| wdexwjmwd a întrebat:

Am citit inainte cateva intrebari si am ramas socat.
Unii useri considera ca un om nu poate sa faca fapte bune daca nu crede in Dumnezeul crestin si in biblie. Si ca Dumnezeul crestin nu ar primi in rai un ateu chiar daca acesta a facut fapte bune.
Nu suna asta a comunism? Esti cu noi, traiesti, esti impotriva noastra, te ia dracu.
De ce au unii impresia ca biblia ar fi mai importanta decat alte carti sfinte si ca daca nu faci ce scrie in ea, te ia dracu?
Si va mai mirati de ce religia e considerata opiul popoarelor.
Si o ultima intrebare: de ce au unii impresia ca religia ar reprezenta un instrument de masurat bunatatea cuiva?
Ii rog pe 4bb4, ahava, martzian si alti useri sa gandeasca singuri si sa nu dea citate din biblie.
Si sa nu veniti cu pseudo-argumente de genul: unde nu e credinta in Dumnezeu, nu exista si moralitate.
Ba exista, insa sunteti voi prea orgoliosi si ati fi in stare sa-i dati in cap celui de langa voi daca nu va impartaseste religia.
Atat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei chiar nu sunt morali. Sunt doar fricosi. Le e frica sa nu fie pedepsiti, sa nu "piarda totul". Am pus si eu intrebari de genul si raspunsul primit a fost "pai daca nu exista dumnezeu ce ne opreste sa-i ucidem pe altii, sa furam, sa mintim, sa avem sclavi si altele? Eu daca as stii ca nu exista dumnezeu as face lucrurile astea fara ezitare. Fara dumnezeu totul este permis"... Si mai au unii tupeul si nesimtirea sa spuna ca ateii sunt "oameni periculosi" deoarece ei nu cred in dumnezeu si merita sa ajunga in iad unde sa fie torturati pe veci. Acei crestini pretind ca sunt buni, morali si drepti dar cu prima ocazie sunt pregatiti sa isi distruga aproapele pentru ca "fara dumnezeu totul este permis".

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Lovitura sub centura, cu generalizare si jigniri... Dar daca vrei sa numesti fricos pe omul care se teme de Dumnezeu si care este fericit (vezi Psalmul 112), go for it...

Nu te obliga nimeni sa stai in compania crestinilor, dar probabil frica de care vorbesti te indeamna. E mai usor pentru hot sa strige hotul si pentru fiecare dintre noi sa ne punem esecurile pe seama celor din jur. Teama este normala, pentru ca esti om si intrebarile din capul tau este firesc sa te macine, mai ales alea pe care nu le pui pe TPU.

Gaia, nu lasa jos stacheta bunului simt, ca iti pierzi renumele de persoana cu principii!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu personal nu am susținut niciodată că un ateu nu e capabil de fapte bune. Ba dimpotrivă. Sunt atei care se află in fruntea listei când vine vorba de altruism, filantropie și principii morale.

Ce mă uimește pe mine, e TOCMAI acest consens universal uman in ceea ce privește moralitatea, idiferent de opiniile, perspectivele cu caracter religios ale omului. De unde știm ce e bine și ce e rău, dacă nu există un standar absolut, un reper invariabil după care să ne orientăm in evaluarea noastră?

Pentru că logic vorbind, fără conceptul de bine absolut (Dumnezeu), noțiunile de,, bine și rău'' ar trebui să se limiteze la opinii personale și nimic mai mult. Cu toate acestea, chiar dacă tu ești ateu iar eu teistă, putem foarte bine fi de acord in ceea ce privește moralitatea (cu excepții infime). Pur și simplu ȘTIM că e rău să furi, să ucizi, să inșeli.

Rațional vorbind, nu poți transforma,, este'' in,, trebuie'', ca obligație morală. Din această cauză sunt de acord cu Dostoievski când spune că,, Fără Dumnezeu totul e permis.'' Nu există ABSOLUT fără Dumnezeu, deci nu există nici bine absolut, deci nu există dreptate absolută - totul e permis. Asta nu inseamnă că fără Dumnezeu (adică in absența credinței in Dumnezeu), nu ezistă moralitate.

Cotrariul mă intrigă pe mine.
Pricepi?

