| Jardelin a întrebat:

Am auzit pe unii atei intrebind chiar aici pe TPU, "credinciosule, atunci cind esti bolnav de ce te duci la spital si nu la biserica?"

Intrebarea mea pentru unii atei este:

Atunci cind sinteti bolnavi si spitalul nu mai poate face nimic, de ce parasiti spitalul si va duceti la biserica?

57 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Ateu esti pana in momentul in care incepi sa crezi in Dumnezeu.
Prin urmare intrebarea ta nu e adresata ateilor ci fostilor atei.

| Inferno a răspuns:

Ar fi contrar firii sa te sacrifici in numele adevarului obiectiv. Daca asa ar functiona lucrurile tu nu mai existai.

Cu alte cuvinte,motivul pentru care anumiti atei se duc la biserica atunci cand medicina nu ii ajuta este pentru ca TU sa existi. Ar trebui sa fi recunoscator.

Daca natura nu ne-ar fi inzestrar cu aceasta dorinta,de a supravietui chair si atunci cand nu se poate,si de a cauta, in consecinta, solutii fantastice, astazi viata ar fi ramas la stadiul de vierme. Iar tu nu mai erai aici sa postezi aceasta intrebare, caci oamenii nu ar fi existat.

Daca cerbul ar fi renuntat sa mai fuga de leu, surprins in camp deschis, daca antilopa ar fi inceta sa se mai zbata in falcile crocodilului pe motiv ca "e prea putin probabil sa mai scap", daca toate animalele ar fi incetat sa mai caute viata acolo unde nu este, TU, ti-o garantez, nu existai.

Insa multumita faptului ca asta nu s-a intamplat, multumita faptului ca exista un instinct de coservare activ pana in ultima clipa a existentei, instinct ce-l determina pe individ sa caute salvarea chiar si acolo unde nu-i, multumita acestor lucruri existi.

NOname
| NOname a răspuns:

O premisă prostească şi fără nicio bază.

Ai încercat tu ceva, dar nu ţi-a ieşit.

| Jardelin explică (pentru NOname):

O baza este, ca altfel nu intrebam. Sint oameni, atei, care la un moment dat in viata lor iau in considerare ca de fapt ar putea sa existe Dumnezeu si, ce sa vezi, incep sa i se roage!

Din pacate, dupa ce toata viata L-au hulit si negat pe Dumnezeu, speranta in El vine in situatii dramatice si la limita. De ce nu au curajul sa mearga pina la capat cu convingerile lor evolutioniste asumindu-si soarta?

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Acei oameni nu sunt atei (ci teişti deghizaţi), dar chiar dacă am admite că ar fi, generalizarea ta tot este greşită.

| ALGator a răspuns (pentru Jardelin):

Cred ca toate combinatiile sint posibile.

In primul rind, orice om are dreptul sa se razgindeasca. Admit ideea ca exista atei convinsi care se razgindesc. Reactiile de razgindire mai depind si de nivelul de educatie si gradul de disciplina al persoanei in cauza. Daca nu esti introspect si nu ai habar ce se intimpla cu tine e normal sa fii in deriva fara ca sa-ti pese macar.

In ceeace priveste o anume demnitate a consecventei, care, da, pare mai eleganta.
As da un exemplu insa asemnator dar opus, simetric.

In urma cu ceva vreme, o familie musulmana (nu stiu daca pe musulmani ii socotesti credinciosi) era nemultumita de "comportamentul" fiicei lor (majora). Incalca perceptele religiei umblind cu barbati si poate nici nu era religioasa.
Tatal i-a ordonat fiului, fratele ei, minor, sa o ucida pentru a "spala onoarea familiei". Lucru pe care si acesta a si facut-o, desi nu este sigur daca nu chiar tatal a tras cu pistolul.
Toata lumea multumita deci.

