| Godisreal a întrebat:

Am multe probleme...Nu stiu cat mai rezist,si tot ce vreau pentru a rezista e un semn de la Dumnezeu,ii cer de mult timp un semn, atat... Oare nici macar lui nu-i pasa de mine?

24 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

În special lui, căci nu îndeplineşte principala condiţie pentru păsare - existenţa.

| costis a răspuns (pentru NOname):

Nicolae Velimirovici spune ca pestii nu pot vedea oceanul, iar unghiile nu pot intelege circulatia sangelui.

| danay72 a răspuns:

Lui Dumnezeu ii pasa de tine și vrea să îl cunoști și să îți pui increderea în El.Dar e necesar să înțelegi care e voința sa arătată în Biblie. De aceea e bine să studiezi atent Scripturile și vei vedea și cum te ajuta. Proverbe 3:5, 6

| ania a răspuns:

Eu zic să iei o Biblie și să spui așa-Creatorul meu, dacă aceasta este Cartea Ta, Te rog ajută-mă să înțeleg ce vrei Tu să înțeleg! sugerez să începi cu Psalmii ( scrisi unii de oameni în momente când simțeau că lui Dumnezeu nu îi pasă de ei) și Evangheliile primele 4 cărți din Noul Testament.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru ania):

Cartile Vechiului Testament au fost scrise la comanda inaltului preot Esdra in anul 500 ien, dupa exilul babilonian cand asa-zisul zeu YHWH a dat bir cu fugitii.

| AIKOcaNoNYu a răspuns:

Problema multora dintre noi este ca pe Dumnezeu vrem sa Il simtim. Si de multe ori Il simtim. Si asta este o problema. Vrem mereu sa "Il simtim". Ne legam relatia noastra cu El, pe niste sentimente, care, stim bine, vin din inima. "Inima este nespus de inselatoare si deznadajduit de rea. " spune Biblia. De multe ori scrie in Biblie ca trebuie sa credem in Dumnezeu mai mult cu mintea noastra. Pentru ca mintea nu se schimba asa de usor.
Daca esti un crestin, trebuie sa stii ca credinta nu se rezuma la sentimente. Ea este o certitudine ca Dumnezeu este cu tine si te ajuta, pentru ca El este Dumnezeul tau credincios, care promite in fiecare zi copiilor Sai ca este cu ei. Daca nu il simti, asta e problema ta. El este mereu in jurul tau. Daca nu il simti, asta nu schimba nimic faptul ca El e prezent.
Totul porneste de la minte. Sa stii asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Doub a răspuns:

Ai răbdare şi încredere, Dumnezeu ştie mereu ce face.

| sublime89 a răspuns:

Nu-ti mai pune sperantele in ceva inexistent pentru ca vei fi si mai dezamagit apoi. Incearca sa infrunti viata asa cum e, si sa apelezi la oameni. Macar ei sunt reali si te pot ajuta.

| oprescudorin11 a răspuns:

Poate nu ai ochi sa vezi semnele. Dumnezeu iubeste pe toata lumea, nu face exceptie nici macar cu tine.Sunt perioade lungi si grele pentru toata lumea, trebuie deci sa ai rabdare si Credinta.

| Felys a răspuns:

Nu mai astepta ceva ce nu exista, lupta pentru viata ta si increde-te doar in propriile forte

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns:

Am vorbit eu cu El.
A zis ca tipa la tine si nu-l auzi, iti da zeci de semne zilnic si nu le înțelegi, este disperat, dar a zis ca nu renunta.A, sa nu uit:
Biblia nu este cuvantul lui.Nici Coranul sau Tora.
Cand a fost ultima data la biserica acum cateva sute de ani i-a venit sa vomite.
Toti suntem fiii lui, inclusiv Iisus evreul căruia biserica lui Pavel i-a modificat mesajul ca sa devina de neînțeles.
Ii iubește pe toti cei care se îndoiesc, si il enerveaza cei care cred orbeste.
A zis ca este mai aproape de tine decat iti imaginezi si ca strada care duce la El are sens unic.
Nu exista diavol.
Biserica avea nevoie de un Bau-bau ca sa sperie oițele si l-a inventat.