88 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Exista printre atei oameni morali cu principii solide.Biblia este cartea care pentru crestini reprezinta ghidul lor de viata.De aceea noi nu putem sa schimbam nimic.omul este nascut in pacat.Dar avem la Tatal un mijlocitor, pe Isus Hristos.1 Corinteni6,, Nu ştiţi că cei nedrepţi nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă înşelaţi în privinţa aceasta: nici curvarii, nici închinătorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomiţii,
1Cor 15.50; Gal 5.21; Efes 5.5; 1Tim 1.9; Evr 12.14; Evr 13.4; Apoc 22.15;
10 nici hoţii, nici cei lacomi, nici beţivii, nici defăimătorii, nici hrăpăreţii nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu.,,

Răspuns utilizator avertizat
| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru EmaS):

"Exista printre atei oameni morali cu principii solide."
In sfarsit ai spus si tu ceva corect. De cand asteptam asta...happy
Restul nu am mai citit.

| EmaS a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Ba da, sunt foarte capabila. Numai ca nu imi sta in puterea mea sa schimb eu ceva. Legile sunt scrise, eu aleg daca le respect sau nu. Nimeni nu poate sa ajunga in cer fara Dumnezeu.

| EmaS a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Vai ce onorata ma simt! Si, ma rog cine esti tu sa aprobi sau nu cele scrise de mine? Nu crezi ca iti depasesti atributiile?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Exista un singur Dumnezeu adevarat!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Pentru ca eu spre deosebire de tine, am cautat, am cercetat si am gasit!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Adica vrei sa spui ca daca credem Cuvantul lui Dumnezeu ne dam superiori? Din contra, voi ne credeti inferiori pentru convingerile noastre.Ne faceti irationali, ignoranti.

Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns (pentru EmaS):

Ema,uite un mic exemplu,crestinismul zice ca ne-a plamadit Dumnezeu din lut,hinduismul ca descindem din nemarginita intelepciune a lui Krishna,iar islamismul(care are elemente comune crestinismului,chiar Gavril a zis-o,cu ajutorul lui Mahomed si Allah,cand Gavril i-a indesat practic, lui Mahomed, o hartie in fata), ca suntem dintr-un cheag de sange facuti de catre Allah?

Unde e de exemplu rationalismul sa crezi ca esti facut din lut, sau din intelepciunea unei chestii cu 4 maini si 4 picioare? Bine, ca nici islamistii nu sunt aproape, dar nici asa departe ca voi.Repet,lut-sange.Daca te intepam cu un gladius ce iese din tine, lut sau sange?

| EmaS a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Nu sunt decat doua cai.Cu Dumnezeu sau cu satan.Tu alegi pe care vrei sa mergi.Nu este o cale de mijloc.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Cum adica doua cai? Cu ateii cum ramane?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica cu Dumnezeu si fara Dumnezeu.Ce nu ai inteles?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Puteam sa pun orice la pariu ca nu imi vei da un raspuns deloc bun.
Ema, am observat ceva la tine, fara sa vreau.
Intri in niste discutii care te depasesc total, nu te retragi, dar continui sa dai raspunsuri fara nici-o logica. Cand intri in astfel de discutii, aici nu mai este vorba despre cine are ultimul cuvant, castiga. Este vorba despre voi, sa gasiti raspunsurile intrebarilor voastre sau sa le intelegeti (acum nu stiu daca ma insel sau nu, poate unii de aici chiar asta vor, doar un concurs de inteligenta); in cazul tau, tu vrei doar sa le bagi tuturor pe gat ideile tale trase din cartea curului si cand nu reusesti si te pierzi, scrii aberatii de crapa pietrele. Cu tine nu se poate duce o discutie pana la capat.
Si orice ai spune tu, indiferent de religie, un om care ajuta, este un om cu un suflet bun.

| Adrianetc a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Daca esti un om NORMAL iti dai seama ca este ceva scarbos dragostea dintre barbati si femei, daca esti ateu si gay si tot ai atatea intrebari, du-te odata la o biserica, nu mai fi asa indiferent cu religia. daca parintii tai habar nu au de biserica si Dumnezeu normal ca esti si tu la fel.

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns:

Draga WQT nici tu şi nici eu nu putem schimba legile Cerului.
Ele sunt scrise de Dumnezeu şi trebuie respectate,aceasta este condiţia Lui de a ajunge în Cer!
Aşa cum pe Pământ sunt legi, aşa şi pentru Cer sunt legi, legile lui Dumnezeu.

Nu ştiu ce e aşa greu de înţeles.şi în fond şi la urma urmei de ce ai vrea să ajungi intr-un loc în care oricum nu crezi că există? De care oricum îţi baţi joc?
De ce ai vrea să ajungi la Dumnezeu dacă oricum nu crezi în El?
Asta ar însemna că Dumnezeu ar obliga omul să ajungă lângă El ceea ce nu este corect sau este?

Eu aş vrea că toţi oamenii buni să ajungă în Rai, dar nu e după mine, Raiul este un premiu pe care îl câştigă cei care au alergat după el şi cei care l-au dorit.

O întrebare am pentru tine: Poţi lua carnetul de conducere dacă înveţi ce crezi tu că e bine sau ce trebuie?

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Am încercat să-ţi dau exemple omeneşti,pământeşti,exemple pe înţelesul fiecăruia cu speranţa că vei înţelege.

Stupid din punctul tău de vedere,cum de altfel tot ce ţine de Dumnezeu este stupid pentru tine!
M-ai întrebat,ţi-am răspuns,deci fără jigniri că nu te-am jignit, aşa vorbeşti cu puştanii din gaşca ta, nu cu mine Ok?

