt adevarate?
De ce nu sunt scrise in biblie corect ca sa inteleaga toata lumea?
De ce sa cred talcuirile unora si nu ale altora?
De aici rezulta ca trebuie sa cred ce spun sfintii parinti, nu a fost dovedit ca ei chiar au dreptate.
Mersi oricum.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cu asta cum facem in lipsa Soarelui? "Apoi a zis Dumnezeu: "Să dea pământul din sine verdeaţă: iarbă, cu sămânţă într-însa, după felul şi asemănarea ei, şi pomi roditori, care să dea rod cu sămânţă în sine, după fel, pe pământ!" Şi a fost aşa."

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Da chiar. la asta nu m-am gandit, poate lumina aceea care zic, ca nu este de la soare, are vreun rol, cine stie... pe unde cauti, gasesti de fiecare data o alta talmacire, pe cine sa crezi?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Pe nimeni. devil

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Deci sa nu cred nici ce imi spui tu? laughing)

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Depinde, dar de obicei nu fara sa cercetezi. devil

| MariaNiculescu1 a răspuns:

E o intrebare duna dar lucrarile tainuite ale Domnului nu pot fi explicate de mintea omeneasca.

| CristiB93 explică (pentru MariaNiculescu1):

Pai atunci pentru cine a fost scris biblia, daca nu pentru mintea omeneasca?

| dragos38 a răspuns (pentru CristiB93):

Biblia a fost scrisa pentru mintea extra-terestra laughing)

| CristiB93 explică (pentru dragos38):

Pai si atunci de ce au pretentia sa o citeasca oamenii? laughing