| Narfundo a întrebat:

Am experimentat la ora 2:30 {inceputul pastelui} calatoria astrala.Eram constient de vreo 2 minute de faptul ca sunt treaz.Vedeam toata camera si cand am realizat ca de fapt dorm si am ochii inchisi m-am speriat destul de rau.O vibratie puternica am simtit si inima imi sarea din piept.Adrenalina la maxim si atunci am auzit un sunet ca atunci cand aprinzi soba{flacari puternice}.M-am ridicat in viteza deasupra camerei si o lumina albastra puternica de neon ma inconjura si indruma unde voiam sa merg.Am zburat prin casa si ma simteam puternic.In jurul meu simteam ceva ce ma urmarea.2 prezente.Una foarte rea dar faptul ca ma aflam in lumina albastra ma facea sa ma simt puternic.Am ajuns la geam si am zburat prin perete.Am zburat spre cer cu o viteza uriasa si atunci am vazut negru si m-am impotmolit parca.Atunci m-am ratacit in alte vise.Treaba este ca aseara era sa experimentez acelasi lucru.M-am speriat! Am auzit ca niste batai in mobila inainte sa intru in transa.Dormeam si eram constient ca si cum stateam intr-o garda mentala.Atunci am simtit cum ceva se apropie si practic se contopeste cu mine.Aceas adrenalina puternica si inima imi batea foarte, foarte tare.Atat de tare incat ma gandeam ca fac infarct si imi spuneam"calmeaza-te! nu te speria! Incercam sa ma scol si sa ies parca dintr-o dominatie si nu reuseam.Atunci am spus in gand, am urlat de fapt{chiar ma gandeam ca urlu si in realitate, dar toate erau in mine}.Am zis "Doamne Dumnezeule fa tu dreptate si priveste catre mine.Nu lasa tu nenorocirea sa se abata asupra mea.Scoala-ma! Atunci m-am sculat si inima mea s-a calmat.Am cautat raspunsuri mai peste tot si la popi nu ma voi duce. Exista cineva pe aici cu ceva experienta? Ce anume am patit eu? De ce l-am rugat pe Dumnezeu sa ma salveze? Asa am simtit nevoia.De ce? Ce a insemnat aceasta experienta? Bunica mea a murit de paste si va rog nu e o gluma.Ce inseamna asta?(

Răspuns Câştigător
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Si eu am patit de cateva ori in timpul somnului sa imi vibreze corpul si sa nu ma pot misca, am incercat sa urlu si nu am putut.Am incercat sa imi dau palmi si nu am putut caci eram tinut cumva in pat.
Dupa care am visat chestii care s-au intamplat intr-un anumit fel peste cateva zile. Evident, imi era putin frica sa dorm caci poate pateam ceva.Prima data a fost foarte infricosator, am simtit ca ma zguduie ceva/cineva.
Profa de antreprenoriala a patit ceva asemanator cu tine.Se vedea deasupra corpului si era constienta.
A mai fost si un caz de moarte clinica pe la noi. Tipul a vazut chestii interesante.
Mama unei prietene de a mamei mele a vazut Moartea langa ea, aici nu prea stiu detalii.Nu am intrebat-o personal, ar trebui sa o fac.

Acum, ce ai patit tu poate ca e dedublare astrala.
Cred ca sufletul tau a iesit din corp si a umblat putin prin unele locuri.
Asa ceva exista si unii nu cred pana ce simt pe pielea lor.
O zi buna!

| traiescdeciexist a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Asta inseamna dedublare astrala? am patit si eu...

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru traiescdeciexist):

Dedublarea cred ca este atunci cand te plimbi prin oras de exemplu, vezi lumea (prieteni) iar ei chiar au fost acolo.
Ii vezi si de fapt tu esti pe pat, ca si mort.
Dupa care poti sa ii intrebi "Ai fost la magazin si ti-ai cumparat cutare lucru?" si el sa zica "Da, de unde stii?".
Minunat.