Trăirile şi experienţele mele cu Dumnezeu sunt dovada vie că El există şi din această cauză argumentele tale sunt nule pentru mine.
Dar tu nu ai cum să ştii aceste lucruri pentru că nu trăieşti în casă cu mine, nu mă cunoşti în realitate, nu cunoşti viaţa mea, deci te rog frumos nu-mi mai jigni credinţa că eu nu te-am jignit pentru faptul că nu crezi!
ţi-am răspuns doar din politeţe, iniţial voiam să te ignor dar am zis să răspund totuşi...deşi eram sigură că nu ajungem la nici un rezultat!

Răspuns utilizator avertizat
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

"Ii rog pe 4bb4, ahava, martzian si alti useri sa gandeasca singuri si sa nu dea citate din biblie."
Ceri imposibilul.

| MortemAeternum a răspuns:

Ce considera unii useri crestin nu are nici o valoare. De fapt aici nu ai ce discuta, deoarece biblia afirma ca fiecare om cunoaste ce este "bine" si ce este "rau", iar omul poate fi bun din egoism, la fel ca si crestinii, care fac totul pentru premiul cel mare, ca daca nu ar fi nici un premiu la sfarsit ar fi jale, deci o discutie pe aceasta tema cu un crestin nu isi mai are rostul cand "ghidul" lor spune altceva...
"Si ca Dumnezeul crestin nu ar primi in rai un ateu chiar daca acesta a facut fapte bune.
Nu suna asta a comunism? Esti cu noi, traiesti, esti impotriva noastra, te ia dracu."

Suna a prostie nu a comunism. Multi isi fac un Dumnezeu ridicol, care pedepseste nedrept, desii ei afirma ca aia este dreptate, chiar daca nu pare, totusi este dreptate, pentru ca puterea este dreptate.
Sa presupunem ca exista Dumnezeul biblic, mi-ar fi greu sa mi-l imaginez pe tronul lui, cu "cartea vietii" in mana trimitand oameni in iad doar pentru ca nu au putut sa inteleaga mesajul(din diferite motive) sau nu au auzit de acest Isus. Oricum doar daca trimite un singur om un iad, indiferent de cat de rau ar fi acel om, fapta aceasta este pur si simplu nedemna pentru fiinta divina. Bine inteles multi rasucesc totul in asa fel incat sa spuna ca de fapt noi ne condamnam singuri, noi suntem vinovati, Dumnezeu si-a trimis fiul sa fie torturat pentru noi, acum totul depinde de noi(o gandire foarte simplista, care nu ia in calcul mai nimic).

| Kaleo a răspuns (pentru MortemAeternum):

Cred ca puteai cere putin ajutorul femeii de serviciu de la bloc, asa fara carte cum e...

| MortemAeternum a răspuns (pentru Kaleo):

Du-te nene sa iti ei pensia sau mai bine nu te mai du deloc, ca doar raiul te asteapta, asa ca zboara puiule, zboara si nu te mai intoarce.

Răspuns utilizator avertizat
| Kaleo a răspuns (pentru MortemAeternum):

Era odata unu mic si chel pe piept. A vrut sa para si el gagiu. Ce-i mai trebuie minte daca are celular? Numa ca femeia de serviciu nu credea la fel. Ea cica nu vorbeste cu d-astia cu mustata rasa pe baza buzei... Si gata. happy

| MortemAeternum a răspuns (pentru Kaleo):

Vai saracu de tine se pare ca aveai probeleme mari cu femeia de servici in tinerete sau cine stie poate esti insurat cu una...
Acum lasa nene ca nu toti pot sa ia premiu nobel ca tine sau sa faca descoperiri stiintifice care sa ajute omenirea la fel cum ai facut tu. Te inteleg tu esti un geniu neinteles saracu de tine, un al doilea Eminescu.
Acum fa un ultim bine planetei si tarii, sacrificandu-te pentru noi prostii si nu iti mai lua pensia, va fi pentru binele nostru comun si vei deveni si tu un Isus pentru romani.Cine stie poate peste ani unii o sa iti pupe cadavru.

| Kaleo a răspuns (pentru MortemAeternum):

Ce spuneai? Nimic? Ai dreptate.
Vezi ca ai votat bine, a iesit Vanghelie la voi acolo... happy

NOname
| NOname a răspuns:

Îmi cer scuze că intervin, dar v-aș ruga (pe toți) să aruncați o privire la comentariile de aici (mai ales cele din urmă): http://www.tpu.ro/......-o-femeie/

Și când aveți două ore libere, vizionați și filmul, chiar merită.

| martzian a răspuns (pentru NOname):

Multumesc pentru recomandare. Am vazut filmul (cred ca in urma cu un an) si da, merita vazut.

| RAY a răspuns:

Ai dreptate

| martzian a răspuns:

"Unii useri considera ca un om nu poate sa faca fapte bune daca nu crede in Dumnezeul crestin si in biblie."

