| Shaoran a întrebat:

Am fost intrebat "Daca Dumnezeu exista de ce exista oameni rai, saraci etc." Si asta mi-a adus aminte de o pilda.
Ei bine, am ajuns la concluzia ca nu exista frizeri! Serios. Adica, daca exista frizeri de ce sunt oameni cu parul lung?
Oh da, pentru ca acei oameni nu merg la frizer cu gandul de a se tunde, asa cum nici la Dumnezeu nu merg cu gandul sa-L cunoasca in toata Maretia Sa, ortodox.

Mai mult, influentat de un amic ateu, mi-am dat seama ca America NU exista. Eu nu am vazut-o niciodata, deci nu exista. O harta poate sa faca oricine! Ce, eu daca dezenez pe o harta o insula noua exista? Nu! Deci, nici America nu exista, vreau sa imi demonstrati ca amerca exista! Da nu videouri, ca alea pot fi trucate, la fel si pozele, la fel si hartile, la fel si cartile. America NU exista! - Gandire ateista >:

Răspuns Câştigător
| NeimaginabilA a răspuns:

In ciuda faputlui ca vrei sa pari infiferent balanta nu e corecta in mesajul tau, daca nu te-ntereseaza de ce ai scris mesajul?
Un om "rational" nu va putea explica muzica sau sentimentele niciodata, nu vei putea intelege niciodata ce crestinii scriu si ti se va parea o aberatie totala deoarece tu nu pori percepe lumea, tu numai incerci sa o vezi dintr-un punct de vedere logic. Lumea e un paradox, e imposibil sa o intelegi.

47 răspunsuri:
| MortemAeternum a răspuns:

Scuza-ma dar nu asa gandeste un ateu, asa gandeste un crestin care crede ca stie cum gandeste un ateu.
Si ateul are credinta, deoarece nu exista certitudini, doar o ramura a stiintei are certitudini si anume matematica, restul se bazeaza pe observatii si se trage o concluzei cat mai apropiata de adevar, daca exista asa ceva.
Dar eu ca ateu nu cred in Dumnezeu pentru ca doveziile pentru ca El ar exista sunt foarte putine, iar dovezi cum ca El nu ar exista sunt o foarte multe, la fel si in cazul Americii.
Cat despre comparatia dintre Dumnezeu si America mi se pare dea dreptul ridicol. Dovezi incontestabile ale existentei Americii le poti gasi si fara sa te uiti la tv sau la poze. Uita-te cine a creat windowsul pe care il folosesti in acest moment, din ce tara este acel producator? Ca daca america nu exista nici Bill Gates nu exista deci nici softurile de la Microsoft pe care le folosesti nu exista.

| MortemAeternum a răspuns:

Apropo pilda cu frizerul a fost inventata de sectari, cred ca faci un deserviciu ortodoxiei folosind ceva de la acei demonizati.

| Nuvăsufăr a răspuns:

Tu nu crezi în existenţa diacriticelor?
Vei arde în iadul limbii române.

| Rapplex a răspuns:

S-a mai discutat povestea asta.Vad ca tot insisti pe puritatea ortodoxiei, dar sa o luam si altfel.Tu nu poti dovedi ca ortodoxia e adevarata, cum nici un catolic nu poate dovedi ca a lui e adevarata, deci sunt sanse de 50-50.Acum luand in calcul toate religiile si ramurile, care sunt de ordinul miilor, exista o sansa foarte mica ca ortodoxia sa reprezinte religia pura.E mai mult un joc de noroc, e vorba de cine nimereste si cine nu. Daca in lume ar fi fost o singura religie, ar fi fost mai credibila.

| Shaoran explică (pentru Rapplex):

Ma prietene, eu vorbesc de traire si tu imi zici ca nu e adevarat. Offf... Sunt sanse mici? Cerceteaza!

| Laura a răspuns:

1. Chestia cu America. Te duci la aeroport, îți iei bilet pentru oriunde în America, te urci în avion și ajungi în America. Încearcă și vezi dacă funcționează.
1. Chestia cu frizerul. Crezi că există frizeri pentru că ai văzut frizerii, ai văzut oameni care tund alți oameni. E absurd să zici că frizerii nu există. Pe dumnezeu l-ai văzut, auzit, mirosit, simțit? Crezi că dacă x are părul lung nu crede/știe că există frizeri?

