| Misfits a întrebat:

"Adam s-a impreunat cu nevasta sa Eva; ea a ramas insarcinata si a nascut pe Cain. Si a zis: "Am capatat un om cu ajutorul Domnului!"
. A mai nascut si pe fratele sau Abel."

Bun, ce nu inteleg eu sta in felul urmator :
Se presupune ca la inceput au fost 2 oameni, Adam si Eva, acestia au avut copii, pe Cain si Abel,

Mai tarziu scrie urmatorul lucru : " Cain s-a impreunat cu nevasta sa; ea a ramas insarcinata si a nascut pe Enoh."

Deci, De unde apare asa zisa nevasta a lui Cain?
Si cum se presupune ca pamantul a fost populat incepand cu 2 oameni fara sa fie vorba de vreun incest?

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Uite un raspuns pentru ca sa intelegi, prin anii 1800-1900 un taran facea in cca 50-60 de ani cca 12 pana la 18 copii in viata lui, ia gandeste-te cati copii ar fi facut in 900 de ani, ce spui, ar fi ajuns si de niste neveste? In Biblie sunt mentionate doar numele care reprezinta un interes pentru cititor, nu se face un recensamant al populatiei. P.S. Ca sa nu facem comentarii iti pot spune ca strabunica mea care a trait pe la 1875, a avut 24 de copii din care au trait 18 si i-a facut in 52 de ani de viata, varsta la care a murit de asm, prin anii 1930.

| Dandanache a răspuns:

Daca tot ai citit in detaliu, nu ai vazut pasajul in care se precizeaza ca Adam a avut baieti si fete?

| Misfits explică (pentru Dandanache):

Si ce legatura are asta?

| Dandanache a răspuns (pentru Misfits):

Cum ce legatura? Nu ai intrebat: "Deci, De unde apare asa zisa nevasta a lui Cain?

Ala e raspunsul. Era sor'sa.

| danay72 a răspuns:

În cartea Geneza, capitolele 3 şi 4, găsim următoarele informaţii: 1) Eva a fost „mama tuturor celor vii". 2) Între data naşterii lui Cain şi momentul când el a oferit jertfa care a fost respinsă de Dumnezeu s-a scurs un anumit timp. 3) Când a fost alungat ca să fie „pribeag şi fugar", Cain s-a temut că, ‘dacă îl întâlnea cineva’, ar fi putut încerca să-l omoare. 4) Dumnezeu a stabilit un semn pentru a-l ocroti pe Cain, arătând astfel că fie fraţii acestuia, fie alte rude ale sale ar fi putut încerca să-l omoare. 5) „După aceea", Cain a avut relaţii intime cu soţia lui în „ţara Fugii" (Geneza 3:20; 4:3, 12, 14–17).
Din aceste informaţii putem trage pe bună dreptate concluzia că soţia lui Cain era o descendentă a Evei, născută la o dată pe care n-o cunoaştem. În Geneza 5:4 se consemnează că, în cei 930 de ani de viaţă, lui Adam „i s-au născut fii şi fiice". Este adevărat, Biblia nu precizează dacă soţia lui Cain a fost sau nu o fiică a Evei. De fapt, menţionarea ei după ce Cain fusese alungat sugerează că se scursese destul de mult timp pentru ca ea să fi fost chiar una dintre nepoatele lui Adam şi ale Evei. Iată de ce, lucrarea The Amplified Old Testament spune despre soţia lui Cain că era „o descendentă a lui Adam".
După părerea lui Adam Clarke, biblist din secolul al XIX-lea, faptul că Dumnezeu a stabilit un semn pentru Cain, când acesta s-a temut să nu fie omorât, arată că existau deja câteva generaţii de descendenţi ai lui Adam, suficiente ca să fi „întemeiat câteva sate".

| lpavel a răspuns:

Adam a avut mai multi copii printre care si fete dar numai barbatii sunt mentionati in biblie ca ei faceau urmasi, ei aveau intaietate inaintea lui D-zeu, ei scriau istoria. Nu stiu daca ai observat ca in biblie sunt mentionati foarte tarziu femeile... Pe atunci casatoriile nu erau interzise in familie pentru ca nu existau si alte familii, si chiar cand s-au format mai multe familii nici atunci nu era un pacat dar asta e numai banuiala mea, eu cred ca s-a interzis asta cand lumea s-a inmultit mult si D-zeu a vazut ca nu e bine continuarea asta asa ca a facut legi noi si ni le-a dat prin Moise in cele 10 porunci!
Cam asta e explicatia si asta arata si filmele biblice daca ai vazut vreunul, nu zic neaparat ca asa a fost ca-n filme dar ceva asemanator.

| sublime89 a răspuns:

Nevasta lui Cain apare din neantul imaginatiei crestine. Si pe deasupra, el si cu nevasta-sa, plus cei cativa copii pe care i-au avut, au infiintat cica un intreg oras. Cine a mai vazut un oras construit si populat de o singura familie? Astea-s basme.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Povestea Genezei a fost "imprumutata "de la sumerieni.
Acestia au scris-o cu cel putin 1000 de ani inainte ca israelitii sa-si faca aparitia in istorie.
Si Potopul lui Noe il gasim acolo, si povestea induiosatoare a unui copil (un fel de Moise)pus intr-un cos de nuiele ce pluteste pe apa etc.
Adam inseamna grup de oameni, si nu erau primii oameni de pe pamant.
Oamenii existau de cel putin 250.000 de ani pe vremea cand Elohim faceau experimente in Eden cu tot ce crestea pe planeta in vremea aceea.

| Dorugar a răspuns:

Cum de unde?
Bineinteles ca de la tribul din vecinatate care nu aveau constiinta binelui si raului astfel ca se devina Oameni, deci ei erau doar niste hominizi, deci afirmatia se refera numai la oameni si nu si la hominizii care existau deja de milioane de ani

| alexandruiasi a răspuns:

Biblia nu spune de unde a "aparut" sotia lui Cain. Singurul raspuns posibil este ca aceasta sa fi fost sora lui sau nepoata sau etc.Deoarece Adam si Eva erau singuri oameni copiii lor nu aveau alta alegere decat sa se casatoreasca intre ei. Dumnezeu ia lasat si a interzis sa se casatoareasca intre iei mai tarziu cand erau destui oameni pe pamant.
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/levitic/18/6/#6
De la 6 pana la 18.
Ai putea sa te uiti si la un video daca vrei http://www.revelatia.ro/? videos=evenimentele-finale. Sper ca te ajuta si ai inteles.

| Misfits explică (pentru alexandruiasi):

Deci sa inteleg ca incestul era permis? Asta-i putin cam ciudat

| Misfits explică (pentru Misfits):

Si cu toate astea, uite ce scrie pe un site al bisericii : " Ceea ce s-a petrecut insa intre Adam si Eva la inceputul veacurilor nu este nici decum un incest, ci este un pogoramant tainic prin care Dumnezeu a implit unul din scopurile principale dupa crearea omului: inmultirea neamului omenesc. Deci, nu a fost vorba despre incest"
Daca incest n a fost, atunci ce a fost?

| Arjunaa a răspuns:

Si uite asa s-a ajuns ca popii sa traiasca in lux din exploatarea prostiei umane http://stirileprotv.ro/......cheva.html