Prietene, ai mari probleme la capitolul citire! Eu nu am spus asa ceva, nici o data. Sigur ca si oamenii care cred fac fapte bune, doar ca minciuna (ce faci tu acum) nu este una dintre ele. Ia reciteste, mataluta, inainte sa vorbesti, ca ma pui la banuieli!

"Ii rog pe 4bb4, ahava, martzian si alti useri sa gandeasca singuri si sa nu dea citate din biblie." E ca si cand ti-as cere eu sa nu mai respiri, sa nu mai mananci. Dar nu ma dau inapoi de a ne pune amandoi la un mic efort de gandire, daca crezi ca Biblia nu iti este de folos. Poate ne faci o mostra a modului in care tu insuti gandesti.

Hai sa iti redau raspunsul cu privire la credinta si fapte bune. Imi poti spune de unde ti-ai tras concluziile de mai sus?

________________
Ele vin la pachet.

"Credinta fara fapte este moarta", iar faptele bune nu sunt suficiente pentru mantuire.

De ce? Pai faptul ca treci o batrana strada nu te va salva in fata judecatorului atunci cand, prin absurd, ajungi in fata lui pentru furt din magazine. E la fel si cu dreptatea lui Dumnezeu. Faptele bune... sunt bune, dar mai exista si problema pacatului, care se regaseste in viata fiecarui om.

Sper ca ti-am putut fi de folos.
___________________________

PS: Asa citesti si cartile care iti pica in mana, cum (nu) o faci cu un amarat de comentariu? Sau, intrebarea este, citesti, sau iti face cineva un rezumat al celor ce s-au scris?
PS2: "Atat." As zice ca mai mult nici nu mai trebuie... E suficient.

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns (pentru wdexwjmwd):

1. Nu am spus ca asta te face pacatos. Eu insumi sunt pacatos, ca noi toti de altfel.
2. Greseala sau intentie? Greseala. Ca sa respect nivelul la care se discuta si sa fie clar si pentru tine, reiau: "Sigur ca si oamenii care NU cred fac fapte bune". Multumit?
3. "Bineinteles, ai dorit sa creezi o aluzie falsa, ca sa ma faca pe mine un pacatos. - ai o idee paranoida ca toti vor sa te FACA pacatos. Toti suntem, fara sa ne FACA ceilalti. Ne FACEM singuri.
4. "Eu nu ma uit la religia unui om. Eu ma uit la caracter. Poti sa fii si crestin, musulman, ateu, panteist, taoist etc, daca faptele tale nu ameninta buna convietuire in societate, iti strang mana, insa daca faptele tale pun in lumina un caracter murdar, pa." - Te asigur ca faptele mele NU ameninta buna convietuire in societate. Intre noi doi eu sunt cel care se prezinta, daca te uiti la profil. Poti oricand sa mergi sa te interesezi cine sunt si in ce fel afectez societatea. Apoi te astept sa imi strangi mana si te invit la o cafea.winking
5."Irelevant. Inca o dovada de manipulare. Oricat de multe fapte bune ai face, tot te ia dracu." Nu comentez ceva ce ar trebui sa fie logic la orice varsta. Tu poti pune problema cum vrei, e alegerea ta...
6. "Am spus mai sus ca eu nu ma uit la religie si la caracter." Felicitari.
7. "Consider asta ca fiind un argument bun in a pune in lumina faptul ca un om poate sa fie bun, si fara sa fie crestin." Imi reiterez ideea: cititul asta pe diagonala... strica.
8. "Uita-te la ce ti-am scris si poate vei intelege ca nu ai spus nimic concret." Poate imi spui ce nu este concret din tot ce am spus. Ca nu au fost putine. Asa voi putea dezvolta.

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Vrei sa iti raspund in 9 puncte sau ce? Sa iti spun ca nivelul este pueril pentru ca, asa cum spuneam mai sus, te uiti si nu intelegi, citesti si uiti pana a doua zi? Daca nu ai inteles un lucru elementar, explicat ca la gradinita (repet, INTELES nu ACCEPTAT) cum poti astepta sa treci la urmatorul nivel al argumentelor?

| martzian a răspuns (pentru wdexwjmwd):