| NeimaginabilA a răspuns (pentru Laura):

Cu o singura faza agreez laura, am parul lung dar sunt constient ca exista frizeri laughing
Eu il simt pe Dumnezeu de aceea cred

| Shaoran explică (pentru Laura):

Of, Laura... Laura.
Pai, desigur ca pot sa merg in America, dar eu cand spun "Am fost la Ierusalim si am vazut minunea cu Lumina Sfanta si Intoarcerea Iordanului" mereu mi se raspunde "Eu nu am vazut, deci nu cred". Cand arat filmulete cu asta sau alte lucruri, mereu aud "Sunt trucate" si cand zic "Dar du-te tu si te uita", mereu aud "da, si sa ma duc degeaba?"
Asa, eu ce sa fac? Sa merg degeaba la aeroport si daca evionul nu ma duce in America pentru ca nu exista, poate ma duce in Groelanda si imi zice ca e America... Era mai mult o evidentiere a mentalitatii nihiliste, pe principiul "Neg totul, fara sa caut". Sunt constient ca exista america, stai linistita.

Cat despre chestia cu frizerul... Era raspunsul la intrebarea "De ce sunt oameni nefericiti daca exista Dumnezeu?". Sunt si oameni tunsi, intr-adevar, dar eu am vazut si oameni fericiti, deci sunt si cei ce cred in Dumnezeu.
Era o parabola, pe care nu stiu cat de mult ai intles din ea. Cat despre "L-am mirosit, gustat, vazut, auzit, simtit". Da l-am simtit! Iar Dumnezeu este Iubire, nici eu nu cred ca ai fi vazut, gustat, mirosit sau auzit iubirea, ci doar ai simtit-o. La fel si cu durerea, si cu fericirea, si cu tristetea. Doar le simti, dar sti ca exista, nu e nevoie sa le vezi.

| Laura a răspuns (pentru Shaoran):

Sunt conștientă că ești conștient că America există, stai liniștit.
Și am înțeles suficient din parabolă, nu știu cât ai înțeles tu că am înțeles. Dar comparația nu prea este potrivită. Un om cu păr lung este conștient de existența frizerilor, doar că nu vrea să se tundă. Nu înseamnă că e nefericit dacă nu se duce la frizer, sau că nu știe că nu există. În schimb nu ai cum să afirmi că știi că dumnezeu există până n-ai un argument. Nu înseamnă că ești nefericit dacă nu crezi în el.
Zici că l-ai simțit pe dumnezeu, și dumnezeu=iubire. Iubirea este un sentiment. Dumnezeu = dumnezeu (definit de religie ca o entitate atotputernică, atotștiutoare, omniprezentă). Chestia asta cu l-am simțit pe dumnezeu că am simțit iubirea nu este decât o figură de stil ieftină făcută de creștini pseudointelectuali.

| Shaoran explică (pentru Laura):

Definit de religie e Iubire, vei intelege.

| Shinto a răspuns:

Asta e mega, frate!

| harciog a răspuns:

Debitatori de timpenii exista? A ta e colosala, fara nici o masura.

| anonim4565 a răspuns:

Cata dreptate ai
nu m-am gandit la asta cu frizerul

| Shaoran explică (pentru anonim4565):

Nu e de la mine faza cu frizerul, am precizat ca e o pilda. Am auzit-o si cand eram mai mic.

| anonim4565 a răspuns (pentru Shaoran):

Aha ok

| NuDauFunda a răspuns:

Haha, uite un crestin inteligent. Sau stai, nu cred ca exista, ca nu l-am vazut niciodata.
E funny si creativ cu extrapolarea asta, dar nu prea functioneaza in cazul de fata si cred ca esti constient de asta tongue

| Shaoran explică (pentru NuDauFunda):

Mi se pare amuzant XD. Adica, asta e logica ateista, adica am auzit de multe ori "Daca Dumnezeu exista, aratami-l". Noh, acum nu prea conteaza... Prima e o povestioara logica iar a doua este un "eu" ateu.

