| anonim_4396 a întrebat:

Aceasta este o marturie personala si ii priveste pe multi membrii TPU care m-au inflentat intr-un fel sau altul.
Am fost cunscut ca si Anonim 304. Si am ceva sa va spun tuturor celor interesati.
M-am nascut in anul 1995 pe data de 6 iunie intr-o familie crestina. In vara anului trecut am inceput sa-mi pun intrebari cu privire la Dumnezeu:
1)De ce atatia oamenii mor si Dumnezeu nu face nimic?
2)De ce Dumnezeu ii trimite pe oamenii in iad?
Si multe altele, etc.
Aceste probleme m-au indreptat spre satanism incepand cu data de 04 iunie 2012.
In timp am cautat pe net informatii despre satanism, dar am gasit si multe despre ateism.
In timp am devenit confuz si disperat intrebandu-ma daca chiar asa e si totul se termina dupa moarte.
In final in seara lui 02 august a anului trecut zic:
Doamne daca existi da-mi un semn!
In acea seara m-am pus sa dorm, dar noaptea m-am trezit si am simtit ca trebuie sa-ma rog, dar aceasta drum spre crestinism nu avea sa tina mult era ceia ce tata numea "foc de paie". Si asa a si fost caci pe data de 25 august 2012 m-am reintors l-a satanism. De aceasta data m-am prins foarte adanc de aceasta ideologie,dar cu timpul lucrurile au degradat.
Familia mea a aflat in decursul luni februarie ca eram pe bune.
Mama m-a pedepsit si mi-a interzis accesul la PC. Eram foarte hotarat sa nu renunt orice ar fi. Asfel m-am cercat cu mama si sora mea. Nici pe afara numai prea ieseam deoarece toti prieteni mei erau crestini,iar eu nu voiam sa am de-aface cu ei.
Eu ca persoana nu sunt o persoana care sa tina manie sau ura,dar satanismul imi intunecase sufletul si incetul cu incetul observasem ca incep sa-mi urasc mama din cauza pedepsei.
Dar intr-o zi mi-am dat seama ca adevarul era ca era prea mult pentru mine. Numai socializam si eram inchis in mine, legatura cu familia era clatinata. Astfel m-am decis sa devin "crestin", aveam de gand sa ma indrept de fapt spre crestinism esoteric, fara sa schimb nimic, dar s-a schimbat totusi ceva: Am inceput sa citesc cartea lui Loren Cunningham "Esti cu adevarat Tu Doamne". Acolo am inceput sa realizez ca Dumnezeu exista. Si de atunci viata mea s-a schimbat in bine.
In timp Dumnezeu mi-a raspuns si la cele 2 intrebari ale mele.
la prima intrebare:
1)Dumnezeu e un gentelman si asteapta ca noi sa-l chemam in ajutor El actioneaza, doar cand noi ii cerem ajutorul.
2) Nu Dumnezeu ne trimite in Iad ci noi siguri o facem prin faptele noastre.
Am realizat ca DUmnezeu mi-a purtat de grija si in intuneric si a lasat ca sa se intample ceia ce s-antamplat, dar m-a salvat al timp.
Ca sa fie si o intrebare: Ce parere aveti despre organizatia: Tineri Pentru Misiune?
God Bless You!

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Cine Il cauta pe Dumnezeu Il va gasi.Slavit sa fie Domnul ca nu te-a lasat sa iti pierzi sufletul pentru eternitate! Cauta sa citesti cat mai mult sa cresti in credinta ca nimeni si nimic sa nu te smulga din Mana Domnului.Fi binecuvantat.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Multumes.GBU!

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

E doar la inceput.Framintarile nu se termina imediat.Bine ar fi.

43 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Exista o lege a oglindirii universale, care spune ca daca tu excluzi ceva din viata ta te vei intalni doar cu evenimente si persoane care sa sprijine cea ce tu respingi deoarece acele evenimente/persoane sunt de fapt partea din tine pe care o respingi.
Nu poti sa fi o jumatate, universul te vrea intreg.
Un intreg care sa accepte bunul si raul.
Aceste subiecte tin mai mult de Spiritualitate, psihologie si dezvoltare persoanala.

| anonim_4396 explică (pentru OOOLEOOO):

Eh adevarat.

| nesuferit a răspuns:

Nu ai cum sa schimbi orientarea religioasa atat de radical si de atat de multe ori, doar daca esti instabil mintal, atunci totul este posibil.
afirmi si mi-am dat seama ca dumnezeu exista... pai nu ai zis ca erai satanist, credeai dumnezeu si satan, doar ca rolurile erau inversate, satan era cel bun

| Mădă0611 a răspuns (pentru nesuferit):

