| KodrutZ a întrebat:

Ai o problema ca ateii nu cred in nimic, dar ce ai zice daca sa zicem ca dumnezo' ti-ar da puterea sa ii schimbi peste noapte pe toti in credinciosi, doar ca nu crestini - budisti, musulmani, orice altceva. Ce ai face si de ce? Daca ai alege sa NU ii convertesti la alta credinta, nu ar fi asta un semn de ipocrizie crasa?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sa inteleg ca nu crezi. Sa iti spun cum vad eu lucrurile. Poate gresesc, dar asa fac eu...
In primul rand eu cred in Dumnezeu. Dar oare sunt ca ceilalti? Daca mi se intampla ceva rau e fiindca eu am fost neatent sau prost. Daca gesesc si simt ca am facut un pacat, da, Il rog pe Dumnezeu sa ma ierte chiar daca eu nu ma iert si poate nici nu merit. Dar El decide. Nu fac bine pentru ca asa trebuie si asa e cuvantul, in mare. O fac pentru ca imi place. Nu cred in Satana cum zic ceilalti ca el m-a ispitit la pacat. Nu. Eu am fost. E vina mea si nu a altcuiva. Insa Dumnezeu este acolo si o sa fie corect asupra gandurilor si faptelor mele.
Am un... fost coleg, desi nu imi place sa judec. El uita(cred) de faza cum sa fiti buni, sa ajutam pe ceilalti, sa nu vorbim urat. Am dat exemple. Desi e credincios. In sensul ca el tine posturi si se duce sa se spovedeasca pentru ca... asa trebuie zice el. Si Biblia. Si are dreptate. Dar in rest, ce face? Revine la comportamentul de nesimtit.cu gandul ca oricum o sa ii fie bine. Whatever. Eu asta nu inteleg. Oare gandirea mea, de credincios, si opinia despre ce fac e gresita? Dar tot odata, nu vreau sa imi pun la indoiala credinta.

24 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar de ce sa ii convertesti? Efectiv degeaba o faci daca ei cu gandul stau tot ca inainte?

| KodrutZ explică (pentru DoarBogdan):

De aia. Ai puterea sa ii schimbi complet. Ce intelegi prin "daca ei cu gandul stau tot ca inainte" ma rog? Iti dai seama ca multi atei/agnostici sunt 100% crestini, mai putin partea cu ridicatul in slavi a unei entitati invizibile? Ca daca te gandesti un pic, eu zic ca merita mai mult apreciat unul care iti intinde o bucata de paine sau o mana sa te ridici de jos fiindca asa i se pare lui ok si uman, si nu fiindca se gandeste ca o sa primeasca vreo rasplata in viata de apoi pentru asta?

| DoarBogdan a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu nu stiu cum gandesc ceilalti. Am vazut persoane care sunt cresiti doar pentru a da bine si sa fie rasplatiti. Tin post azi... maine injura. Asta nu inteleg.

| KodrutZ explică (pentru DoarBogdan):

Pai da, injura ca ii iarta chipurile. Popa, dumnezo, uatevar. E mai simplu sa te trezesti spunand "doamne iarta-ma pentru ce tampenii o sa fac azi" in loc de "nu exista dumnezei, dar exista OAMENII din jur, iar astazi VOI FI MAI BUN CA IERI, fara loc de scuze, pentru ca ziua de astazi nu se mai intoarce". Sincer, prefer abordarea a doua. Bine, exista si varianta cu "doamne ajuta-mi sa." dar aia e fix o scuza. Nu iti merge bine ziua, zici ca nu te-a ajutat dumnezo' ca ai fost pacatos sau nu-stiu-ce. Si te duci la biserica si mai bagi o fisa, in loc sa stai macar 10 minute in liniste, cu propria persoana, si sa analizezi ce ai gresit si ce puteai face mai bine.

| KodrutZ explică (pentru DoarBogdan):