| Coconutz a răspuns:

Aha inteleg acum.
Sunt milioane de suflete in tara a 3-a care mor de foame si mor pe capete din cauza bolilor.
Societatea este guvernate de oameni care sunt dornici de manipulare.
Iar lumea este din ce in ce mai rea.
Dumnezeul tau fiind atotstiutor stie ce urma sa se intample si totusi trimite suflete pe pamant sa traiasca de multe ori o viata cu mai multe suferinte decat fericiri.
Sa fim seriosi.
Aici nu este vorba ca Dumnezeu a creat oameni si frizeri dar oameni din pura vointa nu se tund.
Aici e alta intrebarea. De ce Dumnezeu trebuie sa creeze frizeri cand putea foarte usor sa nu creeze par.
Daca cumpar un pistol si il las intr-o piata aglomerata a cui e vina?
A mea sau a celui care va trage cu el?
Normal ca a mea.
Stiu foarte bine de ce e capabil un om si stiu foarte bine ca de multe ori e foarte usor sa gandeasca irational.
Dumnezeu cat de perfect e el ne-a facut cat se poate de imperfecti.
Exista unui Dumnezeu din punct de vedere BIBLIC e improbabila.
O fiinta super perfecta si super inteligenta si atotstiutoare n-ar fi creat haos in care traim noi acum.

| eucumine010 a răspuns:

Nu poti paragona asa ceva. E stupid.

| Shaoran explică (pentru eucumine010):

Si am zis eu ca nu e stupid?
Am precizat ca este gandire ateista, desigur ca e stupid.

| eucumine010 a răspuns (pentru Shaoran):

Eu nu cred in Dumnezeu si nu gandesc asa. Nu stiu cum ai ajuns tu la concluzia asta.

| William a răspuns (pentru eucumine010):

De crezi ca e stupid?

| CristiB93 a răspuns:

Frumos spus si gandit, bravo daca cuvintele acestea sunt ale tale atunci bravo, esti destept si vreau sa stii ca sunt de acord cu tinewinking

| Purec a răspuns:

Nici macar nu meriti un raspuns la dejectia asta. Amesteci lucrurile intr-o maniera aberanta, doa pentru a incerca sa demonstrezi ceva, si nici macar nu o faci intr-o maniera inteligenta. Nu imi imaginez ce fel de om ar putea afirma, ca aceasta este gandire ateista. Eu unul nu cred in Dumnezeu, dar nu ma identific ca ateu. Sunt o simpla fiinta, care isi traieste viata si nu concepe exista a ceva divin. Nu sunt nici ateu nici credincios, doar aleg sa imi traiesc viata rational. Unde e greseala mea in acest mod de viata pe care il aleg? Tu si ceilalti ca tine, considerati mereu ca aveti dreptate, ca Dumnezeu exista si ca trebuie urmat fara niciun fel de logica. Bun e alegerea voastra si puteti face asta, un om rational, desii va vedea ciudata atitudinea voastrea nu va veni niciodata sa incerce sa va atraga de partea lui nu? Eu nu vreau sa iti demonstrez daca exista sau nu Dumnezeu, pentru simplu fapt ca nu ma intereseaza. Mi se pare groaznic de injositor si lipsit de orice urma de inteligenta ce ai scris tu aici. Ai incercat sa pari inteligent si ai cam ratat totul. America exista pentru ca poti oricand sa iti iei un bilet de avion si sa mergi acolo nu? Cat despre pilda aia a ta cu frizerul, ma intreb oare cat de cretin a fost ala de a facut-o?

| eucumine010 a răspuns (pentru Purec):

Un raspuns de nota 10+.

| Shaoran explică (pentru Purec):

