| TaviComplicat a întrebat:

Am 15 ani, si desi m-am nascut intr-o familie crestin-ortodoxa, nu merg duminica la biserica, nu ma rog decat in siutatii de urgenta, si pur si simplu uit ca exista un Dumnezeu deasupra mea. Deja am cazut in depsresie, iar mintea mea complicata si fara limite imi spune ca totul are o logica, o stiinta, ca nu are sens acest Dumnezeu, Cu alte cuvinte m-am departat de Dumnezeu. Mi-e frica, nu stiu ce sa fac, am impresia ca Dumnezeu este un truc prin care oamenii traiesc o viata frumoasa, datorita faptelor complexe care nu pot fi realizate decat stiind ca El te vede si ca exista. Nu mai stiu ce sa fac. Mi-e frica de Dumnezeu, ma simt vinovat pentru ca nu mai cred in el asa cum cred copiii in mos craciun. Vreau sa Îl las pe El la carma vietii, dar nu stiu cum sa fac asta. Va rog sa imi dati cateva sfaturi, multumesc din suflet!

Răspuns Câştigător
| PanzerOne a răspuns:

Daca atunci cand ultima ta speranta e Dumnezeu, inseamna ca tu crezi in El si asta e foarte bine. Du-te la biserica si roaga-te, eu unul am vazut emisiunile despre cum s-a creat Universul dar exista foarte multe enigme in lumea asta si nici macar stiinta nu e 100% sigura ca Dumnezeu nu exista, deci eu zic sa ai credinta, sa te rogi ca nu ai nimic de pierdut, dar ai de castigat

| Cliar a răspuns (pentru PanzerOne):

Daca dumnezeu chiar nu exista si tu ai crezut in el ai ratat viata... fiindca ai trait o viata cu limitari spirituale si te-ai retinut de la chestii pe care ai dorit sa le faci + ca pierzi timp cat timp te rogi, mergi la biserica, de paste, etc. iar timpul acela nu se mai intoarce orice ai face. Asta e pierderea in cazul in care nu exista, iar in cazul in care exista iar tu nu ai crezut in el nu ai nimic de pierdut deoarece fiind atotputernic si bunatatea suprema nu poate decat sa te ierte si atat, ca altfel nu e bun daca nu te iarta.

| TaviComplicat explică (pentru Cliar):

Interesant punct de vedere. Esti acea persoana care transforma lumea dupa bunul plac pentru a trai o viata placuta. Asa fac si eu uneori, desi acest lucru creeaza de multe ori probleme cu prietenii.

33 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Si functioneaza rugaciunea in situatii de urgenta? Pentru oamenii normali exista 112, chiar daca uneori dureaza cam mult sa ajunga. Nu te-ai indepartat de nimic. Te-ai nascut OM, cu mintea curata. Ca devii ateu, budist, sau cauti divinitatea o viata intreaga, asta ar trebui sa fie alegerea ta. Un circ numit botez nu schimba nimic.

| danay72 a răspuns:

Studiază cu atenție Biblia și îl vei cunoaște mai bine pe Dumnezeu. Iacov 4:8

| ania a răspuns:

Roagă-te sincer -Creatorul meu, nu mai sunt sigur dacă exiști sau nu dar dacă totuși exiști, ajută-mă să te cunosc așa cum știi Tu că ești, nu cum spun diverși oameni despre Tine. Dacă exiști vreau să te las la cîrma vieții mele, să o transformi să fie așa cum tu m-ai creat să fiu!
Și eu așa am făcut când eram agnostică și viața mea s-a schimbat radical.

| anonimg a răspuns:

Dragul meu, nu trebuie sa te ingrijorezi. Trebuie doar sa crezi in Dumnezeu, in Acela de care fiecare om (de la Adam incoace -inclusiv Adam) s-a indoit.
Exista un vrajmas pe urmele noastre care cauta sa ne departeze de Dumnezeu in fel si chip. El incearaca sa aduca indoiala cu privire la Dumnezeu; si cand a reusit sa faca lucrul acesta pur si simplu omul ajunge sa aiba sentimentul ca mai bine nu se nastea decat sa treaca prin starea in care te simti tu acum -adica fara Dumnezeu, fara niciun rost pe lume. Dar exista solutie din orice situatie.
Chiar daca te simti fara Dumnezeu, sa stii ca nu este asa. Este adevarat ca lucrul acesta il simti; dar sa stii ca sentimentul n-are de-aface cu credinta. Trebuie doar sa crezi ca Dumnezeu te iubeste. Credinta noastra trebuie sa se bazeze pe ce spune Biblia si nu pe sentimente. Si Biblia spune asa- adica Dumnezeu ne vorbeste astfel prin ea:
"Cateva clipe te parasisem, dar te voi primi inapoi cu mare dragoste." (Isaia.54:7) De aceea este important ca in fiecare zi sa citim macar un capitol din Biblie.
Tu trebuie sa iti ceri iertare de la Dumnezeu pentru ca ai ingaduit indoielii sa se asterne in sufletul tau. Si Dumnezeu care este credincios te va ierta. Nu uita ca apoi sa-I multumesti pentru ca te-a iertat. Caci Dumnezeu este credincios fagaduintei(promisiunii) Sale care spune ca oridecate ori gresim El ne iarta daca ne marturisim pacatele.
Dumnezeu iubeste pe toti oamenii, chiar daca acestia gresesc; ceea ce uraste sunt pacatele oamenilor care refuza sa le marturiseasca.
Alunga orice indoiala din sufletul tau, chiar daca sentimentele tale sunt numai indoiala. Tu trebuie doar sa crezi, si nu trebuie sa astepti ca mai intai sa simti lucrul acesta. Crede numai. Crede ca Dumnezeu te iubeste; El doreste cu ardoare sa iti umple inima cu dragostea Lui mai mult decat iti doresti tu. Crede, si incepi sa traiesti cu adevarat viata de credinta. Si aceasta incepe cu deschiderea zilnica a Bibliei. Rugaciunea este comunicarea cu El si de acea nu trebuie sa o neglijezi. Duhul Lui va face ca inima ta sa doreasca cu ardoare momentele de rugaciune. Lasa-te in felul acesta condus de El, asa cum iti doresti.
Deci incaodata iti spun: nu te ingrijora si nu te nelinisti. Spune inimii tale pline de indoiala: eu cred in Dumnezeu in ciuda a ceea ce trec eu acum.
Si noi putem sa ne rugam astfel: "Indata tatal copilului a strigat cu lacrimi: "Cred, Doamne! Ajuta necredintei mele!" (Marcu.9:24)

| milan9 a răspuns:

Cu siguranta pana acum ai fost abordat de multe ori de pseudo-"oameni de stiinta" (precum cel ce expune mizerii mai sus), dar adevarul il vei distinge singur daca vei cunoaste cu adevarat spiritualitatea Bisericii expuse in Noul Testament. Ai in librarii sibiblioteci mii si mii de carti de spiritualitate crestina ortodoxa.

Daca citesti Biblia incepe cu Noul Testament -traducerea Bisericii si nu cu Vechiul Testament impregnat de nationalismul agresiv al poporului evreu. Sovinismul religiei iudaice te va sminti...

| krazzy a răspuns (pentru milan9):

Asa este, imi place milan asta. NU VA MAI LUATI DUPA TOTI SCEPTICI CARE CITESC CARTI SCRISE DE OAMENII CARE NU AU CITIT SI NICI NU S-AU RUGAT. ROAGA-TE DRAGA UN AN, DOI, STUDIAZA DACA CU ADEVARAT EXISTACEVA. A STII M-AM RUGAT 1 MINUT. A stii zic TATAL NOSTRU, a mai zic si ingerasul, vorbestedraga deschis cu Dumnezeu 1 ora, roaga-te o psaltire si vezi ce se intampla, incearca sa aplici poruncile si apoi poti sa spui da sau ba. Daca va ruga-ti opsaltire va ia dracu pe sus, la fel ca pe mine, nu este de jucat. Eu nu cred zic ei, ca am citit toate porcariile, pai daca-l asculti pe dracu, in loc sa citesc o carte Ortodoxa, citesc biblia lu satan ce smintit, in zadar. Doamne miluieste si ne iartă ca nici nu ne rugam, nici bine nu lucram, da gasim motive destule, sa-ti traiesti viata auzi, dapu viata se poate trai draga si daca te rogi o ora zilnic, vei vedea macar cum s-o traiesti corect!

