| AvalohAlyn a întrebat:

Admiteti totusi ca a existat Iisus Hristos in realitate acum aproximativ 2000 de ani?(intrebare pentru cei ce sunt atei)

http://ro.wikipedia.org/wiki/Isus_cel_istoric

Daca da, atunci ce nu Il face dupa parerea voastra sa fie Fiul lui Dumnezeu?

17 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu stiu daca ai citit Biblia, in orice caz in Biblie sunt mai multi Fii ai lui Dumnezeu.

| Mădă0611 a răspuns:

Inexistenta lui dumnezeu, dooh.

| Holiday a răspuns:

Admitem ca de-a lungul timpului au fost destui care au cazut in patima religiei pana intr-acolo incat sa aiba comportamente deviante, gen cele ale lui Isus. Admitem ca unul din cei prezentati mai sus poate chiar s-a numit Isus. Admitem ca aceste personaje sunt folosite de diverse grupari religioase in interes propriu, date ca exemple, create tot felul de povesti in jurul lor, etc.
El n-a fost primul servit drept "Mesia" de romani evreilor, am mai explicat in ce scop cu alta ocazie, nu mai reiau.
Admitem de asemenea ca cel mai probabil asa cum reiese si din poveste, Isus este copilul din flori al unei evreice, fiu care, la o anumita varsta a luat-o razna, cel mai probabil suferind de schizofrenie, fapt ce l-a facut sa isi imagineze tot felul de lucruri aberante.

Drept urmare admitem ca este fiul unei evreice, posibil Maria, sau ma rog numele evreiesc pentru Maria, cu un barbat ramas necunoscut.In situatia in care pe acel barbat il chema Dumnezeu, putem spune ca e fiul lui Dumnezeu, altfel nu. Si cum nu se cunoaste identitatea acelui barbat, putin probabil ca aceasta afirmatie sa fie adevarata.

| Rorschach a răspuns (pentru Holiday):

Woau, dar de unde le scoti? De unde le scoateti? Adica eu vad aceasta credinta in fiecare in oameni, cari s-au schimbat realmente, nu mai fac ceea ce au facut, ceea ce un om nu poate cu toata puterea sa, cu toata ambitia sa si vrei sa-mi spui ca aceasta credinta nu exista? Dumnezeu, prietene, iti acorda un timp, iar cand timpul va expira, din pacate, va fi dureros pentru tine si pentru ceilalti! Dumnezeu nu se lasa batjocorit de nimeni! In Biblie scrie clar, ca multi s-au dat si se vor da drept Isus, insa nimeni nu va avea puterea acea pe care El a avut! Cea ce ziceti voi, nu au dovezi, insa eu am, prieteni, vecini, rude, cunostinte, unii erau decazuti in asa fel, incat NIMENI nu i-ar fi scos din acea " mocirla " a pacatului si totusi, Dumnezeu s-a indurat de fiecare si i-a salvat! Tu, eu si restul avem de ales. Dumnezeu nu ne forteaza. Eu, tu si restul, putem sa avem viata pe care o vrei, fara sa ne pese de El sau daca facem bine sau rau, sa ducem o viata dupa propriile placeri, insa acest lucru ne va costa, pentru ca odata ce natura noastra e pacatoasa avem nevoie sa fim salvati, iar salvarea nu este la un om, adica eu care sunt pacatos sa merg tot la un pacatos sa cer salvare? Isus a ales de bunavoie sa moara si sa invie pentru ca noi sa fim mantuiti!

