| dreams18 a întrebat:

Am citit de curand o carte despre,, lumea de dincolo" si am intalnit un nume,, Azna -mother god" care s-ar presupune a fii o varianta feminina ce exista pe langa Dumnezeu in ceruri, cu aceeasi putere ca El. Lectura aceasta m-a intrigat si vreau sa imi spuneti ce stiti despre aceasta Azna? si cine este ea (in ce religie se vorbeste despre ea, deoarece in religia mea -crestin ortodox nu se mentioneaza si nu am stiut de existenta ei)?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

E vorba de zeita Aserah. Poti sa citesti mai multe aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/A%C8%99erah

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Asta se întâmplă când eşti convins că dacă scrie ceva undeva, înseamnă automat că este şi adevărat. Aşa a supravieţuit religia atâtea secole.

Dacă în realitate lucrurile ar funcţiona aşa, ar trebui să acceptăm că şi Harry Potter, Catwoman, Spiderman, etc. există (dincolo de imaginaţie).

| dreams18 explică (pentru NOname):

Nu am mentionat ca dau crezare acestor carti, doar am intrebat daca nu se pomeneste in vreo religie de Ea ca fiind un fel de Zeitate deoarece nu am mai auzit acest nume in nici o carte cu continut religios.

| danay72 a răspuns:

Nici in Biblie nu apare.E o poveste, doar atat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Nici zeul tau nu apare in scrierile altor religii deci si ce scrie in biblie e doar o poveste. Folosesc propria ta logica.

| Miauti a răspuns:

Nu apare in biblie deoarece este tradus diferit. "toiag"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista o ierarhie de entitati bine pusa la punct.
Oamenii pot sa-i numeasca cum vor fara sa influenteze in vreun fel lucrurile.

| digital7shady a răspuns:

Pai avand in vedere ca si Biblia e tot o poveste, n-ai de ce sa-ti faci griji.