Aceasta intrebare a fost constatarea discutiilor dupa TPU.
Nu stiu ce fel de om ar spune ca nu crede in Dumnezeu dar nu e ateu, cand "ateu" prin definitie inseamna: Persoana care neaga divinitatea. Un pic absurt, huh?
Bine, imi pare rau daca aceasta constatarea ti s-a parut absurda sau te-am jingnit in vre un fel, este greseala mea ca am generalizat.
Eu si "ceilalti ca mine" consideram mereu ca avem dreptate. Dar, serios, am dreptate afirmand ca "Dumnezeu exista" dar nu am zis ca trebuie urmat fara logica, trebuie urmat cu mult discernamant si logica, asa cum si El e, Logic, ti-am spus asta si in raspunsul la intrebarea ta cu 4 cazuri de oameni.
America exista pentru ca pot sa merg? Pai si minunea de la Ierusalim exista, si oricine poate sa mearga de Paste, sau sa mearga de Boboteaza sa vada Iordanul cum se intoarce. Ce impiedica un om sa faca asta? Deci, eu speram sa imi arati ca america exista, fara sa merg acolo... altfel este degeaba.
Treaba cu frizerul este o parabola, si un raspuns la intrebarea "De ce sunt oameni rai daca exista Dumnezeu", cu raspunsul "Sunt oameni fara de Dumnezeu cel Adevarat".
Daca nu ai inteles aceste doua aspecte, este destul de aiurea. Asta in primul rand. Iar in al 2-lea rand, ai comentat doar "prostia" intrebarii mele, in nici un caz nu a ajutat.
Nu cred ca ai citit raspunsurile la celelalte intrebari sau discutiile in general. Aceasta "constatare" a venit pe baza discutiilor de aseara cu mai multi atei, in care argumentele lor au fos. "Daca Dumnezeu exista, de ce lasa raul pe pamant", "daca exista arata-L tu pe Dumnezeu" si "Eu nu cred ca nu vreau" etc.
Atitudinea ta "indiferenta" nu este deloc scoasa in evidenta cu acest comentariu, pe alocuri plin de patos si critic. Nu ar fi trebuit sa raspunzi deloc daca ti se parea atat de absurda intrebarea si lipsita de orice fel de inteles sau logica.

| Purec a răspuns (pentru NeimaginabilA):

Deci pe bune ca nu te inteleg. Tu crezi ca un om rational nu intelege muzica sau nu are sentimente? Tu vrei sa zici ca trebuie sa credem in povesti, basme, minuni si alte tampenii? Daca nu credem consideri ca noi nu iubim? noi nu simtim? noi nu avem sentimente? Iti zic clar ca avem ( si ca sa nu mai ma intrebi tu " cum imi explic sentimentele" si sa dai iar totul pe GOD, iti zic ca eu consider ca sentimentele sunt doar reactii chimice la nivelul corpului nostru) Lumea este imposibil de inteles? La ce nivel? Eu prefer sa inteleg ca trebuie sa muncesc, nu sa stau sa astept nimic de la un zeu, ca trebuie sa invat, sa am grija de familia mea si sa fiu un bun cetatean. Unde gresesc? Ce anume nu intelegi tu la viata?

| NeimaginabilA a răspuns (pentru Purec):

Deci atata ti-e viata sa muncesti...ok nu zic nimic si zic inca odata eu nu-s genul care asteapta sa-i pice para-n cap, tu crezi ca sentimentele sunt numai reactii chimice, eu nu. Degeaba incerci sa-mi explici sentimentele dintr-un punct de vedere stiintific, cu stiinta nu poti dovedi nimic.
Stiinta este definita printr-un proces, ultimul pas al procesului este o teorie... o idee pe care tu crezi ca este probabil adevarata.
Ce nu inteleg eu? De ce oamenii zic ceva si fac opusul.

| Purec a răspuns (pentru Shaoran):