La tribunal insa, tatal a negat orice amestec. Si aici se pune aceeasi intrebare. Daca toata viata ai facut lucruri in numele lui Dumnezeu (Alah, in traducere) de nu ai curajul sa mergi pina la capat.
Cazuri de genul celui de mai sus, de ucidere prin tortura pentru spalarea rusinii, comisa de rude, sint destul de frecvente.
Din fericire, religia crestina in forma ei prezenta nu mai are astfel de porunci in stare activa. Cine scotoceste prin scripturi le gaseste insa.

Trecind peste divagatie, da, sint de acord ca ar fi mai bine ca fiecare sa fie consecvent.

Ar mai fi de adaugat ca probabil putini dintre cei care citesc discutia asta au fost in fata mortii sau suferintei celor apropiati. Atunci, in acele clipe cind "il vezi pe dracul" garantez ca semnificatiile vietii se reduc la strictul necesar, cam un procent din lista noastra ambitioasa.

Sper sa ajungem cu totii acolo unde ne dorim fiecare - sus, dedesubt sau... lateral.

| Jardelin explică (pentru ALGator):

Apreciez rapunsul tau! Da, este o chestie de consecventa dar care nu as lega-o foarte mult de gradul de educatie. Si prostii pot fi consecventi! Forumul asta o dovedeste!

Tainele firii umane sint uneori greu de descifrat! "Surprize" de razgindire poti gasi la oameni inteligenti cred ca destul de des, tocmai pentru ca mintea lor ii ajuta sa depaseasca mai usor o atitudine indaradnica si stupida in raport cu evidentele spirituale care li se releva la un moment dat.

| AnotherNimrod a răspuns (pentru NOname):

Mna, mai au si ateii momentele lor de nebunie si disperare. Mda, daca se intampla asta sa speram ca avem pe cineva care sa ne traga o palma zdravana! laughing

| NOname a răspuns (pentru AnotherNimrod):

Aha. laughing
Într-adevăr, unii pot avea momente de nebunie din cauza disperării - mintea o mai ia razna în asemenea situaţii -, dar e o mare prostie şi aroganţă să faci o generalizare pe baza a câtorva excepţii, cum a făcut Jardelin, pornind de la premisa că toţi ateii se duc la biserică, când medicina nu îi poate ajuta.

| AnotherNimrod a răspuns (pentru NOname):

Stiu, pe langa o sanatate subreda iti mai ''ia mintea la vale'' laughing

| NOname a răspuns (pentru AnotherNimrod):

Da, din seria: un necaz niciodată nu vine singur.hee hee

| DeusCorrupti a răspuns (pentru Jardelin):

Pentru că intervine frica de moarte, ce se intampla dupa ce mor.
Acum, pentru a-ti explica un punct de vedere al meu asupra religiei.
Oamenii ajung in situatia cand medicina nu mai poate face nimic, si nu exista religie, stiu ca nu se intampla nimic dupa ce mori, nu mai au nici o speranță.
O teorie a mea asupra religiei e ca a fost inventata din acest motiv, cand omul nu mai are nici o speranță, biserica și credința sunt singurele care le dau impresia ca ii mai pot ajuta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

De fapt nu se duc neaparat la biserica, ci intra in contact cu religia in care au crescut, si de obicei asfel de persoane sunt in culmea disperari.

| Zenicide a răspuns:

Cand esti bolnav si spitalul nu mai poare face nimic apelezi la voodoo, lol. Are mai multe sanse sa functioneze decat magia crestina, statistic vorbind big grin

| Narcis2007 a răspuns:

Si ce sa fac la biserica? sa astept o "minune"?

| Jardelin explică (pentru Narcis2007):

Pai, asta e ultima speranta! Minunea in care nu ai crezut niciodata!

| RAY a răspuns:

Ce ateu e ala care merge la biserica cand da de greu, da asa sunteti voi crestini la greu fugiti la biserica asta dupa ce stati in spital si bagati rugaciuni sa va salveze domnu

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca sunt atei ca baubaulica whistling laughing, sau ca nenea popă care misuna pe aici, si care era tare ateu, bea, fuma, umbla la femei si injura de dumnezeu, in cazul asta, toata lumea e atee, si nu doar fata de ceilalti enpe mii de zei, cum zice acel citat.

