| Croampa a întrebat:

Am o intrebare:

Ce semnifica urmatorul simbol:

http://41.media.tumblr.com/......y6_500.jpg

Da, stiu ca e " semn satanic" si va ganditi: " pacatosul asta o sa arda in Iad", dar nu inteleg care e faza cu semnele de genul... in afara de faptul ca e " pacat" sa il privesti, ce se intampla cu el, ce semnificatie are, ce poti face cu el?

Funda cine ma ajuta sa inteleg care-i faza cu simbolul respectiv! :D

31 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Maton=ucigas.

| KillMePlease a răspuns:

,,Satana is love, Satana is life"

| AirănMeidăn a răspuns:

sincer nu stiu care e faza cu pentagrama care ai pus-o tu aici... e dintr -un anime? probabil ca da. in general pentagramele au pe margine inscrise cele 5 elemente; apa, aer, foc, pamant, spirit. probabil ca asta scrie si pe asta.

| pufulescu a răspuns:

Presupun ca stii engleza, cauta pe google ' what is tetragrammaton ' si ai o multime de rezultate care te vor lamuri, nu poate nimeni scrie aici toata cantitatea de informatii. Imaginea in sine se numeste sigiliu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceia ce scrie pe pentagrama nu are legatura cu semnul, phiu drace.
"Tentagramton" e o denumire a lui Dumnezeu vine din faptul ca numele lui Dumnezeu care ad litteram se traduce: "Eu Sunt cel ce Sunt" (sau "Eu sunt Existenta"), in ebraica e format din 4 consoane "YHWH" care e o tentagrama (tenta=4), de aici Tentagramon. Ps: Pentagrama e asociata cu diavolul deoarece reprezinta tapul, un alias pentru Lucifer.

| Croampa explică (pentru anonim_4396):

Si ce face aceasta pentagrama, e doar asa un semn obisnuit, sau se foloseste in anumite scopuri?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Croampa):

Hm, depinde, poate fi folosita in magie ca sa amplifice lucrarea magica. In general e un simbol asociat cu elemntul pamant. In ocultism exista anumita "recuzite" care sunt folosite cand se lucra cu elementele: Potirul pentru apa, Cutitul pentru aer, pentagrama pentru pamant, si bagheta pentru foc. Desi pentagramele sunt folosit si ca sigilii pentru a chema anumite entitati, dar in cazul in care e folosit ca sigiliu, se va face cateva adaugari de fond. De obicei orice entiate are sigiliu propriu, care e sinonim cu spiritul chemat, sa zicem ca sigiliu e semnatura spirituala a unei entitati.

| Croampa explică (pentru anonim_4396):

Si daca desenez pentagrama de mai multe ori, s-ar putea sa invoc din greseala entitatea care detine sigiliul respectiv( in cazul pentagramei fiind Lucifer)?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Croampa):

Am zis ca e asociata cu Lucifer nu e sigiliul lui. Si nu cred, ca invoci o entitate nu e asa usor precum pare, sau poate sa vina, dar depinde de tine daca realizezi prezenta sau nu a entitati.

| Croampa explică (pentru anonim_4396):

... trebuie sa am grija cu chestiile de genu' straight face
In momentul asta am semnul desenat pe mana stanga, e ceva inneregula? thinking
Apropo, nu te supara ca intreb, dar de unde sti toate astea? Esti satanist?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Croampa):

No, doamne fereste, nu sunt satanist. Si nu stiu daca e in neregula.

| Croampa explică (pentru anonim_4396):

Da' cum imi pot da seama daca am invocat o entitate?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Croampa):

Stai linistit ca sa invoci o entitate inseamna sa faci un intreg ritual. In cel mai rau caz cu chestia aia pe mana poti fi luat drept satanist de oameni.

| Croampa explică (pentru anonim_4396):

Am fost luat deja drept satanist de oameni! straight face
Dar n-are nimic! happy

Deci zici ca nu pot invoca nimic si nu are nimic daca pastrez semnul pe mana?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Croampa):

Nu stiu ce zic, orice simbol are un anumit efect spiritual in sine.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

În Biblie, "eu sunt cel ce sunt" apare în Exod 3:14. Sunt câteva cuvinte aici (cinci). Vrei să spui că în limba originală (ebraică) acestor cuvinte le corespunde tetragrama? Dacă da, care e echivalentul în română a fiecăreia din cele patru litere ale tetragramei?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

In romana e inexacta, cea mai buna incercare de pronuntie e Yahweh.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu asta căutam, dar e ok. Poate n-am formulat eu bine întrebarea. Mă interesa care parte din tetragramă inseamnă "eu sunt" și care înseamnă "cel ce sunt"; în cazul că ai cunoștințe de astea lingvistice. Dacă nu, nu-I bai.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Hm, nu am, insa, daca ai citit VT in Exod, Moise il intreaba pe Dumnezeu: "Daca ma vor intreba cine Esti cum le voi raspunde?"
In romana a fost tradus ca Eu sunt, probabil si in versiunea latina si greaca a fost tradus asa, dar originalul e YHWH. Poti incerca sa verifici Biblia Vulgata daca ai cunostinte de latina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-am avut pe mana la scoala, ca Sebas-chan, si un coleg de-al unui fost coleg a spus "iluminatii" si profa de fizica m-a intrebat ce reprezinta, si nu am stiut ce sa-i spun.

| Croampa explică (pentru anonim_4396):

Eu am vrut neaparat sa stiu ce inseamna si la ce este folosit! big grin
Intri pe facebook? big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Croampa):

De ce sa intru. aici nu poti vorbi? laughing

| Croampa explică (pentru anonim_4396):

1. Suntem pe Religie, deci e ciudat sa vorbim. straight face
2. Daca trec de 30 de raspunsuri mi se blocheaza si nu mai vad raspunsurile! straight face

| anonim_4396 a răspuns (pentru Croampa):

Si ce vrei sa vorbim? laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Hyourinmaru a răspuns:

Https://www.google.ro/......ps?/search
Se pare ca este semnul lui Sebby :x In anime nu se vede si scrisul dar gasesti si poze in care se vede. Si da, avand in vedere ca Sebby e demon, cam e semn satanic dar nu cred ca o sa arzi in iad fiindca ai intrebat ce inseamna :))

| Croampa explică (pentru Hyourinmaru):

Ma asteptam sa te prinzi ca-i a lui Seby-kun! big grin
Stiu ca-i semn satanic, dar chiar nu stiu ce inseamna scrisul de pe el, ce face semnul, la ce se foloseste?

| Hyourinmaru a răspuns (pentru Croampa):

Pai reprezinta contractul dintre Sebastian si Ciel, altceva ce?

| bmliohndu a răspuns:

Acel semn se numeste pentagrama big grin acum ca stii poti cauta date despre el pe net

| justkillmenow69 a răspuns:

Borcanieee happy