Voia sa creada ca satan era cel bun, se numeste fuga dupa profit.

| anonim_4396 explică (pentru nesuferit):

Eh satanisti nu afirma existenta lui Dumnezeu, ei spun ca: evreii l-au creat Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru nesuferit):

In ce ma priveste nu sunt instabil mintal, dar eram dezorientat cautandu-mi calea. In sfarsit trebuie sa recunosc ca mi-am gasit-o cu toate ca acum voi fi privit ca un idiot ignorant pe TPU.

| ManStrong a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sint sigur ca ai gasit o desi m as bucura.

| RAY a răspuns:

De ce asocizi satanismul cu ateismul?
daca ai trecut prin greu problema ta deci nu vad ce mari probleme ai avut, da daca spuneai lucru din greu 12 ore pentru un amarat de salar lupt din greu ca sa am ceva da aveai respectul meu dar ce probleme ai asa mari, iar in legatura cu anonim el mi-a spus ca cineva ia spart parola de ce te dai el de ce nu a scris el asa ceva in fine joaca de copii mici altceva nu ai de facut, din nou aratati cat de crestin esti

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu am asociat satanismul cu ateismul din contro fac diferenta.

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ray nu ai primit mesajul de la mine? Cand ti-am spus ca am mintit ca mi s-a spart contul si mi-am cerut scuze? Adevarul e ca: voiam sa scriu acel mesaj de pe contul acesta. Intr-un fel mi-a fost rusine sa admit ca am facut o schimbare asa radicala deoarece as fi fost catalogat nebun.De aceia am hotarat sa-mi fac alt cont. Dar azi am hotarat sa scriu exact pe site cine sunt.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

In ce priveste acest cont tocmai am cerut sa-mi fie sters. PS: Te rog sa te uiti la mesaje in PV.

| Mădă0611 a răspuns:

laughing de cate ori am spus de ateismul adolescentin care de fapt e antiteism si ca trece la prima belea? Asa e si cu satanismul, e doar suparare pe dumnezeu, pentru o nota proasta, sau lipsa chestiilor smecheresti, masini smechere, gagici dotate, fara vreo dovada ca nu exista, deci crezi in el, dar il negi, astfel iti autosugerezi pedepse divine, de aceea iti merge rau si in momentul in care iti dai seama ca iti merge rau fugi si pupi 3 oase, 5 tablouri si gata, iti merge bine.

Satanismul face rau, mai ales daca vii dintr-o familie crestina care ti-a zis in fiecare zi ca dumnezeu e bine, diavol e rau.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Eh trebuie sa-ti pun ca nu e o gluma ci era pe bune. Adica e o schimbare totala. Eu pur si simplu credeam ceia ce scrie pe site-urile sataniste.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Voiai sa crezi, e o diferenta intre sa crezi si sa vrei sa crezi. thinking Aveai cumva un caine lup la imaginea de profil? ca daca da, ti-am mai zis ca o persoana care a crescut intr-o familie crestina nu are cum sa devina satanista pe bune, e imposibil, ateu poti deveni, pentru ca daca te pui putin pe cercetat si inteles ce e in jur, observi ca nu exista zei, altfel nu mai scapi de credinta cu care ti-au umplut parintii capul.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Eh nu e chiar asa, eu chiar eram foarte indoctrinat in satanism dealungul a 9 luni de zile. Daca nu i-au in calcul scurta perioada din August.

| Duucu a răspuns (pentru Mădă0611):

Tu nu ai început cu antiteismul?
Părinții tăi ce sunt?

| anonim_4396 explică (pentru Duucu):

Parinti sunt crestini. Nu am inceput cu antiteismul. Pur si simplu m-am intrebat unele chestii legat de crestinism. Am cautat raspunsuri si aceste "raspunsuri" m-a dus la satanismul spiritual. Dar totusi am fost salvat.
Legat de Mada0611 vreau sa-i spun ceva si anume: Numai eu stiu ce am crezut si acum ce cred.Ok? Adica eu stiu cat de sigur eram ca satanismul e adevarul si totusi nu m-am asteptat sa se intoarca asa situatia.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca erai nu pateai nimic, pentru ca zeii nu exista, tu te autopedepsesti.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Duucu):

Ai mei sunt crestini, dar nu m-au indoctrinat, m-am lasat indoctrinata de altii, asa e cand esti mic. Nu faci sau nu intelegi diferenta dintre a fi antiteist din suparare si a fi ateu/ateu antiteist din cunoastere. De fapt, eu nici nu sunt antiteista, sunt atee si anti religie sau anti religiosi cateodata, pentru ca ei imi ameninta siguranta, nu vreun zeu, care nu exista. Tu ai fost "ateu", nu? Din suparare, nu datorita unor cunostinte, nu?