Nu cred ca existenta unei oarecare divinitati poate fi corelata cu mizeria pe care o constituie religiile. Gandeste-te asa, daca tu ai avea un teren, iar pe ala niste musuroaie de furnici, chiar ti-ar pasa cum se inmultesc alea sau daca musuroaiele au o forma care se vrea a fi un simbol pentru slava ta? Sau doar ai incerca sa nu le distrugi musuroaiele fiindca iti afaneaza pamantul? Pacatul e cel mai mizerabil concept introdus de religii. Nu trebuie' sa te simti vinovat de nimic, trebuie sa iti asumi greseala si sa te gandesti cum faci sa nu o mai repeti. Gandirea ta nu e gresita. Cel mai important e sa nu incerci sa le bagi altora pe gat gandirea ta, poti cel mult sa faci astfel incat sa realizeze singuri ce e bine/ce e rau. Credinta e ceva prea personal ca sa umbli cu ea la piata. Poti doar sa o reflecti in comportament.

| DoarBogdan a răspuns (pentru KodrutZ):

Asa e. M-as gandii in primul rand cum sa scap de furnici. Dar nu sa le distrug. Mut ce pot in alta parte laughing
Si nu incerc sa bag nimanui pe gat gandirea mea. Doar sa bat un apropo la cum cred eu ca e bine. Daca s-a prins e bine. Desi uneori eu cred ca fac lucrurile gresit. De asta nu imi place sa fac pe cineva sa se ia dupa mine. De asta mereu dau alte sfaturi. Pe care le-as putea urma si eu, dar mereu ma pierd in gandirea asta.
Si ai dreptate un legatura cu pacatul. Trebuie sa nu il mai repeti. Nu s-a stai toata viata cu gandul la el.

| KodrutZ explică (pentru DoarBogdan):

Problema nu e cand altul gandeste diferit, problema e cand el NU gandeste deloc. Cam asta e problema pe care multi atei o au cu crestinii. Nu e deloc normal, logic, si cum mai vrei tu, ca o tara in care chipurile 99% sunt painea lui dumnezo', peste tot in conducere si posturi de decizii sa dai numai peste nenorociti.
P.S. Legat de pacat, marea problema e definitia lui. De exemplu babele alea idioate care paralizeaza crapa prin biserica sau din cauza postului. Pai nu scrie prin cartea cartilor ca templul lu' dumnezo' e corpul tau? Corpul tau are nevoi, in special la varste inaintate - odihna, hrana de calitate. Nu te apuci sa dai ca vita banii la biserica si tu sa crapi de foame si boli. Asculta draq ce zice medicul. La fel si cu idioatele care viseaza sa se marite fecioare. De la o varsta incolo sexul e o necesitate. Fara nici un fel de satisfactie sexuala, fie ea si solitara, o cam iei pe aratura. De aia de la tara care de la biserica se duc direct la crasma, no comment. Cred ca 95% din crestinii din tara asta beau mai mult ca mine...

| DoarBogdan a răspuns (pentru KodrutZ):

Crestini. Dar doar cu numele. Si iarasi nu le pun la indoiala credinta. Si cat despre fete... nu stiu. Trebuie sa fie iubire.

| DoarBogdan a răspuns (pentru DoarBogdan):

Mersi de funda happy

| KodrutZ explică (pentru DoarBogdan):

N-ai pen' ce. Pune-o la buzunar si iesi cu ea afara, ca e frumos. happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru KodrutZ):

Da-o in colo laughing Plus ca bate vantul happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru KodrutZ):