(Raspund DOAR ca sa nu crezi ca iti intorc spatele, dar cred ca e suficient pana unde s-a mers)
1. Am spus ca "Nu am spus ca asta te face pacatos. Eu insumi sunt pacatos, ca noi toti de altfel.", nu ca tu ai spus ca "nu esti sfant." Asta o stim amandoi. happy
2. "Si la ce nivel ma rog crezi ca discutam aici?" La cel trasat de tine.
3. "Ai dorit sa accentuezi ideea ca eu ti-as fi cerut ceva inimaginabil, ceva rau, ceva grotesc. " "Idee paranoida" dorea sa scoata in evidenta exact ridicolul acestei temeri fara acoperire.
4. "Eu nu am criticat persoana, ci ideile. Ideile tale sunt gresite si afecteaza o parte a societatii care nu are aceeasi religie ca a ta." Cum te simti cand ceri argumente de la altii, dar tu insuti lansezi afirmatii pe care nu le poti demonstra?
5. Eu am argumentele biblice. Le poti combate sau nu. Daca vrei sa o faci, go for it.
6."Prin ideile prezentate de tine, ai conferit imaginea unuia care considera religia mai presus decat faptele bune." Ti-am mai cerut o data sa citesti inainte de a trage concluzii pripite. Nepotelele mele de 11 si 12 ani au inteles... Asa pot spune ca prin ideile postate de tine ai dat impresia unuia care nu citeste cu atentie, prin urmare nu intelege, apoi se lanseaza in afirmatii ridicole, dupa care, cand este luat la rost, coboara nivelul undeva sub mediocritate, aberand fara acoperire. Macar eu, spre deosebire de tine, ma refer la lucruri reale, observabile, nu la ce am visat azi noapte, cosmaruri cu secte care ma atrag si ma convertesc cu forta. Apropo, e usor sa scapi de aici, nu te tine nimeni cu forta. Dar probabil ca iti doresti aceste discutii de care te plangi atat.
7. Exemplu?
8. "Pentru tine fraza: ambele vin la pachet e una logica?" Ai citit si continuarea? Explicatia la nivelul clasei a 4-a, la aia ma refer... Ok, daca ai facut-o, spune-mi la ce capitol esueaza din punct de vedere logic.

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns:

"Si sa nu veniti cu pseudo-argumente" Vei primi argumente atunci cand ne vei spune care sunt "argumentele" tale. Si, de asemenea, de ce argumentele mele din trecut, au fost "pseudo-argumente". La intrebari ce isi au raspunsul in Biblie, am raspuns din Biblie, dar am adus, daca ai curiozitatea sa te uiti, si argumente din lumea stiintei, intampinate cu agresivitate si cu o ironie nepuntincioasa...

| martzian a răspuns:

"Si o ultima intrebare: de ce au unii impresia ca religia ar reprezenta un instrument de masurat bunatatea cuiva?" - Asta e eroarea pe care doar tu o faci! happy

"ati fi in stare sa-i dati in cap celui de langa voi daca nu va impartaseste religia." Poate ne dai un exemplu. Sau doar spui si tu asa, sa te afli in treaba?

"sa nu dea citate din biblie" - Esti la sectiunea "Religie". Daca vroiai citate din ziare, trebuia sa mergi la
"Legislatie, Politic & Social"

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns (pentru wdexwjmwd):

1.Te rog sa nu generalizezi. Am vazut si eu prostanaci atei, nu inseamna ca toti sunteti la fel. "Nu e o eroare, e realitate."
2. Inchizitia nu este crestina. Nu iti spun de ce, pentru ca ai avut destule argumente. NU apartenenta scriptica la registrele unei organizatii te face urmas al lui Hristos.
3. Asta vroiai? Poate ne faci un rezumat cu concluziile tale. Ai grija, in functie de logica lui vei fi sau nu catalogat ca gandesti sau nu.

"Si nu te mai indeparta de esential." Incerc sa nu o fac. Tie cum iti merge?

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns (pentru wdexwjmwd):

PS: Ai raspuns fara sa raspunzi. Nu ai vrut, nu aia avut chef sau nu ai stiut? Nici nu ai observat ce te intrebasem, dar postarea ta ramane jenanta - in ideea in care ea nu are acoperire pentru ca afirma ceva ce unul dintre cei incriminati (eu) afirma ca nu a spus, prin urmare ca minti (scuza-ma ca suna asa) sau ca esti superficial / rau intentionat.

| martzian a răspuns (pentru wdexwjmwd):

1. Iti scapa analogia. Reciteste.
2. Trebuie sa reiei postari din trecut. Nu sta nimeni sa faca babysitting si sa te invete cum se foloseste butonul "search".
3. Respect parerea ta, doar ca, daca e fondata pe situatii in care minti si ma citezi gresit, pararea ta este gresita.

"Eu nu ma indepartez. Insa, tu incerci sa schimbi subiectul, in favoarea ta." Tocmai ti-am spus ca ma deranja ca te departezi de subiect. Ai pus o intrebare lunga, pornind de la o minciuna. De ce?

| Esperança a răspuns (pentru martzian):

Al 3-lea răspunsul chiar mi-a plăcut. laughing
Bun, ca şi celelalte de altfel.

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Pot sa te intreb ce varsta ai?