| Duucu a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu îmi place să fiu ateu.Am fost de supărare, cunoști asta, însă nu frica mă face să nu fiu un ateu conștient.Crede-mă,mă cunosc foarte bine, aici nu e vorbă de frică, ci total de alte motive.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Duucu):

E obisnuinta, ideile intiparite in minte, confortul psihic. Si eu am uneori senzatia ca ma insel, dar apoi "ma trezesc", ma gandesc la tot ce stiu despre lume, si la ce stiu e imposibil sa existe dumnezeu biblic. E obositor sa faci asta des, dar nu vreau sa cred in ceva ce stiu ca nu exista, ca e imposibil sa existe. Ar fi foarte usor sa fiu crestina, mai ales ca empatia imi functioneaza, deci, referitor la "suflet" n-ar trebui sa schimb nimic. Si nu, nu e vocea lui dumnezeu, e doar ce ziceam, obisnuinta, ideile intiparite in minte si confortul psihic.

| reihiuke a răspuns:

Intrebarea esentiala este: ce anume cautai de fapt?

| anonim_4396 explică (pentru reihiuke):

Ce anume am cautat a fost adevarul si l-am gasit.

| reihiuke a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e prea general. Fiecare cauta altceva si spune ca, cauta adevarul happy Apoi se aleg cu niste particularitati care satisfac ceea ce cautau (si pe care ei il numesc adevar) si asa ajung la concluzia ca au aflat adevarul.

| reihiuke a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu-ti dai seama ce ai cautat, nu-ti dai seama nici ce ai gasit. Nu ti se pare ciudat ca multa lume zice ca a gasit adevarul si ca adevarurile astea difera? Si pe urma se cearta pe TPU? laughing

| anonim_4396 explică (pentru reihiuke):

Eh am gasit in cele din urma scopul existentei mele fericit?:-p

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiiecare isi are cautarile lui si drumul lui.sant ortodox dar studiul m-a departat de unele practici ale ortodoxiei.incerc sa ma tin mult de cuvantul biblic dar nu intrutotul.confuz probabil sant si forma personala de credinta nu ma prea satisface spiritual.dar nici manipularea nu-mi place.imi ramane doar rugaciunea, si mai ales aceia; cred Doamne. Ajuta necredintei mele.raman totusi ortodox in adancul inimii mele.sant mai mult liber cugetator dar ma intreb daca nu cumva o dau pe dupa cires pentru ingaduinta fata de mine insumi.adica as vrea sa cred mult da nici de pacat sa nu ma lepad.deci vezi tu selezar? cale de mijloc nu exista.dar nu am nici un dubiu ca Iisus Hristos este fiul lui Dumnezeu si mantuitorul nostru.

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru anonim_4396):

"sant ortodox dar studiul m-a departat de unele practici ale ortodoxiei.incerc sa ma tin mult de cuvantul biblic dar nu intrutotul.confuz probabil sant si forma personala de credinta nu ma prea satisface spiritual.dar nici manipularea nu-mi place."

Deşi nu am intrat niciodată în discuţie cu tine, citesc din când în când mesajele tale şi le apreciez. La ceea ce ai scris mai sus aş avea ceva de spus, cu îngăduinţa ta.

Sunt ortodox ca şi tine şi aş putea să mai spun despre mine că nu mă consider un "fundamentalist" ortodox, deşi simt un ataşament profund faţă de credinţa pe care o am. M-au intristat cuvintele scrise de tine, m-am gândit la ele şi tare mult aş vrea să ştiu care aspecte anume ţi se par manipulatorii în Ortodoxie! Mie personal Ortodoxia mi se pare cea mai puţin dominatoare şi acaparantă (în sens negativ) dintre toate cultele creştine. Ca o sugestie, uită-te la alte culte creştine şi la cultele neoprotestante cât de mult se implică în viaţa personală a propriilor membri şi ce spălări de creier se aplica acolo! Eu unul mă îngrozesc pur şi simplu!

M-aş bucura enorm să nu fii ortodox doar în adâncul inimii tale, ci cu toată inima ta şi cu toata fiinţa ta aşa cum sunt şi eu! Ai încredere în această credinţă şi nu te îndoi de ea! Fii un ortodox autentic, un ortodox bun şi frumos, după exemplul dat de aceşti oameni minunaţi (din link-ul de mai jos) şi de alţii asemenea lor, mai mult sau mai puţin contemporani cu noi!

http://www.fericiticeiprigoniti.net/index-marturisitori

Săptămâna viitoare eu voi merge să mă mărturisesc, aşa cum am facut şi în Postul Naşterii Domnului. Hai să megem împreună dacă vrei, tu în Galaţi iar eu aici unde trăiesc! Şi dacă nu te superi, am să te întreb cum a fost şi ce sentimente ai, după ce te vei fi mărtuirisit.

