| anonim_4396 a întrebat:

Ai voie sa te casatoresti a 2 oara in biserica? adica daca pentru barbat e a 2 oara cand se casatoreste si pentru femeie prima data, e valabila casatoria? in fata lui dumnezeu? in fata legii e legal? ceremonia din biserica va fi normala exact ca si cum ar fi prima data? astept pareri, multumesc

8 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Da,dar numai de 4 ori.

| danay72 a răspuns:

Singurul motiv de divort si recasatorie biblic este adulterul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca prima casatorie s-a terminat printr un divort pronuntat atunci de ce sa nu fie legal?

| neutrino a răspuns:

E legal pentru toti, chiar si a zecea oara.

| anonimg a răspuns:

Domnul Hristos spune:
"Eu, insa, va spun ca oricine isi lasa nevasta, afara de pricina de curvie, si ia pe alta de nevasta preacurveste; si cine ia de nevasta pe cea lasata de barbat preacurveste." (Matei.19:9)
Si in alta parte:
"Oricine isi lasa nevasta si ia pe alta de nevasta preacurveste; si cine ia de nevasta pe cea lasata de barbatul ei preacurveste." (Luca.16:18)

Asadar, important este motivul pentru care cei doi s-au despartit. Daca tribunalul acorda divortul, asta nu inseamna ca il acorda si Dumnezeu. Caci nu in putine cazuri legea statului lucreaza impotriva Legii lui Dumnezeu.

"În cazul că nu s-a realizat împăcarea, partenerul care a rămas credincios faţă de partenerul care a violat legământul căsătoriei are dreptul biblic să divorţeze şi, de asemenea, să se recăsătorească."
"Un partener care a încălcat legământul căsătoriei şi care a divorţat nu are dreptul moral să se căsătorească cu altcineva atâta timp partenerul care a rămas credincios legământului căsătoriei trăieşte şi rămâne necăsătorit şi cast." Sursa: http://www.adventist.ro/......rirea.html

| SkyPilot a răspuns:

Este legal cat timp a fost un divort legal.
Despre biserica nu stiu sigur, dar stiu de o femeie care a facut doua cununii religioase la biserica deci ar trebui sa fie OK.
Lunga ta poveste, asa cum rezulta din cele 1240 de intrebari pe care le-ai pus are si un final happy Sa fie intr-un ceas bun!

| Antonia2000 a răspuns:

Din păcate, nu. Nu prea e valabil...adica foarte rar se întâmplă.

| Pitulice_Gabi_2000 a răspuns:

In moliftelnic exista slujba celei de-a 2-a cununii.