Draga < Mădă0611 > Dumnezeu ne-a creat ca sa ii dam slava Lui! Daca omul a cazut in pacat, Dumnezeu l-a trimis pe Fiul Sau pentru ca noi sa putem fi rascumparati, insa noi trebuie sa acceptam acest lucru, sa credem si atunci vine mantuirea. Totul se va schimba, gandirea, inima si din acel moment viata ta si a fiecaruia i se va schimba, nu din puscatura a doua degete, in timp, insa se va vedea diferenta dintre un pacatos si un om mantuit! Da logic ca m-as baga pentru fiul meu, insa uneori Dumnezeu ne lasa sa ne ardem ca sa intelegem faptul ca avem nevoie de El, de ascultare! Exemplul tau nu e este bun, copilul nu are intelepciunea necesara ca sa digere ce vrei tu sa ii spui si nici Dumnezeu nu iti cere de mic copil sa intelegi totul, pentru ca nu poti, insa cum am spus natura noastra e pacatoasa, cand ajungi la o anumita varsta cand sa intelegem acest lucru, atunci Dumnezeu te avertizeaza, iti arata prin multe lucruri, insa oamenii, de multe ori ignora, se fac ca nu vad, de ce? Pentru ca au ajuns sa iubeasca lumea si placerile ei! Dumnezeu ne iubeste si ne vrea pentru El, insa omul de multe ori va incerca sa fuga de adevar, pentru ca eul sau, firea lui pamanteasca, nu suporta adevarul si aceasta fire, trebuie zdrobita!

| Holiday a răspuns (pentru Rorschach):

"Isus a ales de bunavoie sa moara si sa invie..."

Asta e epocala, cu "a murit ca sa invie".
Pai ce dracu sacrificiu e ala cand stii ca daca mori peste 3 zile inviezi. Mai ales ca in povestea voastra are viata eterna, nici macar nu poti zice ca a pierdut 3 zile din viata.Pare desprins din filmele cu prosti.

"... iar salvarea nu este la un om..."

Intr-adevar, pentru unii nu mai exista salvare, au trecut de pragul in care ratiunea mai functioneaza, pana la urma, asa cum am zis si mai sus, daca Isus conform povestii era schizofrenic, trebuie sa ai ceva din asta ca sa poti crede in aberatiile astea.

"Dumnezeu, prietene, iti acorda un timp, iar cand timpul va expira, din pacate, va fi dureros pentru tine si pentru ceilalti!"

Dumnezeu, prietene, nu exista, e doar un personaj dintr-o scriere religioasa...

| Rorschach a răspuns (pentru Holiday):

Prietene, eu atat mai am de zis, cand Dumnezeu va decide sa-ti arate ca El exista vei simti! Pentru ca nu poti in aceasta viata sa razi de El si sa ii negi existenta! Dumnezeu nu se va lasa batjocorit de un om ca si noi, de un pacatos! Chiar daca ne iubeste, acest lucru nu inseamna ca nu ne va pedepsii, chiar din contra, te va pedepsii, te va atinge unde, poate iti va fi cel mai drag, de ce? Pentru ca sa intelegi ca El exista si ca ai nevoie de El. Va incerca si poate, de fapt sigur a incercat insa tu nu L-ai bagat de seama, de ce? pentru ca crezi intr-o fantezie, pe care nu o poti dovedii, asa cum eu o pot dovedii, prin viata altora! Dumnezeu sa aiba mila de fiecare dintre noi!

| Holiday a răspuns (pentru Rorschach):

Mhm, si Allah la fel le face la ai lui daca nu-l pupa in dos, si in general toti zeii, nu?
Aaa, dar am uitat, doar al tau exista...laughing

| Alphawolf a răspuns (pentru Rorschach):

Da-mi voie sa te dezamagesc. Afirmatiile tale nu sunt argumente, ele nu sunt sprijinite de nimic concret. Tu iti bazezi afirmatiile pe Biblie, insa Biblia nu-i o dovada, realitatea nu o sustine. Afirmatiile tale sunt in aer, convingerile tale sunt subiective, fara suport, nu le poti sustine cu nimic. Nu puteai sa adopti povestea biblica decat subiectiv(impins de slabiciuni). Ai contruit in favoarea ei, ti-ai facut sperante, te-ai sensibilizat cu afirmatiile din ea, ti-ai conditionat gandirea cu ea, iar acum nu mai poti gandi independent de ea, nu mai poti realiza ca ai adoptat pe nemestecate si convingerile tale nu au nicun suport real.

