| MrFunky2 a întrebat:

Am o intrebare mai drastica as putea sa spun:Stiinta sau Divinitate? Multa lume spune ca Dumnezeu a creeat tot ceea ce ne inconjoara,desii este dovedit stiintific ca au fost atomi, etc...Am doar 13 ani, dar ma framanta aceasta intrebare.Stiu ca oamenii au crezut inca din anticihate in divinitate, dar eu nu stiu ce sa zic...Eu cam cred faza cu Big Bang-ul, voi ce spuneti?

18 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Tot stiinta ne spune ca oamenii au limite de cunoastere. De ex fizicienii spun ca in interiorul gaurilor negre materia se distruge, nu mai exista nimic. Doar ca acest nimic cantareste foarte mult. Si poate exploda ( o spune Stephen H). Atunci de ce ne impaunam ca stim tot, daca nu stim nici macar ce e cu "caramizile materiei"?

| doctorandus a răspuns:

Poate ca Dumnezeu a creat Big Bang-ul sau multiversul.

| danay72 a răspuns:

Ipoteza conform căreia Universul este rezultatul întâmplării pretinde să crezi în ceea ce oamenii de ştiinţă au numit o serie de „accidente norocoase" sau de „coincidenţe". De exemplu, Universul este format dintr-o mulţime de atomi de hidrogen şi heliu, cei mai simpli atomi existenţi. Însă pentru ca să existe viaţă nu ajunge doar hidrogen, ci trebuie şi o mulţime de atomi mai complecşi, mai ales carbon şi oxigen. Oamenii de ştiinţă se întreabă de unde au apărut aceşti atomi preţioşi.
E o simplă coincidenţă că atomii complecşi necesari întreţinerii vieţii sunt produşi în interiorul anumitor stele gigantice? Şi nu e decât o întâmplare că unele dintre aceste stele gigantice explodează ca supernove, aruncând afară preţioasa lor comoară de atomi rari? Sir Fred Hoyle, care a participat la aceste descoperiri, a declarat: „Nu cred că, dintre oamenii de ştiinţă care au examinat dovezile, va exista vreunul care să nu ajungă la concluzia că legile fizicii nucleare au fost elaborate în mod deliberat". Deci, au fost create de Cineva.

| RAY a răspuns:

Daca dumnezeu a creat totul din nimic atunci pe dumnezeu cine l-a creat?

ca cica a existat mereu, dar natura ne arata ca totul are un inceput si ca nimic nu este vesnic, daca ratiunea ta nu il concepe dumezeu de ce sasi negi ratiunea? pentru ca vei ajunge in iadul vesnic si dumnezeu numai te va ajuta cu un 5 la mate dramatic, majoritatea cred in zeii ca le ofera o speranta, de fapt majoritatea oamenilor nu cred in viata de dincolo nu vezi ce fricosi sunt uni cand aud de moarte,de ce se duc crestini la doctor? acum cu acel big bang momentan nu sti ce la cauzat da macar stiinta recunoaste asta nu inventeaza basme, daca crezi in minciuni vei si tu o persoana ipocrita, daca vei crede in stiinta vei iubi adevarul, sinceritatea, omul la crat pe dumnezeu in lipsa de cunostinte, eu isi recomand o carte

http://www.elefant.ro/......56634.html

merita sa o citesti

| Drimmero a răspuns:

Fara divinitate nu faci nimic in viata!

| Mayhem666 a răspuns:

Eu sunt ateu, deci deja imi stii raspunsul.

| iurii75 a răspuns:

N-ai decât să analizezi, să compari și să tragi concluzii.
De exemplu - originea vieții
http://wol.jw.org/ro/wol/lv/r34/lp-m/0/20284

| Jardelin a răspuns:

Bine ai venit in randurile ateilor! Cand ai sa faci leucemie sa te rogi atomilor sa te scape!