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns:

Ca sa nu fiu inteles gresit, ma retrag. Probabil trebuia sa imi dau seama, din intrebare, ca sunt atras la un nou circ. Va rog sa specificati de acum daca NU doriti sa auziti parerile crestinilor, mai ales atunci cand le cereti. Iar eu voi raspunde de azi doar celor care au intrebari sincere din domeniul Religie - Crestinism - Biblie si care stiu sa respecte opinia celuilalt (chiar si cand nu sunt de acord cu ea). Daca doriti sa comentati, va rog in privat, atfel veti avea impresia gresita ca va ignor, pe cand eu nu voi mai fi aici pentru restul show-ului dumneavoastra. O seara buna!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bravo! Exact asa e. Si in biblie spune sa nu judeci pe nimeni si ei ce sezatoare fac aici fratioaaaare...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indiferent de religie, un om cand face fapte bune, este un om bun. Degeaba se chinuie unii crestini sa ii demoralizeze pe atei, care si ei sunt tot oameni si pot face fapte bune ca oricine. Iti pierzi timpul WQT, nu vezi ca sunt ca niste catelusi care alearga dupa coada lor. Inteleg ca tu incerci sa ii faci sa inteleaga ceva, dar sunt prea naivi sa accepte corectitudinea.

| Kaleo a răspuns (pentru anonim_4396):

"nu vezi ca sunt ca niste catelusi care alearga dupa coada lor." (semnul intrebarii, dar, na, asta explica de nu luati bacul la limba romana!) Ma, ce le mai stii tu pe toate! Dai pe langa de se-mprastie! happy

O singura eroare ai in logicuta. E mai bine sa ai un catelus viu decat un leu impaiat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kaleo):

Cand am scris-o nu prea mi-a sunat a intrebare si probabil de asta n-am pus semnul intrebarii.
Daca erai intr-adevar destept, aruncai un ochi pentru un minut printre raspunsurile mele si vedeai ca nu am probleme cu limba romana. Dar... de fapt tu cauti cearta si esti asa de penibil ca nici nu stii cum sa incepi una.
"Ma, ce le mai stii tu pe toate! Dai pe langa de se-mprastie! " asta ai zis-o asa de forma ca sa bagi raca, ca doar stii bine ca habar n-ai ce stiu eu si te asteptai sa iti insir aici toate cunostintele mele generale sa iti demonstrez contrariul.
Da' ca sa nu zici ca sunt rea, nah, ia 1 leu si canta la alta masa.

| Kaleo a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e nevoie sa te scuzi...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kaleo):

Dar ce-s cu basinile astea de persoana inteligenta ce te crezi?
Nu m-am scuzat, am explicat de ce am scris asa, de ce ai impresia ca m-am scuzat fata de tine? N-am gresit deloc. Simti nevoia sa te bage lumea in seama, asa-i? Te sfatuiesc sa lasi TPU-ul si sa mai iesi prin lume, daca suferi de nebagare de seama. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni nu poate ajunge in rai (in prezența sfântă, absolută a lui Dumnezeu) prin fapte bune. Ai putea NUMAI dacă ai fi perfect in gând, vorbă și faptă, după standardele divine. Sfințenia, dreptatea desăvârșită a lui Dumnezeu, pur și simplu nu tolerează păcatul. El nu are și nu ingăduie defecte (pe plan moral).

Nu poți afirma că nu ai făcut păcate,, mari'' și că deci ar trebui să fie mai permisiv cu,, sistemul de filtrare''. DAR. Tu ai o cămașă albă. Chiar dacă nu te-ai lăfăit in noroi, tot nu poți merge la nuntă cu o pată neagră pe ea.

Omul este in esență pângărit. Dacă dai 5 lei unui sărac și participi ca voluntar la activitățile inițiate de Crucea Roșie nu devii sfânt. Omul nu iși poate cumpăra intrarea in rai prin filantropie, pentru că oricât de altruist, PERFECT nu e (perfecțiunea fiind condiția necesară, criteriul obligatoriu).

Nu iți predic, ci explic status-ul quo.
Cred că putem fi de acord că standardele divine sunt omenește imposibil de atins. TOCMAI asta se află in spatele rațiunii morții și invierii lui Isus. PENTRU CĂ omul nu poate fi perfect, având in vedere starea decăzută din pricina păcatului, Dumnezeu, pentru că iubește atât de mult omenirea și ne vrea in prezența Sa (unde omul a fost menit să fie, și deci singurul loc in care e cu adevărat implinit și fericit), a trimis mielul Său sfânt care să plătească pentru imperfecțiunea noastră. Așadar, NUMAI PRIN El, adică prin Isus, care ne șterge păcatele și ne face sfinți inaintea lui Dumnezeu, putem fi primiți in prezența divină (in rai).
Omul poate accepta sau respinge sacrificiul lui Isus pentru mântuirea lui (eu cred că iadul e separarea eternă de Dumnezeu; deși incă mai am indoieli și mă aflu in demersul de cercetare)

Dacă am fi putut ajunge in rai prin altruism, de ce ar mai fi murit Isus?