44 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este foarte periculos sa iesi din trupul acesta.Am citit o carte in care autoarea povestea ca a avut o experienta in care a reusit sa iasa din trup si ca a intalnit entitati si stia ca i se poate taia firul vietii, si a decis ca sa intre in trup.

| Narfundo explică (pentru EmaS):

Exact ceva asemanator am simtit si eu.De aceea a doua experienta nu am avut curaj sa mai fac acelasi lucru.Am stat in acea garda mentala".Te rog da-mi detalii despre carte sau macar spune ce ai mai citit de acolo(.Ai fi cu adevarat cel mai bun raspuns

| EmaS a răspuns (pentru Narfundo):

Am citit cu multi ani in urma aceasta carte, mi s-a parut extrem de interesanta, autoarea Il cauta pe Dumnezeu in bioenergie, in yoga, in tot felul de practici care de care mai periculoase si in urma mai multor experiente ea se intoarce la Dumnezeu. Cartea se numeste:,, Crestinismul in noua era,, Elena Reinerth.
http://www.resursecrestine.ro/dev.php/carti/index-autori/elena-reinerth

| Narfundo explică (pentru EmaS):

Hey! Ms mult.Am sa o citesc usurel cand voi avea timp!

| EmaS a răspuns (pentru Narfundo):

Cu mult drag.

| Narfundo explică (pentru EmaS):

Totusi nu pot citi prea mult caci m-am impotmolit o clipa.Autoarea este pocaita?

| EmaS a răspuns (pentru Narfundo):

Da, dupa ce a cautat si a avut tot felul de experiente, la urma L-a gasit pe Dumnezeu.

| Angel0 a răspuns:

Ai descris destul de bine experienta dar mai lipseste ceva.
Este doar o simpla iesire constienta a corpului astral.Se intampla in fiecare noapte dar inconstient.
Este primul pas catre autocunoastere. Daca faci atata caz de o iesire constienta in astral ce o sa mai zici ce urmeaza dupa?

| OOOLEOOO a răspuns:

Eu am practicat de 2 ori calatorii astrale.
Nu am patit niciodata nimic rau.Singurul lucru ''naspa'' a fost cand am simtit o usoara presiune pe piept.
Calatoriile astrale sunt lucruri placute nu pot intelege de ce tu ai avut probleme.

1.Te-ai asigurat ca esti legat de trup de o mica linie luminoasa?

2.Cum ai ajung la concluzia ca a fost o calatorie astrala?

3.Ai facut ceva antrenamente mai intai?

Pentru a te trezi trebuie sa-ti poruncesti cu destula convingere si incredere asta, in momentul in care ai strigat din rasputeri ai fost plin de incredere si foarte convins de cea ce vrei.

| Narfundo explică (pentru OOOLEOOO):

Mi-ai pus 3 intrebari care m-au terminat. Legat de trup? Antrenamente? De ce nu ma poti ajuta aici putin? Argumenteaza-mi tu ca eu nu m-am antrenat niciodata in asa ceva.Macar da-mi un documentar ceva acolo.Am scris si eu pe net ce am trait si am ajuns la dedublare si calatorii astrale.Atat stiu.Acum ajutati-ma voi *(

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Narfundo):

Pentru a ajunge la o dedublare astrala ai nevoie de antrenament.
Exemple de excercitii:

http://www.scribd.com/doc/69444353/Exercitii-de-Dedublare-Astrala

Da,in orce vis lucid...si oricine a practicat asa ceva a observat o lumina ce ii tine ''spiritul'' (daca vrei sa-i spui asa) legat de trup.Pentru ca nu esti mort si nu te desparti definitiv de corpul fizic.

Nu cred ca ai avut o dedublare astrala, daca te uiti peste excercitii este ceva relaxant precum meditatia(Yoga) sau alte practici ce te induc in transa precum cele Shamanice, calatoria astrala nu e legata de cosmaruri si lucruri ''ingrozitoare''

Psihologia spune ca din subconstient vin ideile noastre cele mai bune dar si cosmarurile cele mai temute.Eu practic si un excercitiu NLP care ajuta la ''deschiderea portiilor'' subonstientului si extragerea de acolo a energiei pozitive.

Documentaru iti face o idee despre calatoriile astrale:
http://youtu.be/b2dfsVj2M6M
(Cauta tu mai departe partea 2 sau 3)

| doctorandus a răspuns:

Nu exista calatorie astrala, asa ca ai avut halucinatii si ar trebui sa consulti un psihiatru.

| Lizzu a răspuns (pentru doctorandus):

Exista calatorie astrala si tu o faci in timpul somnului. La unii oameni ea se poate realiza si in stare de constienta. Este decorporalizarea. iesirea constiintei din trupul fizic.
Nu implica psihiatru in nici un caz. Nu are legatura cu psihiatrul.