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Cand o sa aiba leucemie o sa faca ce faceti si voi crestini o sa mearga la doctor, ce legatura are leucemia cu a fi ateu? crestini nu au cancer?

| Jardelin a răspuns (pentru RAY):

Ba da mergem si noi la doctor, e firesc. Dar cand doctorii sunt depasiti si nu mai pot sa faca nimic iti mai ramane speranta la Doctorul suprem de care tu ti-ai batut joc toata viata.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Jardelin):

Sunt pline cimitirele de bolnavi care s-au rugat la dumnezeul criminal din Biblie.
Sa te vedem pe tine daca te vindeci de leucemie cu rugaciune si dupa aceea sa vorbesti.
Subconstientul poate face miracole, nu impostorul din Biblie.

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Pai si cand doctori sunt depasiti voi crestini tot cu disperare apelati la ei ca poate bagati vrajeala cu ma vindecat dumnezeu e altceva, 165 de mii de copii sub 15 ani au cancer pai ei ce vina au? apropo voi va bateti joc de dumnezeu nu noi ateii, care apropo e sub 1% din populatia romaniei da restul de 99% e crestina si Romania e ultima din europa si nu doar comisia europeana ne situeaza undeva in africa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E problema ta.cautarile tale, raspunsurile tale si alegerea ta.esti inca mic, iar stiinta si religia, nu au demonstrat nici existenta nici inexistenta lui Dumnezeu.

| Idris a răspuns:

"Oare nu vad cei ce nu cred ca cerurile si pamantul au fost impreuna si ca Noi le-am despartit si ca Noi le-am despartit (...)" [Qur'An 21:30]

"El [Allah] este Facatorul desavarsit al cerurilor si al pamantului! (...)" [Qur'an 6:101]

"Oare Acela care a creat cerurile si pamantul nu are putinta sa creeze asemenea lor? Ba da! Si El este Creatorul Atoatestiutor [Al-Khallaq, Al-`Alim]" [Qur'an 36:81]

| Ecaterina2016 a răspuns:

E mai ușor de acceptat și "inteles" ca viața pe Pământ a fost creată în 7 zile și ca omenirea are are deci câteva mii de ani așa ca Religia e mai confortabila. Eu cred în evoluționism și este demostrat ca viața pe Terra exista de milioane de ani și încă sunt multe nebuloase la acest capitol. Cercetează și învață și nu te lasă manipulata religios.

| Titel18 a răspuns:

Pentru unii stiinta ne.a creat. Daca ne.a creat cum de a creat si apa ca sa supravietuim plus mancarea. Aceste lucruri nu au aparut din intamplare (niste organiste sau nu stiu ce meteorit nu stiu cum a cazut) Aceste lucruri au fost facute cu cap ca de aia am supravietuit si am evoluat atat timp... Trebuie sa fie cineva care controleaza intreg sistemul.

| castorupericulos a răspuns:

Eu sunt 100% sigur ca in spatele acestui "mister" se afla STIINTA!
Vreau sa-ti dau si niste argumente.
1. Daca cu adevarat Dumnezeu ne-a creat, de ce trebuie sa-l facem atotstiitor, atotputernic... adica mai pe scurt ne cere sa-i multumim ca ne-a creat si daca te opui vei ajunge-n iad. laughing
2. Cine l-a creat pe Dumnezeu? multi spun ca el a fost mereu. mda laughing unde a fost? si de ce ar lasa lumea in atata ura, cruzime, violenta, BOLI.
Eu unul cred ca totul a pornit de la BIG BANG. desigur nu am nimic cu cei ce cred in D-zeu. fiecare crede in ce vrea big grin
Sper ca te-am lamurit.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru castorupericulos):

Nu am vazut raspuns mai ciudat ca al tau. laughing
"Eu sunt 100% sigur ca in spatele acestui "mister" se afla STIINTA!"
Mai e cineva mai sus care spune la fel: "stiinta ne.a creat".
Sunteti in regula? Adica, nu va doare nimic? big grin