Ce e asa greu de priceput ca asa cum tu nu mai crezi in mos craciun, asa nu mai cred ateii in zeul tau, sau oricare altul, deci, cei care merg la biserica, nu sunt atei, oricat ar spune ca sunt?

| Jardelin explică (pentru Mădă0611):

Iti schimbi avatarul al fiecare raspuns? Unde l-ai gasit pe "vegetarianul" asta?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Ejtii pe langa, dar nu ma mir, in tv e diavolul, e in tehnologie de fapt, dar e confortabila, asa ca e doar in lucrurile la care poti renunta. http://en.wikipedia.org/wiki/Dr._Seuss%27_How_the_Grinch_Stole_Christmas! _(TV_special)

Repet ideea reformuland-o, odata ce intelegi ca zeii sunt inventii omenesti (voiam sa zic umane, dar uman ar trebui sa insemne inteligent), nu poti crede in ei.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

Apropo, vezi ca e gif, adica vegetarianul misca. >:) http://i.imgur.com/CxwKH25.gif

| Jardelin explică (pentru Mădă0611):

Sint un pic pe linga, recunosc! Nu am televizor de aproape 2 ani!

Am vazut filmul cu comedia asta verde! Imi amintesc cite ceva din el, vag!

| Holiday a răspuns:

Faptul ca unii asa-zisi atei ajung in disperare de cauza pe la biserica in anumite situatii e un fapt. De ce fac asta, habar n-am, oricum e dgeaba, dar chiar si asa ajung acolo numai dupa ce intai trec pe la spital si le spun medicii ca e nasoala treaba, si ii apuca disperarea si nu mai judeca limpede. Problema e ca, la fel ca ateii, credinciosii dau fuga tot la spital ceea ce evident inseamna ca nu au incredere in puterea bisericii de a vindeca ceva, pe buna dreptate pana la urma, dar macar sa taca naiba si sa nu mai bata campii cu vindecarile prin tot felul de metode religioase.

| Jardelin explică (pentru Holiday):

Bai vacanta trista, trebuia tu sa degenerezi un pic, ca altfel nu dormeai bine in noaptea asta!

| Holiday a răspuns (pentru Jardelin):

La cat de stupida e intrebarea, nu-mi fu greu sa-ti dau cu ea in cap.winking

| Felys a răspuns:

Eu sunt atee si sub nici o forma nu as alege biserica si religia in general sa ma faca bine, nu e posibil asa ceva, este o ineptie, orice problema se rezolva la spital sau...deloc

| Jardelin explică (pentru Felys):

Nu am harul proorocirii, dar referitor la tine, ceva imi spune ca, undeva in viitor te vei intilni cu Dumnezeu in aceasta viata!

| Felys a răspuns (pentru Jardelin):

Ai cazut cumva din copac? vezi ca ti s-au incurcat circuitele

| anonim_4396 a răspuns (pentru Felys):

Asa mi-a spus si mie ditamai chirurgul ortoped care mi-a facut mana din nou dintr-un terci zdrobit, si cand l-asm intrebat; Domnu doctor? mai vad eu mana sanatoasa la loc? dragul meu; eu am facut ce tinea de mine.deacuma depinde de tine si mai ales de Dumnezeu.deci felys? doctorul lega rana, si Dumnezeu vindeca.numa cine nu e patit e prost de moare.de aia romanasul nostru a spus; TOT PATITUL E PRICEPUT.

| Felys a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai calm ca nu esti singurul patit,si eu am avut parte de nenorociri si nu m-am agatat de biserica in nici un fel pentru ca era inutil, am luptat cu mine insumi si am depasit momentul nefericit, numai un om puternic isi aduna fortele atunci cand lucrurile degenereaza, unul slab da fuga la biserica crezand ca il va salva cineva, total gresit

| anonim_4396 a răspuns (pentru Felys):

Ti-as fi dat funda daca ar fi fost intrebarea mea.