Ti-am explicat cum sta treaba. Putin imi pasa daca exista Dumnezeu sau nu. Daca nu exista, sunt fericit. Daca ar exista ar fi doar un obsedat de putere. Ce fel de fiinta ar creea niste fiinte micute si i-ar chinuii? Ar fi ca regia unui film prost. El marele zeu, a creat oamenii doar pentru a se amzua pe seama lor nu? Mai trimite un cutremur si provoaca suferinta, mai o inundatie si se uita la ei cum se inneaca, mai ii supune la incercari si ii trimite in iad sa arda. Am citit biblia, imi place sa citesc si sa cuosc, iar biblia a fost mai demult pe lista mea. Dumnezeu, asa cum e vazut de Crestinism, este ilogic si malefic. Ti-as vorbii si despre diferentele dintre VT si NT dar imi e frica ca va fi in zadar. In VT, daca ai citit ( pot avea surprize huh?) apare un Dumnezeu rau si razbunator, pe cand in NT ( iar... daca ai citit) apare un altfel de Dumnezeu, unul gata sa ierte, si nu asa de razbunator, dar mult mai ilogic.) Tu in care Dumnezeu crezi?

| NeimaginabilA a răspuns (pentru Shaoran):

Adevarat, lumea e a satanei nu a lui Dumnezeu, de ce iar pasa lui Dumnezeu de oameni care-l dispretuiesc pana la urma?
Totusi el iubeste toti oamenii in ciuda faptului ca ii mai pedepseste.
Intrebarea mea este de ce nu ne arde pe toti?

| Shaoran explică (pentru Purec):

Ambii.

| Purec a răspuns (pentru NeimaginabilA):

Indiferent ce anume crezi tu, in momentul in care ai sentimente se activeaza o anumita parte a creierului tau, sub actiunea unei substante chimice. De exemplu cand esti fericit, este doar ca urmare a unui nivel crescut de serotonina. totul tine de hormoni...Fie ca vrei, fie ca nu asta este realitatea. Daca tu vrei sa crezi in altceva este strict problema ta si dreptul tau. Si iti urez bafta in crezul tau

| NeimaginabilA a răspuns (pentru Purec):

In ambii, Dumnezeu e gelos.
Oricum dupa cate a facut pentru poporul lui ei nu la ascultat si s-au intors la alti zei. Daca-s fi fost eu dumnezeu i-as fii torturat mult mai rau.
Ce-mi pasa de ce amm fost creat, nu pot sa ma opresc din existenta.
Si repet, lumea nu e a lui Dumnezeu ci a satanei deci practic nu Dumnezeu aduce acele inindatii, cutremure ci satana.
Dumnezeu a renuntat la lume si ia lasat dupa capul lor.
El are grija de copii lui, restul lumii sa faca ce vrea.

| NeimaginabilA a răspuns (pentru Purec):

In ciuda faputlui ca vrei sa pari infiferent balanta nu e corecta in mesajul tau, daca nu te-ntereseaza de ce ai scris mesajul?
Un om "rational" nu va putea explica muzica sau sentimentele niciodata, nu vei putea intelege niciodata ce crestinii scriu si ti se va parea o aberatie totala deoarece tu nu pori percepe lumea, tu numai incerci sa o vezi dintr-un punct de vedere logic. Lumea e un paradox, e imposibil sa o intelegi.

| Zenicide a răspuns:

Poate ar trebui sa scoti nasul din Biblie, si sa calatoresti mai mult :) Uite descopera lumea: http://www.earthcam.com/

| Anonimgirltpu a răspuns:

Foarte frumos spushappy

| NeimaginabilA a răspuns:

Nu pot sa dau mesaje asa ca iti transmit printrun raspuns is pocait nu ortodox dar nu prea imi pasa de religie atata timp cat esti un crestin adevarat ce mai conteaza ce ramura? Sensul vietii mele e dumnezeu asa, ca sa zic si eu ceva, lasati la o parte nonsensul despre crestinismul pur daca tu nu esti pur degeaba.

| GothicTiamat a răspuns:

Ce conteaza cine in ce crede? De ce va dati mari cu religia voastra. Religia pana la urma e ceva intim ce tine de fiecare ca altfel ajungem ca nebunii aia din america ce stau cu pancarda in mana ca vine apocalipsa.

| Shaoran explică (pentru GothicTiamat):

Iertare te rog, raspunsul tau ma face sa imi dau seama ca sunt idiot facand asta si ma smereste, iar pentru asta iti multumesc enorm.
In principiu am facut-o pentru ca mi se parea amuzant, dar ai dreptate, este stupid sa fac asta, sa pornesc o intrebare de genul. Ar trebuii sa clarific nelamuriri si atat, din nou, imi cer iertare!