Ce e asa ciudat?

| Alphawolf a răspuns (pentru Lizzu):

Este destul de ciudat. Stii, exista minuni, draci, spirite, case bantuite, sunt care stiu viitorul, sunt care vorbesc cu mortii, cu extraterestri, etc, etc. Dar cum demonstreaza, de ce i-as crede?

"Este decorporalizarea. iesirea constiintei din trupul fizic." - Cine zice asta si cum demonstreaza? Este un fel de a zice: Exista suflet!
Eu unul ma indoiesc foarte tare...

| Lizzu a răspuns (pentru Alphawolf):

Sunt multe relatari ale celor care au experimentat starea asta mai speciala, eu cred ca se poate trai. Nu te-ai aflat niciodata intre vis si realitate cand creierul facea doua lucruri deodata :visa (visul se desfasura pe o parte) si erai constient, erai "treaz" auzeai zgomotele din casa, dinafara.

Mi s-a intamplat de 1-2 ori in viata, e foarte vag si confuz.

Tind sa cred ca exista suflet. Il simt de multe ori.
Ce-ti produce tie cel mai inalt sentiment trait vreodata, cel mai pur si mai intens trait vreodata? Ce ti-l produce?

| Alphawolf a răspuns (pentru Lizzu):

Am avut si eu destule si diverse vise, dar de ceva timp nu le mai bag in seama, nu-mi mai trezesc nici-un fel de interes sau curiozitate(de-ale explica), indiferent ce indica ele si indiferent cat ar parea ele de reale.

Eu cred ca sentimentele sunt provocate de creier. Sentimentele sunt senzatii... dictate de gandire. Care ar fi rolul sufletului tinand cont ca gandirea provoaca sentimentele?

| Lizzu a răspuns (pentru Alphawolf):

"Care ar fi rolul sufletului tinand cont ca gandirea provoaca sentimentele? "

--Ma gandesc ca poate sentimentele sunt provocate de creier, produse de creier, acolo au sursa, iar sufletul ar fi receptorul responsabil cu primirea si reactia la energiile(sentimentele) aparute din creier.

Nu m-am gandit niciodata in sensul asta...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

":visa (visul se desfasura pe o parte) si erai constient, erai "treaz" auzeai zgomotele din casa, dinafara.

Mi s-a intamplat de 1-2 ori in viata, e foarte vag si confuz."
Mie doar o data. Era, treaz, dar creierul inca era amortit, iar timpul se derula foarte repede parca totul se petrece intr-o fractiune de secunda. Surori mele i-se facuse rau, si mama m-a trezit sa ma duc sa chem pe cineva, dar nu m-am trezit bine si am mers pana la poarte si am cazut, cu greu m-am ridicat si am reusit sa urc scarile si sa intr-un in caza si am cazut pe langa masa, de mentionat ca toata actiunea mi s-a parut ca s-a petrecut intr-o factiune de secunda.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Visele au profunde semnificati psihologice, eu imi cercetez fiecare vis, deoarece s-ar putea sa gasesc detalii din viata mea pe care nu le-am dat atentie dar sunt importante.

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

E interesant sa-ti cercetezi visele si sa incerci sa le tii minte si analizezi happy
Eu nu am prea facut asa...

| eliaclodia a răspuns:

L-ai rugat sa te salveze de a iti pierde mintile, din cauza ca ti-se intampla ceva ciudat si nu puteai sa te mai echilibrezi sufleteste, pana te-a luat si panica. Mai ai o intrebare pe subiect? Pericolul de iti pierde mintea, adica sa folosesti creierul in dauna lui, e real.Sufletul, utilizatorul de creier, are reperele lui de suportabilitate.Cand nu mai suporta ceva foloseste instrumentele gresit.

| RAY a răspuns:

Daca nu e gluma atunci e de plans, pacat ca in secolu 21 vorbesti ca o persoana de acum mii de ani cu toata stiinta asta mie personal mi-ar fi rusine sa scriu asa ceva
o intrebare poti dovedi cea ce afirmi?
daca poti dovedi prin metoda stiintifica am sa te cred daca nu minti, asa functioneaza ratiunea si logica

| Narfundo explică (pentru RAY):

Daca asa functioneaza ratiunea si logica trebuie sa stii ca esti un caine prost.

| Mădă0611 a răspuns:

"De ce l-am rugat pe Dumnezeu sa ma salveze? Asa am simtit nevoia.De ce?" pentru ca tu crezi prea tare ca el exista, si daca el exista crezi ca exista si diavolul pe care il faci responsabil de orice rau pe care il simti, in momentul respectiv simteai ceva rau.