| Felys a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi,mersi,viata insemna o lupta continua si numai cei puternici emotional sunt capabili sa razbata, restul intra in depresii

| anonim_4396 a răspuns (pentru Felys):

Sau o dau pe calea "domnului". dar oricum sfarsesc rau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Felys):

E greu de explicat ca Dumnezeu nu locuieste in case de piatra, nici in inimi de piatra.da un om care gandeste poate pricepe, un prost care are imaginatia ingusta asa vede; o visewrica de care stau agatati toti nenorocitii.e gresit dar nu ma mira.ramai cu imaginea asta, daca te incalzeste, si du-ti lupta ta cu tine insuti.numa sa fie o lupta buna.si o victorie rasunatoare si definitiva.altminteri ai trait degeaba.

| Jardelin explică (pentru Felys):

Si tu crezi ca esti puternica emotional?! Esti mai slaba decit crezi! Fara Dumnezeu esti nimic, draga Felys! Ti-am mai spus, tu, vei ajunge intr-o buna zi sa-l cauti pe Dumnezeu!

El deja exista, in inima ta si in mintea ta! Va veni o zi in care vei realiza acest lucru, te vei adresa Lui, si primul cuvint pe care il vei rosti va fi "Iarta-ma!"

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Reciteste ultimul tau post dar cu o gandire gen " in afara cutiei". poate asa ai sa vezi ce om dibil mintal a putut scrie asa ceva.

| Felys a răspuns (pentru Jardelin):

Glumesti desigur,eu si la un popa care m-a intrebat pe strada daca cred in baliverne i-am spus ca nu,te pomenesti ca da strechea peste mine la batranete,si nici atunci nu imi voi schimba convingerile legate de religie,cred in stiinta,in ceea ce vad,in ceea ce se poate demonstra, cred in existenta unor alte civilizatii de pe alte planete, galaxii, cred despre originile vietii pe terra ca sunt ori un acident ori ceva voit a unor extraterestrii, cred in evolutie si pentru nimic in lume nu imi voi retracta aceste afirmatii

| anonim_4396 a răspuns (pentru Felys):

Nu ai cu cine vorbi.

| Felys a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca si tine dealtfel

| anonim_4396 a răspuns (pentru Felys):

laughing cum asa? daca tot faci comenarii de genu explica

| Deaad a răspuns:

Nu e adevarat ce spui tu.Pe ce te bazezi?
Daca as fi bolnav nu m-as duce la biserica.As accepta boala si m-as duce la spital sa o tratez. Daca nu mai e speranta, in nici un caz nu ma duc la biserica.De ce as face asta? Crezi ca daca m-as imbolnavi de o boala incurabila, mi se trezesc instinctele crestinesti si sa cred ca exista Dumnezeu si ca va face o minune? Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi s-a intamplat chestia asta la 16 ani. am plecat acasa si am stat. si ma gandeam una alta. nici macar o data nu mi-a trecut prin cap biserica sau "interventie divina ". norocu meu a fost ca dupa 2 luni am fost chemat iar, si s-au rezolvat problemele. deci, aia de care zici tu sunt curve cu 2 fete, nu atei. nu incurca una cu alta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au un unghi foarte ingust prin care percep asa zisa realitate.
Au nevoie de timp, de experiente di de intelepciune ca sa inteleaga mai mult.
Timp pierdut sa apleci urechea la bâiguielile lor.
Unii spun ca ei cred doar in știința dar nu au terminat de învățat nici tabla înmulțirii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hm,tu vorbesti de o coditionare psihopatologica, nu merg neaparat la biserica, ca de exemplu o persoana atee care a fost crescut si educat in religia hindusa, si afla ca are cancer in starea terminala, datorita instictului, de supravietuire si frica de moarte va apela la zei, prin urmare Jardeline zeul tau nu e o exceptie a acestui tip de comportament psihopatologic, dat de frica de moarte intr-o masura mai mica sau mare, iar intr-o alta de dorinta de a trai cat mai mult. Ideea ca o asfel de persoana va apela la zeul din religia cu care a fost crescut, daca nu a fost crescut intr-o anumita religie, daca acest coportament psihopatologic se manifesta, persoana respectiva va apela "la toti zeii". Acum ai priceput?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O poza pentru tine. mi s-a parut amuzanta!
http://s27.postimg.org/x601sn0vn/capture_20140907_233038.png

| BogdantheDreamer a răspuns:

Ha ha.

