| mellaatica a întrebat:

Acum ceva timp am pus o intrebare legata de dumnezeu si iisus.Am intrebat daca sa cred sau nu si mi.am dat seama cat de multi oameni se lasa manipulati de biserica si preoti si cat de multi oameni isi creaza odoli inexistenti deoarece se simt in siguranta. Evident acel cont mi.a fost sters deoarece un singur on s.a simtit ofensat de faptul ca am avut tupeul sa.i scriu si ca l.a infruntat o fata...Adica chiar asa de rai sunt oamenii incat sa se simta ofensati de parerea PERSONPERSONALA a unui om?! (funda la cel mai sincer raspuns, chiar daca nu afost chiar o intrebare)

15 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Sincer prietene, nu din pricina mea ti-a fost sters contul. Eu nici macar nu ti-am citit raspunsul. Ultimul lucru pe care l-as fi facut era o sesizare la admini.

| danay72 a răspuns:

Pacat ca exista persoane care nu accepta opinia celuilalt.E dreptul fiecaruia de a spune ce crede, mai ales ca Dumnezeu ne ofera acest drept si El nu ne forteaza.Astfel de oameni se simt amenintati si incearca sa forteze nota.Dar, doar ei au de pierdut, pentru ca cei care vor sa vada mesajul, oricum il vad si reactioneaza.

| Mădă0611 a răspuns:

Am observat ca daca pari troll, contul iti e sters rapid, ca esti sau nu, nu conteaza. devil

| milan9 a răspuns:

De ce trebuie sa te revolti tu pe Dumnezeu daca un anume user de pe TPU ("credincios" sau "necredincios") te-a ofensat cu ceva?
Nu e chiar corect sa asociezi Creatorului greselile Libertatii creaturii...
Cat priveste abuzul de a ti se sterge contul, imi pare rau, asta n-ar trebui in conditii normale sase intample...

| milan9 a răspuns:

Biserica nu te manipuleaza cu absolut nimic, asta daca esti de acord cu mine, ca Sfanta Scriptura, Noul Testament, contine mesajul revelat al lui Dumnezeu.
Daca nu esti de acord, atunci inseamna ca esti in general reticent/ reticenta fata de orice religie in general...

| MskDesign a răspuns:

Cred ca este cea mai mare prostie pe care am auzit-o de cand intru pe TPU.

| suffarstar a răspuns:

Nu prea am tangențe cu bisericile,dar tu tocmai ai dat cu bâta-n baltă. Ești fix ca moșnegii ăia care aud și ei câte-o bârfă pe la TV și toată ziua dezbat pe șanț sau în fața blocului cum ce-o să se întâmple. Omul,ca să știi și tu,e manipulat din toate părțile,tot timpul. Nu mă apuc să-ți dau exemple,e evident,trebuie să fii puțin atent. Chiar și postul tău (cu indulgență "post",în fond e o sumă de frustrări) e bazat pe niște idei auzite pe undeva. Nu manipularea e problema. În momentul de față,oamenii au nevoie să creadă în ceva. Și dacă dă faliment BOR,oamenii tot or să-și facă ei Biserici. Detașarea de tipare de gândire se face treptat. Tu,în momentul de față,ești doar într-o fază. Aș vrea să te văd cum ai reacționa într-un avion ce se prăbușește. Probabil ai implora toți sfinții. Deci,credința ta e doar un moft de societate. Ca și copii ăia emo,gay,lesbi și alte cele. Vor și ei să iese în evidență,au auzit că e nasol în turmă. N-au înțeles nimic. Or să ajungă la vârstă cănd se vor întoarce la ceea ce au condamnat în tinerețe. Când te paște moartea te mai gândești și la Dumnezeu,sfinți,moaște,pomeni,să te minți și tu un pic,poate -poate există. Mintea are nevoie de confort. Acum ai ani în față,nu te gândești tu la de-astea. Mai gândește-te. Deschide un abecedar,învață să scrii corect,începi cu substantivele proprii, ortograme, apoi citești o carte-două, nu treci și tu prin viață ca gâsca prin apă. Vei descoperi că viața nu e doar alb și negru. În fine...a fost un sfat prietenesc, faci ce vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce cont aveai? Oricum daca ti s-a sters fara sa jignesti, numai pe baza opiniei tale e vina adminilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pârâciosul care te-a raportat este ateu.
Se crede un fel de vedeta pe TPU.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Hai nu te supara, vrei o acadea? happy

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Faci ce crezi tu ca e mai bine, e viata tawinking

| CatelusaCuParulCret a răspuns:

Lasa oamenii sa creada in ce vor. Manipularea e oriunde, daca am lua-o asa, biserica e 100% inofensiva.

| Causanu_Elena-Ramona_1981 a răspuns:

Dumnezeu chiar exista, nu trebuie sa il vedem cca sa stim ca exista(deaca cuneva tiar spune ca ai mai avea un frate ai crede? si daca l-ai vedea in poze)asa e si cu Dumnezeu il vedem in poze si stim ca exista

| bunadimineațaa a răspuns:

Deci, lasă-mă să încep.
Religia este o blasfemie adusă științei.
La fel ca margarina Hochland pentru un sandwich. Adică frate, pe bune, mai bine rămâneți la făcut smântână.
Și e normal ca oamenii să se simtă ofensați având în vedere că încerci să le deschizi ochii după ce ei au crezut o viață întreagă în idoli și chestii. Religia le-au lipit ochii cu Superglue.
E la fel ca brânza topită care rămâne pe pizza. Nu o poți lua de acolo în totalitate love struck

| bunadimineațaa a răspuns (pentru bunadimineațaa):

Asta decât dacă rupi o parte din pizza sad