Ia zi-mi ceva, ai vazut lucruri pe care nu le-ai mai vazut nicaieri?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Poate a fost ceva autoimpus

| Lizzu a răspuns:

Ii spune decorporalizare. Exista articole si documentare despre asta.

Poate se intampla atunci cand esti intr-o stare de oboseala cronica,sau atunci cand esti intre vis si realitate.
Oricum e o stare foarte ciudata si dusa la extrem, exact ca o transa,da.

Subconstientul poate a actionat in favoarea ta la cerere, chemand forta cea mai puternica pe care tu o simti a fi, in cazul tau fiind dumnezeu care sa-ti ofere protectie intr-un moment confuz pentru tine, sa-ti ofere o cale de iesire.

In nici un caz preotii nu te vor crede, ei nu cred in paranormal, in ezoteric. Gresesti daca te duci la ei.
Cel mai indicat ar fi un psiholog care sa-ti explice, poate ai probleme de concentrare sau insomnii? sau probleme afective...
Sau un parapsiholog.

Nu cred ca are legatura cu bunica ta pentru ca nu e amintita.
Interesanta experienta. Observa in ce conditii se intampla, doar noaptea, atunci cand esti foarte obosit etc.

| Alphawolf a răspuns:

Acum zboara la un psiholog... sa te-aduca inapoi in trup, la realitate, ca ai zburat si experimentat destul printre astri. Poate ti-o fi ramas vreun corp pe acolo din cele patru cu care esti caracterizat de unii...

Parerea mea este ca ai fost marcat de moartea bunicii tale. Moartea ei ti-a provocat gandirea, iar ea slabiciunile - frica, mustrarile de constiinta. Orice vis este provocat de gandirea si sentimentele intense traite de om.

P:S: La ce aveti voi credinciosii in cap nici nu ma mira "experimentarile" voastre.

| Narfundo explică (pentru Alphawolf):

Bine mai ateule.Nu am nevoie de parerea ta fixista.

| Miauti a răspuns:

Hmmm parca nu credeai in asa ceva... ce ai scris tu acolo sus zici ca e un poveste.

O experienta ce ai patit tu nu chiar. dar experienta in calatorie, da! Desigur de pasti mi sa ivit sa am o alta experienta.

| reihiuke a răspuns:

Am experimentat la ora 2:30 {inceputul pastelui} calatoria astrala.Eram constient de vreo 2 minute de faptul ca sunt treaz.Vedeam toata camera si cand am realizat ca de fapt dorm si am ochii inchisi m-am speriat destul de rau.O vibratie puternica am simtit si inima imi sarea din piept.Adrenalina la maxim si atunci am auzit un sunet ca atunci cand aprinzi soba{flacari puternice}

Pana aici ai descris perfect, dar de obicei, starea asta apare prima data, iar daca nu ai un corp astral format calumea, nu te poti deplasa foarte mult. De obicei dupa starea asta, te sperii si te trezesti pentru ca 1) nu poti controla frica aia, 2) cand te deplasezi cu vibratia aia, iti trebuie vointa. E un efort care consuma energie. Apoi iar, cand apare prima oara, multi oameni nu vad nimic, doar simt vibratia aia si se sperie. Ca sa vezi ceva iti trebuie iar un timp de antrenament.

Deci, tind sa cred ca ai inventat de la "lumina albastra de neon", dar nu bag mana in foc laughing Mai e posibil sa fi adormit la loc si sa fi inceput sa visezi iar inconstient.

| Narfundo explică (pentru reihiuke):

Amice am genu asta de experiente de la 14 ani.Am 18

| Lizzu a răspuns (pentru reihiuke):

"daca nu ai un corp astral format calumea, nu te poti deplasa foarte mult"

--Cum ti-l poti forma? Prin meditatie?

| reihiuke a răspuns (pentru Lizzu):

Nu neaparat. O sa spun diferenta teoretica dintre un om cu 4 corpuri si unul normal. La omul normal, totul se intampla in viata, pe cand la unul care are cele 4 corpuri create, el nu se mai poate schimba in functie de exterior.

