| XxAmaliAxX a întrebat:

Am inceput sa sciu o carte thriller/horror/fantasy pe wattpad si am nevoie sa ma documentez despre anumite lucruri, ca satanistii.
Sunt niste intrebari la care as avea nevoie de raspuns:
-Ce principii au ei?
-Daca cineva ar vrea sa intre intr-un grup de satanisti care pana atunci nu avusese nici o treaba cu ei, cum il primesc ei? (exista un fel de test ca sa vada ca esti demn?)
-Cum fac ei ritualurile?
Astea ar fi cateva intrebari dar nici niste informatii bonus nu ar strica. Va multumesc ca ati avut timp sa cititi si intrebarea mea, ca timpul sa nu fie irosit voi da funda celui mai complex raspuns.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Te sfatuiesc sa renunti la subiectul pe care ti l-ai ales de scris.
Vrajmasul nostru si al lui Dumnezeu va lua in stapanire orice suflet care este interesat de gandurile lui, chiar si fara ca omul sa fi intrat in randurile adeptilor lui prin vreo ceremonie sau ritual.
Sterge materialul scris, astfel incat sa nu il mai poti recupera; acum, pana cand nu va fi prea tarziu.
Dumnezeu ocroteste omul; dar El nu mai poate face lucrul acesta atunci cand omul alege in mod deliberat sa intre pe terenul vrajmasului. Aria acestuia de pe urma este destul de mare, si cuprinde printre satanisti si ocultismul, zodiacul, orice fel de vrajitorie, vampirismul(de care multi tineri sunt atrasi), orice fel de ghicire.

6 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Draga XxAmaliAxX ar trebui sa incepi cu gramatica, tu spui: "Am inceput sa sciu o carte thriller", dar sa evitam asemenea "nimicuri".
Satanismul in esenta este un lucru foarte, foarte, foarte, respins de marea majoritate a oamenilor si cu acelasi "numar" de "foarte", ascuns privitorilor. In esenta "adepti" sunt oameni cu grave probleme psihice ce bantuie prin locuri retrase si ascunse iar noi, cei de pe aici credem ca nu facem parte dintre "aia"cu probleme la "calculator" dar nici nu prea suntem preocupati de cartile de..groaza sau "principii" satanice, vorba fie intre noi, astia nu prea au principii. Funda poti sa tii-o pastrezi dar ar fi bine sa "incepi" in a scrie ceva literatura de (pentru) copii.

| suffarstar a răspuns:

Mau nou,satanistii-s un fel de atei. Pune-ti imaginatia la contributie si axeaza-te si tu pe ceva mai poetic,mai original, acun apar carti "horror" ca ciupercile dupa ploaie. Incearca sa aduci elemente psihologice, poti folosi ritualul, dar sa-i dai tu o insemnatate anume, o culoare aparte.

| AnotherNimrod a răspuns (pentru suffarstar):

Ateii nu cred in nicio divinitate, nici macar in Satana. Cei la care te referi tu sunt indececisii, care trec prin perioada cred-nu cred.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnotherNimrod):

E o filozofie, draga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bucuria lui satan, acest site are multe chesti interesante: wwww.bucurialuisatan.com, si nu renunta, la carte, adica nu merita sa renunti de frica unui personaj la fel de real ca harab-alb.
Ps: trimite-mi link-ul si eu am cont pe wattpad. Ah si iti recomand o carte tare din care te poti inspira:www.wattpad.com/story/3333505-demonii-secretul

| AnotherNimrod a răspuns:

N-am fost niciodata satanista, sunt atee. Dar...am prieteni care sunt stanisti sau cel putin au impresia ca sunt asa ca stiu unele lucruri despre subiectul asta. Principiile lor nu sunt foarte clare, dar iata o definitie aproximativa:Satanismul modern sustine ca nu exista nici un zeu superior noua insine, si deci trebuie sa ne inchinam corespunzator.
Totodata, el afirma ca scopul vietii este progresul si satisfacerea placerilor, ignorand astfel limitele morale impuse de crestinism, schimband scopul de la a duce o viata sub dogma stricta, pentru recompensarea dupa viata, la recompensarea sinelui in timpul acestei vieti.Satana nu reprezinta pentru ei decat un simbol al realitatii, opus iluziilor spirituale, o metafora a tuturor lucrurilor necesare in viata, fie ca aduc supravietuire, placere, sau intelepciune.
De obicei sunt primiti cu bucurie, dar depinde de cat de dispus este sa mearga mai departe cel nou venit.
Din cate imi amintesc ritualul de initiere consta in inteperea in deget, dupa care trebuie sa-si scrie numele cu sangele care a curs.
In esenta, satanismul nu e un lucru atat de rau pe cat credem. Doar ca promoveaza sa fim noi insine si sa nu mai traim dupa regulile altora, cum vrea Biserica.