Vino la Biserica cât încă eşti în viaţă, pe picioarele tale, căci legat la mâini şi la picioare, adus de alţii între patru scânduri, e prea târziu!

| BogdantheDreamer a răspuns:

Ha. ha. Din nou vad ca atei au mentalitatea de turma laughing, isi consolideaza bazele unul altuia, se sutin reciproc iar cand sunt siguri ca au dreptate... lovesc tastatura, pentru a ne arata cat de desteptii sunt ei happy. Jalnic.

| AnnaaaMaria a răspuns:

Și Dumnezeu ne îndeamnă să mergem cu credință la medici în caz de boală fiindcă și ei sunt trimișii săi.În fiecare colțișor al lumii, Dumnezeu trimite anumiți oameni pentru anumite lucruri. Preoții au rolul de a-ți vindeca sufletul, medicii de a-ți vindeca trupul, judecătorii de a face dreptate și așa mai departe. Încercați să nu mai fiți răi, aici mă refer la cei care lasă comentarii și încercați să vedeți și dincolo de aparențe. Vă încredeți în știință, dar nu știți că marele fizician Newton și-a încredințat ultimii ani din viață divinității. El a fost doar un exemplu happy Lăsați la o parte răutatea și întoarceți-vă fața către Dumnezeu

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnnaaaMaria):

"dar nu știți că marele fizician Newton și-a încredințat ultimii ani din viață divinității", daca el a facut-o asta inseamna ca trebuie sa facem la fel cu toti? daca el a fost curva cu 2 fete ( in privinta asta ) nu toti sunt.

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu la asta mă refereamlaughing faceți ce vreți cu viața voastră, pe mine nu mă afectează în niciun fel. ceea ce am vrut eu să subliniez e că oameni deștepți au descoperit că Dumnezeu există

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnnaaaMaria):

Nu suntem noi putin ipocriti acum, hmm?
daca 1 din 10 a zis ca dzeu exista inseamna ca exista? dar daca 9 zic ca nu exista, inseamna ca ei "nu l-au vazut pe dzeu" sau prostii de genu? uimeste-ma-

| Jardelin explică (pentru AnnaaaMaria):

"Nu la asta mă refeream laughing faceți ce vreți cu viața voastră, pe mine nu mă afectează în niciun fel. ceea ce am vrut eu să subliniez e că oameni deștepți au descoperit că Dumnezeu există"

Asa e!

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor doamneeeee. măi omule, mă refeream la faptul că newton a fost un om foarte inteligent și viața lui a stat în cunoaștere, de aceea l-am și dat drept exemplu. ce treabă are ce am zis eu cu ce ai zis tu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnnaaaMaria):

Tu ai dat un exemplu, dar desigur doar cel care scoate credinta ta in valoare. sau tu nu intelegi nici macar ce scrii.

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi normal că trebuia să dau un exemplu care să scoată credința mea în valoare. nu e logic?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnnaaaMaria):

Nu. aia e curvarie. de ce ai scoate doar in avantaj si nu si dezavantaj si lasi pe restul sa aleaga din cele 2. cam asa e cu toata "religia" voastra. o las balta aici. numai bine

| AnotherNimrod a răspuns:

Pai...chestia e ca eu n-am facut-o niciodata. Asta a fost treaba familiei mele chiar daca eu nu pricepeam cum o sa ma ajute asta rolling on the floor Iar in momentul in care afli ca stai destul de nasol cu sanatatea iti mai pierzi capul si faci lucruri pe care nu le-ai fi facut in mod obisnuit cum ar fi sa te rogi chiar daca esti ateu. Dar am o vaga impresie ca nici eu nu prea siguri de ei cand fac astawinking