In primul caz, avem: Corp care lucreaza sub influente externe --> Dorinte produse de catre corp --> Ganduri produse de dorinte --> "Vointe" diverse si contradictorii produse de dorinte.

In al 2-lea caz, al unui om cu 4 corpuri, (care se mai numesc si Astral, mental, cauzal) avem un Eu, o constiinta si o vointa permanenta --> Functii de gandire supuse constiintei si vointei --> Puteri emotionale si dorinte supuse gandirii si inteligentei --> Corp care asculta de dorinte sau emotii supuse inteligentei.

In primul caz, cele 3 functii depind de corpul fizic si de influentele exterioare pe care el le primeste. Dorintele sau aversiunile "eu doresc", "eu nu doresc", "imi place", "nu-mi place" - adica functiile care ocupa locul celui de-al doilea corp (corpul astral) dedpind de socuri si de influente intamplatoare. Gandirea, care corespunde functiei celui de-al 3-lea corp, este un proces total automat. El nu are decat dorinte si ceea ce se numeste "vointa", puternica sau slaba nu este decat permanenta mai mica sau mai mare, a dorintelor si poftelor sale.

In al 2-lea caz, automatismul corpului fizic depinde de influenta celorlalte corpuri. In locul dorintelor si a activitatilor contradictorii, exista un singur Eu, intreg, indivizibil si permanent; exista o individualitate care domina corpul fizic si dorintele sale si poate triumfa asupra respingerilor si a rezistentelor sale. In locul unei gandiri mecanice exista constienta si o vointa care nu izvoraste din diversele dorinte (adesea contradictorii) ci izvorata din constiinta, si guvernata de individualitate sau de un Eu unic si permanent. Numai aceasta vointa poate fi numita libera pentru ca este independenta de intamplare si nu poate fi alterata sau dirijata din afara.

Acestea sunt caracteristicile unui om cu 4 corpuri, care poseda de asemenea si alte puteri pe care nici nu li pe putem imagina, calitati pe care noi in marea noastra inconstienta si ignoranta ni le atribuim deja.

Acum, corpurile astea se creaza in felul urmator: Sa ne imaginam un vas, sau o retorta plina cu diferite pulberi metalice. Intre aceste pulberi, care sunt in contact unele cu altele, nu exista niste relatii definite. Fiecare schimbare accidentala a pozitiei retortei modifica pozitia relativa a pulberilor. Daca scuturi retorta, daca o lovesti cu degetul, atunci pulberea care se gasea sus poate sa ajunga la fund, la mijloc si invers. Nu este nimic permanent in situatia relativa a acestor pulberi si, in aceste conditii, nici nu poate fi ceva permanent acolo. In orice moment noi influente pot modifica pozitia particulelor care se gaseau sus si pot face sa vina in locul lor alte particule, de natura absolut opusa. Aceasta este o imagine fidela a vietii noastre psihice. E imposibil sa stabilesti relatiile reciproce ale pulberilor care se gasesc intr-o asemenea stare.

Dar ele pot fi topite si natura lor metalica face operatia posibila. In acest scop, sub retorta, se poate aprinde un foc special, incalzindu-le si facandu-le sa fuzioneze unele cu altele. Astfel topite, pulberele se gasesc in starea de compus chimic. De acum inainte, ele nu mai pot fi agitate tot la fel de usor ca in prima stare, de amestec mecanic, cand era suficient un usor soc pentru a le separa si a le face sa-si schimbe locul. Aceasta este imaginea formarii celui de-al 2-lea corp, sau corpul astral. Focul, gratie caruia s-a obtinut topirea, este produsul unei "frictiuni" care la randul ei este produsul luptei din om, dintre "da" si "nu". Daca un om nu rezista niciodata niciuneia dintre dorintele sale, daca el este in acord cu ele, daca le maguleste, ba chiar le incurajeaza, atunci in el nu va exista niciodata vreun conflict interior, niciodata "frictiune" si nici foc. Dar daca, pentru a atinge un scop propus el se lupta cu dorintele care apar in calea sa, el creaza in acest fel un foc care va transforma gradat lumea lui interioara intr-un Tot.