Sa inteleg ca nu crezi. Sa iti spun cum vad eu lucrurile. Poate gresesc, dar asa fac eu...
In primul rand eu cred in Dumnezeu. Dar oare sunt ca ceilalti? Daca mi se intampla ceva rau e fiindca eu am fost neatent sau prost. Daca gesesc si simt ca am facut un pacat, da, Il rog pe Dumnezeu sa ma ierte chiar daca eu nu ma iert si poate nici nu merit. Dar El decide. Nu fac bine pentru ca asa trebuie si asa e cuvantul, in mare. O fac pentru ca imi place. Nu cred in Satana cum zic ceilalti ca el m-a ispitit la pacat. Nu. Eu am fost. E vina mea si nu a altcuiva. Insa Dumnezeu este acolo si o sa fie corect asupra gandurilor si faptelor mele.
Am un... fost coleg, desi nu imi place sa judec. El uita(cred) de faza cum sa fiti buni, sa ajutam pe ceilalti, sa nu vorbim urat. Am dat exemple. Desi e credincios. In sensul ca el tine posturi si se duce sa se spovedeasca pentru ca... asa trebuie zice el. Si Biblia. Si are dreptate. Dar in rest, ce face? Revine la comportamentul de nesimtit.cu gandul ca oricum o sa ii fie bine. Whatever. Eu asta nu inteleg. Oare gandirea mea, de credincios, si opinia despre ce fac e gresita? Dar tot odata, nu vreau sa imi pun la indoiala credinta.

| Croampa a răspuns:

Fie toti satanisti si atei din partea mea... nu ma intereseaza de altii, fiecare crede ( nu crede) in ce vrea

| AliGab a răspuns:

Nu am absolut nicio problema cu atei, numai ca ma sperie atei deoarece nu au niciun reper de viata. Daca nu au repere in viata cum as putea crede in dragostea si bunatatea lor? As alege sa nu ii convertesc, deoarece credinta in Dumnezeu (crestinismul indeosebi) inseamna respectarea libertatii omului, iar omul este liber sa creada in ce/cine vrea sau sa nu creada. Daca i-as converti ar fi ipocrizie, deoarece as demonstra ca nu sunt crestina si nu respect libertatea omului, caci cei convertiti din voia mea, nu ar fi convertiti si din voia lor. punct happy

| KodrutZ explică (pentru AliGab):

Vezi ce am scris mai sus. E cea mai mare tampenie asta ca idee. Nu au repere. Ba au repere, dar se cheama "idealuri" - "scopuri" - "teluri" si nici unul nu e guvernat de frica de bu-bu din cer. In alta ordine de idei, daca stai sa te gandesti un pic, cel putin 99% dintre crestini sunt si ei convertiti. Omul se naste agnostic. Nu ateu, ci agnostic. Bine, foarte multi le incurca. Scopul principal al vietii e CAUTAREA si experientele prin care treci in cursul ei. Cand tragi linie si zici "gata, asta e scopul vietii" sau "asta e religia adevarata" inseamna ca te plafonezi. Plafonarea e cel mai mare dusman in orice, nu teama de a gresi. "Cine nu munceste, nu greseste." sau, mai pe felia ariei, "Cine nu cerceteaza, nu gaseste."

| DarkAndDreary a răspuns (pentru AliGab):

Ateii au repere în viață. Astea ți le faci singur, fie că e o familia, copii sau orice altceva.
Iubirea și bunătatea nu au nicio legătură cu Dumnezeu.

| KodrutZ explică (pentru DarkAndDreary):

Dupa multi au. Cam aceiasi care urla ca daca sustii drepturile minoritatilor sexuale esti gay...

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Dar ce ai zice daca dumnezo' ala ar veni si ti-ar spune ca am castigat la loto x999999999999999999x99 de euro? Cand ar veni momentul ala? Recunosc unii Atei sunt prea inganfati cu teoria lor ca Dumnezo nu exista. Dar unii Atei sunt chiar oki. nu se baga peste alte religii. Dar uite care e faza. Omul ar avea dreptul sa isi aleaga religia de mic. nu sa fie obligat sa urmeze o cale pe care nu o vrea. Si da, sunt Ateu, dar si eu cred in ceva. Cred in sufletul meu, Si nu ma rog la sufletul meu, doar ca de acolo imi vine toata puterea sa trec peste tot ce e greu, peste tot ce ma doboara, si nu ma lasa niciodata sa cad in fata unor oameni oricat de sus ar fi ei si oricat de jos as fi eu. Si sa fiu sincer am intrat doar maxim de 2-3 ori intr-o biserica in viata mea, si nu am simtit nevoia sa ma rog la Dumnezeu dar nici sa jignesc numele lui sau a altor credinte.