Pentru "nebunii din america" sau mai pe scurt, sectar. Nu am cuvinte, nu am nici o treaba, nu stiu cat ai observat dar eu nici nu vorbesc de crestinism in general, ci de Ortodoxie, iar din ortodoxie nu vorbesc de biserica ci de traire, adica de modul de viata ortodox.

| Rapplex a răspuns (pentru Shaoran):

Modul de viata al unui ateu poate fi de multe ori mult mai corect din punct de vedere etic, si totusi sunt asa discriminati de "puritatea" crestina.

| Shaoran explică (pentru Rapplex):

Da, fix discriminare. Exact! Nu e ca si cum daca mergi la biserica esti numit "primitiv" sau altele, e perfect adevarat. Oh, Doamne, tu chiar nu ai habar. Vorbesti din ce-ti spun altii, vorbesti din ce citesti pe net. In realitate nu ai studiat nimic complex, amanuntit, nu ai mers nicaieri sa vezi, doar cateva stiri si gata, sti totul!
Nici macar nu intelegi ce inseamna "Mod de viata"... Incurci ortodoxia cu ortodoxul, vai de mine.

| Rapplex a răspuns (pentru Shaoran):

Filozofezi aiurea, si nu ai coerenta in gandire, patetic.Nu-ti mai lauda religia, pentru ca in felul asta nu faci altceva decat sa imiti alti oameni ai altor religii.Parca ati fi toti identici, dar cu setari diferite."Incurci ortodoxia cu ortodoxul" Fara ortodoxul care o practica, ortodoxia nu existawinking.

| Shaoran explică (pentru Rapplex):

Ortodoxul care practica, inseamna ortodoxul care traieste in stil ortodox, nu cel ce se numeste ortodox.
Patetic inseamna plin de patos, deci cauta in dex patos, vei intelege.
Filozofez, viata e o filozofie.
Ma rog, restul e irelevant, chiar sunt inutile discutiile cu oameni care nu aduc argumente.
Te rog sa ma ierti daca te-am suparat in vre un fel.
Noapte buna si Doamne ajuta

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Ce face neascultarea din om.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia nu exista! Este doar o carte plina de contradictii/omisiuni/minciuni, scrisa de catre niste betivi ordinari, care si-au pus in gand sa faca lumea harcea-parcea, fiindca nimic din ceea ce scrie acolo nu poate fi probat pe bune.
Parerea mea! A ta care este? Ma poti contrazice, cu argumente de necontestat, asa cum ai expus tu mai sus?

| Shaoran explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca ai citit biblia ca sa ii vezi firul logic sau daca are contradictii sau omisiuni. Despre minciuni, din nou, din punct de vedere istoric nu poti dovedi prea multe niciodata... De betivi clar nu a fost scrisa, te-as ruga sa nu jignesti Sfintii, nu este bine.
Intreaga invatatura poate fi probata, prin practica in primul rand, prin rugaciune, prin dovezile arheologice precum grotele ramase s.a.

Ca fapt divers, biblia exista... cred ca ai vazut si tu una laughing.

Despre ce am zis eu "mai sus"... Trebuia sa raspunzi la intreabrea pusa, poti sa imi dovedesti cu argumente de necontestat ca America exista? Fara sa ma misc de aici! Hartile sunt facute de niste betivi ordinari, la fel si filmele care sunt trucate, si scrierile despre america la fel, numai minciuni...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desi dupa tine tot ce nu u e real e real de fapt

| Ele58 a răspuns:

@ Shaoran fa sau ba Satanisto/Satanist ce esti cum _I_ iti permitii tu sa il judeci pe Dumnezeu ai facut ceva fapte bune ca sa crezi puternic in el in primul rand trebuie sa faci fapte bune sa ajuti oameni saraci cum fac eu de le dau 1 Leu sau 10 Ron sau 20 Ron sau 30 Ron sau 40 Ron sau 50 Ron asa ca du-te cu satanele tale si impuscate singura in Cap ca mult de trait nu mai ai laughing rolling on the floor