| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare,de de ateii jignesc mereu crestini si pun pe Facebook de exemplu citate si desene care jignesc in ultimul hal crestini? Nu imi pasa daca credeti sau nu,nu e treaba mea insa nu mai faceti crestini,tatari, satanisti, budisti etc.prosti,doar pentru ca, ei cred in ceva.Voi ati vazut,auzit,gustat,pipait,simtit,mirosit big bangul? Nu? deci stintific nu exista,deci credeti.Voi aveti o religie, ce ciudat este ca jigniti celelalte religi doar pentru ca, cred in ceva.

Răspuns Câştigător
| Uncais a răspuns:

Eu sunt ateu, însă niciodată nu mi-am permis să jignesc oamenii care au o anumită credinţă. Suntem liberi la gândire şi exprimare, şi nu ar trebui făcute discriminări. Acele jigniri adresate creştinilor sunt vice-versa, nu te gândi că doar pentru că nu credem în 'atotputernicul' nu putem fi şi educaţi. Aşa cum există atei needucaţi, există şi creştini needucaţi. Crede-mă, ţi-o spun din proprie experienţă.

Părerea mea este că fiecare este liber să creadă ce vrea, şi punct.

| anonim_4396 explică (pentru Uncais):

Sunt de acord cu tine

31 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Te rog,spulbera-mi credinta ca ai depasit recordul prostiei,recunoscand ca esti un troll.
Si agramat ("jignesc in ultimul hal crestini","stintific", "religi", "daca credeti"), si incult ("Voi ati vazut,auzit, gustat, pipait, simtit, mirosit big bangul? Nu? deci stintific nu exista") si ignorant (Atitudine refractara fata de stiinta).

Dragul meu, te intreb, de ce ar mai fi nevoie sa te jigneasca cineva pe tine?

1. Invata limba romana. Corect nu e "stintific", asa cum corect nu e "religi".
2. Invata ce este stiinta. Exista fapte, ipoteze, si teorii. Faptele se bazeaza direct pe empiric, teoriile nu. Evident ca si ele au tot baze empirice, dar nu mai sunt eivdente. Relatia teorie aposteriori este indirecta.

Big Bangul e un model cosmologic.

3. Invata proprietatile termenilor si semnificatia lor.
Ateismul presupune necredinta in zei, nu "credinta in stiinta".

| OOOLEOOO a răspuns:

De ce atei jignesc religiosi?
Pentru ca isi permit, nu mai sunt amenintati cu moartea sau arest ca in trecut.

| Zenicide a răspuns:

Majoritatea ateilor noi sunt nervosi dupa ce descopera ca au fost mintiti si manipulati timp de generatii de preoti si institutii religioase. De aici comportamentul urat fata de crestini, stai linistit, toti se calmeaza dupa o vreme, in plus, primiti doar ce meritati.

| Mădă0611 a răspuns:

Ia nu te mai uita doar pe paginile ateiste, si unde scrie sau cine zice ca ateii trebuie neaparat sa creada "in big bang"? A, ia citeste biblia si ce spun "sfintii parinti" despre atei si mai vorbim cine pe cine jigneste.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Mădă0611):

Si ce scrie? ca n-ai citit

| Mădă0611 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Du-te culca-te!

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

rolling on the floor

| Holiday a răspuns:

Numai un exemplu simplu: daca vine unu si iti spune ca incantatiile unui popa pe langa o galeata cu apa purifica si chiar decontamineaza respectiva apa, e normal sa te uiti la el si sa iti spui macar in gand "ori e prost, ori are interes sa te faca sa crezi asta", nu?

Si sunt mii de astfel de exemple, fiecare religie, cult, secta vine cu tot felul de astfel de prostii.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Numai ortodocsii sunt crestini, restul sunt mai rau decat ateii!

| Alcyon a răspuns:

Fiindca atat ii duce capul happy

| Alphawolf a răspuns:

Vezi raspunsul lui PorumbRodica1965, nu crezi ca ideile ei sunt paranoice?
Nu crezi ca asfel de idei ofera motive ateilor de a ironiza si combate crestinismul?

| AlexanderAdrian a răspuns:

Ar fi bine sa-ti dai seama ce vorbesti si cum vorbesti ca gramatica ta e varza. Nu toti ateii *cu doi de i jignesc crestinii *ce sa vezi tot cu doi de i cand articulezi cuvantul si nu toti pun pe facebook poze care fac haz de credinciosi.

Ia nu mai spune, da tu l-ai pipait simtit si mirosit pe dumnezeu si nu stim noi?