Cu voia ta, te îmbrăţişez!

| ManStrong a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Este scris; Marturisitiva unii altii pacatele.Adica daca ai gresit cuiva, la el trebuie sa te duci si sa i spui ce ai facut Si daca ai pricinuit vre o paguba sa o platesdti.Aceasta este adevarat marturisire.Vezi Explicatia lui Isus; Daca te duci la altar si ti amintesti ca aproapele tau etc etc.

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru ManStrong):

Mulţumesc pentru sugestii! Dacă îmi dai adresa de mail îţi spun ce păcate mai fac din când în când.

| ManStrong a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Mie nu trebuie sa mi spui.Si eu nu te am invinuit cu nimic.
Dar daca tot vrei sa te spovedesti fa o asa cum invata N Tesatment.
Eu nici nu sint crestin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Satanism spiritual.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ciocarlane? ma bucur ca ai cuvinte frumoase si incurajatoare, iar eu in familie am un suport puternic si ancore vechi in ortodoxie strabunici, bunici, parinti si urmam noi.eu incerc si cu convingere, in credinta.cu faptele stau mai prost.mersul la biserica rugaciune si exemplul personal intr-un cuvant.dar ma straduiesc, si ma rog domnului sa iasa in intampinarea mea ca in cautarea oii pierdute.Domnul fie cu noi cu toti.amin.

Răspuns utilizator avertizat
| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau draga.

Esti ompic ratacit prin lumea asta mare, in care iti cauti o calauza mesianica pentru drumul tau prin viata.

Nu mai bine ai fi pro activ?
Adica sa incerci sa intelegi tu personal ce este bine si rau pentru tine si cei din jur.
Desigur ca valorile si morala crestina ne ajuta pe toti.
Dar le folosesti spre binele tau si comun, nu sta ca orbetele, sa-ti spuna popii/ pastorii/ cartile biblice ce ai de facut cu tine.

Cat despre iad, eu ma indoiesc ca exista. Si nici nu cred in un Dumnezeu razbunator.

Si vezi, ca tu nu ai prea fost satanist. Crezi ca te ajuta cu ceva minciuna?

| Krokodil a răspuns:

Inceteaza sa mai iei droguri.

| anonim_4396 explică (pentru Krokodil):

Nu iau droguti omule.

| Krokodil a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci cineva iti pune ceva in mancare.

| anonim_4396 explică (pentru Krokodil):

Nup. Adica fiecare om trece prin perioade dificile asta nu inseamna ca sunt drogat.

| Lov3Boy a răspuns:

Habar n-am dar povestea a fost ceva la inceput ti-a fost greu nu dar dumnezeu te-a ajutat sa treci peste dumnezeu exista si sa nu mai te lasi influentat de nu stiu eu cine.

| nogomani a răspuns:

"1)Dumnezeu e un gentelman si asteapta ca noi sa-l chemam in ajutor El actioneaza, doar cand noi ii cerem ajutorul."

Spune-mi te rog daca ai idee cati crestini se roaga pentru viata lor in timp ce un avion se prabuseste si se face bucatele si pe cati dintre ei ii asculta Dumnezeu? Pe cati amputati crestini ii asculta Dumnezeu, cati crestini fara o mana ai vazut sa fie vindecati de handicapu lor? Desi s-au rugat probabil cu cele mai fierbinti lacrimi sa fie salvati sau sa se vindece, Dumnezeu nu a vrut sa le asculte rugaciunile. A da stai, el avea alte planuri cu ei.

"2) Nu Dumnezeu ne trimite in Iad ci noi siguri o facem prin faptele noastre."

Orice fapte ai comis, oricat de rau ai fost nu meriti sa fi pedepsit pentru o eternitate, doar daca ai pacatuit timp de o eternitate, atunci da meriti o pedeapsa eterna desi asa ceva este imposibil d.p.d.v matematic.
Si iadul este creatia unei minti bolnave, iar singurele fiinte care au o minte asa de bolnava sunt oamenii, daca si Dumnezeu este asa de distrus ca si noi, de ce dracu as vrea sa fiu in prezenta unui asemenea handicapat mintal si sadic peste limitele unei normalitati naturale? Tot ce as vrea este sa il distrug, nu sa il iubesc, cum ai putea iubi un tiran? Poate sa fie si un tiran care isi omoara fiul ca sa nu ma omoare pe mine, tot as scuipa pe el si as spune ca merita inchis pe viata.