| Alex955 a întrebat:

Am o întrebare la care nu vreau răspunsuri cu hate, când la cei de credință ortodoxa se da Hristos a Înviat, la cei penticostali se da și la ei sau doar la noi?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Da. Salutul "Hristos a inviat!" este folosit si in bisericile penticostale, evident, este folosit si raspunsul "Adevarat a inviat!".

Acest salut, in general, este folosit de crestinii rasariteni (ortodocsi, greco-catolici). Intr-o masura mai mica il folosesc romano-catolicii si protestantii.
Acest salut este, totusi, folosit si in functie de cultura. Tarile est-europene il folosesc. Penticostalii romani sunt si ei crescuti in cultura si traditia romaneasca, asa ca este normal sa foloseasca acest salut.

In vest e posibil sa se foloseasca mai putin datorita secularizarii si islamizarii. Acolo se recomanda sa spui "Sarbatori fericite", pentru a nu "supara"/"discrimina" pe nimeni.

4 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Raspunsul corect la Hristos a inviat este:
S-o crezi tu.

| Mircea08 a răspuns:

Fiecare este liber sa sarbatoreasca sau nu invierea sau nasterea lui Iisus :
"Nimeni deci sa nu va judece pentru mancare sau bautura, SAU CU PRIVIRE LA VREO SARBATOARE, sau luna noua, sau la sambete, (Col.2:16)

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Se da Hristos asta moca asa la toata lumea? Dar la buddhisti? Dar la mahomedani? Dar la wiccani? Dar la satanisti?

| Denysovna a răspuns:

La fel, ei tot sărbătoresc Paștele