Nu pot adopta doar afirmatii... am nevoie de dovezi si argumente realiste.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Rorschach):

Si asta inseamna creare din iubire? Te crezi cel mai cel si creezi niste ceva care sa te laude, si pe care il pedepsesti daca n-o face? Wow!
In exemplul cu copilul faceam aluzie la "pacatul stramosesc", cand Adam si Eva aveau mintea unui copil de cel mult 1 luna, dar dumnezeu nu i-a iertat ca nu l-au ascultat, desi el ii facuse retardati, adica lipsiti de inteligenta, de cunoasterea binelui si raului. Va faceti ca nu intelegeti asta.

"Dumnezeu ne iubeste si ne vrea pentru El", tu daca iubesti, vrei binele persoanei (vezi iar povestea cu focul), sau vrei sa te slaveasca, pedepsindu-i razvratirea?

| Alphawolf a răspuns:

Nu admit si nici nu pot nega existenta lui ca om, dar exclud varianta crestinismului privind "persoana lui".

Eu nu pot crede nici in "Dumnezeu", cum as putea crede in "fiul lui"? Cum as putea crede ca un om sa fie creatorul universului?

| Rorschach a răspuns (pentru Alphawolf):

Ai inteles totul gresit! El, pentru ca era Fiu de Dumnezeu, astfel El, era Dumnezeu, astfel s-a intruchipat intr-un om, insa El a fost perfect! El nu a fost un simplu om. In El traia Duhul lui Dumnezeu, pentru ca era fiul Sau. Iar chestia ca nu crezi in Dumnezeu nu e adevarata! A fost un timp cand ai crezut sau nu te-a interesat, iar cum timpul a trecut, nu te-a interesat, astfel viata ta a mers mai de parte, crezand ca tu controlezi viata, insa chiar daca tu negi in fata noastra ca El nu exista, in Biblie scrie clar, ca in noi exista "gandul vesniciei" ceea ce inseamna ca a ramas o farama din "asemanarea Sa"

| Alphawolf a răspuns (pentru Rorschach):

Nu te amagi, am inteles destul de bine. Stiu ce indica Biblia si crestinismul, nu trebuie sa ma inveti tu.

Ai ghicit, a fost un timp cand am crezut... asta mi-a indicat parintii si alte persoane, dar nu mai pot crede, am realizat ca afirmatiile Biblice sunt copilaroase... Da, eu imi controlez viata, si nu doar cred, stiu.

Si daca scrie in Biblie, este adevarat(ca doar scrie in Biblie)?

| Rorschach a răspuns (pentru Alphawolf):