Chiar dacă poate nu ești de acord, sper că pricepi măcar raționamentul.

Și doar pentru că cineva dă citate din Biblie nu inseamnă că nu gândește, ci doar că e de acord cu ele.

(Cât despre moralitate, am explicat intr-un comentariu de mai sus)

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Da, ai sintetizat bine. Insă știai și tu că asta e perspectiva creștină. Scopul elaborării mele a fost să iți arăt motivul pentru care e așa.

Dacă cineva nu crede in Isus, nu acceptă să ii fie iertate toate păcatele și deci să fie făcut desăvârșit pentru a fi primit in prezența divină.
Că Isus a existat e un fapt istoric; niciun reprezentant de vază al acestei științe nu il contestă. Că El a fost fiul lui Dumnezeu, trimis să moară pentru mântuirea omenirii, e un fapt despre care eu consider că nu poate fi aflat cu certitudine decât prin revelație divină. Isus a susținut că el e,, Adevărul'' per se, adevărul suprem, ultim, absolut. Ori era nebun, ori avea dreptate.
După cum spunea Petre Țuțea, omul nu poate ajunge la cunoștința Adevărului prin forțele proprii, ci numai prin revelație (atâta timp cât omul e sincer dispus să il afle).

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Dumnezeu nu consideră credința mai grea decât faptele, cel puțin nu in sensul in care te referi tu.

Permite-mi să clarific:
Faptele bune fără credința in jertfa lui Isus sunt nule. De asemenea, in Biblie e specificat concret că fără fapte, credința in Isus e moartă (idem: nulă). Pe Dumnezeu nu il poți,, păcăli''; degeaba pretinzi că tu crezi, dacă faptele tale dovedesc contrariul.
Credința autentică aduce cu sine o schimbare profundă, radicală; in termeni biblici, are loc,, nașterea din nou'' a omului. Chiar dacă mai comiți greșeli, conduita ta, in cea mai mare măsură, TREBUIE să iți reflecte credința (dacă e ea intr-adevăr veridică).

E.g.:
Doar pentru că te mângâi pe obraz (analog faptă), nu inseamnă că te iubesc (analog credință). Dar dacă eu susțin că te iubesc (credință) și iți dau pumni in gură (faptă) e la fel de nonsens.

Deocamdată nu sunt creștin, sunt doar teist. Insă Dumnezeul Bibliei, cel iudeo-creștin, are cel mai mult sens până acum.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Daca nu ai cunoscut cuvantul lui Dumnezeu vei fi judecat dupa legea ta. Daca esti musulman, trebuie sa te supui islamismului pentru a ajunge in Rai. Daca esti ateu... Nu-mi pot da seama dupa ce lege traiti, scuze. Poate veti fi judecati dupa Constitutia Romaniei.

Răspuns utilizator avertizat
| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Nu stiu ce sa spun. E un risc pe care vi-l asumati, chiar daca pentru voi suna cam asa: "Ma plimb pe afara pe vreme senina, sansele de a ma lovi un fulger sunt de 0, 000...01 %".

Răspuns utilizator avertizat
| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Esti ateu. happy
Vorbesti despre religie, unde nimic nu este obiectiv.
Vremea buna este lipsa pericolelor sau aparenta lipsa a pericolelor.

Răspuns utilizator avertizat
| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Panteist - un mod mai frumos de a spune ca nu crezi in Dumnezeu.
Tu spui: nu sunt semne ca ar exista Dumnezeu, e vreme frumoasa (vreme frumoasa!= vreme rea, vremea rea implica fulgerul).

Răspuns utilizator avertizat
| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Stiu ce inseamna panteism. Panteismul nu este o religie propriu-zisa, panteistii tot atei sunt.

Răspuns utilizator avertizat
| Kaleo a răspuns:

Nu ma mai joc, pe mine nu m-ai pus! Sa mai zica oamenii ca intrebarile idioate nu fac rating! happy

Răspuns utilizator avertizat
| Mn0 a răspuns:

Ma intreb oare Bill Gates care a donat 750 de mil de dolari doar pentru tratamente impotriva bolilor precum SIDA, tuberculoza etc. pentru unii un flec... am primit raspunsuri la intrebarile mele tot cu o intrebare:pai cu ajuta daca doneaza bani? ....pai asa e ce mai conteaza se nasc altii.

Imi pare rau pentru Bill Gates ca o sa ajunga in iadsad

| martzian a răspuns (pentru Mn0):

"Imi pare rau pentru Bill Gates ca o sa ajunga in iad" Eu nu vorbesc de Bill Gates, ci ma intreb daca ti-ai pus intrebarea pentru propria persoana.