| VelaJohnny a răspuns:

Intrebarea este alta, ce semn ceri de la Dumnezeu? El nu este un slujitor al nostru, nu este un slav, ca atunci cand ii cerem sa ne dea pe tava totul. Daca o faci cu umilinta, cu siguranta te va ajuta. Iar apoi, trebuie si sa meriti, nu stiu ce viata ai tu dar daca i te rogi lui Dumnezeu si cauti sa fi bun doar cand treci prin greutati, dai dovada de ipocrizie. Fii mereu o persoana buna si respecta-i poruncile tot timpul, pentru ca si el se ingrijeste de slujitorii sai. Ca sa ilustrez, ai slujit ani de zile lui Satan si cand ai o problema vii dupa la Dumnezeu...ete fleosc. Si apoi, Dumnezeu stie cel mai bine si actioneaza mereu cand trebuie, nu cand vrem noi, pe moment. Cum ziceam, nu e slujitorul nostru, nu are obligatia sa ne raspunda pe moment la rugaciuni. „Cautati sa cereti si vi se va da, continuati sa bateti si vi se va deschide"

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Stii, ca omenirea cazuta in pacat, se confrunta de mii de ani cu probleme, dar astazi mai mult ca oricand. De ce? Deoarece traim in ultimele zile ale acestui sistem care este condus deSatan, care este un inpotrivitor al lui Dumnezeu, si care nu doreste binele omenirii. Dar, indiferent de ce probleme ai, de sanatate, materiale, sentimentale, apropie-te de Dumnezeu si El iti va netezi cararile. Acest lucru este posibil doar daca tu doresti sa faci un studiu biblic gratuit la domiciliu(daca ai)cu persoane calificate in acest sens. Daca doresti sa vezi ca Dumnezeu se intereseaza intr-adevar de tine merita sa-l cauti si o sa-l gasesti. (Daca doresti acceseaza www.jw.org.ro in vederea unui studiu biblic, sau pentru alte informatii de incredere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Timpul, increderea precum si osteneala ta, impreuna cu rugaciunile si credinta, vor rezolva toate.Nu cere semne si minuni, fiindca te trezesti in fiecare dimineata, auzi vezi, si poti.astea sant minuni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer...Dumnezeu niciodata nu te lasa mereu te ajuta dar numai ca noi muritori de rand nu ne dam seama ..Ai mereu incredere in Dumnezeu, chiar daca uneori te pune la incercare
funda

| 6684464 a răspuns:

Lui*
Trebuie credinta. Marcu 11:24

| 熊Panda熊 a răspuns:

Dumnezeu stie de ce te lasa pus la incercare. Vezi, de exemplu, ce au facut Sfintii Inchisorilor Comuniste. Mare rabdare au avut...

| Jessica007 a răspuns:

Dumnezeu iti da dar nu iti baga in sac! Pe principiul asta ar trebui sa te bazezi.Tu trebuie sa ai incredere, vointa si speranta.Ca sa te scapi de probleme trebuie sa faci si tu ceva nu sa astepti sa iti cada din cer ca asta nu se va intampla.Bafta!

| IvanMihai a răspuns:

Astepti un miracol de la Dumnezeu sau astepti ca Dumnezeu sa-ti rezolve problemele?
Daca astepti ca Dumnezeu sa-ti rezolve problemele poti astepta mult si bine caci Dumnezeu nu-ti va rezolve problemele. Problemele trebuie sa ti le rezolvi singur!
Miracolele sunt posibile totusi nu ai de unde sa stii daca sunt de la Dumnezeu!
Poate astepti un semn de la Dumnezeu care sa demonstreze ca acesta exista... - mult noroc cu asta ( o sa ai nevoie ).

| Guest10 a răspuns:

Prin simplul fapt ca traiesti, respiri este un semn al lui Dumnezeu.

| drutzix a răspuns (pentru Guest10):

Raspunsurile de genul asta denota o lipsa de inteligenta.

Răspuns utilizator avertizat