Uite raspunsul meu, cel mai mare lucru pe care Dumnezeu l-a facut pentru om, este sacrificarea Fiului sau! Tu, daca ai fi tata, ai putea sa sacrifici pe fiul tau pentru un cartier de oameni? Pentru un oras? Pentru o tara? Nu cred, nici eu nu as putea!
Bun, de unde stiu acest lucru, ca l-a sacrificat pe Fiul sau? Biblia, Cuvantul lui Dumnezeu, este Sfant si Adevarat! In tatal meu si mama mea am vazut credinta asta si i-a schimbat! Tatal meu a fumat inainte, vorbea urat! Mama mea, cand a fost tanara, umbla prin cluburi si localuri, insa Dumnezeu i-a schimbat si nu mai fac acest lucru din ziua in care au accept pe Isus! Nu-mi spuneti ca voi, ati putea renunta la PLACERILE TRUPULUI VOSTRU, asa ca vrea muschii tai! Aici, omul, nu mai are nicio putere! De ce? Odata ce am pacatuit, natura noastra s-a murdarit! Adam a cazut in pacat si astfel natura aceea s-a transferat din generatii in generatii! Si nu spuneti ca el e de vina, pentru ca toti am fi cazut! Sarpele, Satana sau Tatal minciunii, ne-ar fi inselat pe fiecare. A fost cel mai intelept si frumos inger, deci intelegi ce intelepciune avea!
Noi oamenii, nu avem puterea de a ne schimba viata! De aceea Dumnezeu a ales sa-si sacrifice Fiul! Nu ti se pare, prietene, acesta un act al Dragostei Divine? Sa stii ca Un rege, Un Fiu de Dumnezeu a luat locul fiecaruia pe cruce si a purtat pacatul tau si pacatul meu si a fost batjocorit? Putea sa se dea de pe cruce! Sus, in cer, avea, milioane de ingeri, oricand un inger, daca trimitea pe toti i-ar fi nimicit, insa El, ne-a iubit. El stia ca eu si tu, ne vom naste, stia ca vom cadea de n ori! Stia ca avem de nevoie de El, astfel a ales sa moara pentru noi! Ce mai mult vrea omul? Pentru ca Dumnezeu este DREPT, dar plin de DRAGOSTE si e INDELUNG RABDATOR, l-a trimis pe Isus, Mantuitorul acestei lumi, ca sa ne salveze. Insa fiecare are de ales. Tu, eu si restul, au de ales, daca vor sa ramana in placerea acestei lumi sau sa i se alature Lui. Oamenii cred ca daca i se vor alatura Lui, viata va devenii plictisitoare si totul se va reduce la rugaciuni, citirea bibliei. A fi un ucenic a lui Isus e mult mai mult decat atat. Sa simti in tine, pacea, fericirea si o credinta atat de puternica incat nimeni sa nu te poata clinti, e totul! In momentul in care El ti-a schimbat viata si tu esti al Lui, nu-ti mai este frica de moarte. De ce? Pentru ca stii ca atunci cand inchizi ochii, El va fi in fata ta. Ah, crezi ca sunt vorbe frumoase puse pe fundal alb, insa daca ai simti dragostea, bucuria, pacea si Duhul lui Dumnezeu in tine, ai stii ca spun adevarul. Sunt multi care se prefac ca sunt mantuiti si ne fac de rusine, insa Dumnezeu se ingrijeste si de ei! Credinta aceea e atat de puternica, pentru ca El e in tine, incat nimeni nu va putea sta in fata ta! Vor fi momente cand vei trece prin situati grele, poate atat de grele incat crezi ca ai fost inselat, ai fost lasat la o parte, insa EL e acolo, o rugaciune trebuie, El vrea sa vada ca ai incredere in El, vrea sa vada si tu Il iubesti. Credinta acea te face un alt om, un om nou, unul renascut!
Deci, Dumnezeu acorda fiecaruia sansa de a alege ce vrei sa faci in viata asta. Dumnezeu nu ne-a dat viata, ca sa ne batem joc de ea! Dumnezeu ne-a dat viata ca sa fim slujitorii Lui. Si cand spun slujitori, nu ma refer la rob, sclav, ci la un om care sa se inchine Lui, sa Il glorifice, sa-L slaveasca prin a marturisii si altora cum i-a schimbat viata!
Daca eu, voi refuza, mantuirea si imi voi vedea de viata mea, indiferent cate fapte bune voi face, indiferent ca merg la un preot, indiferent ce lucruri voi face, daca eu si tu, nu ne aplecam genunchiul inaintea Sa si recunoastem ca El e mantuitorul nostru, El va trebuii sa ne atinga! Adica sa ne pedepseasca, insa si de data asta oamenii se revolta! Razboaie, politica corupta, criminali, violatori, mincinosi, hulitori, hoti, invidiosi, gelosi, pofticiosi, curvari, fatarnici, inselatori, mandrii, zgarciti, egoisti, toti aici suntem. Nu exista exceptii pentru nimeni, insa EL, te poate sterge de pe acea lista! Si atunci tot noi suntem cei care ne revoltam, cand El a facut totul pentru noi? RABDAREA Sa are o limita! Imagineaza-ti daca RABDAREA Sa ar dura cat dureaza la un om... Groaznic!
Un om care moare nemantuit, a ales sa moara asa, el a avut sansa in viata sa, sa se intoarca catre Dumnezeu, insa daca nu l-a interesat si a tot amanat, l-a costat! Dumnezeu este DREPT si plata pacatului Este MOARTEA! Raiul este pentru cei care au acceptat mantuirea, iar iadul e pentru cei care au refuzat sacrificiul lui Dumnezeu!
Omul nu poate sa ceara mai mult, pentru ca totul i-a fost dat, doar sa-si plece genunchiul si sa-si smereasca inima inaintea Aceluia care i-a dat viata!