Ati auzit suficiente argumente pana acum, legate de existenta lui Dumnezeu, de problema pacatului, de mantuire. Sunt de suficienta vreme pe aici ca sa imi dau seama si ca la toate raspunsurile MELE de bun simt (chiar si la cele fundamentate stiintific) ati raspuns cu fundul, si cu agresivitate de toata jena. Observati ca ma refer la mine, nu la ceilalti. Nu vreau sa fiu comparat cu nimeni, pentru ca sunt o fiinta umana la fel ca fiecare dintre voi. E mai usor sa faci pe prostul si sa spui: "nu cred. pentru ca nu cred!" (in ideea in care uit de azi pana maine ca cineva mi-a explicat o problema sau alta), dar sa ii acuzi pe ceilalti ca au crezut fara sa cerceteze. De ce spun asta? Pai daca, dupa o discutii ce par sa dureze de ani buni, voi inca nu sunteti capabili macar SA INTELEGETI (nu sa acceptati) punctul celuilalt de vedere, atunci nu pot decat sa cred decat ca ori exista rea vointa, ori vorbiti singuri si nu aveti nevoie de parteneri de discutie. Prin urmare ar trebui sa va lasam sa faceti asta. Bunul simt nu tine de crestinism si nu sunteti scuzati de el. Nu stiti argumentele pentru problemele de mai sus pentru ca v-ati temut sa le parcurgeti pana la capat. Dar asta nu este vina nimanui.

Va mai spun o data: lucrul asta de care voi faceti un misto din asta jenant, mi-au schimbat viata. Nu sunt un prost, nu sunt un needucat. Daca aveti o alta impresie hai tata sa facem o dovada publica, sa ne testam impreuna! Va respect si imi doresc sa va ajut, dar doar in masura in care aveti nevoie. Nu aveti? La revedere! Fiecare dintre voi stie ce este in sufletul lui. Veti face ce vreti cu ele, cu sau fara sfatul nimanui.

Problema e simpla: daca nu credeti si nu aveti chef sa va ocupati de viata spirituala, sunt filme faina pe TV, e sambata seara. Chiar nu e cazul sa va lamentati jenant pe aici!

| Mn0 a răspuns (pentru martzian):

Pai eu cred in Dumnezeu...

| martzian a răspuns (pentru Mn0):

Doar prima parte a raspunsului era pentru tine, scuze ca nu am specificat. Mi-o mentin si este intrebarea pe care as pune-o oricui. De aia am schimbat tonul. happy

| pavdany92 a răspuns:

Dumnezeu exista sau nu, nu-i problema mea cel putin, dupa parerea mea cat priveste crestinismul multe legi sunt intortocheate de catre om si facute dupa voia lor sa le vina lor vreun castig sau ceva de genu, desi multe dintre ele sunt aberatii care te duc cu gandul in mare parte la rasism "Esti cu noi, traiesti, esti impotriva noastra, te ia dracu" nu?
cred ca este o fiinta superioara care se mai uita din cand in cand ce facem noi, dar nu sa ne trimita in iad si rai,
Felicitari WQT ca incerci sa iti exprimi punctul de vedere si poate ii mai faci si pe altii sa gandeasca putin decat sa "urmeze orbeste" dar crestinismul nu o sa se opreasca din ai uri pe ceilalti care nu sunt ca ei din ai tortura sau chiar ucide si nu dati contra-argumente pentru chiar si in biblie sunt specificate crime in favoarea crestinismului.
Fratilor nu va invinuiesc cu nimic dar suntem rezultatul mediului in care am fost crescut sin partea mea credeti in ce vreti dar am o mica intrebare si acum fara citate biblice si alte chestii doar rationalism pur, voi pretindeti ca urmati "calea cea dreapta", dar oare calea asta ne va ajuta sa ne ajutam reciproc? sa facem fapte bune?
Sunt putin pesimist cei drept, dar mai mult vad doar crime si pedepse in crestinism decat intelegere si voie buna

Răspuns utilizator avertizat
| pavdany92 a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Nu religia e de vina ci credinciosii pentru ca tot de la ei pornesc diferite idei care de cele mai multe ori duc la crearea de diferente si certuri ceea ce ar trebui multi sa intelegem e ca nu credinta ne face pe noi, noi ne facem pe noi insine dupa faptele si actiunile noastre, degeaba ne credem mari credinciosi pe cand faptele noastre arata altceva, oamenii de obicei urasc si alunga ceea ce nu inteleg in loc sa invete, ura aceasta este motivul pentru care s-au purtat razboaie si care exista si aici, peste care ar trebui sa trecem ca sa putem sa trecem mai departe
eu sunt ortodox, desi nu ii prea vad rostul uneori, pentru ca daca chiar vrei sa te rogi o faci din suflet indeferent de cine, ce sau unde esti parerea mea,
adica degeaba mergi de exemplu la biserica si stai acolo ca babele care un pic nu tac din gura happy

| teodora1iordache a răspuns:

Nici tu nici ceilanti nu hotarati cine e ateu e treaba lui dumnezeu si uni crestini sunt atei. oricum peste toti si toate dumnezeu va fi sa judece ale noastre fapte