| Inferno a întrebat:

"A defini inseamna a limita." Oscar Wilde.
Un citat interesant si motivul principal pentru care Dumnezeu NU poate fi omnipotent/atotputernic.
Dar mai intai sa revizuim anumite lucruri:
Omnipotent=atotputernic=poate face orice.
Omniscient=atotstiutor=stie orice.
Omniprezent=este pretutindeni.
Acestea sunt cele trei caracteristici pe care le prezinta Dumnezeu plus acestea: Bun, iubitor,cinstit, drept, corect, etc.
Toate aceste caracteristic,conform citatului de mai sus,anuleaza omipotenta Lui Dumnezeu. De exemplu.
Uitati doar cum omniscienta reprezinta o limitare a Lui Dumnezeu,cand spui ca e omniscient deja L-ai limitat,pentru ca: Dumnezeu nu poate sa-si puna o intrebare la care sa nu raspunda. Este o limitare,nu poate face acest lucru.
Uitati cum Ominprezenta IL limiteaza iar: Dumnezeu nu poate sa nu existe intr-o anumita regiune. O alta limitare.
Daca Dumnezeu este bun,atunci el nu poate sa fie rau.
Daca Dumnezeu iubeste,nu poate sa urasca.
Daca Dumneze este cinstit, nu poate sa faca lucruri in contradictie cu aceasta caracteristica.
Cum spunea Oscar Wilde : "A defini inseamna a limita." Se pare ca acest lucru se aplica in cazul Lui Dumnezeu.
Daca eu iti spun ca esti bun nu fac decat sa te limitez pe tine,ti-am limitat posibilitatea de a mai fi rau. Asa si aici. Cu aceste caracteristici crestinii nu fac decat sa limiteze omnipotenta Lui Dumnezeu.

Dar daca am anula toate aceste caracteristici, ar mai putea Dumnezeu sa fie Omnipotent/atotputernic?
Raspunsul este NU.
Atunci cand spui ca este omnipotent deja L-ai definit si implicit l-ai limitat pe Dumnezeu,pentru ca este o caracteristica.
Omnipotenta reprezinta o limitare pentru omnipotenta asa cum si omniscienta reprezinta o limitare pentru omnipotenta.
Chiar faptul ca Dumnezeu este omnipotent reprezinta o limitare a sal Uitati doar cateva exemple:
Dumnezeu a creat Pamantul,dar putea sa creeze un Pamant pe care sa nu-l poata distruge? Vedeti cum functioneaza?
Dumnezeu a creat Universul,dar putea sa creeze un Univers atat de mare incat sa nu-l poate cuprinde? Exista sunte de astfel de paradoxuri ce limiteaza fiecare actiunea a LuiDumnezeu,in final se ajunge la o situatie SAU asta SAU asta.
LA orice actiune a divinitatii exista un paradox ce-i limiteaza acea actiune.
Alt exemplu: Dumnezeu a pedepsit pe cineva cu o boala,dar putea El sa-i dea o boala pe care sa nu o poata vindeca.
Dumnezeu a pedepsit pe cineva si a provocat un incendiu,dar putea El sa provoace un incendiu pe care sa nu-l poata stinge?

am demonstrat ca a defini inseamna a limita.
Orice caracteristica reprezinta o limitare.
Caracteristica=limitare.
Ominpotenta=caracteristica=limitare.
Omnipotenta=limitare. Fals.
Ecuatia da eronat, pentru ca omnipotenta nu poate exista.

9 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Ai dreptate. Dumnezeu nu e limitat de el insusi, ci de logica umana, care are limite evidente. "Definirea" lui Dumnezeu e si ea umana, si omnipotenta si omniscienta tin de terminologie. Dumnezeul "definit" prin logica, prin paradoxuri, prin contradictii logico-gramaticale, ramane si el doar un "termen", care nu are nimic de a face cu numinozitatea unui Dumnezeu spiritual. Atotputernicia lui Dumnezeu este volitiva, el poate sa faca orice isi doreste sa faca. Nu are de-a face cu definitiile logico-filosofice, care, in realitate, nu demonstreaza ca Dumnezeu nu este omnipotent, ci ca omnipotenta este un concept contradictoriu, imposibil.

| LoveToHate a răspuns:

Dumnezeu nu e nici bun, nici rău. Dumnezeu a creat raul, dar nu-l poate distruge?
Lucifer e omnipotent, deoarece e doar rău, răutate pe care a moştenit-o de la Dumnezeu.

| fllu07 a răspuns:

Dumnezeu nu este limitat, este limitata cunostinta ta, ai tu limite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai visat urat asa e? ai avut cosmaruri? sotia lui bula avea o aventura cu vecinu sau printr-o gaura in perete.tot foindu-se, o intreaba bula.ce ai ma? ei, un cosmar.si tot asa pana-i zice bula; ia treci tu la margine sa dprm eu la parete.peste noapte face bula; hac-hac.ce ai ma? ce ai patit? femeie cred ca mi-a intrat cosmarul in fund.deci inferno? ai grija la cosmaruri. universul e gratis.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Ce nu ai inteles?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbarie omeneasca si pareri ale unor oameni,imbrobodeli de cuvinte si termeni,pe care unii nci nu le cunosc nici nu le inteleg decat cu dexul in fata. Dumnezeu e al tuturor,si nu dexul ni-la revelat, dar nici vreun oscar wilde care a filozofat si el pe langa, asa cum facem toti de ceva vreme, fara sa ajungem la vreun rezultat. ajung deci ezact de unde am plecat; o mie de vorbe doi bani nu fac, mai ales in a explica un Dumnezeu atoate creator prin mica si simpla teligenta umana.

| LoveToHate a răspuns (pentru anonim_4396):

Am o întrebare pentu tine, te rog să-mi răspunzi.În viaţa de zi cu zi eşti fericit?

| 6684464 a răspuns:

Biblia spune : "Din El, prin El si pentru El sunt toate lucrurile." Romani 11:36
"Eu sunt Alfa si Omega, Inceputul si Sfarsitul", zice Domnul Dumnezeu, "Cel ce este, Cel ce era si Cel ce vine, Cel Atotputernic." Apocalipsa 1:8

Dumnezeu deja a creat ceva ce nu poate "ridica" si totusi poate.
Dumnezeu deja nu exista intr-o anumita regiune, si totusi exista.
Dumnezeu nu poate sa fie rau si nu poate sa urasca, tocmai pentru ca este atotputernic. Ce te face sa urasti si sa faci rele daca nu limitarea intr-un anumit punct?

| RisenLight a răspuns:

Cum ti-am mai spus si cum ti-a raspuns excelent si Dandanaua99, logica umana fiind limitata nu poate sa cuprinda totul (pentru ca noi nu suntem omnipotenti laughing) ). Neputand cuprinde totul ajunge la non-sensuri (contrazici omnipotenta cu ea insasi intelege asta, este ca si cum ai spune ca daca Dumnezeu fiind finta suprema ar fi incomplet prin omnipotenta ar trabuii sa existe o alta fiinta superioara lui ceea ce este un non sens precum si ceea ce spui tu matematic vorbind Omnipotenta lui Dumnezeu reprezinta rezultatul 2, iar tu efectuezi operatia astfel 1-1 = 2 (acesta este un non sens) ).