Sper ca nu am multe greseli ortografice, insa nu acest lucru e important, ci ce acceptam in inima noastra! Sa mai treaca o zi fara El sau sa-mi plec genunchiul si inima inaintea Sa! Nu il ignorati pentru ca El va iubeste, insa daca noi continuam sa ii intoarcem spatele zi de zi, RABDAREA Sa va ajunge la capat! Da, El ne iubeste pe toti, insa asta nu inseamna sa ne rabde pacatele pana la nesfarsit! Fiecare are un timp pe pamantul acesta! Tu, prietene, daca mori la noapte, unde vei merge? Esti atat de sigur pe tine, ca El nu exista sau ca nu ai nevoie de El, sau daca amani si spui "este timp, sunt tanar", daca mori la noapte, vei merge in rai sau intr-un loc unde e fericire si pace? Inima ta te inseala si pacatul acumulat te-a legat intr-un lant si Cel Rau, rade si se bucura ca pe zi ce trece tot mai multi cad si ii prinde in laturile minciunii!
Nu ezita prietene!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Rorschach):

Dumnezeu si-a sacrificat toti copii in momentul in care, lipsit de intelepciune fiind, s-a apucat de creat, adica nu a avut grija de creatia lui. Tu daca ai avea un copil si-i spui sa nu se joace cu chibriturile ca se arde, el ne stiind ce inseamna a arde, daca il vezi inconjurat de flacari, nu-l ajuti ca ii respecti libertatea? Biblia nu e dovada ca dumnezeu exista si ca Iisus e fiul lui, el de fap, si ca a murit si inviat.

| Rorschach a răspuns (pentru Alphawolf):

Prietene, pe ce baza stii ca doar tu si nimeni altul, iti controlezi viata? Dumnezeu are o Indelunga Rabdare, insa daca va fi sa gusti rodul hotararii tale, sa stii ca este de la El, nu va fi la intamplare, pentru ca Dumnezeu stie cum sa ne atinga, ca sa ne dam seama ca El este! Fratele meu, sunt multi atei, mari atei ai tuturor timpurilor, care unii, pe patul de moarte au recunost ca El exista. Nu mai stiu care dintre marii atei, daca am auzit bine, pe patul de moarte, a vazut un inger care astepta sa il duca in iad si nu e fantezie, ci Dumnezeu a lasat sa vada, ca sa intelegeaca, ca El exista si ca e DREPT! Da, Dumnezeu poate sa fie si plin da manie, insa este o Manie sfanta, de ce? Eu, tu si restul, cum am spus, avem timp, insa multi ne batem joc de El si de tot ce ne lasa, astfel Dumnezeu ne pedepseste, iar pe unii, care sunt atat de razvratiti, atat de nepasatori, incat ii lasa in voia mintii lor, de ce? Pentru ca acelora nu le pasa, atat de mult sunt afundati in pacat, incat Dumnezeu degeaba se indura de ei, ei il vor respinge; atat de mult au fost inlantuiti de Satana, prin pacatele lor.

| Zenicide a răspuns (pentru Rorschach):

"Uite raspunsul meu, cel mai mare lucru pe care Dumnezeu l-a facut pentru om, este sacrificarea Fiului sau!"
- Care e acest sacrificiu de care vorbesti?

| CarlSagan a răspuns:

Nu prea cred ca a existat.Toate izvoarele istorice despre el apar dupa moartea lui si majoritatea se refera la apostolii care se duceau si dadeau cuvantul mai departe.Nu se refera la el, in mod direct, dar il strecoara pe acolo.Si fiul lui Dumnezeu? Sa stii ca in traducerea greaca apare ca "fiind din aceeasi esenta cu dumnezeu".Si multe scrieri de mult dinaintea lui Iisus ziceau ca noi toti suntem din aceeasi esenta cu divinitatea.