Stiinta nu-i o religie iar big bang-ul e o teorie in stiinta, nu e demonstrabil exact cum s-a intamplat sau ca s-a intamplat pe cand religia pretinde ca sigur tot ceea ce predica. Astfel ca as zice ca-i o diferenta majora si de atitudine si de bun simt intre crestini si ateii autentici.

in alta ordine de idei nu ai cum sa jignesti pe cineva facandu-l budist fiindca nu-i o jignire, dar prost e o jignire. Si vorba aia, rau e sa fii prost.

| anonim_4396 explică (pentru AlexanderAdrian):

Am zis ca sunt gata sa fiu prieteni cu oameni de alte religii si ca nu e frumos sa te iei de budisti, evrei etc.pentru ca nu iti pasa ce cred ei.Probabil nu ati inteles din motiv ca erau multe greseli gramaticale.

| Lawliet14 a răspuns:

Sorine, acestia sunt falsi atei. Ateii normali ar trebui sa fie toleranti, nu? Cred ca sunt in opozitie cu crestinismul acestia.

| CinevaNou a răspuns:

Mai bine ascultai alta manea decat sa pui intrebarea asta.

| anonim_4396 explică (pentru CinevaNou):

Exact asta ziceam, eu team jignit?

| CinevaNou a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga sorin turbo bulibas, sa inteleg ca consideri jignitor faptul de a asculta manele?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Asa este Sorin happy Pai ei fac asa ceva pentru ca in spatele lor este Satan prietenul lor si nu Dumnezeu > Vezi adevarul nu are legatura cu neadevarul. Satan se foloseste de ei saracii, pentru a le face inima rea celor care cred si doresc sa-si traiasca viata in armonie cu vointa lui Dumnezeu. Dar Isus a spus :Matei 5:10, 11,12, si Ioan 8:23, 24, 47.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Eu imi traiesc viata in armonie cu o morala sanatoasa cu macar un minim bun simt, nu fumez, nu beau, nu fur, nu dau in cap, nu m-am batut niciodata si nu ma duc in baruri sa cad sub mese, nu ma prostituez si ce sa vezi sunt ateu bine mersi. O gloata maaare de credinciosi fac tot felul de pacate si apoi se duc sa se confeseze si vezi doamne dumnezeu ii iarta daca zic zece ave maria. Mai lasa-ne cu satanul tau ca cine vrea sa fie om e om.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Bine spui, cine vrea sa fie om e om, dar trebuie sa stii ca viata ta i-o datorezi lui Dumnezeu si trebuie sa cauti cunostinta sa, prin intermediul Bibliei. Desigur ca Satan cauta sa se ascunda, sa spuna multi ca nu exista, dar trebuie sa stii ca el este o persoana reala, care induce in eroare omenirea prin multe metode. Este bine ca ai o moralitate buna, inseamna ca ai avut parinti responsabili, dar pe lanaga acest lucru trebuie sa te apropii de Dumnezeu. Daca stii ce s-a intamplat la potop, o lume lipsita de pietate a fost distrusa. Precis au fost printre ei si oameni cu moralitate buna, dar nu au avut credinta, si nu s-au urcat in arca de salvare, au pierit. Doar cei ce au ascultat de Dumnezeu si au si actionat in conformitate cu credinta lor au fost salvati. (Geneza 6:12.)

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Coana rodica, povestile cu dumnezeu zi-le altora, cu mine iti irosesti timpul. la revedere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu crestin sunt gata sa am prieteni de alta religie, voi sunteti gata :/?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atat ii duce capul sa faca.

| DarkAndDreary a răspuns:

Iar începem...

| CarlSagan a răspuns:

"Voi ati vazut,auzit,gustat, pipait, simtit, mirosit big bangul? Nu? deci stintific nu exista, deci credeti" Ai auzit de deductie? Stii ce este aia teorie? Dar observatie stiintifica? Realitate? Adevar? Asta e doar unul dintre motivele pentru care ateii isi bat joc de crestini.Pentru ca sunt niste inculti, needucati, prosti, primitivi, nesimtiti si multe altele.Si prin ce jignesc? Ca afiseaza unele realitati care sunt in biblie? Adica un sarpe vorbitor i-a zis unei femei care a iesit din coasta unui barbat dintr-un fruct al cunoasterii binelui si raului, pe care se pare ca ei nu-l aveau.Da de crimele, genocidele si violenta din biblie stii? Biblia ai citit-o?

| Lorena_Bala_1988 a răspuns:

Ce nu inteleg de fapt este logica ta. Spui ca fiecare are dreptul la propria religie si propria parere. Persoana/ele respective au postat pe profilul lor sau al tau? Atata timp cat au postat pe profilul lor e dreptul lor de exprimare. Nu iti place nu te uita. Si asa n-i se baga destul crestinism pe gat fie ca vrem fie ca nu. Unde e egalitate? De ce trebuie toti cand trec pe langa o biserica in care se tine o slujba sa auda totul prin boxele montate in exterior. Crezi ca e corect fata de ceilalti? Nu cred ca faptul ca cineva isi exprima parerea intr-un mod mai mult sau mai putin vulgar ar fi o jignire sau o lipsa de respect fata de alegerile fiecaruia atata timp cat societatea in care traim nu respecta acestea.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Lorena_Bala_1988):

Lorena, tu ce crezi, ceea ce se practica in biserici (si urla in boxe sa -i auda lumea cat sunt de evlaviosi, parcasa se dovedeste credinta ), crezi ca este in armonie cu ceea ce vrea Dumnezeu? Facem abstractie de cei care spun ca nu cred in Dumnezeu si nu-si respecta semenii.

| Lorena_Bala_1988 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Ce se practica prin biserici nu e in armonie nici macar cu bunul simt.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Lorena_Bala_1988):

Corect, si foarte adevarat. Banul sa iasa, ce importanta are ce lasa in urma lor.

| Sarbu_Ioana_1996 a răspuns:

Ateii din vechime aveau argumente erau si filozofi...astia de pe facebook n au ce face is rupti saracii so nico nu stiu ce zic