| Nevermindd a întrebat:

Am ajuns sa cred ca mersul la biserica si tot ce tine de aceasta( botezul, impartasania etc.) nu sunt chiar asa de importante in relatia cu Dumnezeu. Cred in Dumnezeu doar ca nu merg la biserica si am decis sa nu ma impartasesc. Pur si simplu mi se pare irelevant. Foarte multe persoane considera ca fara mersul la biserica, fara impartasanie...credinta nu e "reala". Nu cred ca-mi voi schimba parerea insa vreau sa aflu si parerea celorlalti: credeti ca daca nu ma voi impartasi, credinta mea in Dumnezeu va fi "nula"? Si daca tot vorbim de impartasanie. aveti idee care e originea acestui obicei?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Ai zis bine, de fapt Dumnezeu e preocupat ca noi sa aplicam ce spune Biblia, iar in ea El doreste ca oamenii sa se roage direct lui si sa ii spuna lui ceea ce gresesc si sa isi ceara iertare.Matei6:9-15.

7 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Credinta ta va fi lipsita de un lucru foarte important, esential, pe care l-a lasat Fiul lui Dumnezeu odata cu Intruparea Sa: Lucrarea harului Sau si lucrarea Duhului Sfant...

| milan9 a răspuns:

Ai cerut pareri si fiecare spune ce crede, pentru ca sunt mii de culte si religii inffintate de initiative umane contradictorii, DAR, Fiul lui Dumnezeu a lasat o singura Biserica.
Este esential ce crezi tu: conteaza ce a intemeia Dumnezeu in mod special prin Intruparea Sa, sau, ideile si cultele "autoinfiinţate" in concurenta cu El...

| sublime89 a răspuns:

Bineinteles ca poti sa crezi in d-zeu si fara sa ai de-a face cu biserica. Tot mai multi oameni sunt dezamagiti de biserica, si continua sa creada in d-zeu fara sa mai frecventeze slujbele. Eu unul cred ca e un mic pas spre ateism. Altii nu sunt de acord cu asta. Doar timpul ne va arata.

| Deaad a răspuns:

Te invit sa te uiti la raspunsurile mele anterioare.
Rezumat:Bine macar ca va da-ti si voi seama ca, cladirea aia e o eroare a societatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu e o problema ca nu mergi tu la biserica. Dumnezeu bate la usa inimii tale.i-ai deschis? l-ai primit in viata ta? ori l-ai inchis in biserica si te gandesti ca vei merge candva la el? eheiiiii nevermind,cati am facut chesia asta. punete in postura asta si vei vedea ca nu e chiar placut.el nu numai ca a venit in viata noastra; dar a vindecat orbi,ologi, leprosi, a inviat morti, a invatat oameni, si si-a dat viata pentru noi.nu stiu nici un om care ar face asta pentru noi, in afara de sfintii mucenici care si-au petrecut viata rugandu-se pentru noi si si-au dat-o pentru mantuitorul nostru.

| RockOrNothin a răspuns:

1.Nici eu nu merg la Biserică, decât de Paște (primesc vin gratis!)
2.Ce contează originea? Ideea e că primești vin gratiiiiis!
Glumeam. Nu. Poți să stai acasă, să bagi o bucată de pâine în vin și să bei, că tot aia e.

| CristinaBella02 a răspuns:

In mod normal, impartasania si spovedania sunt taine prin care tie ti se pot ierta anumite pacate si astfel tu sa poti ajuge mai usor la ceea ce numim Mantuire. Eu nu cred ca daca nu te impartasesti credinta ta e nula, dar cu privire la Botez, Botezul e o taina prin care practic ti se iarta pacatul stramosesc cu care toti ne nastem si se spune ca daca nu esti botezat, faptele buna si credinta sunt irelevante. Acum depinde si in ce religie crezi, de exemplu la musulmani nu cred ca exista propriu-zisul botez.