| Mayhem666 a răspuns:

Nici eu nu cred in Dumnezeu, si duc o viata perfect linistita si fericita, deci nu iti mai face atatea probleme, bucura-te de viata cat inca esti tanar, ca atunci cand vei fi batran, vei regreta ca in loc sa te bucuri de viata, tu ai stat si ti-ai facut probleme degeaba. Pace!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Prietene te rog sa nu-ti mai descarci sufletul aici, asa vei fi si mai dezamagit, pentru ca majoritatea vor rade de sinceritatea ta chiar daca stai in spatele unui device, aceasta trebuie, subliniez trebuie, sa le spui unui preot si o sa te simti foarte bine; dar totul incepe cu o spovedanie sincera ca si cum te-ai duce la un doctor si-i spui ce te doare! Iar la varsta aceasta chiar cand trebuie sa te joci, sa inveti tu spui ca esti trist, deprimat etc nu e NORMAL. Sper sa te regasesti.
P.S. : Am trei copii de 12, 10 si 5 ani asa ca nu te indemn la rau!

| Clorox a răspuns:

Asa suntem toti la inceput! Iti trece... Sa inteleg ca ai depresie din cauza lui?

| vocea a răspuns:

Te duci la biserica cu inima deschisa daca in acea zi nu te simti in stare sa mergi nu te duci, ii multumesti lui Dumnezeu spunand o rugaciune

| TrăieşteClipa a răspuns:

Clarifica mai intai ce intelegi prin Dumnezeu.
Cel biblic este mai degraba o gluma.
Ai putea sa incepi sa citesti Vechiul Testament ca sa-ti dai seama singur de adevar.

https://www.youtube.com/watch?v=T5-LsYLN9SM

| Deaad a răspuns:

Vedeti ce face religia asta abrahamica nenorocita?

In loc sa te faca mai puternic te face sa te simti si mai vinovat pentru ca asta e si toata filosofia.
Simte-te vinovat de "pacatul stramosesc".
Simte-te vinovat ca oamenii sunt de fapt niste animale care actioneaza dupa instinct.

Oricum e treaba ta ce faci.
Lasa-l la carma vietii daca vrei.
Pentru ca si asa te vor conduce altii toata viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti aproape de foc? tie cald si bine.esti departe? tie frig si te imbolnavesti.te apropii prea tare de el? te arde si te mistuie.cam asa e si cu Dumnezeu, iar frica, tot la fel.e bun focul.si placut, dar te temi sa intri in el ori sa stai prea aproape fiindca stii ca te arde.

| Iunix a răspuns:

Încă o dovadă că religia reprezintă manipularea oamenilor prin frică.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Ai putea incepe cu rugaciunea inimii, care este,, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul(pacatoasa)''.Din cate vad vrei sa te apropii de Dumnezeu.http://www.credinta-ortodoxa.com/......intelegem/

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Informati-va:
www.bibliapentrusceptici.ro /
www.godisimaginary.com /
http://godisimaginary.com/all-videos.htm /
cineva a numarat si estimat fiecare crima facuta de Dumnezeu si a ajuns la cifra de 25.000.000 > http://dwindlinginunbelief.blogspot.ro/......bible.html /
https://www.facebook.com/OFCR.Romania?fref=ts /
https://www.facebook.com/eusuntdumnezeu?fref=ts /
https://www.facebook.com/Bibliapentrusceptici?fref=ts /
https://www.facebook.com/......694470774/ /
sfarsitul lumii a fost prezis de sute de ori in istorie. aici e o parte din lista http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_dates_predicted_for_apocalyptic_events
http://forum.softpedia.com/......ilmecarti/ /
https://www.google.com/search?q=religulous+cu+subtitrare&ie=utf-8&oe=utf-8 al treilea link filmelehd.ro /
https://www.facebook.com/WFLAtheism?fref=nf 326.000 de like-uri. /
https://www.facebook.com/TheGoodLordAbove?fref=ts 2.1mil like-uri /
dumnezeu zice: "Daca un om merge cu o femeie maritata, daca merge cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea sa fie pedepsiti cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://alturl.com/sgkid deschide chiar biblia din casa si verifica faptul ca nu spun minciuni. "Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." exodul31 sutele de prostii din biblie le gasiti subliniate pe http://goo.gl/uwEOch /

| ExprimareLibera a răspuns:

E normala această frică involuntară când devii sceptic. Dacă o să începi să te informezi, frica dispare treptat.
Aceasta frica este indusa de către religie, pentru a rămâne sclavul unui/unor zei mitologici.

| Devilgrim a răspuns:

Fă așa cum ai făcut și înainte.
Nici eu nu merg încă la biserică, pentru că nu văd rostul poate când o să fiu mai învărstă o să merg...(sunt de religie Romano-Catolic).
Eu cred că e mai bine să gândești cum crezi tu că e mai bine pentru tine...
Uite în lumea asta sunt 2 tipuri de oameni care gândesc așa...
1) Care gândește logic și vede realitatea cu ochii limpezi.
2) Care gândește și al-2 dar îl face ciudat pe "1" pentru că e mai diferit de "2" în sensul că "1" vede cu alți ochii realitatea...
Distrează-te și Zâmbește! ai timp pentru astea.

| krazzy a răspuns:

Daca El exista si tu nu crezi ai pierdut totul, daca El nu exista si nu crezi iarasi ai pierdut totul, fiindca ai pierdut o viata traita corect si implicit tot binele fiindca El exista. Sunt sigur, cred ca de asta si am nimerit sa-ti vad intrebarea asta la 1 noaptea. Nu te lua dupa ce zic altii, daca nu tii o legatura cu el te departezi. Iti dai sema ca exista mai alesc cand te rogi ca simti liniste si pace, cand intri intr-o Biserica. Dupa ce te spovedesti corect si complet iarasi este extraordinar simulte altele. Nu te lua dupa dracii care iti spun tie pe la urechi, ca asta este o arma veche, asa fac cu toti ca e mai usor sa le spuna oamenilor ca nu exista nimic fiindca asa oamenii isi fac poftele si isi intuneca mintea, fara vreo alta interventie de la ei. Dumnezeu e absolut, iar mai ai o mare binecuvantare ca te-ai nascut ortodox, ortodoxia este singura credinta care pastreaza tot adevarul despre Dmnezeu! Doamne ajuta! Sper sa fie de fols si roaga-te si pentru mine sa ma ajute si sa ma ierte Dumezeu!

| TaviComplicat explică (pentru krazzy):

Multumesc mult! Ma bucur ca mai exista oameni blanzi in lumea asta. Ma voi ruga pentru tine!

| Devilgrim a răspuns (pentru krazzy):

Ce e greșit în a fii liber?
Pentru ce ți-a /ne-a dat viață?
Ți-a / ne-a dat să înveți / învățăm multe altele pe care nu le știim...
Ți-a / ne-a dat o minte să gândim liber și corect, ți-a / ne-a dat o inimă să înțelegem, ce e bine și ce e rau și cu inima și mintea putem să facem bine și rau fiecare cum vede și simte.
Îmi cer scuze că ți-am scris astea, nu vreau să par arogant big grin happy
Și încă un lucru dacă tot crezi așa ( mult sau tare ) în așa ceva, te-ai rugat vreodata la toți oamenii de pe pământ care sunt bolnavi sau au probleme? în afară de cei apropiați.
Și scuze încă odata happy încercă să te distrezi și tu să vezi cum e big grin.

| ExprimareLibera a răspuns (pentru krazzy):

Pariul lui Pascal este o imbecilitate creata pentru aceeași oameni.
Știm amândoi ca nu e nevoie să îți explic de ce, tu rămânând în continuare cu ochelari de cal si cu frica de un zeu mitologic.

| LordulAdevarului a răspuns:

Frate, ia-o pe calea ce buna. crestinismulexpus.blogspot.com

| Moartea25 a răspuns:

Ai putea trece la satanism. Uita-te pe Bucuria lui Satan. Este un site. Satan nu este rau, nu implica sacrificii si lucruri rele. Si eu am fost ca tine, dar dupa ce L-am cunoscut pe Satan, nu mi-a mai fost frica de nimeni pentru a am devenit propria mea stapana. Vrei sa vorbim in privat? Eu am depresie severa, apropo

| TaviComplicat explică (pentru Moartea25):

Pentru mine, sa ai depresie severa inseamna sa ai sufletul gol, mintea blocata, si viata amara. Ai depresie severa, ceea ce nu este deloc in regula. Nu voi trece la satanism daca singura persoana ce imi recomanda asta are depresie severa. Totusi, eu pot intelege orice persoana, si nu voi fugi de tine ca de dracu, cum fac unii. As vrea sa vorbim pe privat, dar nu stiu pe ce platforma.

| krazzy a răspuns (pentru Moartea25):

O daca l-ai cunoaste cu adevarat, sa-i simti ura, fereasca-te Domnul, este un mare mincinos si viclean, mai am citit despre unul care s-a bazat pe ingerul intunericului si toate minciunile propovaduite de el si a ajuns cu doua picioare rupte si doar Dumnezeu l-a vindecat mai apoi, fiindca a avut o mama care l-a iubit!

| Moartea25 a răspuns:

Iustina200022@gmail.com scrie mi acolo happy

| Turing a răspuns:

Probabil că te simți așa din cauza credinței că îți câștigi aprecierea din partea lui Dumnezeu și mântuirea prin faptele bune pe care ar trebui să le faci.

Nu uita că mântuirea și iertarea păcatelor nu o dă biserica sau oamenii, ci Dumnezeu.

Aceste sentimente de frică eu cred că este vocea lui Dumnezeu care dorește să îți spună că este o cale mai bună pentru viața ta. Că El te iubește așa cum ești și nu este nimic ce poți face să te iubească mai mult pentru că El deja și-a arătat această dragoste murind pe cruce.

Creștinismul nu stă într-o denominație ci într-o relație cu Dumnezeu. Roagă-te lui Dumnezeu prin cu cuvintele tale cerându-i să îți arate calea. Văd că ai o mare dorință și știu din experiență că El nu dezamăgește niciodată.

Poți să citești și evangheliile (Matei, Marcu, Luca, Ioan) și să vezi dragostea lui Dumnezeu față de noi, oammenii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Turing):

Mai bine ai citi tu acele Evanghelii pe care le recomanzi!
Dumnezeu a dat puterea si harul de a ierta si dezlega pacate, unor oameni - Sfintilor Apostoli:

Ioan, cap 20:
21 Si Iisus le-a zis iarasi: Pace voua! Precum M-a trimis pe Mine Tatal, va trimit si Eu pe voi.
22 Si zicand acestea, a suflat asupra lor si le-a zis: Luati Duh Sfant;
23 Carora veti Ierta pacatele, le vor fi Iertate si carora le veti tine, vor fi tinute.

Sfintii Apostoli au dat mai departe episcopilor si preotilor prin Taina Hirotoniei puterea si harul de a ierta pacatele.
Deci, ce iarta preotul sau episcopul, in Biserica Ortodoxa, iarta si Dumnezeu!

Sa stii ca Dumnezeu nu este in relatie ereticii mincinosi, "altcineva" le tine de urat!

| Dinutu21 a răspuns:

Hei vreau sa iti spun sa continui sa crezi in DUMNEZEU si sa il cauti cu toata inima si negresit ti se va descoperi asa am fost si eu si acum când L-am gasit sunt cel mai fericit om

| Gutierez a răspuns:

Dumnezeu a existat si exista pentru totdeauna. Daca refuzi sa crezi ca nu exista Dumnezeu, tu pentru El mereu vei exista. Trebuie sa intelegi ca doar El este scaparea si calea, ceea ce simti nimeni nu poate schimba, Dumnezeu ne pune la incercare, viata este doar un mic obstacol spre adevarata imparatie a lui Dumnezeu. Incearca sa fi prieten si sa comunici cu El ca si cu o persoana, simte divinitatea.