Compusul chimic obtinut prin topire poseda anumite calitati, o anumita greutate specifica, o anumita conductibilitate electrica, etc. Aceste calitati sunt caracteristice substantei la care ne referim (calitati care nu existau in prima faza). Daca o prelucrezi intr-un anume fel, numarul caracteristicilor sale poate fi marit, adica i se pot da aliajului proprietati noi, care nu-i apartineau la inceput. Ar fi posibil sa-l magnetizezi, sa-l faci radioactiv, etc. Procesul prin care aliajului ii pot fi date proprietati noi corespunde procesului de formare a celui de-al 3-lea corp, ca si dobandirea unei cunoasteri si a unor puteri, cu ajutorul acestui al 3-lea corp.

Cand al 3-lea corp a fost format si a dobandit toate proprietatile, puterile si cunostintele care-i sunt accesibile, mai ramane problema de a le fixa. Printr-o munca speciala, pe care cele 3 corpuri trebuie s-o faca impreuna, caracterele dobandite pot fi transferate in proprietatea permanenta inalterabila a celui de-al treilea corp. Procesul de fixare corespunde procesului de formare a celui de-al 4-lea corp.

Atat timp cat cele 4 corpuri ale sale n-au fost dezvoltate in intregime, niciun om n-are dreptul sa fie numit Om, in sensul deplin al acestui cuvant. Astfel, omul adevarat poseda numeroase proprietati pe care omul obisnuit nu le poseda. Una din aceste proprietati este nemurirea. (Nu nemurirea corpului fizic) ci al lui insusi ca total de corpuri. Toate religiile, toate invataturile antice aduc aceasta idee ca prin obtinerea celui de-al patrulea corp, omul obtine nemurirea, iar ele indica sau ar trebui sa indice caile care conduc la obtinerea celui de-al 4-lea corp.

In concluzie, formarea corpurilor este o munca cu toate dorintele, emotiile si gandurile omului. Ele trebuie puse in ordine si omul trebuie sa se chinuie, la inceput, sa nu le mai permita sa fie asa de haotice si influentabile.

| reihiuke a răspuns (pentru Narfundo):

Posibil. N-am corp astral sa te verific big grin Desi ar fi o contradictie. Eu dupa primele 5 experiente nu mi-a mai fost frica deloc. Nu stiu cum vii tu acum si zici ca te-ai speriat asa rau, desi ai asemenea experiente de la 14 ani happy

| Narfundo explică (pentru reihiuke):

Da tu crezi ca-s budist ma? Crezi ca am facut toate astea sub forma unui antrenament si rezultatul a fost sarbatorit? Experientele au venit cand au avut ele chef si da, de fiecare data m-am simtit rau.Ele au venit in clipe in care eu am fost deprimat, etc. Oare sa ma invat eu cu ele? Nici o sansa.

| Lizzu a răspuns (pentru reihiuke):

Multumesc mult ca ai avut rabdare sa-mi raspunzi. E extrem de interesant, ma fascineaza lucrurile astea.
Totul necesita autoanaliza, energie, rabdare, concentrare. E un antrenament de viata.

happy

Răspuns utilizator avertizat
| AnyAnA99 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat ceva asemanator...parca iesam din corpul meu si eram cumva incordata si nu ma puteam misca :(iar cand m-am gandit la Dumnezeu si m-am rugat a trecut totul.
http://www.descopera.ro/......ada-demoni

| traiescdeciexist a răspuns:

Am avut si eu aceiasi experienta doar ca nu atat de rea. O intrebare: esti ateu? daca da e e vident ce ti sa intamplat...iti voi spune dar mai intai raspunde-mi

| Narfundo explică (pentru traiescdeciexist):

Am fost credincios.Pana sa incep sa bag bani la ruleta si sa castig.Atunci imi puneam pariuri cu diavolul in gand si imi faceam promisiuni.Castigurile tot veneau.Intr-un final nu am mai crezut in nimic cazand intr-o depresie severa si devenind dependent de singuratate, alcool si femei. Dumnezeu? Din moment ce faceam pariuri cu diavolul, nu cred ca eram ateu.Totusi Dumnezeu era lasat in spate.

| Pampu_Ovidiu_1969 a răspuns:

William Buhlman Dedublarea conştientă