| KodrutZ explică (pentru AntoniSoulesOne):

Pai toate sunt teorii, avantajul ateismului e ca - cel putin normal ar fi - iti poti permite sa gresesti. Accepti posibilitatea sa nu fie fix cum zici tu. OK, nu cred in zane, maselute, dumnezei, dar daca totusi exista lumi paralele, exista alte planuri existentiale care se suprapun peste al nostru si uite asa unii au avut cumva acces la ele si au concluzionat ca e ceva supranatural? Cu universurile paralele si altele de genul se fac studii serioase. Problema nu e ca ai alta parere ca altul, problema e cand se gasesc unii cu pareri luate de-a gata din alte parti care isi dau cap in cap fara sa studieze absolut deloc.

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru KodrutZ):

Adevarat. biserica interzice multe lucruri ce nu este interzis in biblie. Daca religia ar fi una singura pe tot pamantul asta. nu te-ai mai trezi peste 10 ani cu niste vecini sirieni fugind pe straga cu o bomba legata de fund. Dar exista lumi paralele, e ca si cum ai zice "Suntem singura planeta cu viata din tot universul" dar mai inainte de asta sa zica altul "Universul e infinit in spatiu si timp". Adica sper ca intelegi ca unii sunt prosti dar tot refuza sa creada ca in univers sunt alte rase, asemanatoare sau nu. care au depasit momentul religiei si au devenit ei insusi o religie pentru alti. Dar asta e la om sa ii dai o bata, o arma de foc, si gata e lumea.

| KodrutZ explică (pentru AntoniSoulesOne):

Nu e vorba de prosti, ci de indoctrinati si lipsiti de cea mai mica urma de curiozitate.

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru KodrutZ):

Adevarat. E ca si cum ai fi blocat intr-o religie,. si ar trebui sa arunci cu pietre in alta religie. Inloc sa o cunosti, ar trebui sa se bage studiul fiecarei religii. si de acolo la un moment dat sa isi aleaga ei singuri religia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ma intereseaza soarta lor cata vreme stiu ca au un rol si un scop pentru care au aparut in viata, si il vor indeplini ca vor ca nu vor, fiindca Dumnezeu vrea si voia lui se face in cer si pe pamant.Asa ca baaai ateilor? Traiti in pace si liniste in necredinta voastra fiindca orice ati face tot cum vrea bunul Dumnezeu se va face.

| TwiSt1997 a răspuns:

Sa-i pui intrebarea asta profului meu de religie, imediat te da afara, e genul ala de crestin care se ofenseaza la intrebari care pun la indoiala existenta lui Dumnezeu sau altceva asemanator (nu c-ar fi cazul in intrebarea ta ).Cat despre intrebare, nu stiu ce sa-ti raspund.

| KodrutZ explică (pentru TwiSt1997):

Fiti baieti destepti. Puneti in discutie contradictii si paradoxuri din biblie, inregistrati idiotul, si dupa aia direct la presa/politie/inspectorat. Imbecilii de genul asta nu au ce cauta in sistem.
P.S. Am facut religia in scoala/liceu cu popi in special, toti fiind de nota 10. Chiar si astia de nu aveam treaba cu religia mergeam la ora aia fix ca aveam ce discuta cu omu' si discutiile cele mai interesante noi le purtam, nu credinciosii lu' peste. Aia care se ofenseaza cand le pui credinta la indoiala sunt niste limitati incapabili.